Jste zde

Technika ájurvédské masáže - "dlouhé tahy" - přední strana těla

Technika ájurvédské masáže - "dlouhé tahy" - přední strana těla

Tato technika patří mezi nejsložitější a fyzicky nejnáročnější techniky ájurvédské i tantrické celotělové masáže.

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže" a "Tantrické masáže".
Pokračování článku Technika masáže - "dlouhé tahy".
Téma navazuje na článek Technika masáže - "dlouhé tahy" - zadní strana těla.

V hlavním článku tématu Technika masáže - "dlouhé tahy" jsem uvedl, že nejčastěji se s technikou "dlouhých tahů" setkáte při ájurvédských masážích. Používají se však i u jiných druhů masáží, především u tantrických masáží celého těla, kde navíc mohou sloužit i jako určité oddělení technik, "mezihra" pro odvedení pozornosti nebo pro rozvedení nahromaděné sexuální energie do celého těla.

Jak se technika dlouhých tahů provádí?

Popsána bude technika "dlouhých tahů" na přední části těla, která se používá u


To, že použití kvalitního masážního oleje je kvůli zajištění pocitu naprosto hladkého doteku nezbytné víte už z techniky provedené na zadní straně těla. Na přední straně těla však teplého oleje můžete použít o něco víc. Pocit polévání teplým olejem je prostě nádherný...


Protože masáž ženy je trošičku složitější než masáž muže, popíšeme se masáž ženy. Skončila ájurvédská masáž poloviny těla, při které masírovaná žena ležela na masážním na břiše a přeje si pokračovat v celotělové masáži. Otočí se se na záda a pohodlně se položí. Nohy rozevře a masér jí je pod koleny podloží masážním válcem nebo půlválcem. Poté je přikryta ručníkem. Probíhá klasická ájurvédská celotělové olejové masáž na přední části těla a dostáváme se až k závěrečné části masáže, tedy k části kdy jsou na řadě "dlouhé tahy". Po "dlouhých tazích" už následuje pouze pomalé "smetání" a hlazení a pak závěrečné položení ruky na srdeční čakru.

Na zadní straně těla jsme "dlouhé tahy" už provedli a nyní bude stejná technika provedena i z přední strany těla a to na obou jeho stranách těla postupně. Také zde se technika opakuje 6x na jedné straně, pak přejdete na druhou stranu těla a stejnou techniku 6x zopakujete z druhé strany.

Připomínám jen, že technika "dlouhých tahů" je stejná pro ženy i pro muže. U žen je však jiná anatomie a proto popisujeme masáž ženy.

Postavte se na levou stranu masážního stolu (hlava masírované je po levé ruce maséra) tak, aby Vaše tělo bylo natočeno ke šlapce nohy a aby stejným směrem směřovaly i prsty rukou. Pokud stojíte na levé straně stolu, budete dlouhými tahy zklidňovat pravou nohu na zádech ležící masírované ženy. Levou ruku přiložte na vnitřní a pravou na vnější stranu kotníku pravé nohy. Zklidněte se.

Dlouhé tahy se provádí postupným plným jemným a především pomalým hlazením těla oběma rukama současně. Prsty ruky jsou přiložené k sobě a dlaň a spojené prsty společně vytváří plošný dotek. Můžete také začít tak, že vnitřní ruku položíte na vnitřní kotník nohy a druhou, vnější (pravou) ruku na šlapku nohy. Po chvíli klidu se rukama začnete po noze oboustranně a synchronně (pomalu) pohybovat směrem k tříslu. Jedna (levá) ruka po vnitřní straně lýtka, druhá (pravá) ruka se pohybuje synchronně od šlapky přes nárt na vnější stranu nohy. Po těle masírované své ruce "táhnete" směrem k tříslu.

Důležité je, aby si byl masér vědom toho, že dotek jeho rukou má být pomalý, plošný, jemný, přesný a naprosto plynulý.

Pomalu se od kotníků rukama pohybujete po lýtku, pak po vnitřní a vnější straně stehna. Prsty Vašich rukou směřují k prstům nohy. Těsně před tříslem musíte ruce plynule zaměnit. Uděláte to elegantně tak, že se protočíte v bocích a pod tříslem, ještě na stehnu nohy ruce plynule a bez ztráty kontaktu se s tělem přeměníte. Pravá ruka sklouzne na vnitřní stranu stehna, levá z vnitřní strany stehna překlouzne na vnější stranu stehna a pak na bok trupu. Nyní Vaše tělo a Váš pohled směřuje k hlavě masírované. Pravou ruku nasměrujte tak, aby plynule kopírovala tvar vnitřní strany stehna, levá se bude plynule a synchronně pohybovat po boku trupu. Otočením v bocích a přesunutím rukou jste se otočili k hlavě masírovaného a nyní budete své ruce "tlačit" směrem k hlavě masírované.

Pomalu a opatrně pravou rukou "vyjeďte" z vnitřní strany stehna přes tříslo na horní stranu stehna a na podbřišek (dráhu veďte mimo Venušin pahorek). Levá ruka jede po boku stehna a po boku trupu. Nyní doširoka rozevřete prsty obou rukou tak, aby pokryly co největší plochu těla. Můžete prsty roztáhnout tak, až se budete dotýkat palci obou rukou. Pomalým pohybem ruce posunujte po boku a břiše nahoru, směrem k prsům. Nesmíte moc tlačit - tlak na břicho je nepříjemný. Levá ruka zajede prsty do podpaží, pravá je těsně pod prsem.

Až pohyb rukou dosáhne u levé podpaží a u prvé pod prs, levá ruka vyjede z podpaží a obě společně prs přejedou. Nebojte se toho a společně rukama po prsu pomalu přejeďte. Levá ruka pojede po boku prsu zleva, pravá ho prsty přejede zprava. Dráha palců obou rukou povede těsně vedle dvorce prsu a bradavky. Po překonání prsu rukama společně sklouznete po klíčních kostech na rameno tak, aby prsty obou rukou sklouzly až dolů k masážnímu stolu.

Pak přes rameno a ramenní kloub společně přejdou na paži pravé ruky na zádech ležící masírované ženy. Na rameni masírované dochází ke změně směru pohybu rukou a nyní své ruce opět "táhnete" k dlani ruky masírované, kde dráhu pohybu na dlani zakončíte. Tam se na okamžik zastavte a zklidníte se.

Cestu zpět vykonejte po stejné dráze po celé paži. Až k ramenům, své rudce "tlačíte" s prsty směrem k hlavě, na rameni opět prsty rukou zajeďte až k podložce masážního stolu a pak obě ruce plynule posuňte na přes klíční kosti na hrudník. Obě ruce stále směřují prsty k hlavě a nyní je ale po prsu "táhnete" směrem k pasu. Levá ruka po boční straně prsu zaklouzne do podpaží, pravá přejede prs zprava, dráha palců obou rukou vede opět těsně vedle dvorce prsu a bradavky.

Znovu doširoka rozevřete prsty rukou a plynulým pohybem hlazením pokryjte co největší část trupu. Pravá ruka se pohybuje po břiše až k Venušinu pahorku, levá jde po boku trupů. Při pohybu po břiše pamatujte na to, že větší tlak na břicho je nepříjemný. Když jste rukama na úrovni podbřišku, musíte se svým trupem a hlavou zase otočit směrem k chodidlu nohy. Protočte se v bocích a ruce na těle plynule a bez přerušení kontinuálního doteku vyměňte. Otočení proveďte ještě v oblasti podbřišku, nejpozději tak, aby do třísla už prsty směrem k chodidlu zajížděla levá ruka.

Levá ruka se pohybuje do třísla a sjede až na úroveň vnitřní části stehna k podložce. Pravá ruka vede synchronní pohyb po boku a po vnější straně stehna. Prsty Vašich rukou směřují ke šlapce nohy. Dále budete ruce po těle "tlačit" přes stehna, lýtka až ke kotníkům a na šlapku nohy.

Končíte ve stejné poloze Všeho těla a na stejném místě nohy, kde "dlouhý tah" začínal.


Ať už budete poskytovat ájurvédskou masáž nebo tantrickou masáž celého těla s využitím "dlouhých tahů", musíte pohyb svých rukou po těle masírovaného zvládnout naprosto plynule. Obě ruce se po těle masírovaného musí pohybovat synchronně, bez zadrhávání nebo zastavování. Jedna ruka nesmí předbíhat druhou, ani na ni čekat... Váše natočení v bocích masírovaný nesmí vůbec zaznamenat, stejně tak si nesmí uvědomit, že se Vaše ruce pod hýždí a později, při pohybu zpět, na hyždi vyměnily a že jejich pohyb změnil směr. Prostě pohyb musí být naprosto plynulý a dokonale "hladký"...

Technika pohybu Vašich rukou a pohybu Vašeho těla při "dlouhých tazích" není jednoduchá ani snadná, ale až se Vám ji jednou povede provést bez cukání, zastavování a provedete ji plynule, zjistíte jak krásný a ladný pocit pohybu to pro Vás bude. Mnohem silnější, nádherné až úžasné pocity z takového kontinuálního a synchronního pohybu rukou však má i přijímající.


Navazující technika ájurvédské masáže nebo tantrické masáže celého těla je technika masáže - pomalé "smetání" a hlazení".

 

POZNÁMKA
Vyzkoušejte všechny techniky spojené s touto částí masáže. Pokud budete mít nějaké dotazy, napište je do "Poradny sexuologa". Odpovím Vám a popis technik podle potřeby upravím.

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje