Jste zde

Orální sex

Orální sex

Volné pokračování článku "Sex bez penetrace".

Orální sex je sexuální aktivita (odborný termín používaný pro stimulaci genitálií ženy nebo muže ústy). Zahrnuje stimulaci pohlavních orgánů sexuálního partnera za použití úst, rtů, jazyka, zubů nebo hrdla. Patří mezi sexuální praktiky párovou, ale využívá se i při skupinovém sexu. Orální sex naplňuje pocity spojení úst a pokožky, s vůněmi a chuťovými prožitky, které hrají v lidské sexualitě a erotice velmi významnou roli. Orální sex jednoznačně patří mezi nejoblíbenější a pravidelně vyhledávané sexuální aktivity mužů i žen, všech sexuálních orientací. Navozuje pocity intimity, důvěry, vzájemné sounáležitosti, odevzdání se, něžnosti a další pocity, které někdy neprovází ani pohlavní styk - soulož.

Sex je umět, chtít a vědět. A o orálním sexu to platí dvakrát tolik. Dokonalý orální sex je o tom vědět jak orálně stimulovat na správných místech, ve správném pořadí a ve správnou dobu.
(Paul Joannides, sexuolog, autor knih o sexu)

Orální sex je oblíbený mezi:

 • heterosexuály - Heterosexuálové mají výhradní nebo převažující náklonnost k osobám odlišného pohlaví. Orální sex jim samozřejmě umožňuje být v roli dávajícího i přijímajícího.
 • homosexuály - Homosexualita vyjadřuje náklonnost ke stejnému pohlaví. V případě mužské homosexuality je muž, homosexuál (gay), jak v roli dávajícího, tak také přijímajícího partnera. Týká se to samozřejmě i lesbických žen, tedy ženské homosexuality.
 • bisexuály - Bisexuálové orální sex poskytují mužům i ženám a také jej od nich přijímají. Neznamená to ovšem že by to muselo být současně. Bisexualita je vázána na citový vztah a náklonnost k muži nebo ženě, tedy k osobám obou pohlaví. Tento vztah však nemusí být přímo vyhraněný.
 • asexuály - V případě asexuálů se nejedná o touhu po sexu, ale výhradně o řešení situace ve svazku s partnerem. Týká se to tedy asexuálů vázaných v partnerském vztahu. I přes svůj nezájem o sex se někdy snaží vyjít partnerovi nebo partnerce vstříc v uspokojení sexuálních potřeb. Asexuál v takovémto vztahu bývá dávající. Touhu přijímat orální sex nemá a ani jej nevyhledává.

Každý z nás je jiný

Vztah mužů a žen k orálnímu sexu je individuální. Najdou se takoví, kteří ho mají rádi a vyhledávají ho, ale i takoví, kteří jsou jeho zásadní odpůrci. Muži většinou orální sex rádi přijímají, ale také jej velmi rádi poskytují. Řada žen svému partnerovi orální sex ráda dopřeje, ale když mají orální laskání přijímat, jsou chladnější a spíše se mu vyhýbají. Ženy se prostě víc stydí a mají pocit, že dotek ústy muže na jejich pohlaví je příliš intimní. Podvědomě se také obávají, že partnerovi "nebudou chutnat nebo vonět“. Tyhle obavy jsou však u umyté ženy naprosto zbytečné a jen jí brání vychutnat si pocity vzrušení z intimity a podnětů orálního sexu naplno.

Lidé dnes mají více sexuálních zkušeností, než mívaly dřívější generace, ale počet sexuálních partnerů je jen naprosto individuální číslo a nedá se hodnotit nějakým průměrem. Větší zkušenosti se sexem s více partnery určitě nejsou zárukou, že "sex už umím"... Naopak mohou být důvodem ke zpohodlnění a to i v sexu vede k rutině. Každý z nás má své představy o tom co je ochoten poskytovat i přijímat. To, co se líbilo vaší bývalé partnerce nebo partnerovi, nemusí mít stejný úspěch u nové partnerky nebo u nového partnera. V novém vztahu se vyplatí začínat vždy od začátku. Nepřeskakovat, nesnažit se hned ukazovat co "umím" nebo spíš "co si myslím, že umím". Rozhodně se vyplatí pozorně sledovat reakce toho druhého a naslouchat jeho přáním.

Orální sex jen tak něco nenapodobí

Orální sex dovoluje dosáhnout i nejvyšších stupňů vzrušení a pocitů hlubokého uspokojení. Zaměřuje se totiž velmi jemně a něžně i na nejcitlivější část ženského těla, kterou je  klitoris. Pro jemnou masáž klitorisu neexistuje žádná vhodnější část těla, která by byla schopna tak přirozeně a naprosto nenásilně stimulovat klitoris, než je jazyk. To umožňuje muži nebo ženě v roli dárce poskytnout nejen základní formu stimulace a vzrušení, ale dovést vzrušení až k orgasmu. Jemnost jazyka a možnosti jeho pohybu dávají při orálním sexu poskytujícímu partnerovi možnost pro vytváření nápaditou stimulaci, která umožní přijímajícímu partnerovi prožívat opravdu velký rozsah pocitů, vjemů, stimulací, dráždění a vzrušení. Proto je možné při orálním sexu především u ženy navodit sexuální vzrušení mnohem snadněji, jak při jiných sexuálních technikách. Jak vysoké vzrušení to bude a zda se podaří je vystupňovat až k orgasmu však také záleží i na snaze, ochotě, zkušenostech a schopnostech dárce. Jednoduchá technika stimulace prováděná bez zájmu a touhy, zdaleka nemusí vést až k dosažení vyvrcholení. Naopak láskyplný vynalézavý orální sex může být mnohem intenzivnější jak jakákoli jiná sexuální aktivita.

Asi nejvýznamnější pro ženskou sexualitu je fakt, že prakticky každá žena může při orálním sexu prožívat vzrušení. Orální stimulace je pro naprostou většinu žen nejsnadnější cestou k dosažení vyvrcholení. Je to mimo jiné proto, že v případě orálního sexu se jedná o kombinaci doteků dvou orgánu těla, jazyku a klitorisu, které mají velkou až jedinečnou citlivost a vnímavost na podněty. Jak klitoris, tak také jazyk obsahuje tisíce nervových receptorů. To umožňuje v případě jazyka a zvláště pak špičky jazyka, rozlišovat mnohem více podnětů a zpětných vazeb, jak kterákoli jiná část těla a to včetně prstu nebo penisu!

Více než 80-ti% žen přináší orální stimulace větší vzrušení a sexuální uspokojení, než pohlavní styk - souložMnoho žen proto dokonce orální sex preferuje před pohlavním stykem. Většina žen také při orálním sexu dosahuje vyvrcholení. Především pro ženy, které potřebují pro dosažení vyvrcholení dlouhou a intenzivní stimulaci klitorisu (což je asi většina žen), je to nejjednodušší, nejsnadnější a nejbezpečnější způsob, jak orgasmu vůbec dosáhnout. Ženy prostě mají orální sex raději než soulož!!!

Orální sex však pro většinu mužů představuje jen zastávku na cestě za jeho orgasmem při souloži. Pro většinu žen však orální sex může představovat jedinou cestu k orgasmu.

Orální sex jako součást milostné předehry i milování

Prvním sexuálním praktikám, které se doporučují pro poznávání svého těla a těla partnera na začátku společného sexuálního života, se říká "Necking" a "Petting". Později, po zahájení sexuálního života, se techniky orálního nejčastěji stávají součástí milostné předehry před pohlavním stykem. Orální sex může velmi úspěšně nahradit sexuální spojení a poskytnout orgasmus. Pokud se orální sex využívá pro seznámení se s pohlavím partnera nebo partnerky, případně pro navození vzrušení, jedná se z pohledu "nežádoucího otěhotnění" partnerky o "bezpečný sex". To ovšem platí pouze pro část podmínek, které souvisí s "bezpečným sexem. V každém případě však "Necking", "Petting" i milostná předehra s orální stimulací mohou patřit k technikám, které z "technického pohledu" ženu nepřipraví o "panenství" a muže o "panictví".

Párové orální techniky

 • Felace - uspokojování muže ústy (lidově "kouření") je termín pro orální sex poskytovaný mužům.
 • Cunnilingus - je termín používaný pro orální stimulací ženských pohlavních orgánů, klitorisu, vulvy a pochvy, pro orální sex poskytovaný ženě.
 • Anilingus (rimming) - je zvláštní technikou při které je orálně prováděna stimulace anální oblasti a řitního otvoru ústy partnera.
 • Orální stimulace ostatních částí těla formou líbání a lízání, je obvykle také považována za orální sex.

Meditační orální techniky

Auto masturbační techniky

Varianty orálního sexu a sexuální polohy

Provádění orálního sexu má svá pravidla a také potřebuje i optimální polohy, ve kterých bude pohodlný pro oba partnery.

 • Nejznámější polohou pro orální sex je varianta, která umožňuje orální laskání provádět oběma partnerů současně. Tato poloha se známá jako poloha šedesát devět "69". Problém s ní však mívají obézní páry.
 • Facesitting (sezení na tváři) je forma orálního sexu při které přijímající partner sedí na obličeji poskytujícího partnera a tiskne se k jeho ústům svými genitáliemi. Tato varianta se dá usnadnit použitím vhodné "sedačky". Váha ženy nezatíží obličej muže a cunnilingus se dá provádět pohodlněji a nápaditěji.
 • Výstřik na tvář, krk nebo hruď ženy nebo výstřik a polykání spermatu se nazývá perlový náhrdelník (termín pro tuto praktiku). Na některé lidi může působit silně eroticky, pro jiné je naprosto nepřijatelnou formou vyvrcholení muže. Nejčastěji se s touto sexuální praktikou setkáte v pornografii, odkud ji někteří lidé kopírují, protože mají pocit, že tak by se to mělo dělat. Muži pak takovéto zakončení orálního sexu vyžadují po ženách a ženy si myslí, že muži bez toho nemohou být. Dobrá rada pro muže - nevyžadujte po ženách něco, co by vám samotným bylo velmi nepříjemné, jedině snad, když si to vysloveně řeknou. (To se ale načekáte ...) Dobrá rada pro ženy - nedovolte mužům něco, co je vám nepříjemné a nebojte se jim to včas vysvětlit.
 • Autofelace je možná, ale vzácná varianta, stejně tak vzácná varianta je autocunnilingus u žen. Obě praktiky je možné zvládnout, předpokladem je ovšem jak u mužů tak i u žen dokonale pružná a ohebná páteř.
 • Při skupinovém sexu, kdy jedna žena provádí orální sex několika mužům je tento akt označován jako gangsuck, blowbang nebo orální sex ve skupině. Také muž může orálně uspokojovat několik žen postupně nebo průběžně. Pro všechny tyto varianty skupinového sexu se používá slangový výraz gang bang. Bukkake, gokkun může také někdy zahrnovat orální sex.
 • Další polohy pro orální sex najdete ZDE

Také orální sex potřebuje změnu...

Jako každá sexuální technika, i orální sex potřebuje změnu. Možností je mnoho a experimentování je určitě vhodné. Při změně technik může být orální sex více vzrušující, ale nezapomeňte, že jakmile najdete něco, na co váš partner nebo partnerka opravdu reaguje, zůstaňte u toho alespoň chvíli... Příliš častá změna technik může být stejně nevhodná, jako jednotvárnost... Nejlepší je věnovat pozornost reakcím na vaše techniky, které můžete odpozorovat nejen podle fyzických reakcí, ale také podle citoslovců, které provází vlnky vzrušení a slasti...

Orální sex a porno

Mnoho lidí se s technikami orálního sexu seznamuje cestou sledování pornografie. Pokud se dobře podíváte na scény pornografických filmů, pak brzy zjistíte, že většina z nich je dělána na efekt a vizuální vzrušení toho, kdo film sleduje. Je jen velmi málo instruktážních filmů o tom, jak techniky orálního sexu i jiné techniky milování provádět tak, aby přinášely oběma partnerům co nejvíce příjemných pocitů. Bohužel i tyto instruktážní filmy jsou považovány za pornografii a to i přesto, že vlastně plní výukovou roli. Prostě sex je o pohlavních orgánech. Více informací naleznete v článku "Orální sex a porno".

Orální sex a bezpečnost

Z důvodu možné nákazy sexuálně přenosnou nemocí - pohlavní chorobou, není možné doporučit orální sex ať už je formě felace (uspokojování muže ústy) nebo cunnilingusu (orální stimulací ženských pohlavních orgánů, klitorisu, vulvy a pochvy), bez barierové ochrany. Bezpečný orální sex představuje barierová ochrana v podobě použití kondomu nebo ústní roušky pro cunnilingus.

 

Poznámka:

Název cunnilingus - z latinského cunnusvulva, lingere – lízat.

Pro zasmání:

Co je pro chlapa nejlepší při orálním sexu?
....
To ticho.

Malá Klárka prochází kolem ložnice rodičů, a protože uslyší divné zvuky, zbystří a nakoukne dovnitř.
Pak pokračuje dál se napít a uvažuje…
"Hmm a mě chce maminka posílat k psychologovi, že si cucám palec."

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)