Jste zde

Kondom - historie, současnost a budoucnost

Kondom - historie, současnost a budoucnost

Hlavní téma: "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)".
Volné pokračování článků "Bariérová antikoncepční metoda - kondom".

Historie a současnost

Původ slova kondom je obvykle spojován se jménem doktora Condoma nebo Quondama, který doporučoval používat k ochraně před početím střevo skopce. V letech 1660 – 1685 byl osobním lékařem anglického krále Karla II. Dr. Condom. Vzhledem k tomu, že král měl nejméně 14 nelegitimních dětí, dá se předpokládat, že tyto první "Condomy" ještě nebyly dokonalé nebo král při jejich použití nebyl důsledný.

Sériová výroba pryžových kondomů začala kolem roku 1850 po objevu technologie vulkanizace pryže, kterou objevil Charles Goodyear. První kondomy byly vyráběny jako omyvatelné a opakovaně použitelné. To se změnilo až příchodem latexových prezervativů v roce 1912. První lubrikované kondomy začaly být prodávány v roce 1957. V současné době se vyrábí kondomy nejrůznějších velikostí, barev, potisku i dokonce i příchutí. Před polovinou 20. století mnoho zemí zakázalo prodej kondomů a mnoho následně povolilo jejich prodej „jen na prevenci infekce“. Lokální dostupnost kondomů byla často potenciálním zákazníkům oznámena nepřímo, např. inzercí „gumových tamponů“.

Latexové kondomy jsou baleny v rolovací formě, jsou určeny k nasunutí na konec penisu a pak natažení přes penis v erekci. Mají "správnou" a "nesprávnou" stranu. Proto první věc, kterou musí uživatel udělat, je určit, která strana je která. Jakýkoli dotyk penisu na „nesprávné“ straně rolovaného kondomu před aplikací potenciálně 'kontaminuje' povrch tekutinou obsahující sperma, v tom případě by měl být kondom vyměněn.

První latexové kondomy byly téměř všechny stejné. Teprve na základě inovací některé modely začaly mít na konci nádržku - váček pro ejakulát.

Současnost a budoucnost prezervativů

Dnes se kondomy vyrábí v mnoha rozměrech, barvách a tvarech. V nabídce jsou však i varianty aromatické a speciální, u kterých se uvádí, že mají stimulující účinky. V nabídce pak najdete kondomy, které mají vlastnosti chladivé, hřejivé, voňaví nebo příjemně chutnají. S kondomem si můžete užít opravdu netradiční sex protože některé svítí, jsou barevné... S jejich netradičním tvary si můžete užít i legraci - jsou veselé a zábavné...

Stimulační modely mají většinou zvětšené konce nebo váčky pro snadnější přizpůsobení se žaludu a uložení ejakulátu. Vroubkované pak mají předpoklady pro intenzivnější stimulaci pochvy... takže žena by mohla zažívat větší vzrušení než "jen s obyčejným penisem"... Některé modely mají tkaninové povrchy, žebrování nebo výstupky pro zvýšení dráždění pochvy při pohlavním styku.

Pozitivní inovací je, že některé kondomy mají přidaný spermicidní lubrikant (lubrikant). Jedná se však jen o lubrikaci zlepšující použití kondomu. Pro použití spermicidu jako antikoncepčního prostředku, je nutné použít další dávku specializovaného antikoncepčního lubrikačního prostředku.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

Poznámka:

  • Kondom (anglicky „condom“)
  • Kondom - prezervativ (slangově šprcka i šprcguma)

(AK)(Z)(L)