Jste zde

Vaginální lubrikace

Vaginální lubrikace

Volné pokračování článku "Pohlavní soustava ženy".


(Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vaginální_lubrikace)

Vaginální lubrikace je přirozená lubrikace vulvy, která redukuje tření během pohlavního styku - soulože. Je znakem sexuálního vzrušení ženy. Na tvorbě lubrikace se podílí párové Bartholiniho žlázy, které jsou umístěny po levé a pravé straně pod poševním vchodem. Při pohlavním vzrušení se podílí na zvlhčování zejména zevních částí vulvy a sekundárně, v relativně omezeném množství, i pochvy. Pokud nastane porucha vaginální lubrikace, hovoří se o vaginální suchosti. Pokud je však vaginální suchost (nedostatečná přirozená lubrikace pochvy) cílem sexuální praktiky, hovoří se o suchém sexu.

Složení lubrikační tekutiny

Lubrikační tekutina se skládá z vody, pyridinu, močoviny, skvalenu, kyseliny octové, kyseliny mléčné, komplexu alkoholů a glykolů, ketonů a aldehydů. Tekutina je charakteristicky čirá a podobá se spíš mužské preejakulační tekutině než vlastnímu ejakulátu. Může se lišit hustotou, charakterem, barvou a vůní, v závislosti na sexuálním vzrušení, období menstruačního cyklu, přítomnosti infekce, genetických faktorech, dietě.

Vaginální tekutina je mírně kyselá a v závislosti na některých sexuálně přenosných nemocech se může stát více kyselou. Klasické pH vaginální tekutiny je mezi 3,8 až 4,5, zatímco mužské sperma má pH mezi 7,2 až 8 (neutrální látka má pH 7).

Změny ve vaginální lubrikaci

Některé léky, včetně volně prodejných antihistaminik, stejně jako různé životní události, jako je těhotenství, laktace, menopauza, stárnutí, či nemoci jako diabetes, přirozenou lubrikaci potlačují. Léky s anticholinergickými nebo sympatolytickými účinky mohou sliznici pochvy vysušovat. Stejně tak léky včetně mnoha léků proti alergiím či kardiovaskulárním a psychiatrickým lékům.

Role při přenosu nemocí

Vaginální tekutiny ženy, která je nakažena virem HIV/AIDS nebo jinou sexuálně přenosnou nemocí, mohou danou nemoc přenášet, i přes fakt, že nedojde k přímému pohlavnímu styku - souloži.

Umělá lubrikace

Pokud nedochází k přirozené lubrikaci, či je její funkce nedostatečná, může být pohlavní styk velmi nepohodlný a bolestivý. Těmto nepříjemnostem může napomoci lubrikační gel, aplikovaný na mužský penis a poševní vchod.

(Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vaginální_lubrikace)

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje