Jste zde

Perineum neboli hráz

Perineum neboli hráz

Hlavní téma: "Pohlavní soustava ženy" a "Vulva".
Volné pokračování článku "Erotogenní zóny ženy".

Hráz (perineum) je v anatomii člověka definována jako silná svalnatá oblast mezi konečníkem a pohlavním orgánem.

  • u žen pochvou
  • u mužů šourkem

Jedná se tedy o oblast na spodině trupu mezi zevními pohlavními orgány a řitním otvorem. Dá se to říct i tak, že hráz odděluje anální oblast od pohlaví.

U žen je tato oblast silně namáhána během porodu a proto bývá někdy preventivně nastřižena (tzv. epiziotomie), aby nedošlo k jejímu nekontrolovanému natržení. Nastřižení je sice pro ženu nepříjemné, ale v rámci porodu se jedná jen o část bolesti, kterou musí žena při porodu překonat. Ve srovnání s komplikacemi, které by přineslo nekontrolované natržení hráze, je její nastřižení jen "píchnutí včely"... Někdo si řekne, že to zlehčuji. To rozhodně ne. Když něco nastřihnete, pak hrany střihu mají tvar a jsou jasně ohraničené. Když něco roztrhnete pod napětím, může se tkáň trhat jakýmkoli směrem, nekontrolovaně dlouho a daleko. Sešít nastřiženou tkáň po porodu je snadné, sešít roztrženou hráz tak snadné rozhodně není a nezřídka si komplikace vyžádají až plastickou rekonstrukci tohoto zranění. Porodníci říkají, že "Žena musí být v této části těla krásná..." a tak také přistupují k úkonu nastřižení hráze... 

Laicky řečeno: "Perineum je oblast, která odděluje anální oblast od pohlaví".

Perineum a vzrušení

Oblast perinea je silně inervovaná, ale především je to oblast, která přímo navazuje na pohlaví. A to jak u ženy, tak na u muže. U mužů se pod perineem nahází prostata a pokud je toto místo stimulované plochou spojených prstů, muži prožívají příjemné pocity, které nepřímou masáž prostaty provází. Toho se využívá při tantrických masážích, kdy je u mužů v této oblasti pod šourkem možné provádět vnější masáž prostaty. Někdy je hlazení právě této oblasti velmi silně vzruší. Jednak může docházet ke kontaktu ruky (prstů) s anální oblastí, ale většinou je stimulována i oblast spodní strany šourku. Někteří muži prožívají pocity z hlazení jako šimrání, jiní jako vzrušující masáž nebo dokonce vnímají teplo až pálení v celé oblasti pánevního dna. Muži mají stimulaci této oblasti v oblibě, jen se jim jí moc často nedostává...

Podobně příjemné pocity navozuje stimulace hráze i u žen. Přímé provázání perinea na pohlaví je u nich naprosto zřejmé. Hráz přechází ve spojení velkých stydkých pysků nebo chcete-li velké stydké pysky pokračují perineem... Za perineem pak následuje anální oblast a vzrušení z její stimulace je pro řadu příjemným překvapením, které by nikdy nepředpokládaly... Ať už se na to budete dívat jakkoli, ženám je stimulace hráze příjemná. Bohužel některé ženy ji po epiziotomii - nastřižení hráze (perinea) vnímají slaběji díky jizvě, která po srůstu nástřihu musela vzniknout. Neznamená to však, že by i tyto ženy nemohly vnímat vzrušení, které jim stimulace hráze a místa spojení velkých stydkých pysků může poskytovat.

Existuje technika, která se využívá při technice Cunnilingus, tedy při poskytování orálního sexu ženě. Tato technika je popsána v článcích:

 

Poznánka

Perineum je latinský výraz pro hráz.
(Řecky: perinaion snad od peri- kolem a inao vyprazdňovat).

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)