Jste zde

DOTAZ: Malý klitoris a jeho stimulace

Dobrý den, děkuji za důvěru a dotazy. Protože se podobných dotazů na malý klitoris a jeho stimulaci při souloži i orálním sexu sešlo v posledních dnech hned několik, rozhodl jsem se odpovědět napsáním článku, ve kterém zohledním všechny do poradny došlé otázky na toto téma. Vzhledem k tomu, že odpovědi na uvedené otázky jsou poměrně dlouhé, rozpracoval jsem některé techniky a návrhy do samostatných článků, které jsou v textu uvedeny odkazem. Tak se snažím, pokud je to možné, zabránit opakování informací, vysvětlení a návrhů.


 

DOTAZ: Malý klitoris a jeho stimulace

Tady je část těch otázek:

  • Mám příliš malý klitoris. Není vidět ani po přetažení kapuce, resp. kapuce nejde přetáhnout tak, aby vylezla špička klitorisu. Není třeba moc přirostlá...? Ne, že by to byl pro mne velký problém. Při jeho dráždění přes kapuci na citlivém místě mohu dosáhnout orgasmu bez problému. Ale při klasickém pohlavním styku orgasmu nedosahuji. Nemůže být malý klitoris důvodem, proč se mi to nedaří i když se moc snažím? Jak velké množství žen takový problém má? Slýchám spíš o ženách s velkým klitorisem. Muži jsou jimi údajně úplně nadšení. Pomohlo by nějaké uvolnění kapuce a tím lepší obnažení špičky klitorisu při vzrušení nebo je to nesmysl?
  • Mám malý klitoris. Co se dá dělat pro to, aby byl větší, pomohla by plastická operace?
  • Jaká stimulace malého klitorisu je nejlepší. Moje dívka nedosahuje při souloži orgasmu. Nevím co mám dělat. Ona si myslí, že je to proto, že její klitoris je příliš malý.
  • Jaké sexuální polohy jsou pro stimulaci malého klitorisu nejlepší. Nebo je lepší nespoléhat na soulož a prostě jí navodit orgasmus orálně? Nebude to však pro ni málo?
  • a další podobné ....

ODPOVĚĎ:

Malý klitoris a jeho stimulace

V podstatě všechny otázky, které ohledně velikosti klitorisu přicházejí, vyjadřují jeden základní problém a tím je obava, zda malý klitoris je stejně dobrý jako velký. Abych mohl tyto otázky nějak rozumně vysvětlit, musíme si nejdříve připomenout, co to vlastně klitoris je a jaká je jeho anatomie a funkce.

Klitoris neboli poštěváček

Klitoris, je nedílnou součástí pohlavních orgánů každé ženy a každá žena se s ním již narodí. Lidově se mu říká také poštěváček. Nachází se pod "Venušiným pahorkem" (stydkým pahorkem) v místě, kde se sbíhají malé stydké pysky. Tento ženský orgán rozkoše není z viditelného pohledu větší jak hrášek. Je skryt nad poševním vchodem pod klitoridální kapucí (kapucí poštěváčku). Je maličký, ale extrémně citlivý. Je tvořen topořivými tělísky a velkým množstvím nervových zakončení. Jeho špička je chráněna předkožkou, aby nedošlo k jeho zbytečnému tření a podráždění. Tělo klitorisu pokračuje několik centimetrů hlouběji do těla ženy směrem k podbřišku, kde se následně ohýbá a rozšiřuje.

Viditelná část klitorisu je jen jeho malou částí. Mnohem větší část klitorisu se nachází nad klitoridální kapucí v podkoží, kde má tvar pyramidovitého houbovitého tělesa velikosti až jednoho článku palce. Nové anatomické poznatky však ukazují na to, že jeho skutečná velikost je mnohem větší a tvar mnohem složitější. Přes dvě přemostění je klitoris následně spojený s dalšími houbovitými tělísky, která ze tří stran obepínají močovou trubici.

To by pro představení klitorisu a jeho nezastupitelné role v ženské sexualitě mohlo stačit. Podrobněji se jeho problematikou zabývá článek "Klitoris neboli poštěváček".

