Jste zde

Jak správně používat kondomy

Jak správně používat kondomy

Volné pokračování článků "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)" a "Bariérová antikoncepční metoda - kondom".

Mezi nejčastěji doporučovaní antikoncepční prostředky bezesporu paří hlavně kondomy (prezervativy). Kondom a Femidom jsou jediné prostředky, které chrání nejen před nechtěným těhotenstvím, ale také před nákazou sexuálně přenosnými infekcemi. Kondomy jsou vhodné i jako zdvojení antikoncepční ochrany založené na používání ženské hormonální antikoncepce.

Kondom je velmi levná a dostupná ochrana proti nežádoucímu otěhotnění i pohlavním chorobám.

Náklady na kondom jsou zanedbatelné proti nákladům na řešení problémů s nechtěným těhotenstvím nebo nákladům na léčení pohlavní choroby!!!

Kondom a Femidom je jediná barierová ochrana, která vás dokáže před sexuálně přenosnými nemocemi ochránit, i když jen s určitým omezením. Nepoužitím kondomu při styku s nakaženým partnerem je pravděpodobnost přenosu nákazy velmi blízká jistotě!!!

Řada mužů, ale i žen se však použití kondomu vyhýbá. Bohužel více jak 40 % mužů a více jak 30 % žen v České republice nepoužívají během pohlavního styku s novým nebo náhodným partnerem kondom ani Femidom, tedy barierovou ochranu bránící přímému kontaktu pohlaví.

Návod na správné použití kondomu

U kondomu je naprosto nutné se seznámit s jeho správným použitím a s dodržením zásad jeho užívání. Proto rozhodně není špatné se s nasazováním kondomu seznámit dříve, než při jeho prvním použití při sexu. Jak již bylo řečeno, je vhodné jej využít  při masturbaci, kdy si jeho nasazování a snímání po ejakulaci můžete vyzkoušet v klidu a bez nervozity. I tady platí poučka "Těžko na cvičišti, lehko na bojišti". A nyní několik zásad správného použití kondomu.

 • Každou krabičku s kondomy si pořádně prohlédněte a hned vyřaďte jakoukoli, která by jevila vnější poškození nebo deformaci. Potom na obalu vyhledejte značku CE, což je zkratka, která mezinárodně označuje kvalitu a bezpečnost výrobku.
 • Nikdy nepoužívejte kondomy s prošlou lhůtou použití, i když mohou vypadat jako dobré, později se mohou roztrhnout. Vždy kontrolujte datum spotřeby. Najdete-li prošlý kondom, raději ho použijte při masturbaci než při pohlavním styku! Protržení zteřelého prezervativu při masturbaci Vás nemusí trápit.
 • Prezervativy skladujte na chladném a suchém místě. Materiál prezervativu špatně snáší teplo, přímé slunce a vlhko.
 • Jakékoli delší působení vyšší teploty zhoršuje vlastnosti latexu, ze kterého je kondom vyroben. Proto není vhodné prezervativy skladovat na místech s tepelnými výkyvy (například za okny v autě, u radiátoru a na podobných místech s vyšší teplotou).
 • Prezervativ není vhodné dlouhodobě nosit v kapse nebo v peněžence. Hrozí tepelné i mechanické poškození, které nemusí být okem vůbec vidět. V kapse i peněžence je na obal prezervativu vyvíjen tlak, hrozí mechanické poškození a je často ve větším teple než mu svědčí. Právě peněženka je častým a oblíbeným místem a mnoho mužů je ukládá hned vedle kreditních karet. Možná je to proto, že když se podaří prezervativ poškodit, budou kreditní karty dlouho potřebovat na zalepení té dírky...
 • Před použitím kondom velmi opatrně vyjměte z ochranného obalu. Nepoužívejte přitom ostré předměty nebo zuby.
 • Nikdy kondom nevytahujte z obalu násilím, zvláště pak ne, máte-li ostré nehty.
 • Pokud zjistíte jakékoli poškození kondomu, nepoužívejte ho!

Mimochodem víte co je projevem největší chudoby?
Student sedící na mezi, zašívající prezervativ.

 • Kondom na penis nasazujte těsně před pohlavním stykem, než se rozhodnete vstoupit do vagíny, do té doby se vyvarujte jakéhokoli kontaktu penisu s pohlavím ženy a jejím okolím. Spermie mohou být v malé míře zastoupeny již v preejakulátu, který muži zaznamenají při vysokém vzrušení na špičce penisu. Tomu se nedá zabránit, neboť je to přirozená reakce muže na vzrušení.
 • Nenasazujte si prezervativ už ráno, když víte, že sex bude až večer...
 • Nejvhodnější je nasadit kondom poté, co dosáhnete kvalitní erekce, ale rozhodně vždy ještě před kontaktem s vagínou. Je-li to možné, tak raději ještě před jakýmkoli kontaktem s tělem partnerky.
 • Pro muže, který má neporušenou předkožku (neobřezaný) nebo absolvoval chirurgickou úpravu předkožky, se kondom nejlépe aplikuje se stáhnutou předkožkou.
 • Za účelem zvýšení citlivosti penisu se doporučuje přidání malého množství lubrikantu do vnitřní části kondomu před samotným nasazením kondomu na ztopořený penis. Nízká lubrikace je hlavním z důvodů protržení latexového kondomu.
 • Kondomy nevyžadují pro použití při sexu žádný speciální lubrikant. Můžete použít jakýkoli lubrikant, který neporuší materiál kondomu. Vzhledem k tomu, že kondomy se mohou vyrábět z latexu nebo silikonu, je vždy potřeba se seznámit v popisu na krabičce nebo v návodu s informací, jaké lubrikanty je možné využívat.
 • Prezervativy na bázi latexu nesmí přijít do styku s olejem, který je narušuje a mohly by pak prasknout. Nesmíte tedy používat lubrikanty na bázi olejů nebo přímo lubrikanty olejové!!! Pro latexové prezervativy se používají výhradně lubrikanty na bázi vody. Pozor však musíte dávat i na jiné materiály, které by mohly přijít do styku s kondomem. Jako příklad uvedu rtěnky, ve kterých je u některých typů použita vazelína nebo jelení lůj. Asi je vcelku jasné, že na prezervativ se může rtěnka nebo jelení lůj dostat nejpravděpodobněji při orálním sexu. Prostě dávejte pozor na to, aby váš prezervativ nepřišel do styku s materiály, které by mohly snížit jeho pevnost a odolnost.
 • Dokonce existují i kondomy, které jsou už dopředu lubrikované. Většinou nesou označení "extra lubrikovaná ochrana". Problémem však pro někoho může být to, že při nasazování trochu kloužou. Zase máte jistotu, že je určitě nenasadíte "naruby", tedy "proti srsti", jinými slovy opačně. (I když vynalézavost některých lidí nezná překážek!).
 • Většina kondomů má na konci prostor pro ejakulát - malý váček, Pokud jej ten váš, co použijete, nemá, není to na závadu, jen na konci kondomu ponechte volný prostor pro semeno. Je vhodné odstranit vzduch, který se na konci prezervativu zadrží. Stačí stisknout volný konec nebo váček na konci a nechat vzduch uniknout okolo ztopořeného penisu. Vzduchová bublina se vytlačí celkem snadno. Takto zajistíte dostatečný prostor pro ejakulát a odstraníte teoretickou příčinu možného protržení kondomu při styku.
 • Používáte-li kondom, pak můžete použít výhradně lubrikační krémy na bázi vody. NIKDY však nepoužívejte na kondomy lubrikanty na olejové bázi, protože oslabují latex a mohou způsobit trhliny. V případě nižšího zvlhnutí ženy nebo pokud žena trpí poruchou sexuálního vzrušení a její pochva (vagina) je příliš suchá, pomůže lubrikant na snížení tření mezi kondomem a stěnou pochvy (vaginy).
 • Penis vytáhněte z pochvy (vaginy) ihned po ejakulaci. Je lépe kondom stáhnout ještě dokud je úd ztopořený nebo jen mírně povadlý - zabráníte tím vyklouznutí údu z prezervativu, který může zůstane v pochvě a musí se pak rukou opatrně vytáhnout. To však již znamená zbytečnou komplikaci a především je to riskantní, neboť spermatem naplněný prezervativ se nemusí vytahovat až tak snadno a navíc hrozí vylití jeho obsahu do pochvy!!!!
 • Správné je při vytahování penisu z pochvy po dosažení orgasmu přidržet kondom na jeho začátku u kořene penisu, aby při vytahování nemohl sklouznout.
 • Po vytažení penisu z pochvy opatrně stáhněte kondom a dejte přitom pozor na to, aby jeho obsah nevytekl, případně nepotřísnit tělo ženy.
 • Prezervativ opatrně sejměte a na jeho konci udělejte jednoduchý uzel, Obsah tak zůstane bezpečně uvnitř a nikam nevyteče.
 • Kondomy jsou na jedno použití, proto jej hned po použití odložte mimo dosah ženy a později uložte do odpadků. Nesplachujte jej do WC, budou s ním mít problémy na čističce odpadních vod.
 • Ruce a penis před dalším kontaktem s partnerkou pečlivě umyjte a použijte WC pro vypláchnutí močové trubice.
 • Pokud jsou pro Vás běžné kondomy příliš malé nebo příliš velké, vyzkoušejte jiné modely speciálních rozměrů.

Návod na správné použití kondomu je jednoduchý a celá "akce" snadno a rychle realizovatelná. Přesto má mnoho lidí pochybnosti a přemýšlí, zda by se barierová ochrana kondomem nedala nějak "vylepšit". Mnozí uživatelé přišli s řadou zaručených "vylepšení", která vymysleli s cílem ještě více zvýšit bezpečnost při sexu. Uvádím je v tomto článku proto, že lidová tvořivost může být i na závadu a může přinášet spíše problémy. I to je však dobré pro správné použití prezervativu vědět, protože je zbytečné opakovat chyby a omyly, kterých se před vámi dopustili jiní...

 • Logicky tedy museli dojít k závěru, že je-li jeden prezervativ bezpečný, pak dva na sobě musí být ještě bezpečnější! Na první pohled je to logické. ale bohužel to nemusí být vždy tak, jak si to lidé představují. Takováto úvaha je správná například u zabezpečení výtahu, ale u kondomu až tak správná není. Nasadit na sebe dva kondomy tak, aby jeden i druhý byly stejně natažené, ve stejném napětí stěny a vzájemně se proti sobě neposouvaly je prakticky nemožné. Při souloži tedy vždy dojde k jejich vzájemnému posouvání a tření a proto může dojít i k jejich prodření nebo protržení. Většinou se nepoškodí jen jeden, ale oba....
 • Jedinou výhodou zdvojení kondomů by mohlo být to, že dva kondomy na sobě zajistí větší tloušťku výsledné stěny prezervativu a tak dojde ke snížení citlivosti penisu na vjemy při souloži. Tohoto jevu se však mnohem bezpečněji dá dosáhnout zakoupením silnějšího prezervativu. Pokud tedy (pro větší pocit jistoty) potřebujete vědět, že váš prezervativ je silnější, kupte si prezervativ ze silnějšího materiálu. Mimochodem - tyto zesílené prezervativy jsou doporučované pro anální sex, ale když ženě neřeknete, že máte zakoupený prezervativ pro anální sex, tak ona to nepozná!!!
   
 • Mnoho lidí se obává toho, že se kondom může snadno protrhnout. Je to jasné, že když ho vidíte a v rukách vnímáte, jak je tenký, jemný a pružný, může to evokovat obavu, že se musí při zatížení ejakulací nebo třením protrhnout. Pokud máte tyto obavy, pak doporučuji jeden prezervativ obětovat na oltář vědy a naplnit ho vodou. Nedělejte ten experiment v bytě, raději ten pokus udělejte venku. Budete překvapeni, jak velké množství vody prezervativ udrží, než se roztrhne. Když to srovnáte s množstvím ejakulátu, pak zjistíte, že teoreticky by vám jeden stačil na celý život a ještě by měl rezervu...
   
 • Problém protržení prezervativu vždy souvisí se špatným nasazením prezervativu nebo s jeho mechanickým poškozením nehtem nebo o něco ostrého při milostných hrátkách. Když jej nasadíte správně, na konci nenecháte vzduchovou bublinu a dostatek volného prostoru pro ejakulát, nehrozí jeho protržení. Stejně tak se nemusíte obávat o jeho prodření nebo propálení latexové stěny prezervativu přílišným třením o stěnu vagíny. Tření snížíte přirozenou lubrikací nebo lubrikantem a z přepálení latexu bych obavu také neměl. Tak dlouho zcela žádný muž souložit nevydrží...
   
 • Daleko větším problémem může být lidská nepřejícnost. Určitě znáte tento vtip:

Baví se tři sekretářky.
První říká: „Já jsem našla šéfovi v šuplíku prezervativ.“
Druhá na to: „Já jsem mu ho propíchla.“
A třetí omdlí.

 • Velmi často si poškození prezervativu způsobí jeho nedočkavý majitel při otevírání obalu. V nervozitě nebo pod vlivem vzrušení a očekávání krabičku nebo hermetický obal sáčku prezervativu otevře pomocí nože, případně nůžkami. Nebo v návalu vášně prostě obal roztrhne zuby a ani nezaznamená, že s obalem prokousl i prezervativ. Proto se zásadně vyvarujte otevírání balení nebo obalů prezervativu ostrými předměty a zuby!
   
 • Kritickým okamžikem je i nasazování prezervativu. V těchto chvílích je vzrušení a touha mnohdy mnohem silnější než rozum a mnoho mužů se už přesvědčilo, že ženiny dlouhé a ostré nehty mohou působit jako břitva. Z oka by si od ženy s tak dlouhými nehty tělísko vyndat nedovolili, protože by měli obavu, že s tělískem vyndá i celé oko. Prezervativ si však nechají nasadit ochotně a s nadšením...
   
 • Podobně může dojít k poškození již nasazeného prezervativu při masturbaci například o prstýnek na ruce nebo o šperk zavěšený na hrudi při vzrušování penisu mezi prsy. Následná soulož pak mikroskopické poškození stěny změní v problém. Mnoho žen má v oblibě orální sex (felaci) před souloží. Cítí se jistá, že v případě předčasné ejakulace nebude muset řešit otázku "kam s ním" a tak se dokáže i odvázat... Následná soulož pak prověří, jak často se jí prezervativ podařilo procedit mezi zuby ...
   
 • Dalším omylem je to, že si mnou lidí myslí, že je jedno, jak kondom nasadí, hlavně když už bude na svém místě. Jenže to je další z možných problémů a zdroj nebezpečí jeho selhání. Kondom je stočen do prstence tak, aby šel snadno nasadit. Je tedy připraven "správnou" stranou na penis a druhou také "správnou" stranou do vagíny. Pokud se dá naopak, není to to samé. Když ho nasadíte "naruby", bude nasazen obráceně a z pohledu použití "špatnou" stranou na penis a "špatnou" stranou do vagíny. Ne, že by se s vaší chybu nedokázal vyrovnat, ale kvalita jeho tření o kůži a sliznici bude mnohem horší. Většinou je na místě logická otázka"Jak poznám, že jej nasazuji správně?" Poznáte to snadno. Když jej nasazujete správně, pouze ho na penis rozbalíte. Jde to snadno a rychle. Pokud jej nasazujete "naruby", těžko roluje a natáhnete ho jen velmi obtížně. Ale snaživý muž zvládne i to! Je mu sice divné, jak blbě jej zabalili, ale nevzdává se a i přesto, že jasně vnímá, že jej roluje tak nějak "proti srsti", překoná všechny nesnáze a natáhne ho!!! Duch zvítězil nad hmotou!. Podařilo se mu překonat "špatně zabalený" prezervativ a zvládl to! Pokud tedy budete mít při nasazování prezervativu podobný pocit vítězství, pak jste jej nejspíš nasadili "naruby".
   
 • Pokud budete mít pochybnosti o správném nasazení prezervativu, raději jej sundejte a použijte jiný. Nepokoušejte se jej použít znovu a tentokrát správně. Neušetříte! Vyživovací povinnost na dítě je řádově až do 26 let!

Téma pokračuje článkem "Časté omyly související s kondomem".

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)(O)

Štítky: