-A A +A

Jste zde

Prožitek a orgasmus

Prožitek a orgasmus

Volné pokračování článku "Sexuální vzrušení".

I když se o tom zrovna takhle moc nemluví, pro mnoho lidí je sex především fyzický akt. Není to průvodní jev jen "dnešní doby", bylo tomu tak prakticky vždy. Aby tento akt byl něčím větším, než jen sexem, je potřeba, aby partneři dokázali provázat rovinu fyzických pocitů s rovinou emocionální a s rovinou relaxační (odpočinkovou, zklidňující, uvolňující). Pokud se to navíc podaří propojit i s meditací, pak se už nedá hovořit o sexu, ale o milování, které mohou provázet mimořádně silné a hluboké zážitky a prožitky. Propojit však tyto roviny v jeden celek není vůbec snadné. Je to cesta vedoucí k dosažení stavů blaženosti, které jsou vysoko nad tím, co může nabídnout sex.

Tento článek jsem schválně nazval "Prožitek a orgasmus". Milování není jen o orgasmu, ale mělo by být především o pocitech, které ho na cestě vzhůru provázejí. Někdy se orgasmus ani nedaří navodit, ale přesto může být milování nádherné. Orgasmus je jen vrchol toho, co milování dvou lidí může provázet. Tantrici říkají, že cílem milování není vyvrcholení, ale cesta k němu... a možná právě proto často ani po dosažení vrcholu netouží...

Pro lásku není důležité, aby se k sobě lidé hodili, ale aby spolu byli šťastni.
(Brigitte Bardotová)

Vraťme se však na zem. Pro většinu lidí je sex spojen především s fyzickým prožitkem, kterému se říká vyvrcholení, neboli orgasmus. Něco si o tomto prožitku nyní řekneme. Musíme si však být vědomi toho, že je to zároveň vrchol cesty na kterou jsme se při milostném setkání s partnerem nebo partnerkou vydali. Taoisté říkají, že není důležitý vrchol, ale cesta k němu. Tak i na to budeme při hledání cesty k vyvrcholení pamatovat.

Nezanedbatelné je také, že orgasmus má příznivý vliv na lidskou psychiku i zdraví. Zlepšuje náladu, potlačuje deprese, uvolňuje sexuální psychické i fyzické napětí. Jeho pozitivní vliv na zdravotní stav je spojen také s tím, že s každým orgasmem se zvýší množství hormonů i počet ochranných látek v krvi.

Milování a orgasmus

Milování a orgasmus k sobě patří. Někdy však tato dvě "slova" nemusí být úplně v přirozeném souladu. Možná je to tak proto, že lidé někdy nejsou dostatečně připraveni na poskytování prožitků a potěšení, ale jsou spíše orientováni na jeho příjem. Milenci mohou mít stejnou touhu, ale každý jiná očekávání.

Dosažení orgasmu při sexu závisí nejen na schopnosti prožívat podněty, které vydává vaše tělo, ale i na vaší fantazii. Erotika potřebuje zkušenosti ale i experimentování, proto je pro dosažení orgasmu i při sexu někdy potřeba delší sexuální praxe. Prostě potřebujeme získat praktické zkušenosti...

Alespoň základní informace o tom, co to orgasmus vlastně je. V další části si ho představíme podrobněji.

V okamžiku prožitku orgasmus se náhlé uvolnění sexuální napětí (sexuální tenze) a muž nebo žena prožije velmi intenzivní příjemné pocity. Orgasmus ženy provází nekontrolovatelné spontánní stahování svalů pánevního dna, poševního vchodu, pochvy, klitorisu, ale i análního svěrače a někdy i dalších svalů. Klitoris se stane přecitlivělý a jeho další stimulace je už nepříjemná. Jedná se o psychicky, fyzicky a emočně velmi intenzivní až extatický prožitek. Z fyzických projevů ho provází zrychlení srdeční činnosti, zvýšení tělesné teploty, zrychlení dýchání,  zvýšení sekrece poševní vlhkosti. Při zvlášť intenzivním prožitku se dostavují pocity podobné "ztrátě vědomí". Jedná se o velmi silný emoční prožitek, který může následně provázet změna nálady, rozněžnění, stavy dojetí, někdy i pláč... Některé ženy mohou dosáhnou i několikanásobných vyvrcholení.
U muže je základním výsledným projevem vyvrcholení silný emoční prožitek provázený ejakulací.

A nyní podrobněji...

Orgasmus probíhá jinak u mužů a jinak u žen. U mužů je považovaný za samozřejmé zakončení sexuálního aktu. Muži ho dosahují podstatně snadněji jako ženy a zpravidla se jedná o intenzivní a očekávaný prožitek. Ženy pro dosažení vyvrcholení potřebují mnohem více podnětů jak muži a i proto u nich nemusí být orgasmus automatickou samozřejmostí. Ženský orgasmus je jiný, než mužský. Jeho navození je mnohem složitější, než by se zdálo.

Častým sexuálním problémem žen je absence vyvrcholení při souloži. Muži si často myslí, že problém je na straně ženy, ale přitom řada z nich vůbec nemá jasnou představu o tom, jakým způsobem jejich partnerka orgasmu dosahuje.

Cesta k ženskému vyvrcholení v rámci vývoje lidského druhu trvala tisíce let. Pro možnost reprodukce má totiž malý význam. Otěhotnět žena může stejně s prožitkem vyvrcholení i bez něj. Žena potřebuje mnohem více příznivých okolností k tomu, aby (přestože se jí milování neskutečně líbí), dosáhla stupně vzrušení po kterém následuje vyvrcholení. Mnoho žen zažije pocitové vyvrcholení při souloži jen občas a některé dokonce nikdy. Podstatně více žen orgasmus prožije díky jiným způsobům stimulace pohlaví, nejčastěji při orálním sexu stimulací klitorisu. Orgsmus ženy může přispět ke snadnějšímu "nasátí" spermatu do dělohy, což může za příznivých okolností usnadnit oplodnění vajíčka.

Ženský orgasmus trvá průměrně 4x déle než mužský.
Stejně jako telefonování, nakupování a parkování...

Z pohledu přírody, je i hlavní účel vyvrcholení u muže a u ženy zásadně jiný. Mužské vyvrcholení je základním předpokladem přirozeného oplodnění ženy, zatímco ženské vyvrcholení je tak nějak pro její radost... Bez ejakulace, tedy mužského vyvrcholení, nemůže být žena oplodněna, zatímco oplodněna bez svého vyvrcholení být může.

Pro ženu, ale také i pro muže, je pro dosažení sexuálního uspokojení důležitá doba trvání milostné předehry. Příliš krátká nebo nedostatečná milostná předehra nestačí na dosažení vzrušení, které by při souloži mělo šanci přerůst ve vyvrcholení. Pro další vzrušení je doba trvání soulože velmi důležitá. Nedostatečně vzrušená žena většinou není dostatečně přirozeně lubrikovaná a to znamená, že při souloži bude muž podstatně intenzivněji vnímat dráždění penisu v pochvě.. Ženu sice soulož nejspíš ještě vzruší, ale muž nejspíš předčasně vyvrcholí nebo soulož bude příliš krátká... Výsledek je jasný - muž vyvrcholí a žena zůstane neuspokojená...

Podle výzkumů ženy dosahují nejčastěji orgasmu při současném dráždění klitorisu a pochvy. Pokud muž vyvrcholí předčasně, zbývá už jen možnost přistoupit k alternativním technikám...

Vše má určitou posloupnost - začátek, průběh a konec

Tento model nalezneme i ve vztahu k sexu. V průběhu sexuálního aktu dochází k fyziologickým změnám, neboť vzrušení je fázi předehry, pak následuje fáze prožívání a na závěr vyvrcholení. Sexuální vyvrcholení, je možné charakterizovat jako orgasmus. Možná pro většinu lidí, představuje orgasmus vrchol pocitů rozkoše. Předcházející fáze nejsou pro mnohé tak zajímavé a proto je milostná předehra zkracována a není jí věnována náležitá pozornost. Následek zkracování milostné předehry se zásadně projeví u většiny žen v připravenosti ženy k dosažení orgasmu.

Rozdíly mezi sexuálním chováním mužů a žen jsou zásadní.

