Jste zde

Ženský kondom (Femidom)

Ženský kondom (Femidom)

Hlavní téma: "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)".
Volné pokračování článku "Antikoncepce".

Femidom je prostředek zvyšující ochranu před pohlavně přenosnými nemocemi a před nechtěným otěhotněním. Tato metoda dává ženám možnost chránit se před nežádoucím těhotenstvím a sexuálně přenosnými chorobami nezávisle na vůli muže. Plní stejnou funkci jako mužský kondom.

Femidom a kondom jsou jedinou spolehlivou barierovou ochranou proti sexuálně přenosným chorobám.

Femidom se vkládá do vaginy ještě před pohlavním stykem. Zajišťuje ženě podobnou ochranu jako muži prezervativ. Celá pochva je kondomem pokryta, femidom tedy chrání jak ženu, tak i muže před výměnou tělssných tekutin. Pro ženu je důležité, že jí poskytuje ochranu nejen proti těhotenství, ale i proti pohlavně přenosným nemocem, včetně nákazy virem HIV/AIDS.

Na rozdíl od prezervativů, které jsou převážně vyrobeny z latexu, je femidom vyrobený z pevnějšího materiálu, polyuretanové umělé hmoty (nitrilu - syntetického kaučuku). Výhodou tedy je, že ho mohou používat i alergici na latex, z něhož jsou obvykle vyráběny pánské kondomy. Je to výhoda nejen pro ženy, ale i pro muže, kteří alergií na latex trpí. V podstatě je to válcovitý sáček podobný prezervativu, který se vkládá do pochvy. Tvoří bariéru mezi penisem a vaginou, děložním čípkem a vnějšími pohlavními orgány ženy. Na obou koncích má ohebné, pružné kroužky. Jeden z nich se zavádí hluboko do pochvy k děložnímu čípku, druhý zůstává u poševního vchodu. Zajišťuje dostatečnou ochranu proti proniknutí sperma při a po ejakulaci do pochvy, děložního čípku, dělohy a tak zabraňuje oplodnění vajíčka. Stejnou barierovou metodou zabraňuje kontaktu penisu s tělesnými tekutinami ženy a naopak.

Jak femidom vypadá a z čeho se skládá

Femidom vypadá podobně jako mužský kondom, je ale delší. Jeho délka je podle výrobce mezi 15 až 18-ti centimetry a průměr cca 4 cm. Na obou koncích má pružné plastové kroužky které pomáhají udržet jeho válcový tvar a usnadňují vkládání do pochvy =před milováním a vyjímání po ejakulaci. Menší kroužek na konci Femidomu se vkládá do pochvy a vnější na druhé straně Femidomu zůstane mimo pochvu a zabraňuje jeho srolování a zasunutí dovnitř pochvy. Při souloži vnitřní kroužek zasunutý uvnitř pochvy zajišťuje, že Femidom zůstane během styku na svém místě uvnitř pochvy a nebude se srolovávat a posouvat při pohybu penisu uvnitř pochvy. Vnější kroužek z měkčího materiálu zůstává mimo vaginu, nebrání pronikání penisu a zajišťuje pozdější snadné vyjmutí Femidomu i se spermatem.

Ženské kondomy jsou sice nákladnější než mužské prezervativy, ale jejich velkou výhodou je to, že je možné je použít lidmi kteří jsou alergičtí na latex, protože jsou vyrobeny z nitrilu. Nitril je syntetický kaučuk, lékařsky testovaný jako nezávadný a nepropustný pro viry sexuálně přenosných chorob. Femidom z nitrilu je silnější než latex, materiál je bez zápachu a většinou nezpůsobuje alergické reakce (podstatně méně často jak latex). 

Hlavní výhody Femidomu

 • Ženský kondom jedinou ochranou před pohlavně přenosnými chorobami, nad kterou má plnou kontrolu žena.
 • Nemusí být pořízen na lékařský předpis.
 • Ideální ochrana pro muže, kteří odmítají používání prezervativu.
 • Je naprosto hygienický.
 • Není náchylný k poškození při nevhodném skladování, při nevhodné vlhkosti nebo teplotě.
 • Je na jedno použití, nevyžaduje žádnou údržbu.
 • Vkládá se do vagíny ženou. Má tedy 100% kontrolu nad správností jeho zavedení a jeho celistvostí!!!
 • Není závislý na 100% erekci penisu. Oproti prezervativu může být Femidom bez obav využit i mužem s nedokonalou erekcí.
 • Není závislý na velikosti a tvaru penisu ani jeho délce.
 • Může být vložen i před pohlavním stykem.
 • Může být použit i v případě prokázané alergie na latex.
 • Lubrikant může obsahovat spermicid a může být na vodní i na olejové bázi.
 • Muž může použít svůj lubrikant o kterém ví, že mu vyhovuje.
 • Vnější kroužek je natolik velký, že nebrání vstupu ani opravdu rozměrnému penisu. Pokud kroužek při milování tlačí na klitoris, pak je to díky měkkosti kroužku dotek příjemný.
 • Kroužek nebrání ani stimulaci klitorisu kořenem penisu - uhne penisu a umožní tak nepřímou stimulaci klitorisu kořenem penisu přes stěnu Femidomu.
 • Co je nejdůležitější - zůstává na místě i v situaci, kdy muž je ještě penisem uvnitř pochvy a pomalu ztrácí erekci. Nemůže tedy sklouznout jako prezervativ do pochvy a uvolnit sperma.
 • Femidom je celkem zajímavá novinka určitě stojí za vyzkoušení.