Každá žena má klitoris jinak velký i jinak krytý

Každá žena je jiná. Každá má jinak tvarované pohlavní orgány a tedy i jinak velký, umístěný i krytý klitoris. Otázkou velikosti klitorisu, jeho tvaru a umístění se zabývá článek "Klitoris neboli poštěváček". Nejdůležitější pro zodpovězení našich otázek je však informace, že velikost ani tvar klitorisu nemají vliv na prožitek, který jeho stimulace přináší. Větší klitoris se samozřejmě hned zpočátku lépe stimuluje, je však potřeba si uvědomit, že při vzrušení se každý klitoris zvětší a tak i malý klitoris se automaticky stane přístupnějším.

V klidu je skryt mezi stydkými pysky a chráněn klitoridální kapucí. Díky topořivým tělískům klitorisu při vzrušení reaguje podobně jako penis, zvětší svoji velikost, ztuhne a změní barvu. Topořivá tělíska se naplní krví, klitoris i jeho okolí se prokrví, dojde k "erekci", vztyčí se a vysune se částečně ven zpod klitoridální kapuce. Zvětšený klitoris je lépe přístupný další stimulaci, stává mnohem citlivějším a intenzivně pak reaguje na další podněty. Jeho další dráždění pak dokáže navodit intenzivní sexuální vzrušení, které postupně přejde až v orgasmus. Přitom není podstatné, zda se jedná o stimulaci při masturbaci, mechanické dráždění například při pohybu, při souloži nebo při orálním milování. Podrobněji se významem klitorisu pro ženské vzrušení a možnost dosažení orgasmu zabývá článek "Klitoris a ženský klitoridální orgasmus".

I malý klitoris ženě poskytuje stejně intenzivní prožitky, jako jiné její velký.

Pokud je klitorisu natolik malý, že není vidět ani po přetažení kapuce, resp. kapuce nejde přetáhnout tak, aby vylezla špička klitorisu, pak to nemusí být pro ženu, ale ani pro muže nepřekonatelný problém. Klitoris je pravděpodobně menší, ale je otázkou, zda klitoridální kapuci správně přetahujete. Posaďte se před zrcadlo nebo si sedněte a mezi rozevřené nohy si dejte dostatečně velké zrcátko, aby jste dostatečně mohla sledovat vaše pohlaví. Zlehka pootevřete stydké pysky a pravou rukou uchopte kůži prostředníčkem a ukazováčkem tak, aby oba prsty byly podél poštěváčku po obou jeho stranách. Pak prsty přitlačte ke kůži a kůži stáhněte směrem vzhůru po Venušině pahorku. Neboje se, kůže je v této oblasti poměrně volá a pružná. Je možné ji stáhnout klidně i o několik centimetrů.  Společně s kůží vytáhnete i klitoridální kapuci. Táhněte tak vysoko, až budete vnímat, že jste na kraji pružnosti kůže a dále to nepůjde. Společně s kůží povytáhnete i podkožní tuk stydkého pahorku. Nebojte se, nebude to v žádném případě bolet, jen budete mít pocit tahu a možná pocítíte i mírné vzrušení. Musíme si totiž připomenout, že při stahování kůže tlačíte i na podkožní, okem neviditelnou část klitorisu, který může být takto sekundárně stimulovaný. Prohlédněte si obnažené místo v zrcátku, podívejte se, jak vypadá, jakou má barvu, velikost a tvar. Nespěchejte! Povytažení kůže a obnažení klitorisu nemá v podstatě časové limity. pouze je důležité, aby nebylo drážděno bez vzrušení nebo použití lubrikantů. I když klitoris nebude přímo vidět, je tam!!!

Nyní vezměte trošku lubrikačního krému, naneste ho na prostředníček levé ruky a pomaličku a lehce jej přiložte na místo, kde nyní končí klitoridální kapuce a odhaluje předpokládané místo klitorisu. Opravdu klitoris nemusí být vidět. Není totiž při mírném vzrušení nebo v klidu nijak zřetelný ani u žen, které jej mají větší a výraznější. Je důležité,že víte, kde ho hledat! Pomaličku se pokuste o lehkou kruhovou stimulaci tohoto místa ukazováčkem s lubrikantem. Sledujte, co se bude dít v zrcátku mezi nohama.  I bez zrcátka však brzy zjistíte, že je vám to příjemné. najděte si nejlepší způsob povytažení kůže a stažení klitoridální kapuce. Pokud máte pocit, že stále levým ukazováčkem nejste na klitorisu, klidně stažení opakujte a hledejte ho. Rozhodně to nebolí a je to příjemné snažení. Nezapomínejte na lubrikant! Nasucho je stimulace klitorisu a jeho okolí nepříjemná a může i bolet.

Pokud jste správně, pak se vaše vzrušení bude stupňovat až vám bude velmi příjemné. V těchto chvílích na chvíli stimulaci přerušte a prohlédněte si klitoris a jeho okolí. Pozornost věnujte barvě kůže a sliznice a velikosti klitorisu nebo místa, kde je uložený. Při vzrušení zvětší svou velikost a je tužší, pokud jste vzrušená a stimulace byla příjemná, musí se tyto pocity odrazit i na velikosti klitorisu, i jeho barvě. Při vzrušení je hmatatelnější a tlak na něj je příjemný.

Pokud se vám podařilo klitoris lokalizovat, pak klidně pokračujte v jeho další stimulaci a průběžně se podívejte jak se tato oblast mění. Nespěchejte, zapomeňte na obavy, věnujte se tomu, co je vám příjemné. Když dosáhnete orgasmu, v klidu ho prožijte. ponechte při něm ukazováček nebo prostředníček levé ruky s lubrikantem na jeho povrchu. Budete vnímat orgasmiské stahy pochvy a ťukání na klitorisu, To se orgasmické stahy přenesou až do klitoridální tkáně. Nezapomínejte na po, že klitoris není jen jeho špička, ale je to, i ta část, která je kryto pod kůží a tukem Venušina pahorku a vede do těla. Proto se orgasmus přenese i do těchto míst a jeho stahy jsou vnímatelné. Zároveň bude při orgasmu tužší a lépe hmatný.

Po prožitku orgasmu se opět podívejte, jak celá oblast klitorisu vypadá, jak se změnil jeho tvar, případně velikost a jak se vzrušení projevilo na stydkých pyscích a jejich barvě. pokud budete chtít pokračovat ve stimulaci, můžete prožít další orgasmus a celá situace se bude opakovat. Vícenásobného orgasmu je schopna značná část žen, tak stojí za to zjistit, zda k nim patříte i vy. Tato úvaha je zveřejněna v článku "Jak se naučit stimulovat malý klitoris".

Není klitoridální kapuce přirostlá ke klitorisu?

Určitě není. pokud jste dokázal klitoridální kapuci stáhnout dvěma prsty pravé ruky nahoru směrem k stydkému pahorku, pak se zcela jistě jeho část odhalila. Nemusí to být vidět, ale pokud se vám podařilo stimulací předpokládaného místa klitorisu dosáhnout orgasmu nebo navodit příjemné vzrušení, pak víte, že k jeho odhalení došlo a přímá stimulace klitorisu byla možná. Velikost klitorisu  jeho viditelní části je natolik individuální, že jediným způsobem, jak zjistit, že jste na klitorisu je prostě jej začít při vytažené klitoridální kapuci stimulovat. Pokud je to příjemné a vzrušení stoupá, jste na správném místě a váš klitoris vám to sám naznačí.

Přirostlá klitoridální kapuce být nemůže. Může však být větší, hrubší nebo delší. Pokud však stáhnete kůži, jak jsme si vysvětlili, pak se přetáhne i ta dlouhá. Budete to vidět a podle toho můžete uchopení kůže ukazováčkem a prostředníčkem pravé ruky měnit, až bude kapuce opravdu přetažená směrem vzhůru a celá oblast vypnutá.

Proč při klasickém pohlavním styku klitoridálního orgasmu nedosahuji?

Tak to je otázka, která trápí opravdu velkou skupinu žen. Důvodů, proč žena při souloži nedosahuje "klitoridální orgasmus" ani "vaginální orgasmus", může být celá řada. Velikost klitorisu je v tom však většinou nevinně!

Protože se jedná o velmi častý problém, který trápí větší část žen, než si umíme připustit, zpracoval jsem tuto otázku podrobněji v článku "Problémy žen s dosahováním orgasmu při souloži".

To, že při dráždění klitorisu a to i "malého klitorisu" přes kapuci na správném, citlivém místě může žena dosahovat bez větších problému orgasmu masturbací, je proto, že ví, co se jí líbí a proto stimulaci vede tak, aby byly zakončena orgasmem. U soulože je žena v podstatně pasivnější roli a až moc toho ovlivnit a změnit, vůči stimulaci svých citlivých míst, nemůže. Navíc do "hry" vstupuje i to, jak dlouho muž vydrží souložit. Žena potřebuje podstatně delší dobu pro nárůst vzrušení až k hranici vyvrcholení jak muž. Mnohdy i snaživý muž, uplatňující vše, co zná a ví, že zabírá, není schopen souloží ženu uspokojit. Velikost klitorisu, jeho přístupnost a umístění jsou všechno faktory, které mohou vzrušení ženy zásadně ovlivnit. Každá žena je ovšem jiná a proto se nedá očekávat, že se u každé ženy sejdou všechny faktory v ideálním seskupení. Velikost klitorisu samozřejmě může ovlivnit způsob jeho stimulace penisem, ale zcela určitě to není zásadní problém, To by pak všechny ženy s velkým klitorisem musely být dokonale při souloži uspokojení, ale není to pravda. Ženy s velkým klitorisem na tom nejsou o nic lépe, pokud muž vydrží jen "běžnou délku soulože", tedy 3 - 7 minut.

Připomeňme si, že délka soulože je měřitelná a dá se podle ní leccos zjistit:

  • pod 1-2 minuty (průměr 1,25 min) - krátká
  • 3-7 minut (průměr 4,91 min) - dostatečná
  • 7-13 minut (průměr 8,00 min) - optimální
  • 10-30 min (průměr 19,96 min) - příliš dlouhá

Neexistuje obecně přijímaná definice "dostatečně" dlouhé doby soulože.

S uspokojením ženy mužem při souloži však má většina mužů problémy. Většinou končí dříve, než je žena dostatečně vzrušená. Krátká soulož je tedy pouze soulož, která trvá kratší dobu, než by bylo potřeba. Důvod je naprosto jasný a přirozený. Muž je schopen ejakulace v průměru za tři minuty.

Žena dosáhne orgasmu většinou nejdříve za sedm minut, ale většinou za dobu podstatně delší, někdy až okolo čtvrt hodiny.

To je doba, která je pro běžného muže pro soulož skoro nedostupná. Ne všichni muži o tomto rozdílu v průběhu vzrušení ženy a muže ví a tedy jen těžko své chování přizpůsobují potřebám ženy. Končí to tedy jejich orgasmem většinou v době, kdy by jejich pevný penis žena potřebovala nejvíce. A po ejakulaci už jaksi nemají čím by mohli pokračovat v její vaginální stimulaci... Pokud muž nepochopí zásadní rozdíl mezi potřebami muže a ženy, je odsouzen se trápit svou údajnou předčasnou ejakulací, i kdyby vydržel souložit 14 minut. Ženě, která potřebuje 15 minut to prostě stačit nebude nikdy....

Více informací o krátké souloži a problémech s předčasnou ejakulací najdete Dřívější orgasmus není předčasná ejakulace!

Při souloži je velikost klitorisu sice trošičku výhodou, podstatnější však je, jak daleko je uložen od poševního vchodu a jak snadno jen muž při souloži může penisem dráždit. Čím blíže je uložen k poševnímu vchodu, tím je jeho stimulace při souloži snadnější. 

Malý klitorisu tedy hlavním důvodem, proč se ženě nedaří dosáhnout při souloži vyvrcholení, prostě nebude! A to ani tehdy, když se bude snažit sebevíc!

Jak velké množství žen takový problém má?

Odpověď je jednoduchá - opravdu hodně! Ty rozumnější včas pochopí, že to při souloži prostě nepůjde, ty méně rozumné z toho začnou obviňovat partnera a postarají se o to, že se začne sexu bát a případně se mu bude v vyhýbat. Přitom řešení je tak snadné. Stačí si o problému vzájemně promluvit a dohodnout se na tom, že když žena nedosáhne orgasmu při souloži, vůbec o nic nejde. Jen partner musí pochopit, že má určité povinnosti vůči své ženě a že se musí snažit jí vyvrcholení poskytnout jinak, nejlépe tak, jak by to chtěla ona. Nejsnadnější cestou je orální sex, tedy v případě ženy cunnilingus - orální stimulace ženských pohlavních orgánů, klitorisu, vulvy a pochvy. K otázce orální stimulace klitorisu se ještě vrátíme.