Nerespektování potřeb především ženy nakonec vede mnohdy až k tomu, že ženy jsou ve vztahu nespokojené a stěžují si na malou pozornost mužů a na jejich přístup k sexu. Pro muže, zjednodušeně sex "začíná" v okamžiku ztopoření údu a končí krátce po ejakulaci.

Čtyři hlavní fáze milování

  • fáze milostné předehry a vzrušení - excitace
  • fáze udržení vzrušení a u muže dostatečné erekce - plató
  • fáze prožívání orgasmu - orgasmus
  • fáze zklidnění - uvolnění

Zastavme se tedy u jednotlivých fází milování a podívejme se na jejich projevy:

Fáze milostné předehry a vzrušení

Z pohledu sexuologie je úvodní část, milostná předehra a fáze vzrušení provázena nadměrným překrvením pohlavních orgánů, ke kterému dochází při zvýšeném sexuálním vzrušení. Pro oba partnery se jedná o velmi důležitou část milování, která předchází maximálnímu vzrušení a pak i orgasmu.

U muže se srdeční tep zrychluje, stoupá krevní tlak, úd se nalévá krví a postupně dochází k jeho ztopoření. Erekci (ztopoření penisu) způsobuje krev nahromaděná v houbovitých tkanivech penisu, který díky tomu zduří, zvětšuje se, nadzvedne a získává na pevnosti. Postupně dochází k mimovolnému napětí svalů a erekci bradavek. Srdce postupně zvyšuje počet úderů, dech je se zrychluje. Přichází fáze vysokého vzrušení, srdce bije až na 160 úderů za minutu, dech je maximálně zrychlený. Vzrušení dosahuje až k bodu, ze kterého již není návratu a vzrušení přejde v orgasmus.

U ženy se srdeční tep se zrychluje, stoupá krevní tlak, zvětšují se ňadra, zvedají se prsní bradavky a stávají se velmi citlivými. Pohlavní orgány se silně prokrví, zvětší, ztmavnou a stanou se mnohem citlivější na dotek. Prokrví se tváře, rty, velké stydké pysky se rozevírají, aby se zpřístupnil klitoris dráždění při pohlavním styku. Stydké pysky se zvětší a mění barvu (až do temně rudé). Vagina začíná vylučovat vaginální kapalinu, přirozeně vlhne, zvětšuje se a prodlužuje. Děloha se zvedá, aby pomohla prodloužit vaginu. Vaginální otvor se stahuje, aby pevněji svíral penis. Přichází fáze vysokého vzrušení, srdce bije až 160 úderů za minutu, dech je maximálně zrychlený. Vzrušení dosahuje až k bodu, ze kterého již není návratu a přejde v orgasmus.

Fáze udržení vzrušení a u muže dostatečné erekce

Jedná se o dosažení stálého stupně vzrušení které předchází fázi orgasmu. Této fázi vzrušení se říká plató.

U ženy jsou malé stydké pysky i klitoris silně prokrvené a zduřelé. Stávají se výrazně citlivější k pohlavnímu dráždění. Rozvíjí se a udržuje lubrikace poševních stěn.
U muže jsou topořivá tělesa v penisu zcela naplněná krví. Díky několikanásobnému topořivých těles dochází k utlačování odvodné žíly a krev nahromaděná v penisu nemůže odtékat. Penis je dostatečně ztopořen a umožňuje pohlavní styk.

Fáze prožívání orgasmu

Mozek omezuje myšlení i jiné funkce a soustředí se na vyplavení endorfinů. Ty způsobí, ochromení organismu a pár vteřin v podstatě necítíme svoje tělo. Krevní tlak dosahuje maxima, stejně tak stoupá puls. Při orgasmu se vylučuje také vasopresin, hormon také podporující párové chování.

U ŽENY
Při vyvrcholení endorfin otupí všechny smysly, výrazně posune práh vnímání bolesti, pocity chladu, horka, nepohody a dalších nepříjemných podnětů. Žena začíná pociťovat vlnu vzrušení rozlévající se pánevním dnem a vagínou. Těsně před samotným orgasmem se vagina prodlouží a rozšíří, vnitřní pysky ztmavnou a klitoris začne tepat. Svaly podbřišku se stahují a žena prožívá orgastické "křeče". Vaginální vzrušení je maximální a stahy pochvy mohou začít vytlačovat lubrikační tekutinu od přirozeného zvlhnutí pochvy mezi stydké pysky, odkud může pomalu vytékat. Prsa jsou stále zvětšená, bradavky vztyčené, prsní dvorce tuhé a prokrvené. Vnější genitálie jsou zvětšené. V intervalech okolo jedné sekundy tělem prochází vlna několika orgasmických stahů. Žena prožívá výrazné kontrakce, které stahují dělohu a první třetinu vagíny, tkáně klitorisu a oblasti konečníku. Stahy bývají natolik výrazné, že je možné je vidět jako stahování vulvy, hráze i konečníku. Orgasmus ženy provází také stahy svalstva celého pánevního dna, podbřišku a přenášejí se na svaly stehen. Počet orgasmických stahů kolísá podle míry vzrušení a dispozice ženy. Většinou se pohybuje se mezi třemi až patnácti stahy. Nejsilnější a nejvýraznější jsou první stahy a ty další postupně slábnou až do vymizení. Některé ženy při silném orgasmu mohou vylučovat světlou kapalinu, podobnou spermatu. Tomuto jevu se říká ženská ejakulace. Po vyvrcholení vzrušení, při kterém žena prožila svůj pocit blaha, nastupuje fáze zklidnění.

U MUŽE
při orgasmu ztuhnou svaly, kopulační pohyby se zrychlují. Orgasmus muže má dvě stadia, ale muž je nedokáže od sebe rozeznat. První stádium přichází v okamžiku překročení bodu vzrušení za kterým již není možné ejakulaci kontrolovat. Jakmile orgasmus začne, nedá se již vědomě zastavit! V prvním stadiu se spermie hromadí u vstupu do močovodu. V druhém stadiu je kontrakce ejakulačních svalů vytlačí ven do močové trubice. Při orgasmu dochází u muže k tak prudkým ejakulačním stahům, že při nich někteří muži ztrácí kontrolu nad tělem. Pokud muž stojí, je tato ztráta kontroly někdy tak silná, že se mu až podlamují kolena. Při orgasmu sperma vystřikuje z penisu a jeho objem je v průměru 2–6 mililitrů ejakulátu. Jeden mililitr ejakulátu obsahuje až 200 milionů spermií, většinou je však koncentrace spermií okolo 40 milionů spermií/mililitr ejakulátu. Mužské sperma se liší barvou, vůní a také množstvím spermií. Nízký počet spermií v ejakulátu může mít za následek problémy s plodností. Po odeznění orgasmu se krev vrací do oběhu, erekce ochabuje, přichází uvolnění a často pocit únavy vedoucí až k spánku.

Fáze zklidnění

Žena i muž prožili velmi silný emoční prožitek, který následně mohou provázet změny nálady, rozněžnění, stavy dojetí, někdy i pláč... Tyto emoční stavy provází touha po blízkosti, objetí, vzájemném kontaktu, souznění... láska... Dostaví se pocity uvolnění a budete se tělesně i duševně cítit velmi příjemně. 

U muže se po vyvrcholení poměrně rychle dostavuje ztráta touhy, sexuální zájem o ženu opadá a přichází fyzická únava. V období po vyvrcholení, krev odteče z penisu a pánevních orgánů, což má za následek ztrátu erekce a začátkem útlumové fáze. Naprostá většina mužů se snaží dostat pryč z fyzického kontaktu od partnerky. Může to být i instinktivní chování z důvodu, že po odeznění orgasmu přetrvává velká citlivosti penisu a v této době se může doposud příjemný dotek stát nepříjemným až bolestivým. Nastupující únava, vyčerpání z námahy, uklidňující pocit skleslosti a slabosti - to jsou pocity, které muž po odeznění orgasmu pociťuje. Svaly těla, které byly doposud při pohlavním styku napnuté, se uvolní. Proto zklidňující fáze sexu pro muže již nemá velký význam.

U ženy, ve srovnání s mužem, pokles vzrušení vyžaduje mnohem delší čas. Krátce po orgasmu dojde k mírnému poklesu z vysokého vzrušení na nové nižší hladiny, kdy žena ještě přijímá sexuální podněty a postupně pomalu klesá. Po odeznění orgasmu se tep, dech, prsa, vnější genitálie. bradavky, klitoris a další části těla vracejí k původní velikosti, krev se pomalu vrací zpět do periférií, erotogenní zóny se stávají méně citlivými. Dech se zpomaluje a stává se rytmický, klesá krevní tlak. Zvětšení stydkých pysků ustupuje, klitoris se zmenší a "schovává". Orgasmické stahy se ztišily a vymizely, vagina se vrací do původní anatomické podoby. Děložní hrdlo někdy ještě zůstává otevřené až 15-20 minut po orgasmu, aby přijalo sperma pro oplodnění vajíčka. Rychlost odeznívání orgasmu může být milování od milování naprosto odlišná. Někdy ustoupí orgasmus stejně rychle, jindy mohou příjemné pocity doznívat i po delší dobu. U žen se mohou objevovat slabší ojedinělé kontrakce dělohy a vagíny ještě několik minut po odeznění hlavní vlny orgasmu. Psychicky je u ženy zklidňující fáze po orgasmu velmi pozvolná. Některé ženy i po prožití orgasmu zůstávají stále vzrušené a připravené na nový pohlavní styk.

Většina zdravých  žen při pokračující sexuální stimulaci může prožít další orgasmy, tedy vícenásobný orgasmus.
 Vícenásobného orgasmu je schopna prakticky každá žena, která se o to bude trochu snažit. Muži toho "klasického orgasmu", zakončeného ejakulací dosáhnou při milování jen jednou. Taoisté i tantrici však používají pro prožití vícenásobného orgasmu muže techniku, které se říká "orgasmus bez ejakulace". Muži, který prožitku vícenásobného orgasmu dosahuje, se někdy říká "multiorgasmický muž".

Doba potřebná pro zklidnění je u ženy podstatně delší jak u muže. Proto ženy potřebují i v této části milování vnímat zájem muže a přijímat jeho něhu. Bližší informace naleznete v článku "Jak se zachovat po vyvrcholení.

Opakované milování

Některé páry se chtějí za večer milovat několikrát za sebou. Je však potřeba opakované milování odlišit od prožitku vícenásobného orgasmu. Jedná se o další samostatné milování v rámci delšího časového úseku. U vícenásobného orgasmu následují jednotlivé orgasmy časově hned za sebou s malými časovými prodlevami v rámci jednoho milování. Pokud se má jednat o další milování, pak je potřeba chvíli počkat. Někdy stačí počkat několik minut a ty můžete využít k dalšímu hlazení, mazlení a laskání. Při dalším milování nic neuspěcháte. Muž i žena se musí po předcházejícím prožitku troch zregenerovat, odpočinout si. Před dalším milováním musí nastoupit nové fáze vzrušení. Potom je možné znovu pokračovat v milování a dosáhnout dalších orgasmů, někdy i vícenásobných. Bližší informace naleznete v článku "Opakované milování".

Když orgasmus nepřichází ...

Jsou situace, kdy především žena nedokáže při milování prožít orgasmus. Je třeba si uvědomit, že orgasmus je výsledkem šťastné kombinace sebepoznání, něhy, důvěry a hlavně komunikace s partnerem. Mnohdy je partner je tak trochu sobec a je příliš zaměřen na vlastní rozkoší a výkon, než aby se dokázal zabývat ještě uspokojením partnerky.

Bez ohledu na množství zkušeností z předchozích sexuálních vztahů, je nedosažení orgasmu ženy při pohlavním styku dost časté.

Uvádí se, že s partnerem při souloži dosahuje pravidelně orgasmu jen necelá 1/5 žen. Někdy pak cca 25% až 30% žen. Z toho je zřejmé, že spoléhat na vyvrcholení jen při souloži není rozumné. Naštěstí existuje celá řada dalších možností, jak při milování vyvrcholení prožít.

V lásce není nic povinné. Nemůže být a není problém nemít pokaždé orgasmus. Pokud jste se oba cítili dobře, žena je uvolněná a šťastná, pak je vše v pořádku. Pokud se však sex bez orgasmu stane pravidlem, pak žena většinou začnete vnímat sex jako povinnost. Pro vyřešení tohoto problému je potřeba komunikace a porozumění jeden druhému. Není moc pravděpodobné, že by žena nemohla mít orgasmus jinou sexuální formou. Všechno lze vyřešit trpělivostí a ohleduplností. Naučíte se zkoumat partnerovo tělo, učte se z něho, buďte opatrní a trpěliví. Naučte se, že sex může být velmi krásným prožitkem pro oba partnery, a nejen Vás.

Problémy s dosažením vyvrcholení - s ejakulací, mají i muži. Tento mužský problém se nazývá "Retardovaná ejakulace - opožděná ejakulace" a zabývá se jím stejnojmenný článek.

Častá představa partnerů, že jediný správný orgasmus je ten, který žena nebo muž prožili při souloži, není správná!!!

Největší chybou je, když se partneři omezí pouze na snahu "za každou cenu" orgasmu ženy dosáhnout právě jen souloží. Bývá to pak zdrojem problémů, které časem na straně mužů vedou k frustraci a psychickým problémům, ztrátě sebevědomí a na straně žen někdy až k anorgasmii. Partneři by se měli umět radovat ze svého sexuálního života, rozvíjet ho a naučit se společně prožívat orgasmy vyvolané i jinými technikami než souloží. Není "horší" nebo "lepší" orgasmus... A také by partneři měli vědět, že orgasmus na milování není to nejdůležitější, takže když nebude završením každého milování, nic se neděje... Bližší informace naleznete například v článku "Když orgasmus nepřichází ..." nebo článku "Vyvrcholení ženy nemusí být samozřejmé zakončení milování...".

Pokud se jednomu z partnerů orgasmu dosáhnou nedaří nebo má potíže s jeho prožitkem, případně s jeho dosažením, pak je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Správným řešením je konzultace s terapeutem, psychologem či sexuologem. Při dlouhodobě přetrvávajících potížích je odborná pomoc nutná!!!

Sex není jen o orgasmu...

Posedlost sexem a především posedlost orgasmem je v dnešní společnosti naprosto zřejmá. Lidé hledají jednoduché a zaručené techniky, které jim pomohou stát se sexuálními mistry. Muži často neváhají sáhnout k lékům na podporu erekce i tehdy, když problémy s erekcí ještě nemají, hledají cestu k mimořádným prožitkům, souloží i v "akrobatických" polohách a často si vůbec neuvědomují, že milování není ani o "tvrdosti" erekce, ani o sexuálních polohách, ani o "výdrži" a počtu prožitých orgasmů... Milování je přece hlavně o milování... Více v článku "Je nutné prožít orgasmus při každém milování?".

Mezinárodní den ženského orgasmu

Ženský orgasmus má svůj mezinárodní den. Svátek "Mezinárodní den ženského orgasmu" vznikl v městě Esperantina v Brazílii, kde se údajně jeden z místních radních touto formou rozhodl kompenzovat vůči manželce svůj "manželský dluh"... Vyřešil to tak, že jí věnoval 8. srpen jako "svátek ženského orgasmu" a nechal tento den zapsat jako mezinárodní svátek... Myšlenka se zalíbila a tak se tento den slaví jako "Mezinárodní den ženského orgasmu" v Brazílii, Argentině, Španělsku, Norsku, Mexiku, Peru, a postupně i v dalších zemích světa. Cílem svátku je připomenout, že ze sexu by měla mít potěšení i žena! Pokud by se to podařilo dostat do podvědomí mužů, pak by 8. srpen byl pro všechny ženy nejkrásnějším dnem roku...

 

Pro zamyšlení:

"Orgasmus mohou předstírat muži i ženy."
Horší však je, pokud dokáží předstírat celý vztah.

"Sexuální zážitek je jenom v představách vrcholný. V praxi je poloviční."
(Giacomo Casanova)

"Cudnost - nejhorší sexuální perverze."
Aldous Huxley

"Když nejde o sex, nejde o nic."
(Jan Werich)

Pro zasmání:

Povídají si dvě kamarádky:
"Říkáš to manželovi, když máš orgasmus?"
"Ne, on nechce, abych mu volala, když je v práci."

Proč muži ne zrovna často dosahují orgasmu současně se ženou?
Protože při tom bývají málokdy doma.

Jaký je rozdíl mezi horolezcem a horolezkyní?.
Horolezkyně dosáhne vrcholu už v základním táboře.

"Maminko, maminko, co je to orgasmus?"
"Nevím, miláčku. Zeptej se tatínka."

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)