Jste zde

Technika ájurvédské masáže - masáž hlavy

Technika ájurvédské masáže - masáž hlavy

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".

Po technice úvodní mantře směřující ke zklidnění dýchání následuje jemná masáž hlavy s uvolnění lymfatického systému hlavy, krku a horní poloviny těla. Masážní techniky jsou jemné, používá se při nich směs přírodních esenciálních olejů. Cílem je uvolnit napětí a stres a ztišit mysl.

  • uvolnění podkoží vlasové části hlavy konečky prstů
  • uvolnění napětí hlavy masáží spánků
  • plošné uvolnění napětí hlazením od čela až po bradu
  • plošné uvolnění napětí sevřením hlavy do dlaní (kalich)

KAŽDÁ z technik masáže hlavy je spojena se stejnou technikou uvolnění lymfatického systému hrudníku. Je to proto, že při uvolnění podkoží dochází i k uvolnění lymfy v oblasti hlavy a tato lymfa musí být přirozenou cestou odvedena do lymfatických uzlin. Lymfa v podkoží kůže hlavy se přirozeně obměňuje jen velmi pomalu. Masáž hlavy tento proces výrazně urychluje. Technika kterou dochází ke stažení a rozproudění uvolněné lymfy působí jako "mezihra", která mimo jiné odvádí pozornost masírované od pocitů masáže hlavy a vytváří nový soubor příjemných pocitů. Hlavní účel - tedy rozproudění lymfy pak bude později podpořen dalšími technikami, které budou následovat po masáži hlavy. Odvedení lymfy je samozřejmě provázeno jejím doplněním novou lymfatickou tekutinou. Ta však neobsahuje odpadní látky metabolismu, je "čistá" a díky tomu snižuje i dráždění a neklid. Právě velké množstvím látek, které v podkoží vznikají při procesu přirozeného metabolismu mohou dráždit nervová zakončení a člověk ani neví proč je nesvůj nebo se nedokáže zklidnit. Při masáži hlavy Dojde k pročistění podkoží a to nejen pomáhá metabolické obměně ve tkáni, ale také výrazně snižuje dráždění, která si vlastně ani v běžném životě neuvědomujeme. Proto je masáž hlavy tak oblíbená a každý ji uvítá.

Masáž hlavy začíná technikou uvolnění podkoží vlasové části hlavy. Masér prsty rukou oddálí od sebe a přiloží je podél čela do míst, kde začíná vlasová pokrývka hlavy. Prsty přiloží tak silně, aby se přimkly ke kůži hlavy. Pok začne velmi pomalu v maličkých kroužcích prsty pohybovat tak, aby nedocházelo k jejich klouzání po vlasech, ale aby prsty hýbaly kůží s vlasy. Dochází k uvolnění podkoží a rozproudění lymfy pod kůží. Je vhodné si dopředu stanovit počat kroužků, které prsty uděláte. Ideální je zvolit počet 6 nebo 9. Poté, co uvolníte kůži na hlavě v řadě, kterou jste prsty "uchopili", klouzavým pohybem prsty rukou přesunete kousek vedle. Takto uvolníte podkoží celé dostupné části hlavy. Přikládáte pouze bříška posledního článku prstů a tlak na kůži musí být takový, aby prsty neklouzaly, ale hýbaly kůží hlavy.

Při masáži hlavy dochází i ke stimulaci Temenní čakry - Sahasrára, která je umístěna na vrcholku hlavy (jako koruna) a směřuje vzhůru. Funkcí sedmé čakry má být příjem energie z kosmu. Je sídlem božské dokonalosti v člověku. Do harmonie se dostane, když jsou v harmonii všechny ostatní čakry. Masáží této části hlavy dochází k uvolnění vnitřního napětí těla a člověk je pak schopen lépe a hlouběji prožívat pocity, které při masáži přicházejí.

MEZIHRA

Jak již jsem uvedl, každá z technik masáže hlavy je spojena s "mezihrou", která je vždy stejná. Provádí se takto:

Lehce sejmete obě ruce z hlavy a položíte je na hrudník masírované. Palce rukou jsou blízko krku a to oboustranně klíčních kostí. Prsty rukou jsou u sebe, dotek je tedy plošný. Pomalu vedete ruce směrem k hrudní kosti a když se jí prsty dotknete, rukama přejeďte přes hodní stranu prsou a oboustranně jimi sklouzněte po bocích prsou co nejníže k podložce. Dvorců a bradavek se nedotýkáte, ty zůstávají kryty ručníkem, kterým je žena přikryta. Po bocích prsou ruse stahujete směrem do podpaží. Přitom z boků prsou odvádíte lymfu, která je v podkoží do podpaží. Odkud přirozeně "odtéká" do lymfatických uzlin, které jsou v podpaží. Ruce vyjedou z podpaží a přes ramena v pohybu pokračují oboustranně směrem ke krku. Přes ramena pak jimi sklouzněte co nejhlouběji k podložce. Jednak je to masírované příjemné, ale hlavně se dostanete do polohy, kdy budete snadněji pokračovat v technice. Obě ruce směřují prsty směrem dopředu, palce jsou na ramenou. Pomalu a hlavně stále plynule obě ruce posouvejte směrem k hrudní kosti. Palce nechte sklouznout do rýhy mezi klíční kostí a krkem, odkud budou odvádět lymfu do krční jamky. Ruce synchronně posuňte směrem k hrudní kosti. Tam pohyb zastavte, z ukazováčků a prostředníčků vytvořte písmeno V a začněte se vracet směrem ke krku masírované. Prsty ve tvaru V přetáhněte oboustranně po klíčních kostech tak, aby klíční kosti byly mezi prosty a ty vytíraly tento prostor směrem ke krční jamce. Až budete prsty u ní, změňte pohyb prstů rukou směrem k ramenům a prsty nechte sklouznout do jamek, které na ramenou nemůžete minou. Zaklouznutí prstů do těchto malých prohlubní na ramenou se musíte naučit. Každá ruka bude prsty "zapíchnuta" v těchto jamkách a zde pohyb rukou končí. Proveďte prsty akupresuru tak po dobu cca 3 až 5 sekund.

Pak ruce lehce sejměte a proveďte aromaterapii tak, že obě ruce přiblížíte oboustranně palci k nosu masírované. Aromatická látka byla na plochu kůže nad palci nanesena ještě před zahájením masáže a právě odtud ji bude masírovaná vnímat. Prsty rukou mějte u sebe, dlaně rukou se spojenými prsty jsou vodorovně oboustranně nosu masírované. V žádném případě se nosu rukama nesmíte dotknout. Aromatickou látku bude vdechovat při jejím uvolňování z kůže Vašich rukou.

Tím MEZIHRA končí a bud pokračovat další technika masáže hlavy.