Jste zde

Sex a diabetes

Sex a diabetes

Hlavní téma: "Sexuální problémy souvisí s problémy zdravotními".

Diabetes je zkratka pro takové metabolické problémy, které jsou spuštěny nedostatečným hormonální zásobení inzulínem, který je produkovaný slinivkou břišní. Je to nevyléčitelná nebo obtížně léčitelná nemoc, vrozená nebo získaná vývojem v pozdějším věku. Většina lidí má o ní nějakou obecnou představu, ale ne všichni jsou si vědomi, že diabetes může způsobit i sexuální problémy související s erekcí u mužů, stejně jako s vaginálními problémy u žen.

Název impotence, pro drtivou většinu lidí zní, jakou urážka. Pokud ale máte cukrovku, pak to pro vás může být problém spojený s tímto onemocněním. Padesát procent mužů ve věku nad padesátých let má při diabetu problém s erekcí. U žen zhruba třicet pět procent z nich má problémy s vaginální lubrikací. Nejen u diabetiků mohou sexuální poruchy vzniknout také v důsledku jejich přetížení, špatného životního stylu, kouření, alkoholu, a ...

U mužů k problémům s erekcí dochází v důsledku zúžení tepny a krevního řečiště v pohlavním orgánu - penisu. Tyto tepny a cévy zásobují penis krví a ovlivňují erekci. Dalším, stejně významným problémem cukrovky je narušení citlivosti nervových drah penisu a snížení celkové vnímavosti penisu na podněty. Je to jeden z vedlejších dopadů výkyvů a zvýšení hladiny cukru v krvi. Poškození nervových vláken může být natolik silné, že podněty ze stimulace mohou být utlumeny nebo silně narušeny. Jejich intenzita pak nestačí pro vznik dostatečné erekce.

U žen vyšší hodnota cukru v krvi podporovat rozvinutí mykózy, což ženě způsobuje svědění a bolest v oblasti genitálií. Ženy trpící diabetem obvykle přechází do menopauzy dříve, než ty, kteří tuto nemoc nemají. To pak způsobuje i dřívější problémy s přirozenou lubrikací.

Při diabetu se problémy v sexualitě při včasné a důsledné léčbě dají s největší pravděpodobností minimalizovat. Nutná je však odborná léčba a dosažení normálních hodnot cukru v krvi. V případě, že se projeví jakákoli stupeň sexuální dysfunkce, je vhodná doplňkové léčba i psychoterapie. Dá se tak předejít depresím, které jsou jednou z psychických poruch, které zhoršují diabetikům průběh jejich nemoci. Proto by měli diabetici při objevení příznaků potíží při sexu vyhledávat lékařské nebo psychologické vyšetření.

Kontrola hladiny cukru v krvi je prvořadým ukazatelem stavu nemoci. Včasná a důsledná léčby cukrovky a psychologická podpora pomůže nemocnému pomoci vypořádat se s případnými problémy dříve, než se zhorší nebo se stanou nevratnými. Pochopení mechanizmů diabetu může být první krok ve změně ke zlepšení. Pro nikoho s diabetem, pokud jde o jeho sexualitu, není nic ztraceno. Existuje kvalitní léčba a zdravotnická zařízení, která Vám pomohou vést prakticky normální sexuální život. Problémy s erekcí, snížení citlivosti vnímání podnětů, bolest nebo nedostatek vlhkosti nejsou nezvratné a mohly by být při větší spolupráci s lékařem řešeny a zvládnuty. Mnohdy jde pouze o ochotu a kázeň ze strany nemocného dodržovat rady a léčebné postupy.