Jste zde

Bolest při sexu a po něm

Bolest při sexu a po něm

Hlavní téma: "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)".

Bolest při sexu je častým tématem rozhovorů dívek a žen. Někdy, ale opravdu jen někdy se o tom baví muži. Muže tento problém zajímá většinou pouze tehdy, když se přímo týká jejich přirození. Bolest při sexu je přitom problém, který se může stát docela zásadním pro rozvoj sexuálních vztahů mezi partnery.

Sex by měl být příjemný a radostný, ale bohužel někdy tomu tak nemusí být. Bolest by sex provázet neměla, samozřejmě pokud bolet při sexu není záměrnou součástí vašich sexuálních praktik ...

Bolest při sexu někdy zažilo mnoho lidí, především dívek a žen.

Obecně mají ženy problém dosáhnout orgasmu při pohlavním styku. Jedním z důvodů mohou být i nepříjemné pocity při penetraci, hraničící někdy až s přímou bolestí. Nepříjemné pocity ani bolest vzrušení určitě nepodporují a tak se tento problém může stát příčinou a časem i vážným důvodem pro vyhýbání se nejen sexu, ale i intimním situacím, ze které by v sex mohly přerůst.

U žen může být bolest způsobena i neohleduplným sexem, používáním erotických pomůcek nebo příliš velkým přirozením partnera v nevhodných sexuálních polohách. Některé problémy mohou od bolesti přejít dokonce až k úrazům při sexu.

Problémy s bolestí se však mohou týkat i mužů. Není to tak častým jevem, ale dopad na sex je podobný jako u žen. Muži mohou mít problém s popraskanou kůží na okraji předkožky, která často provází i mykózy. Příznakem je zarudlá přesušená kůže předkožky nebo naopak sekrece zánětu předkožky provázená jejím zúžením. Tento stav se nevyřeší sám. Pomáhá použití stejných krémů na mykózu, jako používají ženy a v případě vysušené pokožky hydratace kůže pomocí mastí s bylinkami s protizánětlivými účinky. V případě, že se potíže samoléčbou do týdne nevyřeší, je nutné vyhledat lékaře. Samozřejmě hrozí, v případě nechráněného (ale i chráněného sexu) přenesení zánětu na ženu. Pokud problémy mají dlouhodobý charakter, pak mohou přerůst až v sexuální dysfunkci.

U žen bolest nemusí přímo souviset s pohlavními orgány. Žena může mít i vážnější zdravotní problémy, které se začnou projevovat právě bolestí při sexu. Bolesti na jedné straně pánve mohou být způsobeny od vzniku cysty na vaječníku, ke kterým jsou náchylnější ženy kuřačky. Ve vážnějších případech je bolest v oblasti pánve signálem onemocnění vaječníků, děložního čípku nebo dělohy. Kromě bolesti bývá dalším příznakem i nepravidelná nebo bolestivá menstruace. V takovýchto případech je okamžitá odborná léčba naprostou nutností a žádné amatérské řešení nemůže skončit jinak, než špatně.

Chce to nebát se o problémech mluvit, včas hledat příčiny a společně najít řešení a léčbu. Protože se bolest při sexu většinou týká žen, budeme se zabývat především příčinami, které ji vyvolávají u žen. Některé zdravotní problémy se však mohou týkat i mužů a v případě sexuálně přenosných chorob je nutné je okamžitě řešit.

Orgasmus snižuje práh bolesti

Při vzrušení a v jeho vrcholné fázi při nástupu orgasmu a v jeho průběhu dochází k výraznému otupení pocitu bolesti. V případě, že při milostném aktu došlo k nějakému malému zranění nebo k většímu podráždění kůže nebo sliznice pohlavních orgánů, pak to muži i ženy většinou zaznamenají až ve fázi zklidnění. Mnohdy pocity bolesti nebo podráždění zpozorují i za několik hodin nebo druhý den a později. Většinu se jedná o drobné oděrky, odření, poškrábání nebo jiné poškození kůže a sliznice pohlavních orgánů nebo kůže na těle. Může to být i úplně banální odření loktů, kolen nebo těla od hrubého povlečení nebo potahu nábytku.

Poměrně často může běžné podráždění pohlavních orgánů muže i ženy v následujících dnech provázet mykóza a kvasinkové infekce, která se sekundárně týkají i mužů. U mužů je přenesená mykóza většinou doprovázena i fimózou, zúžením předkožky. Prevencí je dostatečně dlouhá milostná předehra a dostatečné vzrušení s přirozenou lubrikací nebo používání lubrikačních krémů.

Velmi častou nepříjemností je i "banální" odření nebo podráždění ženina pohlaví od nedokonale oholených vousů, po kousnutí či poškrabání nehty. Občas však dojde i k vážnějším problémům, které už patří spíš do kategorie sexuálních zranění. Bližší informace o problémech s bolestí při sexu, kdy dojde k sexuálním zraněním najdete v článku "Bolest při úrazu při sexu".

To, že ty menší podráždění při milování nevnímáme, má na svědomí právě výrazně snížená vnímavost bolesti při velkém vzrušení a při orgasmu.

Potenciální příčiny vaginální bolesti při pohlavním styku

Prevence vzniku bolesti při sexu

Nedostatečná přirozená vlhkost se dá nahradit použitím lubrikantů. To jsme již řešili. Můžete však použít i přírodní oleje, jako například jedlé oleje, olivový olej, kokosový olej a další. Oleje by neměly být panenské, ale takové které neobsahují alergeny, kyseliny a příliš mnoho minerálních látek. Chce to vyzkoušet některé druhy nebo zakoupit v lékárně již ověřené receptury lubrikačních olejů.

Pokud je důvodem nedostatečné lubrikace hormonální nerovnováha nebo menopauza, pak je vhodné obrátit se na lékaře. Léčba je vždy individuálním řešením konkrétního zdravotního problému a potřebné léky jsou většinou stejně jen na lékařský předpis. Pokud máte podezření, že trpíte zdravotními problémy, pak je nutné vždy vyhledat lékařskou pomoc.

Řešení bez lékařské pomoci

Řešení bez lékařské pomoci je samozřejmě možné, ale za návštěvu lékaře nic nedáte a budete mít jistotu, že vaše samoléčba nezakryje vážnější problémy, které bez konzultace s lékařem mnohdy ani nedokážete domyslet.

  • Prezervativy a Femidom - někdy se u mužů i žen projeví alergie nebo přecitlivělost na latex. Vyzkoušejte prezervativy z jiného materiálu jak latexu. Femidom sice z latexu vyroben není, ale mohou se vyskytnout i případy alergie na syntetický kaučuk ze kterého jsou vyrobeny. Problém alergií trápí muže i ženy bez rozdílu.
  • Použit přírodní nebo syntetické lubrikanty. Vždy však kvalitní a nealergické. V případě alergií vyzkoušejte více druhů lubrikantů nebo silikonové lubrikační gely, které patří mezi novějších lubrikační přípravky. Když najdete ten, který bude bezproblémový, nemá smysl dále experimentovat a zbytečně se vystavovat případným zánětům.
  • Vyzkoušejte vhodnější sexuální polohy, ve kterých se budete při sexu cítit příjemně.
  • Milování potřebuje pohodu a klid. Někdy okolnosti jako je stres, únava, strach, přepracovanost, existenční problémy, psychické a fyzických problémy mohou způsobit stavy, při kterých žena vůbec milování není schopná. Ženy trpící vaginismem z pohlavního styku strach a hlavním pocitem je pro ně stažení a úzkost. Fyzická i psychická. Vaginismus je stav, kdy žena nedokáže zabránit samovolným stahům svalů poševního vchodu. Sex je pak většinu bolestivý a někdy až nemožný. Důvodů může být celá řada a léčba vyžaduje vždy lékařskou pomoc.
  • Využívejte i nepenetrační sexuální praktiky, například orální sex. Orální milostná předehra má obrovský erotický potenciál. Velmi silně ženu i muže vzruší a pak je mnohem snadnější laskání zakončit orálně nebo i penetračně. Pokud má žena dlouhodobější problémy s penetrací, naučte se "Orální sex pro dosažení orgasmu ženy".
  • Problémy mohou způsobovat i hygienické přípravky. Nejčastěji se jedná o podráždění pochvy, které způsobí hygienické přípravky jako je mýdlo, šampon, pěna do koupele. Pokud je to tato příčina, pak stačí na týden nebo dva omezit jejich používání. Na pohlaví je vhodnější přírodní mýdlo nebo mýdlo na intimní partie, šampon s neutrálním PH. Na nějakou nějakou dobu raději nepoužívejte soli a pěny do koupele. Bližší informace naleznete v článku "Intimní hygiena".

Pokud bolest při sexu přetrvává, je nutné na nic nečekat a zajít k lékaři.

Kdy je potřeba vyhledat lékaře

Pokud zdravotní problémy přetrvávají, pak je vždy vhodné navštívit lékaře a zjistit, proč pohlavní styk provází pocity bolesti. Pokud se jedná o nějaký úraz při sexu, pak je vyšetření a následné léčení odborníkem naprosto nezbytné! U muže to může být obvodní lékař nebo urolog. Pro ženu je nejjednodušší navštívit svého gynekologa. Každá bolest, která se opakuje během pohlavního styku, by měla být vyšetřena gynekologem. Je to hlavně otázka prevence a jistoty, že je vše v pořádku. Lékař vám také může poradit, jak bolesti předcházet. Někdy i krátká léčba vyřeší dlouhodobé potíže. Lékaři se s podobnými problémy setkávají často a tak se nebojte požádat o radu.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)