Jste zde

Dřívější orgasmus není předčasná ejakulace!

Dřívější orgasmus není předčasná ejakulace!

Volné pokračování článku "Prožitek a orgasmus".

Poměrně často muži řeší svůj problém s malou výdrží při sexuálním spojení. Předčasná ejakulace bývá pro muže častější sexuální problém, než je neschopnost dosáhnout erekce. Oba dva problémy ovšem patří mezi sexuální dysfunkce. Muži však však mají pocit, že trpí především problémem předčasné ejakulace. Většinou to tak ale není a jedná se spíše o krátkou soulož - coitus brevis. Ve výsledku to vychází nastejno - délka stimulace ženy pohlavním spojením je příliš krátká na to, aby mohlo dojít k tak silnému vzrušení, že žena prožije orgasmus.

Za předčasnou ejakulaci pokládáme stav, když muž nedokáže prodloužit soulož na dobu delší než jednu minutu. O relativní předčasné ejakulaci hovoříme tehdy, když soulož trvá sice delší dobu, ale tato doba nestačí k uspokojení ženy při penetračním spojení. Soulož trvající méně než tři minuty nazýváme coitus brevis (krátká soulož). Dojde-li k ejakulaci před nebo při zasouvání penisu do pochvy (vaginy), mluvíme o ejaculatio ante portas (před branami) nebo o ejaculatio intra portas (v bráně). Předčasná ejakulace může být psychogenní nebo organické povahy, vrozená nebo získaná, může mít souvislost s partnerem nebo s erektilní dysfunkcí. Při ejakulaci do pochvy není ovlivněna plodnost.

Ani předčasná ejakulace, ani krátká soulož není nemoc. V obou případech se však jedná o sexuální dysfunkce, které jsou pro muže i ženu vážným sexuálním problémem.

Předčasná ejakulace

Předčasná ejakulace  patří mezi časté sexuální potíže, které mohou mezi partnery vést až k vážným vztahovým problémům. Podle průzkumu urologů a sexuologů problém předčasn ejakulace někdy trápí 25% až 40% mužů všech věkových kategorií. Problémem je však poznat, kdy se jedná o předčasnou ejakulaci a kdy ještě ne. V praxi je to jen obtížně rozlišitelné.

Z lékařského hlediska se za předčasnou ejakulaci považuje stav, kdy muž ejakuluje před souloží nebo do 15 sekund od jejího začátku. Obyčejně se však udává, že o předčasnou ejakulaci se může jednat, pokud muž nevydrží souložit déle než jednu minutu, aniž by vyvrcholil. Za krajní hranici pro hodnocení se pak považuje doba do 1,5 minuty soulože. Jestliže se sexuální spojení pohybuje od jedné (1,5min) do tří minut, dá se již mluvit o krátké souloži, nikoli předčasné ejakulaci. Většina žen však vyvrcholení při souloži trvající do tří minut neprožije. Přitom se odhaduje, že až 45% dnešních mužů v rámci všech věkových kategorií, orgasmu při souloži dosahuje nejčastěji do dvou minut!

Předčasná ejakulace je většinou jen slabá schopnost sebeovládání, která má často psychický původ nejčastěji spojený s úzkostí a strachem. Příčinou může být i dlouhodobé nedostatečné sexuální vybytí, extrémně vzrušující podněty nebo silně erotická situace.

Bližší informace o této problematice naleznete v článku "Předčasná ejakulace", který rozebírá příčiny a hledá cestu nápravu této sexuální dysfunkce.

Krátká soulož - coitus brevis

Soulož trvající méně než tři minuty nazýváme coitus brevis (krátká soulož). Mezi předčasnou ejakulací a krátkou souloží je jeden zásadní rozdíl. Krátká soulož může mít psychické důvody, bývá však většinou následkem špatného přístupu muže k sexu a ke vzrušení ženy. Muži, kteří vyvrcholí dříve, než jejich partnerka dosáhne vzrušení na úrovni orgasmu jsou většinou zaměřeni sami na sebe, nezvládají své emoce a vzrušení a i díky tomu pak ženu při penetračním sexu nedokáží uspokojit.

Neexistuje obecně přijímaná definice "dostatečně" dlouhé doby soulože.

Krátká soulož je soulož, která trvá kratší dobu, než by bylo potřeba. Důvod je naprosto jasný a přirozený. Muž je schopen ejakulace v průměru za tři minuty. Žena dosáhne orgasmu většinou nejdříve za sedm minut, ale většinou za dobu podstatně delší, někdy až okolo čtvrt hodiny. To je doba, která je pro běžného muže pro soulož skoro nedostupná. Ne všichni muži o tomto rozdílu v průběhu vzrušení ženy a muže ví a tedy jen těžko své chování přizpůsobují potřebám ženy. Končí to tedy jejich orgasmem většinou v době, kdy by jejich pevný penis žena potřebovala nejvíce. A po ejakulaci už jaksi nemají čím by mohli pokračovat v její vaginální stimulaci... Pokud muž nepochopí zásadní rozdíl mezi potřebami vzrušení muže a ženy, je odsouzen se trápit svou údajnou předčasnou ejakulací, i kdyby vydržel souložit 15 minut. Ženě, která potřebuje 16 minut to prostě stačit nebude nikdy....

Více informací naleznete v článku "Krátká soulož - coitus brevis".

 

Na zamyšlení

Manželé u sexuologa:
"Můj manžel trpí předčasnou ejakulací."
"Je to pravda pane?" ptá se lékař.
"Ne tak úplně. Ona tím trpí, já ani ne."

Poznámka

Předčasnou ejakulaci nezaměňujte s výronem preejakulátu na ústí močové trubice penisu. Tvorba preejakulátu je přirozenou reakcí muže na jeho vzrušení. Preejakulát, je čirá, bezbarvá, viskózní kapalina, která je vypuzována z močové trubice z penisu muže v průběhu sexuálního vzrušení. Má podobné složením jako sperma, ale s některými významnými chemickými rozdíly, kterými se od spermatu odlišuje. Hlavně však neobsahuje spermie! Pokud je obsahuje, pak ve velmi malém množství.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)

Štítky: