Jste zde

Pochva (vagina)

Pochva (vagina)

Volné pokračování článku "Pohlavní soustava ženy".


(Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pochva)

Schematické znázornění ženské pohlavní soustavy

Schematické znázornění ženské pohlavní soustavy.

Pochva (vagina) a děložní čípek

Muži se o ženskou většinou zajímají pouze ve spojení s pohlavním stykem. Bohužel i mnoho žen toho o své vagíně a jejím významu moc neví. Pro některé možná bude překvapením už to, že ženské vagině se říká pochva...

Pochva (vagina) je úzká svalová trubice pokrytá sliznicí. Začíná poševním vchodem (poševní předsíň), který je lemovaný panenskou blánou (slizniční řasou). Zakončena je ve své zadní části děložním čípkem ve tvaru kužele, který je vstupem do dělohy. Zakončení pochvy se nazývá poševní klenba a poševní čípek z ní viditelně a hmatatelně vyčnívá. Takto zjednodušeně si můžeme představit umístění děložního čípku na zadní stěně pochvy.

Poševní klenba uzavírá a zakončuje pochvu, ale není stejně "hluboká". Zadní poševní klenba je hlubší než přední poševní klenba. To jsou důležité pojmy z anatomie pochvy (vagíny), se kterými se můžete setkat i při technikách stimulace pochvy nebo v článcích o oplodnění ženy mužem. Délka (hloubka) pochvy je u každé ženy trochu jiná, obecně se však dá uvažovat, že od poševního vchodu do přední klenby je u většiny žen přibližně 10 cm. Zadní, delší (hlubší) poševní stěna pak dosahuje délky (hloubky přibližně 12 cm. Každá žena je však anatomicky jinak tvarovaná s to se projevuje i na rozměrech a tvaru pochvy.

Pro většinu žen je kontakt s děložním čípkem spíš nepříjemný až bolestivý. Vnímání bolesti při tlaku nebo kontaktu s tímto místem a jeho okolím je však vnímán hodně individuálně. Nejde tedy tyto pocity zobecnit a tvrdit, že takto kontakt musí vnímat všechny ženy stejně! Také ovšem záleží na situaci a celkovém rozpoložení, ve kterém se žena nachází. Vše se mění v okamžicích, kdy je žena sexuálně vzrušená.

Na přední stěně poševní se nachází shluk drobných Skeneho žláz. Ty jsou homologické s předstojnou žlázou (prostatou) u mužů (tj. mají strukturu vyvinutou ze stejné zárodečné tkáně). Žlázky vylučují sekret který je biochemicky podobný mužskému prostatickému sekretu. Ústí poblíž spodního konce močové trubice; nebo do vulvy poblíž otvoru močové trubice. Oblast Skeneho žláz (ve vagině) je také známa jako Bod G nebo Grafenbergův bod. Při stimulaci této oblasti a velkém vzrušení ženy může dojít ke zvýšené sekreci této mléčné kapaliny a ta se pak může ve chvílích vyvrcholení projevit jako zvýšená vaginální vlhkost a někdy až jako "ženská ejakulace". Tato mléčná tekutina je při orgasmu vystříknuta z močové trubice a některé ženy pak mají obavu, že se jedná o únik moči. Není to však moč, ale právě tekutina vyprodukovaná žlázkami.

Erotogenní zóny na stěnách pochvy

Pochva ženy obsahuje silné erotogenní zóny, díky jejichž stimulaci dochází k nárůstu vzrušení ženy, přirozené lubrikaci stěn pochvy a to následně umožní uskutečnění pohlavního styku s mužem.

Nejznámější erotogenní zónou je oblast bodu G, která je pojmenovaného podle gynekologa a vědce Ernsta Gräfenberga, který ji objevil a popsal.

Další erotogenní zóna, která se často uvádí jako bod A, se někdy označuje jako druhý G bod, oblast AFE nebo přední fornix. Některé ženy při stimulaci oblast AFE, tedy děložního čípku nebo jeho okolí, prožívají pocity intenzivního sexuálního vzrušení. Tyto pocity, navozené tlakem nebo dotykem, pak v kombinaci se stimulací oblasti bodu G, mohou být dostatečně silné na to, aby žena prožila vaginální nebo kombinovaný orgasmus.

(Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pochva)

 

POZNÁMKA
SLOVNÍ TVARY: vagina ~ vaginách ~ vaginám ~ vaginami ~ vagino ~ vaginou ~ vaginu ~ vaginy
(https://www.pravidla.cz/)

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje: