Jste zde

Ájurvédská masáž poloviny těla (2)

Ájurvédská masáž poloviny těla

(2. stupeň ájurvédských masáží a technik)

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".

Ájurvédská masáž poloviny těla je masážní technika známá již několik tisíc let. Dochází při ní k celkové harmonizaci těla, duše i mysli, ovlivňuje lymfatický systém, celulitidu, zklidňuje mysl a umožňuje vstup do hluboké relaxace. Masáž dodává vitalitu a blahodárně regeneruje tělo, díky prováděné masážní technice a olejům zpomaluje proces stárnutí. Opakováním ájurvédských procedur se jejich účinek výrazně zvyšuje. Četnost procedur je individuální, doporučuje se však minimálně jednou za měsíc pro udržení pozitivních pocitů a pravidelnou regeneraci těla. Optimální je zařadit ájurvedské masáže do pravidelné péče o tělo a mysl a dopřát si některou z jejích forem jedenkrát týdně. Především lidé vystavení velkému pracovnímu vytížení v krátké době pocítí pozitivní účinky této formy relaxace na jejich organizmus.

Po masáži se ponechává olej na kůži co nejdelší dobu, aby tak mohlo dojít k jeho vstřebání a plně se projevily jeho pozitivní účinky. Pokožka po olejové masáži zůstane vláčná, pružná a zregenerovaná. Příznivé účinky oleje je vhodné zachovat po co nejdelší dobu. Při následné osobní hygieně pro lehké odstranění zbytků oleje doporučujeme použít sprchování ve vlažné vodě a přírodní mýdlo. Po olejových masážích doporučujeme převléci se do lehkého a pohodlného oblečení, u kterého nebudete zvažovat, zda je neušpiníte od zbytků masážního oleje.

Masáže poloviny těla může provádět jeden masér. Naprosto ojedinělý je ovšem prožitek při této masáži prováděné dvěma maséry synchronně.

Cíle masáže:
- je určena široké veřejnosti
- řešení většiny běžných zdravotních problémů, kvůli kterým lidé na masáže chodí
- zklidnění a ztišení psychické
- svalové uvolnění a odblokování
- relaxace

Předpoklady pro masáž
- tato masáž může být první zkušeností s ájurvédskými masážemi za předpokladu potřeby relaxace
- vhodná je zkušenost se základní ájurvédskou masáží
- nebo zkušenost s ájurvédskými masážemi částí těla
- v případě, že tyto zkušenosti masírovaný nemá, je masáž prováděna jemněji a pomaleji

Ve zkratce o ájurvédská masáži poloviny těla

Ájurvédská masáži poloviny těla se provádí na volné tělo a má dvě části:

  • zklidnění a ztišení
  • uvolnění zad, křížové oblasti a kyčlí, harmonizace zadní části těla

1. První část masáže je stejná jako u základní ájurvédské masáže a je zaměřena na zklidnění a ztišení. Vydáte se při ní "cestou dechu" za vnitřním klidem. Masírovaný se položí na záda a masér ho přikryje na celém těle. Masáž začíná zklidněním dýchání a aromaterapií za použití esenciálního oleje, který se nanese na horní části hrudníku v oblasti klíčních kostí, ramen a krku. Vnímáte účinky aromaterapie a soustředíte se na dýchání. Pak následuje jemná masáž hlavy s uvolnění lymfatického systému hlavy, krku a horní poloviny těla. Masážní techniky jsou jemné, používá se při nich směs přírodních esenciálních olejů. Cílem je uvolnit napětí a stres a ztišit mysl. Masáž pokračuje tlakovou masáží nohou s cílem uvolnit svalové napětí a pomocí stimulace reflexních bodů ovlivnit funkci vnitřních orgánů a energetických drah. Používají se horké esenciální oleje připravené podle potřeb Vašeho těla. Masírovaný může v této části masáže usínat. Neměl by se tomuto pocitu bránit, měl by jej v klidu přijímat. Masáž hlavy a nohou trvá přibližně 1/2 hodiny. Masér při této části masáže sedí nejdříve za hlavou, pak u nohou.

2. Druhá část masáže je stejně jako u základní ájurvédské masáže zaměřena na uvolnění zadní poloviny těla. Používají se při ní horké přírodní esenciální oleje připravené podle receptů a postupů i v dnešní aromaterapií. Masírovaný se otočí na bříško, masér ho přikryje od pasu dolů. Následuje odblokování zad, masáž energetických bodů na zádech, tlaková masáž oblasti okolo páteře. křížů, kostrče, kyčlí a hýždí. Po uvolnění křížové oblasti zad následuje jemná celková masáž zad s přechodem na ruce a nohy. Propojení horní poloviny těla je prováděno pomalým asynchronním pohybem rukou po těle masírovaného. Jedná se o jemnou zklidňující techniku, která uvolní mysl i svalové napětí obou polovin horní části těla. Následuje propojená celková masáž zad, hýždí, pak masáž nohou. Masáž je ze zadní strany zakončena pomalými dlouhými tahy přes celé tělo od palce u nohy po palec na ruce a zpět. Pomalým smetáním povrchových napětí na těle je dosaženo uvolnění a ztišení. Veškeré techniky jsou opakovány 6x. Na závěr, pro vyrovnání energií, položí masér levou ruku na srdeční oblast a pravou ruku na křížovou oblast zad masírovaného. Pak se masírovaný otočí na záda a masáž je zakončena položením levé ruky maséra na srdeční oblast masírovaného. Podrobněji je tento závěrečný rituál ájurvédských masáží popsaný v článku "Ájurvédské masáže - zakončení masáží". Po celkovém zklidnění je masírovaný zabalen do prostěradla nebo přikryt dostatečně velkým ručníkem a odpočívá, někdy usne. Tím končí ájurvédská masáž poloviny těla.

Techniky a rituály "Základní ájurvédské masáže"

 

Články s podobnou tematikou

(AK)(Z)(L)