Jste zde

Metody a techniky oddalování ejakulace

Metody a techniky oddalování ejakulace

Hlavní téma: "Změna přístupu k sexu".
Pokračování článku "Základní tantrické sexuální techniky".

Pro některé muže je snem mít plnou kontrolu nad svou ejakulací a hlavně "nekonečnou délkou" pohlavního styku. Jiným mužům by úplně stačilo, kdyby se zbavili problému předčasné ejakulace nebo prodloužili soulož na tak dlouhou dobu, aby jejich partnerka mohla prožít svůj orgasmus. Všichni muži bez rozdílu by chtěli být sexuálním guru, který má svůj sex i partnerčin orgasmus plně pod kontrolou. Ale vraťme se na zem.

Sex je něco, co nám příroda dala především proto, abychom se množili. K tomu, abychom se množili není třeba nekonečně protahovat sexuální spojení, ale naopak ve správný čas poskytnout mužské semeno k oplodnění ženského vajíčka. Nezní to už tak poeticky, ale taková je realita. Z pohledu přírody je i předčasná ejakulace vedoucí k oplodnění tím správným sexuálním aktem. 

Jinak se na to ovšem dívají muži i ženy, kteří problémem předčasné ejakulace nebo krátké soulože trpí. Je otázkou, co si kdo pod pojmem předčasná ejakulace představuje. 

Za předčasnou ejakulaci se považuje stav, kdy muž ejakuluje před souloží nebo do 15 sekund od jejího začátku. Obyčejně se však udává, že o předčasnou ejakulaci se může jednat, pokud muž nevydrží souložit déle než jednu minutu, aniž by vyvrcholil.

Jestliže se sexuální spojení pohybuje od jedné do tří minut, dá se již mluvit o krátké souloži, nikoli o předčasné ejakulaci.

Příčina předčasné ejakulace i krátké soulože je většinou psychická. Hlavním důvodem, který ovlivňuje mužovu schopnost či neschopnost ejakulovat, je strach a úzkost. Problém má tedy svůj původ většinou v naší hlavě. Muž, který už někdy předčasnou ejakulaci prodělal se bojí další a svůj problém si v hlavě zveličuje, většinou ještě před zahájením pohlavního styku. Bojí se selhání nebo toho, že svoji partnerku nedokáže řádně uspokojit.

Pro oddalování ejakulace existuje řada doporučovaných metod. Nejsou to žádné novinky, byly využívány již ve starověké Číně a Indii. Každá z metod je popisována jako naprosto zaručená. Pokud ji budete zkoušet, tak zjistíte, že její praktikování není zase až tak snadné, jak vypadalo při čtení postupu. Základem je vyzkoušet všechny a pak se rozhodnout, kterou budete používat, která pro vás bude nejsnadněji praktikována a hlavně spolehlivá. Problém je totiž hlavně v tom, že se nedá zkoušet několikrát za sebou a každý den. Prostě to nezvládnete ani vy, ani vaše partnerka.

Ani v dávnověku, odkud je většina metod tradicemi předávána, to nebylo až tak snadné naučit se ovládat nebo zadržovat ejakulaci. Především se tato zkušenost získávala celý život a pak také lidé v této době přistupovali k sexu a milování hodně jinak, než naše kultura. Bohužel příručku "Tantrickým mistrem snadno a rychle" v žádném knihkupectví ani v e-shopech nemají. Buďto je vyprodaná nebo není v nabídce.

Účinnost a spolehlivost metod oddalování ejakulace je tedy často hodně diskutabilní, ale to neznamená, že se některá z nich nedá naučit a úspěšně využívat. Bude to však naprosto individuální záležitost a bude nutné se smířit s tím, že tím tantrickým mistrem nebudete ze dne na den.

Ještě než začnete s experimentováním, musíme si připomenou možné problémy, které s metodami oddalování ejakulace souvisejí.

Pokročit k technikám cíleného oddalování ejakulace bychom měli až tehdy, když jsme zvládli techniky "vědomého dýchání, které je základním předpokladem kontroly vzrušení a ejakulace". Ne, že by to nešlo i bez kontroly dýchání, jen si nejsem jistý tím, zda uspějete vždy a za všech situací. Může se stát, že bez vědomého dýchání nebudete chápat, proč to jednou jde a jindy ne! Zvládnutí vědomého dýchání je základem na kterém se dá stavět.

Než začnete zvažovat nácvik metod oddalování ejakulace, přečtěte si článek o dýchání, zjistěte, jak vlastně dýcháte a pak vyzkoušejte vědomé dýchání. Zařaďte ho do milování a přijměte ho za normální způsob dýchání v průběhu milování a v okamžicích vyvrcholení. Ideální je, když se o vědomé dýchání bude snažit i s partnerkou. Vysvětlete však partnerce, o co se jedná a proč se snažíte dýchat jinak. Mohlo by se stát, že bez vysvětlení by mohla mít pocit, že něco je jinak. Když budete vědomě dýchat oba, pomůže vám to oběma pokročit dál nejen v sexu, ale i ve vztahu. Už toto může být první krok ke zlepšení vašeho sexuálního života.

Dále při nácvicích oddalování ejakulace platí:

 • Nesmíme se nechat odradit neúspěchem.
 • Naučit se oddalování ejakulace vyžaduje silnou a pevnou vůli, sebezapření, ohleduplnost i znalost svého a partnerčina těla.
 • Oddalovaná ejakulace předpokládá spolupráci s partnerkou, nejlépe dlouhodobou.
 • Na tom, že budete kontrolovat své vzrušení se musíte s partnerkou domluvit. Jen těžko ji překvapíte tím, že se o to budete pokoušet bez jejího vědomí. V případě, že jí to neřeknete dopředu, může být překvapena tím, co děláte, případně tím, že už končíte.
 • Oddalovaná ejakulace se dá jen obtížně aplikovat při náhodném sexu, zvláště pak ne se ženou, která to chce "tady a teď!"
 • Pokud se nepodaří dosáhnout orgasmu ženy při souloži, nic se neděje. Prostě muž zvolí nepenetrační, nejlépe orální techniku, kterou ženu k orgasmu přivede. Není proto nutné řešit dřívější ejakulace jako problém, nebo ji považovat za "selhání".

Také nesmíme zapomenout připomenou i rizika, která sex i ejakulace představují:

 • Ochrana proti sexuálně přenosným chorobám
 • Ochrana proti nežádoucímu otěhotnění.

Žádná z technik oddalování ejakulace NENÍ ochranou ani proti sexuálně přenosným chorobám a není ani žádnou ochranou proti otěhotnění. Nejedná se tedy v žádném případě o antikoncepční metody.

Trochu historie

Techniky oddalování orgasmu, prodloužení sexuálního aktu a prožívání několikanásobných orgasmů svět zná již několik tisíciletí. Byly používány ve starověku v Číně, Japonsku a Indii, ale i v Egyptě a dalších východních zemích. Po generace byly předávány jako posvátné techniky spojené s meditacemi a hledáním vyšších energií a extatických prožitků. Některá cvičení a sexuální techniky se předávaly jen v úzkém okruhu zasvěcených a možná se ani nedochovaly do dnešní doby. Kontrola nad ejakulací a umění dlouhého sexu s mnohonásobnými prožitky vyvrcholení však nezačínají v okamžiku sexuálního spojení!!! Naprostá většina technik a metod vyžaduje dlouhodobé a cílevědomé posilování pohlavních orgánů muže i ženy, dokonalé zvládnutí vlastních pocitů a znalost těla a pocitů partnera nebo partnerky. Některé informace o technikách a posilovacích cvičení jsem se snažil soustředit do článků v části "Základní tantrické sexuální techniky".

Přehled technik oddalování ejakulace

Začneme poměrně snadnými způsoby kontroly nad předčasnou ejakulací. Na tato doporučení je vhodné myslet po celou dobu milování. Tyto techniky vám mohou pomoci zajistit prodloužení soulože a zvýšit šanci ženy prožít vaginální orgasmus:

 • Milujte se, jak nejčastěji to bude možné
  Nejjednodušší věc, kterou mohou lidé s problémy předčasné ejakulace nebo krátké soulože udělat, je milovat se, co nejčastěji. Jednak získáte celkové zkušenosti s milováním, získáte však i zkušenosti s pocity a nástupem orgasmu. Při tom zjistíte i jaká jsou vaše omezení a čeho se vyvarovat. Pravidelný sex také snižuje impulzní vzrušení. Muž není, lidově řečeno tak "nadržený". Sníží se také jeho nervozita a bude si více věřit. Když není příležitost mít pravidelný sex, můžete si vypomoci i pomalou masturbací. Vyzkoušejte to a určitě zjistíte, že tato metoda je opravdu jednoduchá, pomáhá a navíc je velice příjemná.
   
 • Mužská obřízka
  V žádném případě nechci někoho navádět na obřízku. Jen si dovolím obřízku považovat za jednu z cest, jak získat vyšší odolnost na podněty sexuální stimulace penisu a tím získat i čas na prodloužení sexuálního spojení muže a ženy. Z pohledu vlivu obřízky na snížení citlivosti žaludu je ji možné považovat za jeden ze způsobů zvýšení kontroly nad předčasnou ejakulací a cestou k prodloužení sexuálního spojení. Po odstranění předkožky je totiž žalud penisu vystaven tření o spodní prádlo nebo oděv a musí si tedy na tyto vjemy dráždění "zvyknout". Snížené vnímání stimulace žaludu penisu povede k přirozenému prodloužení soulože, neboť muž se stane mnohem méně citlivý na podněty tření ve vagíně. Podrobněji je mužská obřízka představena v článku "Mužská obřízka".
 • Hluboké dýchání a zatajení dechu
  Tři dlouhé, hluboké nádechy a zatajení dechu. Jedná se o tantrickou dechovou techniku, která zaměřuje pozornost muže na dýchání a tak pomáhá prodloužit pohlavní styk. Pokud je dokonale zvládnutá může oddálit ejakulaci. Podrobněji je celé cvičení popsáno v článku "Tantrická dechová cvičení".

 • Uvolnění napětí těla a svalů.
  Jakékoli svalové napětí částí těla (zvláště v oblasti hýždí, zad a nohou) může pomáhat vzrušení. Proto například některé ženy tohoto jevu využívají k tomu, aby dosáhly orgasmu. (například stažením svalů nohou a tedy i svalů pánevního dna). Opačně, uvolnění svalů může pomoci, aby vzrušení muže vydrželo na nižších hladinách déle. Cíleným uvolněním svalů se také odpoutá soustředění a pozornost na sex a vlastní vzrušení. Svalové uvolnění je vhodné souběžně i prodýchat hlubokými tantrickými dechovými technikami. Hlavně nikam nespěchejte, zůstaňte v klidu a stále uvolněný!
   
 • Změna polohy pro milování
  Každá sexuální poloha má své zvláštnosti a je jinak vzrušující pro muže a jinak pro ženu. Ideální je používat takové polohy, při kterých je ženin poštěváček drážděn kořenem penisu a přitom je penis v pochvě volně, bez velkého sevření. Stimulace ženy je pak hodně intenzivní a muž má lepší kontrolu nad svým vzrušením. Jedná se například o "Misionářskou polohu" při které má žena hodně rozevřené nohy a muž do ní relativně volně může vstupovat pod vhodným úhlem. Když je muž hodně vzrušen, je vhodné včas penetraci opatrně ukončit a chvíli pokračovat ve stimulaci ženy orálním sexem zaměřeným na poštěváček. Až vzrušení muže opadne, může opatrně pokračovat v souloži. takto je možné s jistou dávkou opatrnosti a kontroly pokračovat až do ženina orgasmu.
   
 • Poloha "Žena nahoře" - žena přebírá zodpovědnost za milování
  Některé muže "Misionářská poloha" až příliš vzrušuje a nedokáží v ní dostatečně kontrolovat své vzrušení. Je to možná z důvodu, že mají pocit, že tato poloha je pro ně dominantní. Muž tuto roli "organizátora sexu" prostě psychicky nezvládá. Pro tyto muže může být poloha, kdy je "Žena nahoře", "Na koníčka" vhodnější. Muž se může podřídit, nemusí myslet na to, že vše záleží jen na něm, zbaví se "odpovědnosti" za soulož. Žena však musí být velmi ohleduplná a muž se musí naučit VČAS ženě naznačit, aby přestala s jakýmikoli pohyby. Muž může také kontrolovat pohyb jejích boků a VČAS ji zastavit. Navíc v této poloze si žena může stimulovat rukou klitoris a i tak si zvyšovat své vzrušení. Některé ženy dokáží v této poloze s minimem pohybu, který by muže stimuloval, dosáhnout stimulací klitorisu svého orgasmu a tak vlastně vyřeší problém s nízkou výdrží svého muže.

Muži, kteří se o oddálení ejakulace pokoušejí, často dělají jednu základní chybu a tou je, že se příliš soustředí na oddálení ejakulace a tomu podřizují naprosto vše. Přicházejí tak o radost z milování a i jejich pocity v okamžiku orgasmu doprovázeného ejakulací nemají stejnou sílu a hodnotu, jako kdyby nic nekontrolovali. Jedná se o zbytečné omezení vlastních pocitů. To pak podporuje negativní pocity, když se oddalování orgasmu nepodaří dotáhnout až do doby, kdy žena prožije své vyvrcholení.

Další techniky a metody:

 • Masturbace před pohlavním stykem
  Nejsnadnější cesta pro snížení sexuálního napětí je pro většinu mužů cesta masturbace před pohlavním stykem. Akutní sexuální napětí se sníží a muž je pak schopen po krátké pauze znovu soulože a vyvrcholení. Toto je však cesta spíše pro mladší muže, kteří dlouho neměli sex nebo jsou na sex silně "natěšení" a mají problémy s předčasnou ejakulací nebo krátkou souloží. Nelze však tento postup doporučit všem mužům a někdy ani mladým. Po prvním orgasmu při masturbaci se jim nemusí vždy při vlastním sexu podařit dosáhnout dostatečně silné erekce. Pokud muž trpí klasickou předčasnou ejakulací, pak ani prvotní snížení sexuálního napětí nemusí zabránit další předčasné ejakulaci nebo krátké souloži. Podrobněji je celé cvičení popsáno v článku "Nácvik oddalování orgasmu pomocí masturbace".
   
 • Posilování svalstva pánevního dna
  Stejné techniky posilování svalstva pánevního dna a PC svalů, které procvičují ženy, mohou pomoci i mužům. Silné PC svaly ženám mohou pomoci k dosažení orgasmu (i silnějšímu prožitku při něm) a mužům mohou pomoci oddálit ejakulaci. Tato cvičení se nazývají Kegelova cvičení a jsou opravdu účinná. Techniky Kegelových cviků popisuje článek "Techniky ke zlepšení orgasmu - pro ženy i muže". Účelem těchto cvičení je posílit svaly pánevního dna a získat nad nimi kontrolu. Někteří muži vydrží déle oddalovat ejakulaci při stlačení PC svalů, jiní při jejich uvolnění.
   
 • Techniky stisku penisu
  Techniky stisku penisu patří mezi nejstarší techniky oddalování ejakulace. Tyto techniky zkoumali a v moderní sexuologii zpopularizovali američtí sexuologové William Masters a Virginia Johnson. Používali je k léčbě předčasné ejakulace. Později se staly doporučovanými technikami nejen pro potlačení předčasné ejakulace, ale také pro celkové prodloužení sexuálního aktu. Bližší informace najdete v článku "Techniky stisku penisu - historie, techniky a význam".
  • Technika "Velkého stisku"
   Jedná se o taoistickou techniku, při které muž nebo žena silně stiskne žalud krátce před vyvrcholením a tak ejakulaci zabrání. Tato technika vyžaduje zkušenosti, odhad zručnost a cvik. Jedná se však o poměrně velký zásah do průběhu soulože a proto může dojít i k opadnutí vzrušení, které tak i bez ejakulace ukončí soulož. Tato technika bohužel pro některé páry znamená takový "stres", že moc nepřispívá k harmonickému průběhu soulože. Podrobněji je celé cvičení popsáno v článku Technika "Velkého stisku".
    
  • Technika stisku "Bodu za milion dolarů"
   Stejně tak může dojít oddálení ejakulace při sexu silným správně načasovaný a umístěným stiskem mužova přirození u jeho kořene. Sexuální vzrušení a tím i citlivost penisu ochabne. Pokud při souloži stisknete bod na hrázi v oblasti mezi šourkem a konečníkem, ejakulace se oddálí. Pod tímto bodem se nachází prostata, která má pro ejakulaci velký význam. Za chvíli po stisku je možné pokračovat v sexuálním spojení. Technika se dá opakovat několikrát za sebou. Můžete tak soulož výrazně prodloužit. Opět je základním předpokladem správné a VČASNÉ rozeznání okamžiku před ejakulací. Podrobněji je celé cvičení popsáno v článku "Technika stisku "Bodu za milion dolarů".
    
 • Metoda oddalování orgasmu "STOP - START"
  Technika "STOP - START" naučí muže základní tantrické zkušenosti a tou je rozpoznání okamžiku, kdy se vzrušení blíží k pomyslnému stupni vzrušení, který když je dosažen a překonán, nezadržitelně spustí u muže ejakulační reakci a tím v podstatě ukončí penetrační milování. Proto včasné rozpoznání tohoto stupně vzrušení muži pomůže rozpoznat okamžik, kdy musí ukončit jakoukoli stimulaci lingamu a okamžitě zahájit techniky pro oddálení orgasmu. Technika se provádí tak, že muž stimuluje penis téměř k bodu ejakulace, pak prudce zastaví, provede dechové techniky, znovu pokračuje ve stimulaci, znovu stimulaci zastaví a vzrušení prodýchá. Takto stimulaci, blokaci vzrušení a dechová cvičení několikrát opakuje. Touto metodou se dá velmi dobře naučit ovládat své vzrušení a získat kontrolu nad ejakulací. Technik pro oddálení orgasmu je několik a vzájemně se mohou kombinovat. Podrobněji je celé cvičení popsáno v článku "Metoda oddalování orgasmu "STOP - START".
   
 • Aplikace antidepresiv
  Užívání různých typů antidepresiv sice pomáhá muže zbavit přímé obavy ze selhání a vytváří mu pocit větší jistoty, tyto léky však mívají řadu vedlejších účinků a ne každý muž je snáší. Jejich používání musí být výhradně navrženo a schváleno lékařem a pouze on může léky předepsat.
   
 • Cvičení jógy
  Pro zklidnění, vyrovnání se s napětím a psychickými problémy je mnohem více úspěšné dlouhodobé cvičení jógy. Cvičení a meditace dokáží muži poskytnout nezbytné zklidnění a vytvoří vhodné podmínky pro úspěšné zvládnutí oddalování ejakulace na úrovni vědomí.
   
 • Kontrola vzrušení muže ze strany ženy
  Další z metod oddálení předčasné ejakulace spočívá v kontrole vzrušení muže ze strany ženy. Snažte se muže na počátku vzrušit jen málo. Nespěchejte a vzrušení probouzejte postupně. Pokud vzrušení stoupá, odveďte jeho pozornost jinam a uvolněte jej. Samozřejmě musí chtít muž a musí si uvědomit, kdy jeho vzrušení začíná být příliš velké a především on se musí naučit rozpoznat okamžik těsně před ejakulací. Odvedení pozornosti se provede například prudkým nádechem a zadržením dechu na několik vteřin a odpoutáním pozornosti od podnětů vzrušení na něco jiného na dobu až jedné minuty. Vzrušení muže se výrazně sníží a ejakulace se oddálí. Podrobněji je celé cvičení popsáno v článku "Kontrola vzrušení muže ze strany ženy".
   
 • Tantrické masáže lingamu patří mezi párové techniky při kterých žena dokáže muže "vyléčit" nejen ze stavu, kdy předčasně ejakuluje, ale také z problémů se slabou erekcí. Není to však jednorázové "léčení" a předpokládá vzájemnou spolupráci partnerů. Tyto techniky pomáhají ženě pochopit jak muž reaguje na podněty vzrušení a muži umožní naučit se na podněty vzrušení reagovat přiměřeně a bez obav ze selhání. Podrobněji se těmito technikami zabývají články
 • Snížení citlivosti údu pomocí kondomu
  Pokud je problém předčasné ejakulace posunut až do období, kdy dochází k sexuálnímu spojení partnerů, může být vhodnou cestou ke snížení vzrušivosti použití správného druhu pánské ochrany - kondomu (prezervativu). Mírně snižuje dráždivost mužova žaludu a může pomoci oddálit jeho vyvrcholení a prodlouží sexuální spojení. Je však nutné kondom nasazovat opatrně a jemně a myslet na něco jiného než na to, že bude následovat soulož a vyvrcholení. Podrobněji je vliv kondomu na možné prodloužení soulože popsán v článku "Bariérová antikoncepční metoda - kondom".
   
 • Krémy na snížení citlivosti údu
  Použití znecitlivujících přípravků, mastí a gelů je vhodným řešením snížení vnímání vzrušení ze stimulace penisu pro většinu mužů. V lékárnách jsou, dnes již většinou k volnému prodeji, tlumící krémy, gely nebo spreje, které zaručují rychlé snížení citlivosti penisu a zaručený výsledek. Účinek spočívá v omezení citlivosti penisu a soulož se může výrazně prodloužit. Tento druh léčby je vhodné konzultovat s lékařem, případně s gynekologem. Je také dobré vědět, že tlumící krémy budou účinkovat i na ženu a sníží tak i její citlivost na dotek i stimulaci. Proto se doporučuje po aplikaci krému na úd použít ještě kondom. Ten pak zabrání kontaktu znecitlivujícího přípravku s ženskými pohlavními orgány a nesníží jejich citlivost na dotek. Kombinace kondomu a znecitlivujících přípravků na penisu při sexuálním spojení prodlouží soulož a navíc má i antikoncepční funkci. Základním problémem použití znecitlivujících přípravků je však jejich dávkování. Jen obtížně se odhaduje potřebná dávka, aby soulož naopak nebyla příliš dlouhá. Riziko při použití těchto přípravků je také v tom, že úd může natolik znecitlivět, že se vyvrcholení u muže vůbec nedostaví. Bohužel i intenzita prožitku orgasmu a jeho průběh jsou u muže většinou částečně utlumeny.

 

Doporučené články

Literatura a zdroje

(AK)(Z)