Jste zde

Cowperova žláza

Cowperova žláza

Hlavní téma: "Pohlavní soustava muže".


(Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Cowperova_žláza)

1: močový měchýř, 2: stydká kost, 3: penis, 4: topořivé těleso, 5: žalud, 6: předkožka, 7: ústí močové trubice, 8: tračník, 9: konečník, 10: semenný váček, 11: ejakulační vývod, 12: prostata, 13: Cowperova žláza, 14: anus, 15: chámovod, 16: nadvarle, 17: varle, 18: šourek

1: močový měchýř, 2: stydká kost, 3: penis, 4: topořivé těleso, 5: žalud, 6: předkožka, 7: ústí močové trubice, 8: tračník, 9: konečník, 10: semenný váček, 11: ejakulační vývod, 12: prostata, 13: Cowperova žláza, 14: anus, 15: chámovod, 16: nadvarle, 17: varle, 18: šourek

Cowperova žláza je vlevo uprostřed

(Cowperova žláza je vlevo uprostřed)

Cowperova žláza (gl. bulbourethralis, gl. Cowperi) je jedna z přídatných pohlavních žláz savčích samců. Vyskytuje se u člověka a všech druhů domácích savců kromě psa. Přídatné pohlavní žlázy jsou žlázy připojené na vývodní cesty pohlavní, při ejakulaci se jejich sekret mísí se spermiemi a zvyšuje životaschopnost spermií. Cowperova žláza je homologní struktura k Bartholiniho žlázám samic.

Cowperova žláza - přídatná pohlavní žláza muže

Cowperovy žlázy se nacházejí mezi močovou trubicí a konečníkem v místě přechodu močové trubice přes sedací oblouk. Je to párový útvar velikosti hrachu, má laločnatou stavbu a žlutou barvu.

Každá žláza ústí samostatným, 2,5 cm dlouhým vývodem do močové trubice.

Sekret Cowperovy žlázy

Sekret je čirý, hlenovitý a zásaditý. Obsahuje aminocukry a sialoproteiny. Zásadité prostředí vytvářené Cowperovou žlázou neutralizuje kyselé prostředí pochvy samice a má příznivý vliv na pohyblivost spermií. Zvyšuje také viskozitu ejakulátu.

(Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Cowperova_žláza)

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje