Jste zde

Milenecký vztah mezi kamarády

Milenecký vztah mezi kamarády

Hlavní téma: "O lásce a sexu".
Volné pokračování článku "Jak se lidé stanou milenci?".

Milenecký vztah mezi kamarády může být přirozeným pokračováním vzájemného přátelství neboli kamarádství. Určitě to nebude srovnatelné se sexem na prvním rande, kdy se pro sex rozhodnou lidé, kteří se původně sešli proto, aby se více vzájemně poznali. Přátelství není něco, co vznikne ze dne na den. Ti lidé se znají z určitého prostředí a vzájemně k sobě získali sympatie nebo si prostě začali více rozumět. Mohou to být i lidé, kteří se znají léta nebo spolu chodili (nebo chodí) do školy, vyrůstali ve stejné vesnici nebo na stejném sídlišti... Znají se ze sportu, mají společné zájmy, baví se, sdílí podobné názory, zajímají se o stejné koníčky... Prostě jsou dobří kamarádi, ale možná by je dříve nenapadlo, že jejich vzájemné sympatie přerostou v něco víc, možná i lásku.

Nejedná se o žádné přátelství s výhodami... Jejich vzájemné kamarádství přerostlo v něco víc a proto se může stát, že se při vhodné příležitosti stanou milenci. Může se tak stát poté, co spolu "začnou chodit", prostě se z přátel stanou "přítelem" a "přítelkyní". Takovýto postupný rozvoj citů není rozhodně něčím, co by se nedalo pochopit a co by bylo možné odsuzovat. I v případě, že dojde na sex takovýto vztah odsuzovat nelze. Není to žádný "příležitostný sexuální vztah" s úplně cizím člověkem nebo "sexuální vztah na jednu noc". Může se samozřejmě jednat i o jednorázové sexuální vzplanutí, které už dále pokračovat nebude.

Vzhledem k tomu, že se přátelé dlouhodobě znají, nebývá to vztah založený na "sexuálním selhání" a ani tak nebývá posuzovaný v případě, že nakonec nepřeroste ve vztah dlouhodobý nebo trvalý. Je to prostě vztah, která má svou historii a postupně přejde až do vztahu mileneckého. Ani dlouhodobé přátelství, kamarádství nebo sdílení stejných názoru, koníčku a zájmů však nemusí být zárukou toho, že jejich vztah vydrží. Pokud však na vztahu budou společně dál pracovat a rozvíjet ho, může přerůst v partnerství nebo manželství.

"Když vidím na stromě vyřezaná jména milenců, tak mi to vůbec nepřipadá milé...
Zarážející je, kolik lidí si na rande bere nůž..."

Milenecký vztah mezi kamarády kteří si rozumí, oběma poskytuje podstatně větší prostor pro hlubší prožívání sexu, bezprostřední uvolnění i prožívání vzrušení. Protože se znají, odpadají i mnohé komplexy kterými trpí lidé, kteří se do sexu vrhají bez důkladnějšího vzájemného poznání. Velmi významný je také pocit jistoty, který poskytuje právě to, že o sobě hodně ví a že proto také tuší, co od sebe vzájemně mohou očekávat. Přátelství, které je pojí, je také větší zárukou toho, že nejde jen o sex a to je pro mnohé velmi cenný pocit, který jim dovoluje ve vztahu i při sexu cítit se bezpečně. Jak již jsem uvedl, ani kamarádský vztah není absolutní zárukou toho, že vydrží. Poskytuje však mnohem vyšší předpoklady pro to že z něho může vzniknout i plnohodnotný a láskou naplněný dlouhodobý nebo celoživotní vztah.

Pokud se týká sexuálních rizik, pak vztah mezi kamarády je zcela jistě méně rizikový, než jiné formy začínajících vztahů. Jako přátelé o sobě hodně ví a dá se předpokládat, že pro ně vzájemná "sexuální minulost" nebude úplnou neznámou. V každém případě toho o sobě ví podstatně více než lidé, kteří se pro sex rozhodnou s neznámým člověkem nebo někým, komu jde jen o sex na jednu noc. Vzájemně si pravdivě odpovědět na otázky "bezpečného sexu se svým partnerem", nebo "bezpečného sexu s novým partnerem", nejspíš nebudou takový problém. 

Také mezi kamarády je potřeba mít na paměti, že případný rozpad jejich vztahu zcela jistě nezůstane bez následků na jejich dosavadní přátelský vztah. Proto je potřeba být obezřetný a přátelský vztah obohatit o sexuální soužití až tehdy, kdy je jasné, že po něm touží oba dva. Přechodné období "chození" mezi přátelstvím a sexem je proto možné jen doporučit. Nic se tím nepokazí, ale může to být velmi prospěšné v případě, kdy kamarádi zjistí, že chtějí být víc kamarádi než milenci.

 

POZNÁMKA
Do úvahy však přichází i jiná varianta a tou jsou sexuální aktivity a pohlavní styk mezi kamarády a známými... Ten se může skládat z manuální stimulace, orálního sexu, ale také pohlavního styku, který využije asi jedna třetina z nich. Jedná se o poměrně rozšířenou sexuální aktivitu především mezi mladými lidmi, převážně studenty. Většinou se jedná o svobodné lidi, kteří si touto cestou řeší své sexuální potřeby. Podrobnější informace naleznete v článku "Přátelství s výhodami - přátelství s benefity".

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje