Jste zde

Proč je přirozená lubrikace ženy lepší než umělá

Proč je přirozená lubrikace lepší než umělá

Volné pokračování článku "Lubrikanty a lubrikační gely".

Většina lidí se už nad otázkou lubrikace při sexu až tak moc nezamýšlí. Všude se dočtou, že když je žena málo "vlhká", tak stačí použít ​lubrikanty a lubrikační gely na bázi vody nebo lubrikanty na bázi olejů a je vyhráno. Většina už ví, že olejové lubrikanty narušují latex, ze kterého je vyrobena většina prezervativů. Ví tedy, že pokud budou při sexu používat kondom (doporučeno), pak musí použít lubrikanty na bázi vody. Podobně to platí i pro ženskou barierovou ochranu - Femidom.

Tak jsem nenásilně zopakoval zásady používání lubrikantů při sexu... Nabízí se logická otázka proč vlastně píši článek, který má v názvu otázku "Proč je přirozená lubrikace lepší jak umělá"?

Je to jasné. Používání lubrikantů při sexu se tak trochu vymklo kontrole a "zdravému rozumu".

Lidé si na lubrikanty tak nějak zvykli. Naučili se je používat a zjistili, že když použijí lubrikant, žena nemusí být ani tak moc vzrušená a přitom se dá vesele souložit. Prostě nahradili ženino přirozené vzrušení, při kterém dochází u zdravé ženy k přiměřenému zvlhnutí, přímo lubrikantem. Je to pohodlnější a šetří to čas. Možná se leckteří muži řídí heslem "Kdo maže, ten jede..." nebo "Čas jsou peníze". Ale v partnerském sexu....?

Ono je to však mnohdy pohodlnější i pro ženy. Když se ženě až tak moc do sexu nechce nebo je unavená, nevyspalá nebo prostě nemá náladu, tak přimázne ....a muž se uvolní. Žena pak miláčkovi sdělí, že "dnes by se i obešla" a že je důležité, "že bylo hezky hlavně jemu...". A jde se spát! Případně, když ví, že se muž bude snažit dál, hnán neskonalou vděčností, tak si pomůže malým divadlem a pro jistotu už při souloži preventivně zinscenuje prožití orgasmu...

... a jde se spát.

Lubrikant je pak pomyslně na vině za to, že se soulož vůbec podařila a že se ji úspěšně partnera podařilo dovést až k orgasmu... Takovýto přístup k sexu však degraduje jeho význam milování v partnerském životě. Nakonec se může stát, že se z milování stane jen uspokojování potřeb partnera. Aniž by si to žena uvědomila, změní se její vztah k sexu a za nějakou dobu může mít se svým sexuálním životem docela problémy.

Muž si totiž celkem rychle zvykne na to, že dosáhne toho po čem touží a ani se přitom nemusí moc snažit. Může si dokonce začít myslet je je vlastně docela dobrý milenec, když se mu často velmi rychle a celkem bez námahy a vynalézavosti, podaří ženu uspokojit. Zvykne si na to a ani už po ničem jiném netouží. Vždyť jim to spolu tak krásně klape...

Jenže žena, která s takovouto formou průběhu sexu tak trochu souhlasila, si může po nějaké době začít uvědomovat, že už vlastně ani nejde o sex. Postupně jí začne vadit, že sama ze sexu nic moc nemá a v případě, že chce vyvrcholení prožít, musí si ho kolikrát navodit sama. Těžko se pak partnerovi přiznává, že mnohé orgasmy prožila jen tak "naoko", že je vlastně simulovala. Špatně se pak přechází na normální způsob milování, kdy se přirozeně vzruší, zvlhne a po nějaké době přijde vyvrcholení.

Muž na tak dlouhé milování už ani není zvyklý a pomalu se dožaduje toho "osvědčeného postupu" za použití lubrikantu. Může si dokonce myslet, že právě díky lubrikantu žena tak snadno dosahuje orgasmu. A to je samozřejmě velký omyl...

Problémy s přirozeným vzrušení žen

Problémy s přirozeným zvlhnutím ženy při sexu jsou mnohem složitější. Této problematice je věnována část webu, která řeší problémy poruchy vzrušení. I přes vynikající třecí vlastnosti by lubrikační gel rozhodně neměl nahrazovat dlouhou milostnou předehru, kterou ženě žádný gel sebelepších vlastností nenahradí. Často muži vyžadují aplikovat lubrikační gel hned na počátku milostných hrátek, aby mohli co nejdříve souložit.

Tito muži však zaměňují milování za masturbaci ve vagíně.

Hodně může pozitivně ovlivnit sama žena

Jedním z hlavních důvodů problémů při sexu a problémů spojených s nedokonalým vzrušením a lubrikací, mohou být i fyziologické změny vagíny. Nejčastěji se jedná o přirozené ochabnutí vaginálních svalů po gynekologické komplikaci, úkonu, ale hlavně po porodu. Svaly atrofují a to má vliv na prožívání sexuální stimulace i vzrušení. Snížená lubrikace je jen vedlejším efektem celkového prožitku při sexu. Řešení je jasné - ochablé svaly "posílit". Nabízí se celá řada cvičení na posílení svalstva pánevního dna. Nejznámější z nich jsou Kegelovy cviky. Bližší informace naleznete v článku "Přehled cvičení pro posílení joni" nebo článku "Techniky ke zlepšení prožitku orgasmu - pro ženy i muže"

Přirozená lubrikace slinami při orálním sexu

Orální sex je nejbezpečnější a velmi rychlou cestou k tomu, aby se žena přirozeně vzrušila. Je jasné, že orální sex nepotřebuje žádnou dodatečnou lubrikaci. Sliny při stimulaci ženského pohlaví a především klitorisu na dostatečnou lubrikaci naprosto stačí. Pokud tedy muž ženu orálním sexem vzruší, pak kromě přirozené lubrikace spojené s přirozeným vzrušením přidal i lubrikant v podobě slin. Hlavní je však vzrušení, které ženě umožní naplno prožívat pocity následující soulože. Orální sex, samozřejmě dostatečně dlouhý a nápaditý, se tak stává ideální cestou k dosažení přirozeného vzrušení, lubrikace a soulože bez nutnosti dodatečné lubrikace.

Kdy je umělá lubrikace vhodná nebo nutností

Jsou samozřejmě situace, kdy je umělá lubrikace vhodná nebo se stává přímo nutností. Jsou to především stavy, kdy je žena po nějakém zdravotním problému, při kterém dojde k hormonální dysbalanci. V těchto případech je oslabení přirozené lubrikace při vzrušení běžnou komplikací. Podobně je tomu v období menopauzy. Tomuto nepříznivému zdravotnímu stavu se říká "vaginální suchost" a není "zaviněný" jen nedostatečným vzrušením.

Některé ženy mají problémy s dostatečnou lubrikací při používání hormonální antikoncepce. Nabízí se řešení prostě hormonální antikoncepci zaměnit za jinou. Mnoho žen však raději zvolí lubrikanty.

Je také vhodné vědět, že se zvyšujícím se věkem ženy je možné očekávat i jiné změny zdravotního stavu, případně i snížení vzrušivosti nebo postupnou ztrátu zájmu o sex. To vše samozřejmě ovlivní i přirozenou lubrikaci. Přirozené stárnutí je faktor, který nelze měnit. Jeho negativní "následky" se však dají zmírnit správnou životosprávou, zdravým a aktivním způsobem života, zájmem o sport i kulturu.

Pokud se však někdo rozhoduje pro použití lubrikantů, pak by měl být v první řadě upřímný sám k sobě. Měl by si sám pro sebe vyhodnotit, zda použití lubrikantu nenahrazuje dostatečně dlouhou a nápaditou milostnou předehru.

Problémy s nedostatečnou lubrikací je možné zmírnit nebo řešit více způsoby. Vyrovnaný život, včetně sexuálního, není jen o vlastní sexuální aktivitě, ale i o harmonii na úrovni emocionální, mentální, fyzické a duchovní. Všechny nevyřešené emocionální nebo mentální bloky budou bránit nejen vzrušení, ale i přirozené lubrikaci. Pokud budou vaše životní hodnoty v souladu, udržíte si sexuální zdraví, přirozené vzrušení s přirozenou lubrikací a tedy vaši přirozenou sexualitu po velmi dlouho dobu života.

Pokud se problémy se sexem a přirozeným zvlhnutím v souvislosti se zhoršeným zdravotním stavem, stárnutím, či obdobím menopauzy nebo hormonální dysbalance, řeší použitím lubrikantů, je pomocná umělá lubrikace rozumným řešením.

Anální sex a lubrikace

Na závěr jsem si ponechal citlivé téma análního sexu. 

Sliznice análu není za žádných okolností lubrikovaná. Ani sebevětší vzrušení nepomůže ani minimálně zvlhčit tuto část těla, která má za normálních okolností zcela jinou funkci, než je pro sexuální spojení. Na rozdíl od pochvy, se konečník sám zvlhčit nedokáže. Pokud se tedy někdo rozhodne pro anální sex, případně pro jakoukoli sexuální aktivitu spojenou s drážděním, hlazením nebo penetrací análu, měl by vědět, že bez dostatku lubrikantu to prostě nepůjde. Tedy možná půjde, ale za cenu bolesti, sevření, traumatu a nebo dokonce zranění. To ale zcela jistě lidé, kteří touží po análním sexu podstoupit nechtějí. Má-li být jakákoli stimulace anální oblasti příjemná, musíte použít lubrikační gel. Ne jen trochu, ale hodně lubrikačního gelu. Další, ovšem velmi potřebné informace, naleznete v článku "Základem úspěšného análního sexu je lubrikace!".

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)