Jste zde

Rituály nanášení a roztírání oleje

Rituály nanášení a roztírání oleje

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".
Pokračování článků "Techniky ájurvédských masáží" a "Esenciální oleje a aromaterapie".

Nanášení oleje se dá (a má) chápat jako určitý, velmi významný rituál. Není to masáž, není to obyčejný dotek, je to opravdový rituál při kterém se na tělo masírovaného nanáší olej. Může to být olej základní, ale také to může být olej obsahující esenciální látky. Některé oleje jsou mimořádně vzácné, drah a také jejich účinky, především na na lidskou psychiku, jsou výjimečné.

Proto při práci s jakýmikoli oleji se snažte být v maximální pozornosti a při jejich aplikaci se plně soustřeďte na to co děláte.

Používáme teplý olej a proto je vhodné na ohřívadle olej ohřívat i v druhé misce. Jednu misku používáte pro nanášení oleje, druhá je na ohřívadle. Průběžný ohřev oleje ve dvou miskách bude plynulejší a nemusíte čekat na správnou teplotu oleje - bude "tak akorát"... Pokud by byl olej příliš horký můžete ho ochladit olejem ze zásobníku.

Připravený, ohřátý (ne horký) olej v misce si masér ponořením prstů do misky nanese na prsty jedné ruky, případně olej opatrně nabere do dlaně. Ruku s olejem umístí nad hrudník masírované a z konečků prstů ho nechá stékat na kůži hrudníku. Dávejte velký pozor na teplotu oleje a na to, aby olej na kůži nestékal příliš rychle. Ideální je, když kapičky teplého oleje stékají na kůži v tenkém proudu. Takto se na hruď nanese dostatečné množství oleje. Ruka maséra se teplým olejem prohřeje a je příjemně teplá. Masér položí ruku na hrudník masírované tak, aby prsty ruky byly spojené a společně s dlaní na hrudi vytvořily plný dotek. Prsty směřují ke krku, dlaň leží na hrudní kosti. Tento plný dotek teplou rukou je pro masírovanou nesmírně příjemný a navozuje pocit tolik potřebné důvěry.

Kontakt ruky s hrudníkem je bez jakéhokoli pohybu. Ruka pouze leží na hrudi, masér má zavřené oči a vnímá tělo masírované a to, jak dýchá. Doba tohoto klidného, plného a přitom přesvědčivého doteku by mohla být tak 5 sekund. Poté masér začne po horní straně hrudi roztírat olej, který tam předtím nechal ztéct z ruky. Roztírání oleje není masáž! Olej roztírejte pomalu a rozneste ho po celé horní straně hrudníku, na ramena i na boky prsou. Ideální je, když má masírovaná ruce trochu od těla, snadněji se pak olej nanáší i na boční stranu prsou. Nezapomínejte na ramena, šíji krku a klíční kosti. Buďte důslední a pomalu natřete kůži na celé horní straně hrudníku. Pokud bude oleje málo, klidně znovu do misky ponořte prsty ruky nebo olej lehce naberte do dlaně. Tato fáze - tedy roztírání teplého oleje po hrudníku, je nesmírně příjemná a pokud nebudete spěchat, navodí u masírované pohodu, klid a uvolnění napětí. Nejčastější chybou masérů (i masérek) je to, že spěchají. Často je to proto, si nejsou jisti sami sebou. Někteří se také stydí dotýkat hrudníku ženy a mají pocit něčeho nepatřičného. Tento neklid nebo nejistotu masírovaná žena pozná a znejistí... Pozor tedy na to, jak roztírání oleje provádíte a zda místo klidného pomalého roztírání oleje plochou celé ruky "nešmudlíte"...

 

Články o technikách nanášení oleje 

Články s podobnou tematikou