Jste zde

Poševní pesar - cervikální klobouček

Cervikální klobouček

Hlavní téma: "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)".
Volné pokračování článku "Antikoncepce".

Cervikální klobouček patří mezi barierové antikoncepce určené pro ženy. Velkou výhodou barierové ochrany je její zdravotní nezávadnost a to, že se nejedná o hormonální antikoncepci. Nevýhodou je obtížné zavádění a nutnost pomůcku vložit do pochvy před stykem. Pomůcky se musí žena naučit správně do pochvy vložit a k tomu je potřeba poměrně velká zručnosti a bez nácviku to nepůjde... Při nesprávném použití nebo nedostatečném ošetřování pomůcky mohou způsobit zánět sliznice pochvy nebo infekce močových cest.

Barierová antikoncepční ochrana pro ženy

První dva typy umožňují opakované použití pomůcky, ženský kondom (Femidom) je pro jednorázové použití. Hlavní nevýhodou barierové ochrany pomocí poševního pesaru v podobě cervikálního kloboučku nebo vaginální diafragmy je, že nechrání muže ani ženu před pohlavními chorobami. Tuto ochranu však "zvládá" ženský kondom (Femidom).

Cervikální klobouček je bariérová antikoncepce pro ženy, která je pro svou účinnost a snadné použití vyhledávanou formou nehormonální antikoncepce. Tato antikoncepční metoda patří mezi metody maximálně šetrné k ženskému zdraví.

Jedná se o účinnou antikoncepční metodu. Použití cervikálního kloboučku však ženu ani muže nechrání před nákazou pohlavními chorobami!!! Jedná se o barierovou ochranu, ale pouze z pohledu antikoncepce!!!

Cervikální klobouček se také někdy jinak nazývá "FemCap". Svůj jméno získal podle názvu firmy, která ho vyrábí. Jedná se o "vylepšený" druh pesaru. Klasický poševní pesar pokrývá spolu s čípkem také část poševní stěny. Oproti tomu cervikální klobouček se přisává pouze na děložní čípek, kde mechanicky brání proniknutí spermatu do dělohy a tedy kontaktu spermie s vajíčkem. Vyrábí se ve třech velikostech z lékařského nealergického silikonu podobně jako menstruační kalíšek, jenom je mnohem tenčí a menší.

S výběrem správné velikosti si žena poradí i bez konzultace s lékařem. Nejmenší velikost je určená pro ženy, které nerodily, střední pro ty, které rodily císařským řezem, a největší pro ženy které rodily přirozeně - vaginálně.

Nasazení kloboučku na děložní čípek vyžaduje určitý cvik. FemCap má naštěstí tu výhodu, že může být zaveden až 48 hodin, takže není nezbytně nutné s jeho aplikací vyčkat na romantickou chvilku těsně před aktem, ale lze si ho v klidu zavést už o pár hodin dřív. Na druhou stranu - používání cervikálního kloboučku (stejně jako ostatních forem ženské bariérové antikoncepce) úplně nepřeje spontánním akcím.

Hlavní výhody cervikálního kloboučku

 • Antikoncepce v podobě cervikálního kloboučku FemCap je ve volném prodeji v lékárnách a na internetu, není na lékařský předpis
 • Jedná se o nezávadnou a účinnou ženskou antikoncepci která nenarušuje přirozený ženský hormonální cyklus.
 • Nevysušuje sliznici pochvy.
 • Ochrana je vhodná i pro ženy po porodu a pro kojící ženy.
 • Vyrábí se ve třech velikostech
 • Materiál kloboučku je nealergický lékařský silikon. Naprostá většina žen ho používá bez jakýchkoli nežádoucích reakcí.
 • Je tenký, lehlý a pružný.
 • Je možné ho používat opakovaně po dobu až dvou let.
 • Při pohlavním styku ho nevnímá ani žena, ale ani partner.
 • Spolehlivost antikoncepční metody při používání cervikálního kloboučku se pohybuje okolo 96%. jedná se o vysokou spolehlivost antikoncepční metody.
 • Tato antikoncepční ochrana se může kombinovat s dalšími antikoncepčními metodami barierovými i nebarierovými.
 • Účinnost metody lze zvýšit použitím spermicidu.
 • Díky anatomickému tvarování nespotřebujete velké množství spermicidu
 • Cervikální klobouček je vhodným doplněním méně účinných, ale oblíbených metod ochrany proti početí, jako je sledování plodných dnů nebo přerušovaná soulož.

 Použití cervikálního kloboučku

Průřez pánví - děložní čípek

 • Před použitím si řádně umyjte ruce mýdlem a opláchněte je důkladně vodou. 
 • Cervikální klobouček žena zavede před stykem a nasadí jej na děložní čípek.
 • Pesar funguje jako bariéra ke vstupu spermií do dělohy, kde by oplodnily vajíčko.
 • Vysoká účinnost pesaru je zajištěna úplným překrytím děložního čípku i poševní klenby. Pokud je pesar správně zaveden, nenarušuje nijak kontakt partnerů.
 • Pesar FemCap lze zavést i několik hodin před stykem, a tak nenarušuje spontánní průběh sexuálního kontaktu.
 • Po styku musí zůstat na místě dalších 6 hodin, aby nedošlo k nežádoucímu otěhotnění. Celkem může být zavedený až 48 hodin.
 • Účinnost samotného FemCapu je 96%.
 • Pro zvýšení účinnosti FemCapu jej doporučujeme používat spolu se spermicidem Contragel, který se aplikuje zejména do žlábku a do důlku pesaru FemCap.Průřez pánví - nasazený Femcap
 • Cervikální klobouček FemCap je použitelný i po několik let.
 • Reálná doba jeho možného použití závisí na četnosti používání, způsobu údržby a vhodném uložení.
 • Údržba je velmi snadná. Po použití FemCap omyjte vlažnou vodou, popřípadě mýdlem, dobře jej opláchněte proudem vody, osušte a uložte do ochranné krabičky.

 

Nositelem autorských práv k oběma zveřejněným anatomickým obrázkům je Pesarshop s.r.o. Podrobnější informace naleznete na webu http://www.pesarshop.cz.

Jak zvolit správnou velikost cervikálního kloboučku?

Děložní čípek na rozdíl od pochvy není u každé ženy zcela jiný. Proto si také velikost cervikálního pesaru může vybrat každá žena sama. Velikost pesaru se vybírá podle toho, zda žena byla či nebyla těhotná a zda byl porod veden přirozenou cestou či císařským řezem. Podle těchto dvou kritérií, si každá žena vybere přesně ten pesar, který jí bude sedět.

 • 22 mm - ženy, které ještě nikdy nebyly těhotné. Pokud si nejste jistá, zda jste nebyla třeba i krátce těhotná, použijte velikost 26 mm.
 • 26 mm - ženy, které byly těhotné, ale nerodily vaginální cestou, nebo potratily třeba i ve 2. týdnu těhotenství. Pokud jste ale rodila císařským řezem při hodně otevřeném děložním hrdle, použijte velikost 30 mm.
 • 30 mm - ženy, které rodily vaginálně nebo císařským řezem při hodně otevřeném děložním hrdle.

 

Časté dotazy k používání a ošetřování cervikálního kloboučku

Je nutné, aby mi velikost čípku změřil gynekolog?
U cervikálního pesaru FemCap není nutné, aby velikost čípku měřil gynekolog. Nezáleží dokonce ani na tom, jak je žena vysoká. 

 
Jak FemCap drží "na místě"? 
Cervikální pesar je umístěn okolo čípku. Není na místě úplně natěsno - sedí kolem čípku. To je velmi přínosné, protože tak nedochází ke dráždění čípku. I přesto, že pesar není napevno, nemůže se nikam posunout. Klobouček totiž po zavedení vytvoří mírný podtlak, a jeho uložení navíc pomáhá rozepření krempy okolo poševních stěn.
 
Můžu pesar používat během menstruace? 
Bohužel ne. Nepoužívejte jej ani v případě, že máte vaginální infekci a nebo trpíte rakovinou děložního čípku. 
 
Jak dlouhou dobu můžu mít pesar zaveden? 
FemCap můžete mít zaveden nejdéle 48 hodin. Poté je nutné jej vyjmout. 

Garance informací o Cervikálním kloboučku FemCap

 • Garantem těchto informací je MUDr. Štěpánka Peštová.
 • Pesar FemCap získal certifikát ISO 13485 (zdravotní pomůcka). Znamená to, že splňují nejpřísnější mezinárodní požadavky na kvalitu.
 • Pesar FemCap je uznanou zdravotní pomůckou s certifikátem označení shody CE 0470.

Chcete si FemCap zakoupit? 
FemCap můžete zakoupit v eshopu MůjKalíšek.cz. Další informace o pesaru FemCap najdete na webu  www.femcap.cz a na webu http://www.pesarshop.cz.

 

Poznámka:

Část textu byla převzata z webu http://mujkalisek.cz, který se touto antikoncepční metodou zabývá a kde je možné cerkvikální klobouček také objednat.
Nositelem autorských práv k oběma zveřejněným anatomickým obrázkům je Pesarshop s.r.o. Podrobnější informace naleznete na webu http://www.pesarshop.cz.

 

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)

Štítky: