Jste zde

Klitoris neboli poštěváček

Klitoris neboli poštěváček

Hlavní téma: "Pohlavní soustava ženy".
Volné pokračování článků "Vulva" a "Erotogenní zóny ženy".

Klitoris, je nedílnou součástí pohlavních orgánů každé ženy a každá žena se s ním již narodí. Lidově se mu říká také poštěváček. Je součástí "vulvy", nachází se pod "Venušiným pahorkem" (stydkým pahorkem) v místě, kde se sbíhají malé stydké pysky. Tento ženský orgán rozkoše není z viditelného pohledu větší jak hrášek. Je skryt nad poševním vchodem pod klitoridální kapucí (kapucí poštěváčku). Je maličký, ale extrémně citlivý. Je tvořen topořivými tělísky a velkým množstvím nervových zakončení. Jeho špička je chráněna předkožkou, aby nedošlo k jeho zbytečnému tření a podráždění.

Klitoris je jediný orgán v ženském těle, který nemá jiný význam, než ženě navodit pocity vzrušení, radosti, potěšení a při intenzivní stimulaci až vyvrcholení.

Je zdrojem vzrušení a sexuální rozkoše při stimulaci a milování. Klitoris je sice orgán malý, ale zato je velmi silně inervovaný. Na velmi malém ploše jeho sliznice je zakončeno více než 8000 nervových vláken. Některé zdroje uvádějí až 15 000 nervových zakončení na jeho povrchu a v jeho tkáni. Na žádném místě ženského, ale ani mužského těla není dosaženo tak vysoké koncentrace nervových zakončení. Ve srovnání s mužským penisem je koncentrace nervových zakončení klitorisu dvojnásobná (až trojnásobná).

Ne nadarmo se mu právem říká, že je pro ženu orgánem rozkoše.

Tento orgán je mnohem citlivější, větší a pro sexuální život ženy významnější, než se dlouhou dobu předpokládalo.

Tělo klitorisu pokračuje několik centimetrů hlouběji do těla ženy směrem k podbřišku, kde se následně ohýbá a rozšiřuje.

Viditelná část klitorisu je jen jeho malou částí. Mnohem větší část klitorisu se nachází nad klitoridální kapucí v podkoží, kde má tvar pyramidovitého houbovitého tělesa velikosti až jednoho článku palce. Nové anatomické poznatky však ukazují na to, že jeho skutečná velikost je mnohem větší a tvar mnohem složitější. Přes dvě přemostění je klitoris následně spojený s dalšími houbovitými tělísky, která ze tří stran obepínají močovou trubici. Viditelná část klitorisu představuje pouze 4 až 6% z celkové tkáně klitorisu.

Sexuologové předpokládají, že skrytá část klitorisu může mít pro vzrušení ženy a pro prožitek hlubokého orgasmu podobný význam, jako bod G, který se nachází ve první třetině stěny horní části pochvy. Pokud se tedy někde setkáte s pojmem "bod U", pak je takto označována oblast ve skryté části klitorisu v houbovité tkáni obepínající močovou trubici.

Klitoris je stále ještě poměrně neznámý orgán, jehož význam pro rozvoj ženské sexuality však dnes již nikdo nezpochybňuje. Bez jeho stimulace při masturbaci nebo milování jen málokterá žena dospěje k vyvrcholení.

Velikost a tvar klitorisu

Každá žena má jiné uložení, tvar i velikost klitorisu. To ale neznamená, že ženy s větším klitorisem automaticky dosahují jeho drážděním silnějších prožitků než jiné ženy. Velikost ani tvar klitorisu nemají vliv na prožitek, který jeho stimulace přináší. Větší klitoris se samozřejmě hned zpočátku lépe stimuluje, je však potřeba si uvědomit, že při vzrušení se každý klitoris zvětší a tak i malý klitoris se automaticky stane přístupnějším.

Stimulace klitorisu navozuje vzrušení a orgasmus

Díky klitorisu a jeho správné stimulaci si může každá žena přivodit pocity rozkoše při orgasmu a následném uvolnění celého těla. Právě díky stimulaci klitorisu většina žen dokáže prožít orgasmus.

Žalud klitorisu je velmi silně inervovaný. Dokonce se předpokládá, že obsahuje více nervových zakončení, jak penis. Také je při vzrušení mimořádně prokrvený, co dohromady představuje ideální podmínky pro vzrušení. Také na dotekové podněty je mnohem citlivější jak penis.

V klidu je skryt mezi stydkými pysky a chráněn klitoridální kapucí. Při erotických představách, něžných dotycích a cílené stimulaci dojde k jeho podráždění a klitoris díky topořivým tělískům pak reaguje podobně jako penis, zvětší svoji velikost, ztuhne a změní barvu. Topořivá tělíska se naplní krví, klitoris i jeho okolí se prokrví, dojde k "erekci", vztyčí se a vysune se částečně ven zpod klitoridální kapuce. Zvětšený klitoris je lépe přístupný další stimulaci, stává mnohem citlivějším a intenzivně pak reaguje na další podněty. Jeho další dráždění pak dokáže navodit intenzivní sexuální vzrušení, které postupně přejde až v orgasmus. Přitom není podstatné, zda se jedná o stimulaci při masturbaci, mechanické dráždění například při pohybu, při souloži nebo hlavně při orálním milování. Pro ženu je toto místo takovým darem přírody. Proto je také jasné, proč ženy orálnímu sexu dávají přednost před klasickým milováním.


 

Vzhledem k tomu, že klitoris má pro sexuální život ženy a šanci na její dosažení vyvrcholení mimořádný význam, je klitorisu věnována řada článků, kde je jeho význam popisován z mnoha pohledů. Naleznete v nich mnoho užitečných rad, díky kterým se může žena sama, při milování nebo za pomoci partnerových citlivých rukou, dovést až k orgasmu.

Doporučuji začít článkem "Klitoris - jak mnoho (málo) o něm víte?", který se zabývá především tím, jak moc (málo) toho ženy i muži o tak významném orgánů vůbec ví.

Stimulace klitorisu je důležitá a dá se naučit

Využití možností, které ženě klitoris pro její sexuální život poskytuje záleží především na snaze ženy ale i muže najít nejvhodnější formy jeho stimulace. Stačí hledat, snažit se a učit a výsledek se musí dostavit. Pokud muž pozorně naslouchá potřebám ženy, najde správné techniky nejen přímé nebo orální stimulace, ale i techniky penetračního milování, při kterých maximálně využije potenciál klitoridální stimulace k dosažení ženina orgasmu. Je nutné spolu mluvit, důvěřovat si a hledat to nejpříjemnější.

 

Poznámka:

Klitoris = poštěváček
Klitoridální kapuce = poštěváčková kapuce

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)