Jste zde

Nepenetrační sex - "frottage" - sexuální tření

Nepenetrační sex - "frottage" - sexuální tření

Hlavní téma: "Sex bez penetrace penisem (nepenetrační sex)".
Volné pokračování článku "Sexuální praktiky - přehled".

Tento článek si klade za cíl souhrnným způsobem představit sexuální praktiky, které se používají v nepenetračním sexu a využívají se k dosažení vzrušení a případně vyvrcholení. Tento článek bude o technikách tření pohlavních orgánů muže a ženy.

Frottage

Pojem "Frottage", "tření", se samozřejmě nevztahuje pouze k sexuálním aktivitám. Jeho význam je mnohem širší a můžeme se s ním setkat v mnoha jiných souvislostech

 • ve fyzice
 • v mechanice těles
 • v umění
 • ... a sexu...

Protože tento web je o sexu, budeme se technikami tření zabývat v souvislosti se sexuálními aktivitami. V této souvislosti

"Frottage" (Frotáž) je možné chápat jako sexuální tření.

Frottage patří do aktivit nepenetračního sexu

S pojmem "Frottage" (Frotáž) se setkáte při sexuálních aktivitách nepenetračního sexu. Jedná se o sexuální aktivity při kterých nedochází ke klasickém pohlavním styku - souloži, tedy při spojení muže a ženy. Sexuální vzrušení ženy nebo sexuální vzrušení muže je navozeno masturbací nebo třením pohlaví o tělo partnera nebo partnerky nebo třením pohlaví o pohlaví partnera nebo partnerky.

Pokud se na tyto techniky díváme z tohoto pohledu, pak jakákoli manuální stimulace pohlaví muže nebo ženy je vlastně technikou "frottage". Techniky "frottage" jsou však jen jednou, ale významnou, částí nepenetračního sexu.

Tření se vždy spojuje s "mazáním". V sexu se proto u žen využívá přirozená lubrikace ženy navozená vzrušením. Pokud tato nestačí, je rozumné použít lubrikační prostředky vhodné pro tribbing. Mnoho žen však žádnou doplňkovou lubrikaci nepoužívá a vystačí si se svou přirozenou vlhkostí navozenou vzrušením.

Pokud sexuální uvolnění pomocí sexuálního tření vyhledá muž, většinou k tomu využije běžné lubrikanty nebo lubrikační gely, případně lubrikační prostředky vhodné pro tribbing. Přímé tření penisu o pokožku těla partnerky nebo partnera je samozřejmě možné, může však dojít k odření citlivého žaludu nebo kůže penisu.

Frottage je heterosexuální i homosexuální aktivita

Častým názorem lidí je, že technika tření pohlaví se týká výhradně "lesbického sexu". Není to pravda. Jedná se o sexuální aktivitu která se týká jak heterosexuálních, homosexuálních, tak také bisexuálních aktivit.

Většinou se lidé s technikami tření pohlaví setkávají už v mládí při autoerotice - masturbaci a onanii. Mladé ženy mnohdy prožívají příjemné pocity při masturbace třením vulvy o předměty nebo tělo. Některé ženy si pak na technikách tření a tlaku na pohlaví, které jim přináší sexuální vzrušení a které může být vystupňováno až k vyvrcholení, mohou vytvořit určitou závislost.

Společensky nepřijatelná forma "sexuálního tření" se týká aktivit, při kterých lidé na veřejnosti tisknou pohlaví na předměty nebo se jím dotýkají částí těla jiných lidí.

Pro představu si nyní popíšeme nejčastější sexuální aktivity, které se "sexuálního tření" týkají.

Techniky společné pro muže i ženy

Techniky využívané pouze mezi muži

Techniky využívané pouze mezi ženami

Jedná se o techniky, které vedou k navození sexuálního vzrušení žen při sexu heterosexuálních párů nebo lesbických žen. Tyto techniky mohou být součástí milostné předehry, mohou však být využity i k dosažení vyvrcholení (orgasmu).

Techniky individuální masturbace využívané muži

Současná "frottage" při sexu muže a ženy

 • Femorální pohlavní styk - tření penisu o stehna, velké stydké pysky a klitoris ženy. V aktivní roli je muž. Jedná se o typ současné stimulace mužského a ženského genitálu, kdy muž tře penis o ženina stehna, velké stydké pysky a klitoris. Technika může být prováděna i opačně, kdy žena tře stydké pysky a klitoris o penis. Pak se tato varianta nazývá Sumata.
 • Sumata - tření velkých stydkých pysků a klitorisu o penis. Jedná se o typ stimulace ženského genitálu o mužský. Žena v dominantní roli tře svá stehna, velké stydké pysky a klitoris o mužův penis. Technika může být prováděna i opačně, kdy muž tře penis o stydké pysky a klitoris ženy. Tato varianta se nazývá "Femorální pohlavní styk".
 • Soulož mezi prsy - partner tře penis mezi prsy partnerky. Této sexuální technice se také někdy říká "Španělský sex". Dá se to ale provádět i opačně - kdy partnerka tře prsa o penis muže.
 • Interglutealní sex - tření penisu mezi půlkami zadečku - jako heterosexuální aktivita - stimulace penisu mezi hýžděmi. Technika je využívána jak heterosexuálními, tak také homosexuálními páry. Na rozdíl od análního sexu nedochází k penetraci konečníku. Penis je stimulován pouze třením mezi hýžděmi. Jedná se o heterosexuální a homosexuální praktiku masturbace.
 • Intercruralní sex - Coitus ante portas - soulož před branami - jako heterosexuální aktivita - partner umístí penis mezi lýtka nebo stehna partnerky a souloží...
 • Axilární styk - varianta sexuálního styku, kdy penis muže je vložen do podpaží jiné osoby.
 • ... a další...

Tantrické a erotické masáže a jejich techniky

U erotických nebo tantrických masáží se často využívá více nepenetračních technik najednou. Základem však jsou techniky hlazení a manuální stimulace pohlaví. Doplňkovou technikou pak může být felace (muži) a cunnilingus (ženy). Mohou být prováděny jako heterosexuální nebo homosexuální aktivita.


Pocity vyvrcholení, které si žena navodí třením o předměty nebo tělo jiné osoby, jsou plnohodnotné. Podobně je to s pocity vyvrcholení při jiných, párových technikách nepenetračního sexu. Rozhodně se ale nedá říct, že by byly horší nebo lepší než ty "klasické". Jsou jen navozeny jinou technikou, než ty "klasické"...


 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje