Jste zde

Nanášení oleje - přední strana těla - nohy - úvod

Nanášení oleje - přední strana těla - nohy - úvod

Přední strana těla

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".
Pokračování článků "Techniky ájurvédských masáží" a "Rituály nanášení a roztírání oleje".

V první části ájurvédské masáže jsme se věnovali technikám, které dokáží člověka zklidnit, psychicky i fyzicky uvolnit.

Masér se přesune k nohám, pohodlně se posadí na připravenou židličku, zklidní se a začne tlaková masáž nohou.

Masírovaná je přikrytá ručníkem a její nohy je tedy potřeba obnažit. Ručník se skládá od kotníků až ke kolenům. Když kryje kolena, masér položí na kolena ruce tak, aby polovina dlaní rukou byla na ručníku a polovina na kůži kolenou. To je důležití proto, aby masírovaná věděla, že odkrytí nohou je jen částečné a že nohy od kolenou výše jsou přikryté. Vytváří se tak cenný pocit jistoty, že její stehna a pohlaví je chráněno před pohledy maséra.

Už v článku "Rituály nanášení a roztírání oleje" jsem upozorňoval na to, že masážní olej se používá proto, aby masáž byla příjemná a plynulá. U masáže nohou je navíc velmi důležitá teplota masážního oleje. Mnoho lidí má problém s tím, že jejich nohy jsou "studené" a nedostatečně prokrvené. Teplý olej má na nohy přímo blahodárný účinek. Nikde totiž příjemná teplota masážního oleje nevyvolá takový pocit "blaha", jako na nohách a speciálně na jejich chodidlech.

Připravený, ohřátý (ne horký) olej v misce si masér ponořením prstů do misky nanese na prsty rukou, případně olej opatrně nabere do dlaně. Při nanášení oleje si masér ruce prohřeje a přitiskne je na chodidla nohou. Teplý olej a prohřáté ruce předají teplo, což je nejen uklidňující pocit, ale také velmi příjemný pocit. Pak masér přikryje jednu nohu cípem podkladového prostěradla nebo malým ručníkem. Noha, která nebude masírovaná jako první tak zůstane v teple. Na druhé noze začne od nártu olej nanášet a roztírat směrem ke kolenům.

Roztírání oleje není masáž! Olej roztírejte pomalu od kotníků až po koleno. Rozneste ho po celé ploše chodidel, nártů, lýtek až po kolena. Roztírání oleje provádějte plynulým pohybem od chodidla až po kolena tak, že směrem nahoru (k srdci) jemně tlačíte a zpět jemně hladíte. Takovýto pohyb pomůže rozproudění lymfatického systému nohou.

Pak následuje tlaková masáž nohou na jedné noze. Poté, co masáž dokončíte namasírovanou nohu přikryjte ručníkem nebo cípem podkladové plachty.

Sejměte ručník nebo plachtu z nenatřené nohy a pokračujte v nanášení oleje na druhou nohu z přední strany těla. Technika je stejná, jak jsme si před chvílí popsali. Po rozetření oleje pokračuje tlaková masáž druhé nohy.

Po masáži nohou pokračuje závěrečná technika současné masáže obou nohou až po kolena. Popsána je v závěru článku tlaková masáž nohou.

Mnoho lidí při masáži nohou usíná nebo se "ztrácí". Je to vlastně ten nejsilnější z pocitů, které masáž nohou může poskytnout

 

Následovat bude druhá část ájurvédských masáží - masáž zadní strany těla. Nanášení oleje se střídá s masáží.