Jste zde

Alergie na sperma

Alergie na sperma

Pokračování článku "Bolest při sexu a po něm".

Velmi problematickou alergií je alergie na sperma. Tento problém se nevyskytuje často, ale přece jen se stává, že některé ženy mohou alergicky reagovat na partnerovo sperma. Není prokázáno, jak mnoho žen trpí touto alergií a zda je to problém i při homosexuálním styku u mužů.

Většinou je tato alergie spojena s obtížemi při snaze o otěhotnění s konkrétním mužem. Lidé trpící alergií na ejakulát, tedy hypersensitivitou na semennou plasmu (HSP), jsou téměř neschopni nechráněného sexu. Naštěstí je tato choroba velmi vzácná.

Tento stav způsobují některé proteiny pocházející z prostaty a může se projevit mnoha symptomy.

Alergická reakce se často projevuje jako bolesti v podbřišku, silné stahy dělohy, kopřivka, průjmy, nevolnosti, zvracení. Nejnebezpečnější formou je astmatický záchvat přecházející až v anafylaktický šok.

Tento typ alergické reakce byl popsán teprve v roce 1967. Dříve byly projevy této reakce přisuzovány jiným alergenům. Protože reakce jsou podobné i u jiných alergických reakcí, dá se alergie na mužovo sperma zjistit jedině odborným vyšetřením u alergologa nebo zprostředkovaně vyšetřením cestou gynekologa či sexuologa, který je potřebné testy schopen zajistit. Alergenem ve spermatu je bílkovina, která se nachází v prostatické tekutině společně se spermatem. Protože tato proteinová bílkovina se nachází v ejakulátu všech mužů, není řešením situace změna partnera.

Ve výjimečných případech, kdy žena je alergická i na jiné látky a potraviny, může při požití alergizujících potravin mužem dojít ve stopovém množství k výskytu alergenu ve spermatu, což však již u ženy může vyvolat obdobnou alergickou reakci. Týká se to především alergií na nugátové máslo, ořechy, případně některá antibiotika. V těchto případech je řešením použití kondomu.

Ve dobré vědět, že hypersensitivita na semennou plasmu (HSP) se netýká pouze vaginálního sexu, ale také sexu orálního, kdy sperma přichází do styku se sliznicí úst, případně krku. I v těchto případech je jedinou bezpečnou ochranou použití kondomu.

Je zřejmé, že bez lékařského vyšetření se tato alergie prokázat nedá. Ženy, které trpí nevysvětlitelnou alergií, která nastupuje po nechráněném sexu by měly neprodleně navštívit svého gynekologa a se svým problémem se mu svěřit.

 

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje