Jste zde

Techniky ájurvédských masáží

Techniky ájurvédských masáží

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".
Volné pokračování článku "Rituály nanášení a roztírání oleje".

Všechny ájurvédské masáže mají stejný postup a techniky, jen se postupně rozvíjejí. Proto, abych informace neustále neduplikoval, sepsal jsem tyto postupy do jednotlivých částí, které na sebe navazují, ale přitom jsou u všech masáží stejné.

Základní ájurvédská masáž pokračuje jako ájurvédská masáž poloviny těla, ta se pak rozšiřuje na ájurvédskou celotělovou olejovou masáž atd. Dílčí masážní techniky jsou vždy stejné, pouze se neustále doplňují o další a další.

Přehled technik používaných při ájurvédských masážích

1. První část masáže

Masáž začíná zklidněním dýchání a aromaterapií za použití esenciálního oleje, který se nanese na horní části hrudníku v oblasti klíčních kostí, ramen a krku. Vnímáte účinky aromaterapie a soustředíte se na dýchání. Pak následuje jemná masáž hlavy s uvolnění lymfatického systému hlavy, krku a horní poloviny těla. Masážní techniky jsou jemné, používá se při nich směs přírodních esenciálních olejů. Cílem je uvolnit napětí a stres a ztišit mysl. Masáž pokračuje tlakovou masáží nohou s cílem uvolnit svalové napětí a pomocí stimulace reflexních bodů ovlivnit funkci vnitřních orgánů a energetických drah. Používají se horké esenciální oleje připravené podle potřeb Vašeho těla. Masírovaný může v této části masáže usínat. Neměl by se tomuto pocitu bránit, měl by jej v klidu přijímat. Masáž hlavy a nohou trvá přibližně 1/2 hodiny. Masér při této části masáže sedí nejdříve za hlavou, pak u nohou.

Masér se přesune k nohám, pohodlně se posadí na připravenou židličku, zklidní se a začne tlakovou masáž nohou.

2. Druhá část masáže - zadní strana těla

je zaměřena na uvolnění zad, křížové oblasti a kyčlí. Používají se při ní teplé přírodní esenciální oleje připravené podle receptů a postupů v aromaterapií. Masírovaný se otočí na bříško, masér ho přikryje od pasu dolů. Následuje odblokování zad, masáž energetických bodů na zádech, tlaková masáž oblasti okolo páteře. Jemnými a důraznými technikami je provedeno uvolnění napětí v oblasti křížů, kostrče, hyždí a kyčlí. Po uvolnění křížové oblasti zad následuje jemná celková masáž zad. Jedná se o jemnou zklidňující techniku, která uvolní mysl i svalové napětí. Veškeré techniky jsou opakovány 6x. Na závěr, pro vyrovnání energií, položí masér levou ruku na srdeční oblast zad a pravou ruku na křížovou oblast zad masírovaného.

3. Třetí část masáže - přední strana těla

Masáž přední strany těla se provádí až při velkých olejových masážích. Podmínkou je, že o masáž přední strany těla masírovaný požádal nebo s ní, na základě dotazu, souhlasil. Při masáži přední strany těla se totiž musí počítat i s tím, že doteky mohou přinést i emoce, se kterými je prostě potřeba počítat...

Třetí část masáže je hodně podobná druhé části masáže, více však ovlivňuje lymfatický systémem a energie. Používají se při ní teplé a horké přírodní esenciální oleje a lokální aromaterapie.

Masáž začíná rituálem nanášení oleje na přední stranu těla. Tento rituál je velmi příjemný, ale přijímající ho musí být už schopen přijmout jako něco, co je věnováno jen jemu. Rituály nanášení oleje pak budou součástí každé části masáže. Bude se jednat o

Masáž začíná masáží nohou se zaměřením na svalové uvolnění a stimulaci lymfatických cest a uzlin dolní poloviny těla. Následuje jemná reflexní masáž břicha, masáž hrudníku a rukou. Při masáži jsou uvolněny lymfatické cesty nohou, břicha, hrudníku a uzliny v podpaží. Propojení horní poloviny těla je prováděno pomalým táhlým pohybem přes hrudník, ramena, ruce, boky a zpět na břicho. Jedná se o jemnou zklidňující techniku, která uvolní mysl i svalové napětí obou polovin horní části těla. Následují dlouhé jemné pomalé "dlouhé tahy" přes celé tělo od palce u nohy po palec u ruky. Masáž je završena technikou pomalého "smetání" povrchových napětí na těle, kterou je dosaženo celkové ztišení napětí a emocí. Veškeré techniky jsou opakovány 6x.

Zakončení ájurvédských masáží

Masáž poloviny tělaHarmony, celotělová olejová masáž i Ájurvédská masáž chrámová jsou vždy zakončeny položením levé ruky maséra na srdeční oblast masírovaného. Po celkovém zklidnění je masírovaný zabalen do prostěradla nebo přikryt dostatečně velkým ručníkem a odpočívá, někdy usne. Podrobněji je tento závěrečný rituál ájurvédských masáží popsaný v článku "Ájurvédské masáže - zakončení masáží".

 

POZNÁMKA
Článek se postupně rozšiřuje o další techniky masáže. Jejich popis je časově náročný a proto prosím o trpělivost.

Články s podobnou tematikou