Jste zde

Ejakulace - množství, kvalita a složení ejakulátu

Ejakulace - množství, kvalita a složení ejakulátu

Hlavní téma: "Ejakulace".
Volné pokračování článku "Ejakulát a spermie".

Klasická představa orgasmu muže a jeho ejakulace vysledovaná z erotických filmů pro dospělé vypadá asi takto: muž je v extázi a výstřiky spermatu neustávají, JA óóó JA, pak záběr na velké množství spermatu, nejlépe na tváři ženy a slastný výraz ve tváři ženy při jeho oblizování a z tváře a roztírání po těle. Málokdo si umí představit, že by to ve skutečnosti mohlo být i jinak. Záběry mohou být sestříhané z několika orgasmů a spojeny v jeden "VELKÝ výstřik", množství ejakulátu může být umně nahrazeno vyrobenou směsí ušlehanou z želatiny, mléka a cukru. Snad jen ten blažený výraz je pravý, ale dlouho nacvičovaný. Prostě v pornografii jde o výsledek a ne cestu k němu.... A ten výsledek musí stát za to!

Tak většinou vypadá klasická závěreční scéna vyvrcholení muže. Tak ji ovšem také mnoho lidí přebírá do svých přestav a do vlastního sexuálního života.

Několik informací o spermatu

Z pohlavního orgánu muže se při ejakulaci uvolní a pod tlakem vystříkne ejakulát, neboli sperma. Během jedné ejakulace se v několika kontrakcích uvolní dávka o objemu 4–5 ml ejakulátu. Běžně se v 1 ml ejakulátu vyskytuje asi 50 milionů spermií. Ejakulát má lehce zásaditý charakter (pH 7,2–7,8) a tvoří ho mnoho minerálních látek jako zinek, vápník, hořčík a sodík. Současně obsahuje fruktózu, vitamin C, cukry, kreatin a více než 400 druhů bílkovin.

Spermie jsou produkovány ve varlatech a semenné plazma v přídatných pohlavních žlázách. Vlastnosti ejakulátu, tzn. množství a hustota spermií; barva; vůně; pH; množství… Ejakulát má nejčastěji mléčně bílou, až světle nažloutlou barvu, je vláčný s vyšší viskozitou.

Jaká je realita

Nebudeme se nyní zabývat technikami orálního sexu, ani závěrečnou podobou ejakulace, ale zůstaneme při zemi a podíváme se na to, jak je to s množstvím ejakulátu při vyvrcholení muže doopravdy.

Pro mnoho mužů a žen je velký objem ejakulátu spojen s představou velkého vzrušení a obrovského vyvrcholení. Velké množství ejakulátu v jejich představách znamená prožitek, plodnost a sexuální zdatnost a zkušenost. Velké množství ejakulátu znamená velkou schopnost potence, schopnost oplodnit ženu a přinést jí větší uspokojení. Tato představa je přirozená, ale příliš zjednodušená.

Ve skutečnosti větší množství ejakulátu představuje jen větší objem ejakulační tekutiny. Nic nevypovídá o schopnosti oplodnit ženu ani o  její šanci dosáhnout lepší a intenzivnější orgasmus. Pro muže větší množství ejakulátu představuje především větší počet příjemných svalových kontrakcí a jisté psychické uspokojení ze svého výkonu.

O schopnosti oplodnit ženu vypovídá jediný ukazatel - zda se při ejakulaci do pochvy dostalo dostatečné množství ejakulátu, ve kterém je velký počet kvalitních, vysoce pohyblivých spermií v dobré kondici a tvaru. Čím více a kvalitnějších spermií bude, tím je šance na oplodnění ženy vyšší.

Mnoho mužů si klade otázku, zda ženy dávají přednost mužům, kteří mají ejakulátu více. Domnívám se, že podle tohoto kriteria ženy muže nehodnotí. Těžko si představit, jak by taková zkouška mužnosti probíhala a jak by se její výsledek dal hodnotit. Pokud však množství ejakulátu vypuzeného při orgasmu považujete za svoji kladnou přednost, nic vám nebrání tuto skutečnost uvádět například na vizitkách.

Proč je množství ejakulátu pokaždé jiné

Každý normální muž ví, že množství ejakulátu, jeho barva i vůně se při každé ejakulaci liší. Největší rozdíl je především v intenzitě ejakulace, počtu orgasmických stahů, ale také v množství ejakulátu. Co se vůně a chuti týká, to by mohly posoudit především ženy, které muži provádí orální nebo nepenetrační sex. Rozdíly jsou rozeznatelné především v barvě, méně pak ve vůni i případně chuti. Důvodů , proč tomu tak je, je více. Rozhodně však jsou okolnosti a důvody, které sperma ovlivňují, a tak se pokusíme některé z nich najít a zjistit, proč tomu tak je.

Kvalita spermatu

Nemá smysl se zabývat tím, jak kvalitní sperma jsme vyprodukovali. Spíš je potřeba se starat o to, aby sperma mělo podmínky proto, aby kvalitní bylo. Pokud budete toužit vidět, jak vaše spermie vypadají a jak sebou "mrskají", zda mají správný tvar, podobnou velikost a jak jsou "svěží", budete k tomu potřebovat alespoň školní mikroskop a dvě mikroskopová sklíčka, mezi která kapku spermatu uzavřete. A i pod běžným mikroskopem budete vidět, jak na tom jste. Počet spermií samozřejmě nezjistíte, ale alespoň se podíváte, jak dovádí.

Největší zabijáci spermií jsou:

 • nevhodný životní styl
 • špatné životní prostředí (zplodiny hoření, kouř z motorů vozidel...)
 • dlouhodobý kontakt s plasty (působení ftalátů, rozpouštědel...)
 • kouření
 • alkohol
 • drogy (i jakékoli lehké drogy, včetně marihuany a tanečních drog)
 • některé léky a léčba některých nemocí
 • chemoterapie
 • nádorová a jiná vážná onemocnění
 • ....

Množství ejakulátu

To zjistíte celkem snadno. Stačí ejakulaci zachytit do skleničky s měrkami a odečtem zjistit objem. Nepřelévejte sperma ze skleničky do skleničky, zbytečně by spermatu na závěrečné měření zůstalo méně. Část ho přirozeně ulpí na stěnách skleničky a není až tak snadné je dokonale přemístit do nádobky s měrkami. Také se netrapte obavou, zda vám na "odběr spermatu" bude stačit sklenice od okurek...

Množství ejakulátu nejvíce ovlivňuje

 • Pitný režim. Při dehydrataci bude množství ejakulátu podstatně menší
 • Četnost ejakulací. Je v podstatě jedno, zda k ejakulaci došlo při masturbaci nebo při sexu. Rozhodující je doba mezi jednotlivými ejakulacemi. Čím bude doba kratší, tím menší množství ejakulátu se dá očekávat. Vyzkoušejte si to tak, že proveďte po sobě tři ejakulace během hodiny a uvidíte ten rozdíl.
 • Pro ty, kteří přemýšlí, jak zvládnou tři ejakulace během hodiny, mám uklidňující zprávu. Tyto otázky jako problém řeší především mladší ročníky a tam je šance, že se to povede, ty starší to už tak "netlačí".
 • Pokud vydržíte bez sexu dva až tři dny, pak se to projeví nejen na množství ejakulátu, ale především na množství spermií, které bude obsahovat. Proto se přiměřená pohlavní¨zdrženlivost doporučuje v situaci, kdy se pár rozhodne pro početí dítěte. Neočekávejte však závratně rozdíly v množství ejakulátu. To posoudíte právě při několikrát opakované ejakulaci jdoucí "rychle" za sebou. Ani vícedenní absence množství ejakulátu výrazně nezvýší, zatímco jeho kvalitu ano.
 • Únava, stres, nevyspání. To jsou také faktory, které se také podílejí na tvorbě množství ejakulátu, ne však zásadně.
 • Celkový zdravotní stav. Je logické, že od celkového zdravotního stavu se odvíjí vše podstatné, tedy i orgasmus a jeho projevy. Celkový stav zdraví je obvykle doprovázen bezproblémovým krevní oběhem, který také může napomoci kvalitní erekci a větší ejakulaci.
 • Věk. Čím starší muž je, tím menší množství ejakulátu se dá očekávat. Není to však rychlá změna ani není přímo úměrná věku muže. Nespoléhejte na to, že muž po padesátce je už "mimo své plodné období" a nemusí si "dávat pozor"... To platí pouze u žen a i tak Vás příroda ještě může překvapit...

Čím kvalitu a množství spermatu ovlivníte

Dovolím si krátký přehled toho, co vám zaručeně pomůže kvalitu a množství spermatu zlepšit.

 • Pitný režim. Doporučená dávka vody je pro muže je 2,5 až 3 litry tekutin (ne káva a sladké nápoje).
 • Dieta a omezení cukrů a tuků
 • Pravidelní cvičení a lehká tělesná námaha.
 • Přiměřená frekvence sexu a sexuálních aktivit s ejakulací.
 • Ořechy, oříšky, para ořechy a mandle... - obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin, mnoho minerálů a vitaminů, zvláště pak vitamín E, který podporuje správnou funkci pohlavních orgánů.
 • Příjem aminokyselin (jako je L-arginin, L-karnitin a L-lysin), zinek. Najdete je v řadě potravin, které stačí pravidelně konzumovat. Jedná se především o dýňová semínka (semínka z běžných dýní), Maca (Maca je prastará bylina peruánských And. Předpokládá se její účinek na zlepšení fyzické a psychické výkonnosti a prodloužení aktivního života. Především má mít vliv na reprodukční zdraví.), Catuaba kůru (bylina známa také pod názvy caramuru, cataguá, catiguá, chuchuhuasha, katuaba, pau de reposta, piratançara nebo tatuaba), a Horny Goat Weed (Horny Goat Weed je bylina, která je v Číně po staletí považovaná za tradiční lék. V Číně se používá se při nízkém libidu, erektilní dysfunkci, únavě, bolesti a dalších problémech. Upozorňuji, že žádnou z těchto bylin nedoporučuji ani neprodávám, jen v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 uvádím, že jsou za zdravé některými národy považované (doufám, že to pro úřady bude stačit...). 
 • Správnou a osvědčenou volbou jsou také speciální přípravky na zvýšení objemu ejakulátu.
 • Doporučuji seznámit se s článkem "Přírodní afrodiziaka a doporučené potraviny", kde naleznete podrobnější informace.

Co se zlepší

 • Nečekejte, že množství ejakulátu vyřeší vše. Celou dobu si vysvětlujeme, že množství ejakulátu není tak podstatné jako jeho kvalita. Ta, jak víme, na první pohled vidět není.
 • Určitě se však zklidníte a ejakulace se pro vás stane přesně tím, co od ní očekáváte ...
 • Určitě se vám ale zvýší sebevědomí a to je v sexu potřebné.
 • Zlepší se vám pocity při ejakulaci a jistota ejakulace, což je také v sexu potřebný psychologický aspekt.
 • Dokážete sami sobě i své ženě, že vám na kvalitě spermatu a tedy i budoucím oplodnění záleží...
 • Pokud potřebujete povzbudit: "vaše ejakulace bude přesvědčivější, silnější, působivější, hezčí, zajímavější, společensky přijatelnější, lépe se budete filmovat pro umístění na Facebook, bude se jí moci lépe chlubit před kamarádkami vaší ženy ...." (... to měla být sranda ...)
 • Přestanete se problémem ejakulátu zabývat a najdete si jiný, nový, stejně závažný problém... 
 • ....
Statistická data týkající se spermatu
 72 hodin  Doba, během které je spermie stále schopna oplodnit ženské vajíčko.
 45 km/h  Průměrná rychlost výstřiku při ejakulaci.
 84 dnů  Doba než spermie správně dozraje.
 0,8 vteřiny  Doba mezi stahy při vyvrcholení.
 62 litrů  Průměrné množství spermatu, který normální muž "vyrobí" za celý svůj život.
 300 miliónů  Průměrný počet spermií který vyprodukuje normální muž během jediného dne.
 7200  Průměrný počet ejakulací normálního muže za život.

Co má vliv na hustotu spermatu

Sperma se skládá z více složek, které na jeho strukturu a samozřejmě i hustotu mají vliv. Některé z těchto látek mohou mít vliv na hustotu spermatu. Vzhledem k jejich obsahu bílkovin, vaječných bílků a želatiny se často doporučuje pravidelná konzumace:

 • základem je zdravá výživa bez uzenin a konzervantů
 • konzumace pšeničných klíčků, ořechů, paraořechů a luštěnin
 • omega-3 mastných kyselin ve formě olejů, tučných mořských ryb, oliv a dalších potravin, které je obsahují
 • selenu a zinku, které se podílejí především na vzhledu a hustotě spermatu. Doporučená denní dávka zinku je 15 miligramů. Nejlepším zdrojem zinku jsou plody moře jako například ústřice, garnáti, krabi, slávky, mořští raci, sardinky. Poslouží však i domácí zdroje jako je maso krůtí, kachní, husí, zvěřina. Zinek je možné získat i konzumací tvrdých sýrů nebo vajec. Obsahují ho i celozrnné potraviny a hnědá neloupaná rýže. Je dobré vědět, že nadbytečné množství zinku může způsobit horečku, nevolnost a zvracení. Proto všeho s mírou.
 • vitamínu C. Po vstříknutí spermatu do pochvy ženy její tělo začne vytvářet protilátky, které způsobují to, že se spermie shlukují a snižuje nebo omezuje se tak šance na oplodnění vajíčka. Vitamín C tuto nežádoucí reakci omezuje. Vitamín C hraje podstatnou roli pro možnost oplodnění vajíčka a otěhotnění ženy.

Velikost penisu a ejakulát

Velikost penisu na množství, barvu, chuť a vůni spermatu nemá žádný vliv. Určitě to není velikost penisu. Takže pokud si někdo představuje, že muž s velkým penisem má lepší předpoklady oplodnit ženu, tak to není pravda! Neplatí to ani pro sex jako takový, ani pro ejakulaci a schopnost oplodnit ženu.

Velikost penisu nesouvisí s ničím jiným než se sebevědomím. Osobně jsem přesvědčen, že rozumný muž s malým penisem má pro lidstvo větší hodnotu než hňup s velkým penisem...

 

Pro zasmání

Tentokrát to není vtip, ale příběh ze života.

Jedná se o častý vtip informovaných mediků, pro který je ideální vybrat si cudnou dívku, která všem dává najevo, jak jsou jí řeči o sexu a milování lhostejné a jak se jí, intelektuálky netýkají.

Tento příběh se odehrál při laboratorní praxi, kdy se studenti měli naučit pracovat s laboratorním mikroskopem a naučit se v něm vidět základní struktury buněk. Pro cvičení se každý student měl donést mezi sklíčky připravený laboratorní materiál připravený pro hodnocení v mikroskopu, mezi sklíčky měli zkoumat své vlastní sliny a naučit se rozeznávat, co vše obsahují.
Jak bylo nařízeno, tak učinili. Zkušení protřelí mladí medici znalí žertu si vyhlédli dívku, která jim nejen že odolávala ,ale navíc dávala najevo své pohrdání mužskou populací.
Chlapci se domluvili, dívku na chvíli zabavili a jeden jí bleskově vyměnil vzorky se slinami za vzorky se spermatem.
Pak se zase všichni poklidně začali věnovat zkoumání svých slin.
Dívka při pohledu do mikroskopu zneklidnila, po chvíli se otočila ke kamarádce, že by se ráda podívala přes její mikroskop a poté, co si sliny kamarádky pod mikroskopem prohlédla se o poznání bledší vrátila ke svému mikroskopu a měnila jeden vzorek se svými slinami za druhým. Všechny však vykazovaly stejnou podezřelou aktivitu. hemžilo se tam sousta breberek....
Dívka to chvíli vydržela ale poté, co asistent, který laboratoře vedl prohlásil, že ve slinách se dají nalézt i viry vážných chorob, tak zlomila svůj ostych a požádala asistenta, jestli by se na její vzorek slin laskavě nepodíval.

Ten souhlasil a začal pod mikroskopem její vzorek slin zkoumat. Tvářil se však stále více chmurně. Dívka bledla a když se jí zeptal, zda jsou to opravdu její sliny, tak bledla ještě víc.

Poté se k ní za pozornosti ostatních mediku obrátil a sdělil jí přede všemi:
"Slečno, nebude to nic vážného, ale příště před odběrem slin neprovádějte orální sex nebo si po něm alespoň vypláchněte ústa".

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)(O)