Jste zde

Tantra v západním světě

Tantra v západním světě

Volné pokračování článku "Tantra".

Když se vysloví slovo tantra, většina lidí si vybaví spojení tantrická masáž. Příznivci tantry však říkají, že sexualita a milostné umění, které jsou základem tantrické masáže, jsou pouze částí učení, zbytek je životní filozofie.

A o tajemství tantry se dnes zajímá stále více lidí....

Tantru si většina lidí představuje jako doteky, hlazení, nahota a práce se sexualitou. A skoro mají pravdu. To podstatné však není tak zřetelné a pro mnoho lidí je nezajímavé a nejraději by ho přeskočili ... Je to tím, že umění milovat je jen ten lákavý zlomek toho, co tantra člověku může nabídnout. Tantra učí, že ke štěstí můžeme dojít právě přes doteky, sexuální energii a přes hlubší spojení se sebou samým, s partnerem a lidmi.

Tantra je sice spojená se sexualitou, ale to je přece celý lidský život  - od narození až po smrt. Ten, kdo bude tantru chápat jako cetu sexu, bude zklamaný a rozčarovaný. Tantra poskytuje mnohem víc. Rozvíjí především smyslové vnímání a vede k otevřenému myšlení a k tomu, abychom aktivně hledali štěstí pro sebe i partnera. Když se nám to podaří, rozvine i naše tělesné vnímání na úplně jinou, doposud nepoznanou úroveň.

Tantra je formou uměním meditace.
Tantra je obohacením intimního života.

Rozvíjení sexuální energie nás přístupným způsobem vyvádí z duálního vnímání světa do prožitku jednoty skrze sjednocení protikladů. Prohlubuje sexuální prožívání a pomáhá objevovat nové hladiny intimity.

Co tantra odstraňuje, jsou pouze špatné postoje a předsudky. Učí nás důvěřovat sami sobě a pomáhá nám nalézt vlastní originální způsob erotického probouzení. Ukazuje nám, že orgasmus není pouze sexuálním prožitkem, ale zahrnuje také celé tělo, mysl, srdce – a duši.

Tantra pomáhá

 • při řešení sebeuvědomění
 • při hledání svého vztahu k lidem a společnosti
 • při hledání vztahu k ženám
 • při hledání vztahu k mužům
 • při potížích s otěhotněním
 • při poruchách erekce
 • při hledání cesty prožívání celotělového orgasmu

Tantra snižuje

 • agresivitu
 • obavy
 • napětí
 • stres

V tantře nalezneme celou řadu rituálů, při kterých se ze sexuálního vzrušení stává meditace a z meditace sexuální vzrušení. Schopnost přijímat a dávat rozkoš je důležitým cílem tantrického života.

Tantrická masáž představuje nejrozšířenější a nejsnáze pochopitelný a přijímaný tantrický rituál v dnešní době. Je těžké si představit, že západní společnost má tolik tantrických mistrů a mistryň, kolik jich můžeme najít v inzerátech na zaručeně pravou a dokonalou tantrickou masáž. Ale i tak mají lidé, kteří hledají nové prožití své sexuality a probuzení svého těla možná první a možná nedokonalý, částečný, většinou však snahou zdobený prožitek spirituální erotiky.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje:

(AK)(Z)(L)