Slýchám spíš o ženách s velkým klitorisem

Se ženami je to úplně stejné jako s muži. I když si to ženy nechtějí přiznat, o sexu se baví prakticky se stejným nadšením jako muži. Možná trochu opatrněji a jemněji, ale řeší podobné problémy jako muži. Že je více slyšet o velkém klitorisu, jak o malém. Myslím, že je to docela logické. Zkuste si představit muže, který se před kamarády chlubí tím, že jeho penis je naprosto podprůměrný a že mu už moc radosti nedělá. Spíše si umíte představit, že se muži , mnohdy s nadsázkou a přeháněním budou bavit o tom, jací jsou nadsamci. Všimněte si ale, že se takovéhoto hodnocení dopustí jen velmi, velmi zřídka v přítomnosti ženy, která by jim mohla dát za jejich výkony známku... A co se týká nadšení mužů z velkého klitorisu. Obecně ano. Obecně se ale budou rozplývat nad každou ženou, která projde kolem v době, když mají pnutí... Pokud mají muži představy o velkém klitorisu, pak je to z pornografie. Jenže porno je pohádka pro dospělé. Žen s tak velkým klitorisu, aby to stálo za natočení 5-ti minutového filmu, je opravdu málo. Pokud se tedy muži baví o velikosti klitorisu, pak to má asi stejný význam, jako když se s nadšením baví o velkých ženských prsech. Ovšem přitom mají na mysli modelku ve věku okolo 18 let, která by byla ochotná jim splnit každé, i to nejperverznější přání... a nic jiného, jak sex, by po nich nechtěla. Tedy jen tehdy, když by měli jistotu, že to půjde...

Klitoris nejsou prsa. Ta vidět jsou nebo se dají tušit či předpokládat. Klitoris není vidět a proto je nemožné se s ním seznámit jinak, než při sexu. Pochybuji, že by nějaký muž před sexem řešil otázku "Slečno, jak velký máte klitoris?" Pokud mají lidé průměrně okolo 10-ti sexuálních partnerů za život (hrubá statistika), pak by bylo opravdu divné, kdyby až ta desátá měla klitoris podle představ o ideální velikosti. Kvůli klitorisu se lidé ani nescházejí, ani nemilují, ani nerozchází.

Pomohlo by nějaké uvolnění kapuce a tím lepší obnažení špičky klitorisu při vzrušení nebo je to nesmysl?

Klitoris se většinou uvolní sám. Vůbec nemá smysl uvažovat o jeho nějakém násilném uvolnění. Muselo by se jednat o vrozenou vadu a ta by byla diagnostikovaná nejspíš už v dětském věku a řešena. Podobný problém mají chlapci, kterým nejde dostatečně přetáhnout předkožka žaludu. Tehdy se v dětském věku provádí její uvolnění. Muže trápí ještě fimóza, zúžená předkožka. Ta se dá u muže řešit například obřízkou.

Pozor nepleťte si mužskou břízku se ženskou obřízkou!!!

Někdy může být překrytí klitorisu jeho kapucí natolik problémové, že se prostě ke glands klitorisu nedá dostat. Tehdy je v opravdu odůvodněných případech možném provést ženskou obřízku. Pouze jedna forma ženské obřízky však může být pro některé ženy přínosem. Nazývá se klitoridální circumscise, což je chirurgický zákrok, při kterém je (podobně jako u mužů) odstraněna nebo upravena předkožka zakrývající ženskou obdobu žaludu - tedy ženský klitoris. Příliš velká nebo pevná předkožka klitorisu může být důvodem proč klitoris není při sexu dostatečně stimulovaný, což může mít za následek obtížné dosahování klitoridálního orgasmu a snížení sexuálního prožitku u některých žen. Jedná se však o velmi málo častou situaci, kdy je klitoridální kapuce příliš velká nebo pod ní klitoris zůstává i při vzrušení trvale překrytý a jen velmi obtížně se dá při sexu stimulovat. Informace o této formě obřízky moc známé nejsou. Hlavním důvodem bude odpovědnost plastických chirurgů, kteří ví, že takovýto chirurgický výkon provádět bez opravdu pádného důvodu, by bylo neetické. O ženské obřízce je potřeba něco vědět Proto doporučuji nejdříve přečíst článek "Ženská obřízka".

V našich podmínkách je klitoridální circumscise výhradně chirurgický zákrok, který může provádět výhradně zkušený chirurg nebo gynekolog, případně oba společně za dodržení vysokých nároků na přesnost a preciznost provedení výkonu. Klitoris a jeho okolí je nesmírně citlivou oblastí ženského pohlaví.

Takovýto výkon se rozhodně nedělá proto, že ho žena chce. Musí být opravdu zdůvodněný a musí mít svůj význam pro další život ženy. Je potřeba si uvědomit, že ženě bez problémů k vyšším prožitkům při dráždění klitorisu nepomůže. Pouze u ženy, která má problémy s nadměrnou klitoridální kapucí, může pomoci uvolnit přístup k vrcholu poštěváčku pro jeho snadnější stimulaci.

Pokud některá žena opravdu potřebuje poradit, zda je podobný výkon u ní cestou ke zlepšení sexuálního života, pak by se měla poradit nejen se svým gynekologem, ale i se sexuologem, protože chirurgický zákrok její problémy nemusí vyřešit. Mnohdy stačí jen zvolit jinou sexuální techniku stimulace a problémy s dosahováním orgasmu budou minulostí. Často postačí vyzkoušet správnou techniku orální stimulace a už se tímto problémem dál zabývat nikdy nebudete. Chirurgický zákrok by vždy měl být až tím posledním, krajním řešení problému...

Mám malý klitoris. Pomohla by plastická operace?

Mám malý klitoris. Co se dá dělat pro to, aby byl větší, pomohla by plastická operace? Tak to je podobná otázka, která trápí většinu mužů. Jen je ta otázka ve znění: "Mám malý penis. Co se dá dělat pro to, aby byl větší, pomohla by plastická operace?"

Odpověď je jednoznačná - NEPOMOHLA!!! Klitoris je nejvíce inervovaným místem ženského pohlaví. Není možné zvětšit jeho tkáň bez rizika jeho poškození. Také je to naprosto zbytečné. Klitoris není žádným symbolem ženskosti. Není to ani postava ani ženská inteligence či chování (záměrně vynechávám prsa). Takže proč by ho žena potřebovala mít větší? Velikost poštěváčku totiž nemá žádný vliv na pocity z jeho stimulace!!! Vše je spíš o způsobu stimulace, jak o jeho velikosti!!!

Při souloži je velikost klitorisu sice trošičku výhodou, podstatnější však je, jak daleko je uložen od poševního vchodu a jak snadno jen muž při souloži může penisem dráždit. Čím blíže je uložen k poševnímu vchodu, tím je jeho stimulace při souloži snadnější. Jak jme si už vysvětlili, základním předpokladem orgasmu ženy při souloži však je, aby muž soulož dokázal udržet zhruba dvakrát delší dobu, než běžně zvládá.... na to bych být ženou moc nespoléhal a raději bych muži vysvětlil, že se vyvrcholení snadněji dočkáte při jiných formách stimulace a hlavně při vynalézavém orálním sexu.

Jaké sexuální polohy jsou pro stimulaci klitorisu při souloži nejvhodnější?

K tomuto tématu připravuji článek "Sexuální polohy vhodné pro stimulaci klitorisu". Jak bude hotový, dostanete se přes odkaz na jeho obsah.

A to nejrozumnější nakonec ... orální uspokojení ženy

Myslím, že každá žena podvědomě tuší, nebo to už i bezpečně ví, že nejsnadnější cestou k dosažení orgasmu je cesta orální stimulace pohlaví, tedy orální sex při kterém je uspokojena ústy partnera nebo partnerky - tedy formou Cunnilingusu.

 K tomu jsem připravil několik článků, které se touto problematikou zabývají:

Jestli však mohu něco doporučit, pak jsou to techniky "Tahitského orálního sexu".
Bližší informace k nim naleznete v článcích:

Právě tyto techniky jsou pro stimulaci malého klitorisu přímo ideální. Stačí, aby se je muž naučit správně provádět a většina žen si nebude moci vzpomenout, na co je vlastně soulož dobrá....

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje:

(AK)(Z)(L)

Štítky: