Jste zde

Technika ájurvédské masáže - "dlouhé tahy" - zadní strana těla

Technika ájurvédské masáže - "dlouhé tahy" - zadní strana těla

Tato technika patří mezi nejsložitější a fyzicky nejnáročnější techniky ájurvédské i tantrické celotělové masáže.

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže" a "Tantrické masáže".
Pokračování článku Technika masáže - "dlouhé tahy".

V hlavním článku tématu Technika masáže - "dlouhé tahy" jsem uvedl, že nejčastěji se s technikou "dlouhých tahů" setkáte při ájurvédských masážích. Používají se však i u jiných druhů masáží, především u tantrických masáží celého těla, kde navíc mohou sloužit i jako určité oddělení technik, "mezihra" pro odvedení pozornosti nebo pro rozvedení nahromaděné sexuální energie do celého těla.

Jak se technika dlouhých tahů provádí?

Popsána bude technika "dlouhých tahů" na zadní části těla, která se používá u


Hned na úvod musím upozornit na to, že použití kvalitního masážního oleje je kvůli zajištění pocitu naprosto hladkého doteku nezbytné. Používá se teplý masážní nebo základní olej a rozhodně se s ním nešetří!


Popíšeme si situaci, kdy masírovaný leží na na masážním na břiše. Nohy rozevře a masér je pod nárty podloží masážním válcem nebo půlválcem. Nejdříve budeme "dlouhé tahy" provádět na zadní straně těla, na obou stranách ležícího těla a to postupně. Začínají na noze a poté co pohladí celé tělo až k prstům ruky se stejnou cestou vrátí zpět na nohu, na místo, kde začínaly. Tato technika se  opakuje 6x, pak přejdete na druhou stranu a stejnou techniku 6x zopakujete z druhé strany.

Při celotělové masáži se pak takto tělo vyhladí a pocitově sjednotí jak zezadu, tak také zepředu. Technika je stejná pro ženy i pro muže.

Dlouhé tahy se provádí postupným plným jemným a především pomalým hlazením těla oběma rukama současně. Prsty ruky jsou přiložené k sobě a dlaň a spojené prsty společně vytváří plošný dotek. Masáž každé poloviny těla pomalé "dlouhé tahy" přes celé tělo zakončují. Po dlouhých tazích už následuje pouze pomalé "smetání" a hlazení a pak závěrečné položení ruky na srdeční čakru.

Postavte se na levou stranu masážního stolu (hlava masírovaného je po levé ruce maséra) tak, aby Vaše tělo bylo natočeno ke šlapce nohy a aby stejným směrem směřovaly i prsty rukou. Stojíte na levé straně stolu a budete "dlouhými tahy" zklidňovat pravou nohu masírovaného. Vaše levá ruka položena na vnitřní a pravá na vnější straně kotníku jeho pravé nohy. Když dlaně rukou oboustranně položte na kotníky, zklidněte se. Můžete také začít tak, že vnitřní ruku položíte na vnitřní kotník nohy a druhou, vnější (pravou) ruku na šlapku nohy. Po chvíli klidu se rukama začnete pomalu oboustranně a synchronně pohybovat po noze směrem k hyždím. Jedna (pravá) ruka se pohybuje po vnější straně nohy a druhá (levá) ruka synchronně po vnitřní. Po těle masírovaného své ruce "táhnete" směrem k hýždím.

Důležité je, aby si masér byl vědom toho, že dotek jeho rukou má být plošný, jemný, přesný a naprosto plynulý.

Těsně pod hýžděmi ruce musíte plynule zaměnit. Uděláte to elegantně tak, že se protočíte v bocích a ještě na stehnu nohy ruce plynule a bez ztráty kontaktu se s tělem přeměníte. Pravá ruka sklouzne na vnitřní stranu stehna, levá z vnitřní strany stehna překlouzne na vnější stranu stehna a pak na bok trupu. Nyní Vaše tělo a Váš pohled směřuje k hlavě masírovaného. Pravou ruku nasměrujte tak, aby plynule kopírovala tvar hýždí, levá se bude plynule a synchronně pohybovat po boční straně hýždí a po boku trupu. Otočením v bocích a přesunutím rukou jste se otočili k hlavě masírovaného a nyní budete své ruce "tlačit" směrem k hlavě masírovaného.

 Nyní doširoka rozevřete prsty obou rukou tak, aby pokryly co největší plochu boku a zad. Můžete prsty roztáhnout tak, až se budete dotýkat palci obou rukou. Pomalým pohybem ruce posunujte po boku a zádech nahoru, směrem ke krku. Až jejich pohyb dosáhne u levé ruky podpaží a u pravé ke krku, levá ruka vyjede z podpaží a obě přejedou na rameno a krk masírovaného. Obě pak společně prsty zaklouznou až dolů k masážnímu stolu. Pak společně přes rameno a ramenní kloub přejdou na paži levé ruky masírovaného. Na rameni masírovaného dochází ke změně směru pohybu Vašich rukou a nyní své ruce opět "táhnete" k dlani ruky, kde dráhu pohybu na dlani ruky zakončíte. Opět se zklidněte.

Cestu zpět vykonejte po stejné dráze po celé paži. Až k ramenům, své rudce "tlačíte" s prsty směrem k hlavě, na rameni opět zajeďte až k podložce masážního stolu a pak obě ruce plynule posuňte na záda. Obě ruce stále směřují prsty k hlavě a nyní je po těle ruce "táhnete" směrem k hýždím. Levá ruka zaklouzne do podpaží, pravá jede po zádech ke křížům. Když dojedete až ke křížům, musíte se svým trupem a hlavou zase otočit směrem k chodidlu nohy. Protočte se v bocích a ruce na těle plynule a bez přerušení kontinuálního doteku vyměníte. Otočení proveďte ještě na křížové části těla, případně na hyždi. Levá ruka nyní bude na hyždi a pravá na boku a na boční straně hýždě. Prsty Vašich rukou nyní zase směřují ke šlapce nohy a dále budete ruce po těle "tlačit" až ke kotníkům a šlapce nohy.

Levou rukou budete kopírovat tvar hýždí, pravou ruku povedete po straně nohy směrem ke kotníku. Plynule jste levou ruku po hyždi sklouzněte na vnitřní stranu stehna a dále po vnitřní straně stehna pokračujte na vnitřní stranu lýtka a až na kotník. Přitom pravou rukou synchronně pokračujte v pohybu po vnější straně stehna, přes vnější stranu lýtka na kotník a šlapku nohy. Končíte ve stejné poloze Všeho těla a na stejném místě nohy, kde "dlouhý tah" začínal.


Ať už budete poskytovat Ájurvédskou masáž nebo tantrickou masáž celého těla s využitím "dlouhých tahů", musíte pohyb svých rukou po těle masírovaného zvládnout naprosto plynule. Obě ruce se po těle masírovaného musí pohybovat synchronně, bez zadrhávání nebo zastavování. Jedna ruka nesmí předbíhat druhou, ani na ni čekat... Váše natočení v bocích masírovaný nesmí vůbec zaznamenat, stejně tak si nesmí uvědomit, že se Vaše ruce pod hýždí a později, při pohybu zpět, na hyždi vyměnily a že jejich pohyb změnil směr. Prostě pohyb musí být naprosto plynulý a dokonale "hladký"...

Technika pohybu Vašich rukou a pohybu Vašeho těla při "dlouhých tazích" není jednoduchá ani snadná, ale až se Vám ji jednou povede provést bez cukání, zastavování a provedete ji plynule, zjistíte jak krásný a ladný pocit pohybu to pro Vás bude. Mnohem silnější, nádherné až úžasné pocity z takového kontinuálního a synchronního pohybu rukou však má i přijímající.


Téma pokračuje článkem "Technika masáže - "dlouhé tahy" - přední strana těla".
Navazující technika ájurvédské masáže nebo tantrické masáže celého těla je technika masáže - pomalé "smetání" a hlazení".

 

POZNÁMKA
Vyzkoušejte všechny techniky spojené s touto částí masáže. Pokud budete mít nějaké dotazy, napište je do "Poradny sexuologa". Odpovím Vám a popis technik podle potřeby upravím.

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje