Jste zde

Vaginální suchost - nedostatečná přirozená lubrikace pochvy

Vaginální suchost - nedostatečná přirozená lubrikace pochvy

Volné pokračování článku "Sexuální vzrušení ženy".

Problém nedostatečné lubrikace při pohlavním styku nejčastěji souvisí s nedostatečnou přípravou ženy na milování, tedy především s krátkou milostnou předehrou. Může však souviset i s problémem vaginální suchosti, který postihuje řadu žen především v a po období menopauzy.

Postupně si probereme nejčastější příčiny vaginální suchosti:

 • Nedostatečné vzrušení oři sexu.
 • Hormonální antikoncepce.
 • Nevhodná intimní hygiena.
 • Období kojení dítěte.
 • Léčba některých onemocnění.
 • Vedlejší účinek některých léků.
 • Nedostatečná hydratace těla.
 • Období klimakteria.
 • Onkologické onemocnění.
 • Komplikace po operaci ženských orgánů.
 • Kouření.

Vaginální suchost se nejčastěji projevuje jako nedostatečné přirozené zvlhnutí pochvy a zevních pohlavních orgánů ženy při vzrušení. Nedostatečné vzrušení však nemusí být skutečnou příčinu problému. S vaginální suchostí, tedy nedostatečným zvlhnutím při vzrušení, se v průběhu života setká prakticky každá žena. Často se tento problém začne projevovat po menopauze, tedy ve věku přibližně od 45 let věku ženy. Od tohoto věku jím v nějaké míře trpí až každá druhá žena.

V období menopauzy a po ní dochází ke změnám, které se projevují hormonální dysbalancí, atrofií tkání, úbytkem mazových žláz a dalšími změnami, které toto životní změnu ženy provází. Následkem změn je sliznice vulvy i vaginy sušší a při sexuálním dráždění se méně přirozeně lubrikují. Nedostatečná lubrikace je jen jedním z projevů vaginální suchosti. Mezi další příznaky patří zarudnutí, svědění a pálení v poševní oblasti. Později se tvoří prasklinky, záněty, krvácení nebo žena vnímá bolest v poševní oblasti. Menší lubrikace totiž představuje podstatně větší náchylnost sliznice k podráždění, vzniku mikrozranění. Podrážděná nebo zraněná sliznice vulvy a pochvy je pak náchylnější k bakteriálním infekcím.

Vaginální suchost přímo souvisí se snižováním hladiny hormonu estrogenu - ženského pohlavního hormonu, který navozuje pocity lásky a další pocity související s emocemi, ale je také důležitým aktivátorem uvolňování poševní tekutiny. Ke snižování hladiny estrogenu dochází v období klimakteria a v dalších letech stárnutí. Hladina tohoto hormonu se také výrazně snižuje těsně po porodu a v době kojení dítěte. Úbytek estrogenu je však nejvýraznější právě po menopauze, kdy kromě jiného ovlivňuje i sexuální život ženy.

Problémy s vaginální suchostí však postihují i ženy s onkologickým onemocněním a ženy po operaci ženských orgánů. I v těchto případech vaginální suchost souvisí s hormonální dysbalancí, které ji provází.

Podobně je vaginální suchost nežádoucím vedlejším účinkem některých léků, antidepresiv, antibiotik, léků na endometriózu, neplodnost, alergie nebo krevní tlak. Samostatnou kapitolou jsou některé druhy, především hormonální antikoncepce.

Dlouhá milostná předehra je nutností

Probléme vaginální suchosti se neřeší, protože se většinou nepovažuje za problém fyzický, ale především za problém sexuální, související s tím, že žena není dostatečně vzrušená... Přitom nedostatečné vzrušení nemusí být důvod, proč žena trpí vaginální suchostí. Žena může mít velkou sexuální potřebu a touhu, může být i opravdu hodně vzrušená.... jen nebude dostatečně přirozeně zvlhnutá a sexuální spojení jí, ale ani muži nebude příjemné.

Dlouhá milostná předehra má velmi kladný vliv na psychické a fyzické uvolnění ženy, ale i muže. V jejím průběhu se žena zklidní, naladí a podstatně se sníží její obavy a stres. Emocionální a fyzický stav, únava a stres, patří mezi brzdy jakéhokoli vzrušení. Pokud se podaří ženu uvolnit, zklidnit a naladit, je snadnější ji i vzrušit. Pokud žena nemá dostatek času na to, aby se uvolnila a naladila, pak není ani dostatečně připravena na soulož. Pokud k ní dojde, bude nejspíš problémová. Při nedostatečném vzrušení se může stát i to, že žena bude tak málo zvlhnutá, že se muži do ní vůbec nemusí podařit proniknout. Nedostatečná lubrikace se většinou nezmění k lepšímu ani při souloži. Naopak se může stát, že původní vzrušení se díky absenci přirození lubrikace stane tak nepříjemným a bolestivým, že vzrušení se prostě vytratí... Dlouhá a nápaditá milostná předehra je samozřejmě nutností, ani sebedelší však někdy nemusí stačit...

Bolest při nedostatečné lubrikaci při pohlavním styku nakonec může stát za tím, proč se žena nebo muž začnou milování vyhýbat... Mnohé ženy v souvislostí s vaginální suchostí mají problémy s psychikou. Značně trpí jejich sebevědomí, protože se považují za nedokonalé, neschopné vzrušení, pro muže za méněcenné nebo málo atraktivní. Psychické problémy pak stojí za jejich dalšími obavami ze sexu a tedy za ještě obtížnějším vzrušením se při sexuálních aktivitách...

Jak vaginální suchost řešit a vyřešit?

Přirozená lubrikace ženy je sice lepší než umělá, ale když je nedostatečná nebo chybí, pak je nutné si pomoci lubrikačními gely nebo oleji. Není to nic nepřirozeného nebo nevhodného a mělo by to být "řešení první volby"...

Lubrikační i zvlhčující gely a oleje jsou dostupné i bez lékařského předpisu v lékárně. Jsou navrženy právě pro případy, kdy je při sexu potřeba zvlhčení sliznic pomoci. Neobsahují hormony, citlivou poševní sliznici příjemně zvláční a doplní ji o výživné lipidy. Podobně pomáhají i lubrikační oleje. Je potřeba vybírat výhradně z lubrikantů na přírodní bázi a používat takové, které nezpůsobí po sexu alergické reakce. ne každá žena snáší každý typ lubrikantu. Je potřeba vyzkoušet několik druhů a vybrat takové, které jsou nejpříjemnější a nemají nežádoucí komplikace. Také je potřeba znát jejich složení a omezení použití. Je známé, že oleje se nesnáší s latexem, tedy materiálem, ze kterého se vyrábí většina prezervativů. Včasné použití lubrikantů je překvapivě účinné. Již po prvním použití zabraňují odření sliznice a tedy nepříjemnému svědění, pálení nebo bolesti.

Pokud má žena problémy s nedostatečným zvlhnutím při sexu opakovaně, je nutné zajít ke gynekologovi, který provede vyšetření a zjistí zdroj problémů. Léčba vaginální suchosti se obvykle zahajuje doporučením vhodných lubrikačních a zvlhčujících gelů a lubrikantů. Další možností je úprava hladiny hormonů léčbou pomocí medikamentů nebo pomocí přírodních preparátů. Možné a vhodné je obě metody pod vedením lékaře kombinovat.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje