Jste zde

Základní ájurvédská masáž (1)

Základní ájurvédská masáž

(1. stupeň ájurvédských masáží a technik)

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".

Základní ájurvédská masáž je technika při které dochází k celkové harmonizaci těla, duše i mysli. Jedná se o masáž, která je určena široké veřejnosti a řeší většinu běžných zdravotních problémů, kvůli kterým lidé na masáže chodí. Při této masáži nejsou používány techniky pro navedení stavu hluboké relaxace a práce s vnitřní energií je pouze na základní úrovni. Proto je tuto masáž možné chápat jako hluboce uvolňující a relaxační.

Masáž ovlivňuje lymfatický systém, celulitidu, zklidňuje mysl a odstraňuje blokaci svalů. Dodává vitalitu a blahodárně regeneruje tělo, díky prováděné masážní technice a olejům zpomaluje proces stárnutí. Po masáži se ponechává olej na kůži co nejdelší dobu, aby tak mohlo dojít k jeho vstřebání a plně se projevily jeho pozitivní účinky. Pokožka po olejové masáži zůstane vláčná, pružná a zregenerovaná. Příznivé účinky oleje je vhodné zachovat po co nejdelší dobu. Při následné osobní hygieně pro lehké odstranění zbytků oleje doporučujeme použít sprchování ve vlažné vodě a přírodní mýdlo.

Po olejových masážích doporučujeme převléci se do lehkého a pohodlného oblečení, u kterého nebudete zvažovat, zda je neušpiníte od zbytků masážního oleje. Optimální je zařadit ájurvedské masáže do pravidelné péče o tělo a mysl a dopřát si některou z jejích forem jedenkrát týdně. Především lidé vystavení velkému pracovnímu vytížení v krátké době pocítí pozitivní účinky této formy relaxace na jejich organizmus.

Cíle základní ájurvédské masáže

  • je určena široké veřejnosti
  • slouží k seznámení se s ájurvédskými masážními technikami
  • řešení většiny běžných zdravotních problémů, kvůli kterým lidé na masáže chodí
  • uvolnění a relaxace
  • odblokování - svalové a psychické uvolnění.

Předpoklady pro masáž - nejsou žádné

Základní ájurvédská masáž je v každém případě vhodná pro seznámení se s ájurvédskými masážními technikami a postupy, neboť další ájurvédské masáže vycházejí a navazují na většinu postupů a technik použitých v základní masáži a dále je rozšiřují.

V ájurvédské masáži poloviny těla je dále provedena masáž rukou, energetické kruhy (ruka, rameno záda, hýždě, ruka), masáž nohou a spojení horní a dolní poloviny těla pomocí dlouhých tahů zakončené závěrečným vyhlazením energií zadní části těla.

Masáž celého těla navazuje na masáž poloviny těla a ve své třetí části využívá většinu technik a tahů které byly použity na zadní části těla. Navíc je provedena pouze reflexní masáž břicha a lymfatická masáž hrudníku. Dá se říci, že jednotlivé ájurvédské masáže vychází ze stejné filosofie a technik a smysluplně na sebe navazují a postupně gradují až do ájurvédské masáže celého těla, která je jak svojí komplexností, tak i svým rozsahem jedna z nejpříjemnějších a nejúčinnějších masáží, které se v některých zemích Asie předávají z generace na generaci. Kterákoli z ájurvédských masáží je však natolik propracovaná, aby přesně splnila cíle, které si klade.

Ve zkratce o základní ájurvédské masáži:

Základní ájurvédská masáž se provádí na volné tělo a má tři části: - zklidnění a ztišení - uvolnění zad, křížové oblasti a kyčlí - uvolnění krční páteře, ramen a šíje. Naprosto nezbytné jsou při ní pro maséra znalosti o technikách ájurvédských masáží a rituálech nanášení a roztírání oleje.

1. První část masáže je zaměřena na zklidnění a ztišení. Vydáte se při ní "cestou dechu" za vnitřním klidem. Masírovaný se položí na záda a masér ho přikryje na celém těle. Masáž začíná zklidněním dýchání a aromaterapií za použití esenciálního oleje, který se nanese na horní části hrudníku v oblasti klíčních kostí, ramen a krku. Vnímáte účinky aromaterapie a soustředíte se na dýchání. Pak následuje jemná masáž hlavy s uvolnění lymfatického systému hlavy, krku a horní poloviny těla. Masážní techniky jsou jemné, používá se při nich směs přírodních esenciálních olejů. Cílem je uvolnit napětí a stres a ztišit mysl. Masáž pokračuje tlakovou masáží nohou s cílem uvolnit svalové napětí a pomocí stimulace reflexních bodů ovlivnit funkci vnitřních orgánů a energetických drah. Používají se horké esenciální oleje připravené podle potřeb Vašeho těla. Masírovaný může v této části masáže usínat. Neměl by se tomuto pocitu bránit, měl by jej v klidu přijímat. Masáž hlavy a nohou trvá přibližně 1/2 hodiny. Masér při této části masáže sedí nejdříve za hlavou, pak u nohou.

2. Druhá část masáže je zaměřena na uvolnění zad, křížové oblasti a kyčlí. Používají se při ní horké přírodní esenciální oleje připravené podle receptů a postupů v aromaterapií. Masírovaný se otočí na bříško, masér ho přikryje od pasu dolů. Následuje odblokování zad, masáž energetických bodů na zádech, tlaková masáž oblasti okolo páteře. Jemnými a důraznými technikami je provedeno uvolnění napětí v oblasti křížů, kostrče, hyždí a kyčlí. Po uvolnění křížové oblasti zad následuje jemná celková masáž zad. Jedná se o jemnou zklidňující techniku, která uvolní mysl i svalové napětí. Veškeré techniky jsou opakovány 6x. Na závěr, pro vyrovnání energií, položí masér levou ruku na srdeční oblast a pravou ruku na křížovou oblast zad masírovaného.

3. Třetí část masáže je zaměřena na uvolnění krční páteře, ramen a šíje. Používají se při ní horké přírodní esenciální oleje a lokální aromaterapie. Masér provede masáž ramen, šíje a krku se zaměřením na uvolnění lymfatických cest a uzlin. Pomalými a důraznými technikami je dosaženo uvolnění a ztišení. Celé odblokování zad a uvolnění krční a hrudní páteře je zakončena uvolněním v oblasti lopatek, které se provádí manipulační a dechovou technikou za úzké spolupráce maséra a masírovaného. Tato technika uvolní dlouhodobé blokace a umožní masírovanému hlubší dýchání.

Masáž je zakončena položením rukou maséra na ramena masírovaného. Po masáži je masírovaný otřen od zbytků nevstřebaného oleje a může se obléknout a jít odpočívat do čajovny, nebo si může chvíli lehnout. Tím končí základní ájurvédská masáž....

Techniky a rituály Základní ájurvédské masáže

 

Články s podobnou tematikou

Poznámka:

V rámci Základní ájurvédské masáže je na nohách prováděna pouze tlaková masáž nohou. Při Ájurvédské masáži poloviny těla je provedena tlaková masáž nohou a posléze proběhne i masáž nohou zezadu. Teprve při Ájurvédské celotělové olejové masáži budou nohy ošetřeny všemi technikami - tlakovou masáží nohou, masáží nohou zezadu i masáží mohou z přední strany těla.