Femidom není sice nijak zvlášť estetický, ale plní svoji funkci velmi dobře. Po ejakulaci udrží sperma muže uvnitř Femidomu. Žena může poměrně snadno za vnější kroužek Femidom opatrně i se spermatem vyjmout z pochvy a zajistit jej proti vytečení spermatu.

Hlavní nevýhody Femidomu

 • Méně příjemná je především cena, která je mnohonásobně vyšší než u kondomů pro muže.
 • Zatím je v běžném prodeji v lékárnách obtížněji dostupný. Bez problémů ho lze zajistit přes internetové prodejce.
 • Vkládání Femidomu se žena musí naučit. Není to nijak obtížné, ale jistou zručnost žena musí získat.
 • Vkládání je obtížnější nebo srovnatelné s nasazování prezervativu na penis v erekci. Podobně jako u prezervativu, je při požití většího množství alkoholu někdy obtížněji zvládnutelné správné a bezpečné vložení Femidomu.
 • Některým ženám (ale i mužům) může vadit určitá neestetičnost aplikovaného Femidomu. Kryje totiž ženské pohlaví a někteří muži mají pocit, že penis zavádějí do sáčku...
 • Při souloži dochází ke zvukovým projevům při pohybu penisu v Femidomu. projevuje se především jako šustění materiálu ochrany. Možné jsou i jiné zvukové projevy, které se při používání prezervativu většinou nevyskytují.
 • Zvukové projevy při zasunutí penisu a souloži však však vydávají jen některé, především starší modely. Inovované modely by však již tyto zvukové projevy měly snížit nebo odstranit.
 • Někteří muži mají nekomfortní pocity při styku. většinou je to ale spíše argument pro to, aby žena svolila k nechráněnému styku....
 • Podobně jako prezervativ může materiál Femidomu způsobit alergickou reakci nebo podráždění na sliznici pochvy nebo penisu.
 • Uvnitř Femidomu je lubrikační prostředek, který podobně jako u jiných lubrikantů může způsobit alergickou reakci nebo podráždění penisu muže.
 • V případě alergických projevů je potřeba vyzkoušet jiný výrobek.
 • Stěna Femidomu je ze silnějšího materiálu a může snížit citlivost ženy na podněty při penetraci.
 • Hlavní nevýhodou této antikoncepční metody může pro někoho být nemožnost zdvojení ochrany proti nežádoucímu otěhotnění a nákazou pohlavní chorobou. Současné používaní prezervativu a Femidomu je nepřípustné z důvodu zásadního zvýšení rizika poškození Femidomu i prezervativu třením.
 • Účinnost ochrany se pohybuje mezi 79 - 95 %.

 

Účinnost antikoncepční metody

Při správném použití je účinnost 95%, tedy nižší, jak u prezervativu ( 0–1% selhání v případech, kdy byl kondom použit správně). V praxi to však stále znamená, že ze 100 žen jich během prvního roku bezpečného používání této antikoncepční metody 5 otěhotní.

Při nedodržení přesného návodu na použití, postupu zasunutí a zajištění Femidomu, je účinnost 79%. Počítají se do toho i případy instalace Femidomu při nadměrném užití alkoholu a nedodržení zásad použití této ženské antikoncepční metody. V praxi to však stále znamená, že ze 100 žen jich během prvního roku při nedokonalém používání této antikoncepční metody 21 otěhotní.

Vyšší účinnosti je možné dosáhnou při správném a bezchybném použití Femidomu a jeho doplněním o spermicidní přípravky a lubrikanty.

Femidomy a pánské kondomy nesmí být používány současně!!! Tření latexu o nitril (syntetický kaučuk) může mít za následek poškození prezervativu i Femidomu a totální selhání selhání ochrany. Navíc olejový lubrikant, který Femidom zvládá, je nepřípustný pro latexový prezervativ.

 

Jak Femidom správně používat?

Femidom je novinka mezi sexuálními ochranami. Na prezervativ si muži zvykali staletí. Ve srovnání s muži měly ženy zatím jen poměrně krátký čas na to, aby se s "dámským prezervativem" sžily. Není to však tak obtížné ho správně používat a brzy si ženy na jeho zavádění zvyknou. V každém případě je nutné, aby si žena před jeho použitím v klidu přečetla návod a seznámila se s technikou jeho správného vkládání. Velkou výhodou je, že Femidom se nemusí vkládat těsně před souloží. Žena si ho může v klidu a soukromí vložit do pochvy i ještě dříve, než se začne vůbec o milování hovořit.

Jen prosím nepřežeňte přípravu na milování a Femidom si pro jistotu nenasazujte hned ráno, než půjdete do práce. Ať nedopadnete jako nezkušený mladík, který se stal nezapomenutelnou legendou v oboru sexuologie. Měl ze svého prvního milování takovou obavu, že si prezervativ pro jistotu nasadil již ráno, aby na něj večer, kdy měl domluvenou schůzku se ženou, náhodou nezapomněl. Jaké bylo jeho zděšení, když před milostným aktem zjistil, že prezervativ není tam, kam si ho ráno nasadil. Z milostného aktu nebylo nic, zato se zapsal zlatým písmem do učebnic sexuologie.

Jak správně vložit ženský kondom Femidom

Vložení Femidomu je velmi podobné vkládání menstruačního tamponu. Lubrikační krém, spermicid nebo lubrikační krém se spermicidem naneste na na vnější stranu uzavřené části Femidomu v části menšího kroužku. Další technika vkládání je podobná technice vkládání tamponu. Po stranách lehce stiskněte vnější větší kroužek prsty směrem k sobě a Femidom vložte prstem jako tampon do pochvy. Zasuňte vnitřní kroužek prstem co nejhlouběji to půjde do pochvy, až k děložnímu čípku. Vytáhněte prst z Femidomu a ponechte vnější kroužek viset ven z pochvy na nezasunuté části Femidomu. Běžná délka Femidomu je okolo 17-ti centimetrů a tak část bude vždy viset ven z pochvy. Je to normální, i když to může být nezvyklé.

Při souloži se penis ve Femidomu bude pohybovat úplně stejně jako v pochvě bez něj. Pokud nebyl Femidom dokonale zasunut, pak jej penis posune do zadní části pochvy při hluboké penetraci. Délka Femidomu je naprosto vyhovující délce i opravdu hlubokých ženských orgánů. Není to nebezpečné ani pro ženu, ani pro muže. Vnější kroužek možná bude někdy mírně tlačit na okolí klitorisu, většinou se však kroužek uhne a na klitoris bude tlačit a třít se o něj kořen mužova penisu. Vnější kroužek má větší průměr jak velký penis a je z měkčího materiálu. Proto není jeho dotek nepříjemný ani pro muže ani pro ženu. Pokud penis při souloži vyklouzne z Femidomu a pochvy a vysune s sebou zadní část Femidomu se zadním kroužkem, není to žádný problém. Prostě se Femidom znovu zasune prstem zpět nebo ho opatrně vyjměte a znovu vložte. Většinou si jej však penis zastrčí sám na správné místo v zadní části pochvy.

Při souloži se může stát, že muž ejakuluje na ženino bříško a na Venušin pahorek. Pokud je žena v této oblasti vyholená, sperma poměrně rychle může stéci po kůži Venušina pahorku mezi stydké pysky a po vnějším povrchu Femidomu do pochvy. Tehdy je na místě Femidom opatrně vyjmout a zvážit havarijní formu antikoncepce. Nejedná se však o selhání Femidomu, ale nedodržení techniky jeho používání.

Jak po ejakulaci správně Femidom vyjmout

Femidom kryje vnějším kroužkem i vnější velké stydké pysky. Případný únik spermatu po ejakulaci by tedy měl být mimo pohlavní orgán. Vyjímání nemusí být bezprostředně po ejakulaci. Nehrozí, že by Femidom z penisu sklouzl do pochvy a sperma se vylilo dovnitř pochvy. Ochabnutí mužovy erekce nemá na bezpečnost Femidomu žádný vliv. Přesto je vhodné po vyjmutí penisu vyjmout z pochvy i Femidom.

Je lépe, když jeho vyjmutí zajistí žena. Stiskne vnější kroužek a začne jím pomalu jemně otáčet. Dojde ke zkroucení stěn Femidomu a tím i k jeho částečnému uzavření. To však zcela stačí na to, aby při jeho vyjímání sperma nemohlo volně uniknout. Potom již stačí jemným tahem opatrně Femidom z pochvy vytáhnout a dalším zakroucením lépe uzavřít. Femidom i se spermatem je vhodné vložit do jiného sáčku a uložit bezpečně do odpadkového koše. Rozhodně jej nevyhazujte na WC, způsobíte tím problémy na čističce odpadních vod. Do odpadků jej uložte tak, aby nezůstal v dosahu zvědavých dětí nebo domácího zvířectva. Není nic nepříjemnějšího, když jej najde návštěva u chodníku na vaší zahradě nebo u dětské houpačky a bude se vás ptát co to je a jak se to požívá. Takovouto osvětu si zcela jistě rádi odpustíte....

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)