Jste zde

Šourek

Šourek

Hlavní téma: "Pohlavní soustava muže".

Šourek je kožovitý vak, vychlípenina břišní stěny, ve kterém jsou uložena varlata. Většinou je umístěn mezi řitním otvorem a penisem. Spermie, které se tvoří ve varlatech, potřebují ke svému vývinu teplotu nižší, než je teplota zbytku těla. Zdá se, že u člověka je ideální teplota pro spermatogenezi (tvorbu spermií) asi 34.4 °C; 36.7 °C už může snižovat počet spermií v ejakulátu. Teplota uvnitř šourku je ovladatelná, v chladu se stěna šourku stáhne a přitáhne varlata k břišní stěně, kde se ohřejí, v teple se naopak šourek povolí.

  1. Na povrchu je tenká kůže, většinou bývá ochlupená (pubické ochlupení).
  2. Tunica dartos - modifikované podkoží, obsahuje množství svalových buněk, které přitahují šourek k břišní stěně. Tunica dartos také tvoří přepážku, která rozděluje šourek na dvě poloviny.
  3. Povrchová povázka šourku (fascia spermatica externa), derivát povrchové povázky trupu
  4. Prostor mezi povázkami, vstupuje do něj musculus cremaster, sval, který přitahuje šourek k břišní stěně
  5. Vnitřní povázka šourku (fascia spermatica interna), derivát vnitřní břišní povázky
  6. Pobřišnice

Vnitřní povázka šourku proniká do šourku tříselným kanálem a tvoří obaly varlete, nadvarlete a semenného provazce. Pobřišnice vystýlá dutinu šourku a pevně se spojuje s vnitřní povázkou.

Sestup varlat do šourku

Varlata se vyvíjejí v břišní dutině, až později sestupují do šourku. U chlapců by k sestupu varlat mělo dojít do 3 měsíců věku. U některých savců dochází k sestupu už prenatálně. Nesestoupení varlat se nazývá kryptorchismus, pokud nesestoupí jen jedno varle, je to jednostranný kryptorchismus nebo také monorchismus. Oboustranný kryptorchismus vede k neplodnosti.

(Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/šourek)

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje