Jste zde

Jelení cvik pro ženy

Jelení cvik pro ženy

Z webu www.healsa.co.za přeložil a upravil B. Lipka

Jelení cvik působí blahodárně na čtyři důležité oblasti.

 1. Posiluje svalstvo pohlavních orgánů.
 2. Pomáhá rozproudit a "vytáhnout" sexuální energii nahoru skrz šest ze sedmi žláz těla až do šišinky na temenu hlavy. Existuje hormonální oběh, který vede z pohlavních orgánů, skrz nadledvinky a pokračuje k dalším žlázám. Proudění energie dále podporuje a zlepšuje krevní oběh v krajině břišní. Když tato energie dosáhne šišinky na temeni hlavy, prožijete pocit mrazení nebo brnění, který stoupá po páteři až do hlavy . Je to podobný pocit, jako prožít energetický orgasmus. Pokud energii vnímáte v oblasti šišinky, ale přitom necítíte brnění uprostřed zad nebo páteři, není to důvod k obavám. Vaše vnímavost i celková citlivost se bude díle prohlubovat s dalšími zkušenostmi a prožitky.  Pokud však ani po delší době provádění cvičení nebudete vnímat žádný pohyb energie po páteři, bude třeba nejprve nalézt důvod proč tomu tak je a pokusit se příčiny odstranit.
 3. Možnost stanovení vlastní diagnózy, je další užitek, který Jelení cvik přináší. Jestliže jedna žláza z těchto sedmi funguje podprůměrně, energie stoupající páteří se tam zastaví. Indikuje to zdravotní problém, takže by této oblasti měla být věnována zvláštní pozornost. Například, jestliže brzlík funguje slabě, energie v něm stagnuje, a tak to bude pokračovat, dokud se celý problém nevyléčí nebo nevyřeší. Když brzlík znovu funguje normálně, energie se bude tentokrát pohybovat dále nahoru podél páteře až k šišince. Jestliže se energie během Jeleního cviku pohybuje až do vaší hlavy, dokazuje to, že všech sedm žláz funguje dobře a v těle není žádný energetický blok. Jestliže během Jeleního cviku nic necítíte, znamená to, že jsou zde přítomny bloky. Pokud zde tedy nejsou žádné dysfunkce, může pohyb energie vnímat každý člověk.
 4. Jelení cvik je účinný jako fyzické, mentální i duchovní cvičení. Zlepší sexuální schopnosti, stejně jako vybuduje energetické zásoby uvnitř těla. Časem se budou zkvalitňovat i duševní procesy, a výsledkem je často zářivý pocit vnitřního klidu, který je nezbytným předpokladem pro rozvinutí "Zlaté květiny".

Po prvních dvou stupních tohoto cvičení, můžete vnímat teplo nebo energii, ve vašich pohlavních orgánech. Možná procítíte, jak se energie zvedá nahoru podél páteře do prsou a hlavy. Nikdy se však nepokoušejte používat představivost nebo vizualizaci pohybu energie a takto ji pomáhali "zvednout" po páteři do hlavy.

Soulad mysli a těla je důležitým předpokladem pro harmonický rozvoj a fungování životní energie. V TAO má přivádění této energie do šišinky Božský účel.

 

První stupeň

 1. Sedněte si tak, abyste mohli tisknout patu jedné nohy proti výstupu z pochvy. Bude potřeba vyvinout trvalý a docela pevný tlak proti klitorisu. Pokud není možné umístit vaši nohu do této pozice, pak se pevně usaďte na nějaký objekt (jako například kovovou kouli, obvykle prodávanou v krabičkách v obchodě s orientálními předměty), tak, aby koule vyvíjela tlak proti poševnímu vchodu. Můžete přitom zažít příjemný pocit dráždění pohlavní oblasti a nárůst vzrušení a sexuální energie.
 2. Silně o sebe třete dlaně rukou. To způsobí že vašich rukou vznikne teplo.
 3. Ruce umístěte na prsa tak, že ucítíte jak teplo z vašich rukou vstupuje do kůže.
 4. Pomalu vnějšími kruhovými pohyby třete prsa. Pravá ruka se bude pohybovat proti směru hodinových ručiček, levá ve směru hodinových ručiček.
 5. Tyto kruhové pohyby proveďte minimálně 36x a maximálně 360x, až dvakrát za den. Jakmile se ženě úspěšně podaří zastavit menses, nebude nutno provádět víc, jak 360 pohybů jednou denně. Jakmile se menses zastaví, pak v tomto období stačí provádět méně než 100 kruhových pohybů, dvakrát denně. Žena sama nejlépe posoudí, kdy by chtěla pozastavit nebo uvolnit menses. Opětovné zahájení cyklu nastane po skončení cvičení.

 

Druhý stupeň

Toto cvičení se po procvičení provádí společně s prvním stupněm. Cvičení může být prováděno vsedě nebo vleže.

 1. Nejprve, stáhněte svaly pochvy a řitního otvoru, jakoby jste se pokoušeli uzavřít oba otvory a pak se pokuste vtáhnout konečník nahoru do těla, dalšími stahy řitních svalů. Při správném provedení bude cítit, jako kdyby byl do konečníku a pochvy vtažen vzduch. Držte tyto svaly pevně stažené, dokud je to příjemné. Zároveň synchronně se zádrží svalů zadržte dech. Opět na výdrž, dokud je to příjemné
 2. Uvolněte se, a opakujte řitní a poševní stahy. Proveďte tolikrát, kolikrát několikrát za sebou.

 

POZNÁMKA A:

Když provádíte stahy pochvy, můžete vložit prst do pochvy a tak vnímat a případně ovlivnit sílu stahů.

POZNÁMKA B:

Okraje pochvy jsou citlivé a musí být během Jeleního cviku masírovány a stimulovány. Sed na patě nebo kovové kouli může tomuto účelu posloužit. Můžete také použít tlak prstem, ale pak je důležité třít okraje pochvy a stisknout každý z dvanácti akupresurních bodů (hodiny), obklopujících poševní vchod, ve směru hodinových ručiček. Alternativně může toto provádět váš partner. To je velmi užitečné, protože energie, která protéká z ruky jednoho partnera, se vlévá do těla druhého. (V Jelením cviku pro muže, žena může provádět kroužení a držení varlat.)

Jestliže je pro ženu namáhavé použít pro kroužení na prsou obě ruce najednou, může používat jednu ruku na protější ňadro, zatímco druhá ruka odpočívá. Nebo, volná ruka může být používána na stimulaci poševního vchodu místo paty.

Další metoda je ta, že muž tře ženě obě prsa, zatímco žena stimuluje třením nebo tlakem rukou svou pochvu. Jedná se o cvičení, které může být přizpůsobeno jednotlivým preferencím muže nebo ženy.

Prvních synchronní řitní a poševní stahy se nemusí dařit nebo jejich provedení bude obtížnější. Časem však budete schopni zvětšit četnost stahů, právě tak jako časový úsek, po který jste schopni stažení svalů udržet. Při správném provedení techniky budete vnímat příjemné pocity procházející od pánevního dna přes páteř až k temenu hlavy. To je způsobeno zvýšením proudu sexuální energie a jejím pohybem nahoru přes jednotlivé žlázy s vnitřní sekrecí, až k šišince na vrchu hlavy.

 • Vnější kroužení rukou na prsou pomáhá předejít zánětům, tukovým bulkám a rakovině prsu. U velkých prsů zmenšuje jejich velikost a zlepšuje jejich pevnost a pružnost. Proto cvičení už po krátké době ocení ženy s velkými, ochablými prsy.
 • Obrácení směru pohybu dovnitř, kdy pravá ruka krouží ve směru hodinových ručiček a levá ruka proti směru hodinových ručiček, je nazýváno "stimulace". Takováto stimulace prsou vede k jejich zvětšení a lepšímu tvarování.

Cvičení provádějte denně ráno, když vstáváte, a večer před usnutím.

Když praktikujete Jelení cvik, vyhýbejte se dotyku na prsních bradavkách. Ženské prsní bradavky jsou velmi citlivé a jejich stimulace navozuje sexuální vzrušení. Pokud je cvičení prováděno správně, žena za nějakou dobu pozoruje zvýšenou citlivost prsních bradavek.

Jelení cvik menstruace a těhotenství

Pochva, děloha, vaječníky a prsa spolu úzce souvisí. Nejvíce tento vzájemný vztah žena pozoruje během těhotenství, porodu a kojení. V těchto obdobích se menstruace (u většiny žen) přeruší, a krev, která by byla během menstruace vyloučena, zůstává v ženině těle a podporuje výživu plodu. Po porodu je ženská energie použita na produkci mléka pro kojení. Jakmile je kojení zastaveno, menstruace se obnoví. Stimulace prsou cestou kojení nebo masáže, jako se provádí při Jelením cviku, ve skutečnosti povzbuzuje všechny části pohlavních orgánů. Pro většinu žen je cvičení velmi příjemné, mnohé a mnohé se při něm i vzruší.

Jelení cvik zastaví menstruaci ze stejného důvodu, jako menstruaci zabraňuje kojení. Když provádíte Jelení cvik, tělo reaguje stejně, jako když dítě správně saje mléko z prsu. Tělo využívá krev v prsou, více než v děloze. Taoisté tento fenomén pojmenovali jako na "zpětný pohyb krve", protože obnovuje energii celého těla, zvláště pohlavních orgánů.

Po tisíce let byl Jelení cvik používán jako technika plánovaného rodičovství. Ale jeho hlavní využití bylo zaměřováno k udržení mladistvého vzezření. Historické záznamy ukazují, že ženy proslulé svou krásou shodně užívaly tuto techniku dokonce i poté, co porodily mnoho dětí. Délka času potřebná pro zastavení menstruačního cyklu je individuální. Většině žen se to podaří v rozmezí čtrnácti dní až šesti měsíců, ale někdy to může trvat i rok. Pokud budete cvičení poctivě praktikovat, je velká šance, že budete úspěšní.

Ženy by neměly provádět Jelení cvik během těhotenství. Energie vyvinutá cvičením, v kombinaci s doprovodným zvýšením dráždění a stimulace pohlavních žláz by mohlo navodit předčasný porod.

Používání "Jeleního cviku" během menstruace je přípustné a vhodné. Obvykle ženě přinese téměř ihned úlevu od menstruačních potíží. Provádění tohoto cvičení upraví menstruační nepravidelnosti. Vyloučí menstruační křeče a posílí sexuální energii. Jestliže provozujete cvičení s více než doporučeným minimem 36 obkroužení dvakrát denně, tedy až 360x obkroužení, dvakrát denně, můžete úplně menstruaci zastavit. Ale s jednou podmínkou. Nesmíte při cvičení nechat vaše myšlenky odpoutat od pocitů z masáže..

Soustředit se na "božský účel", pak je cvičení mnohem účinnější. Pokud se menstruace nezastaví, praktikujte cvik častěji a více se soustřeďte.

Jelení cvik neprodlouží ženský plodný cyklus. Menopauza se u ženy objeví přesně v době, odpovídající jejím individuálními biologickým hodinám. Problémy obvykle spojené s menopauzou se však většinou neobjeví nebo jdou podstatně menší.

Podle učení TAO se proces biologického stárnutí zastaví v bodě, kdy začneme pracovat s Jelením cvikem. Jestliže zastavíte vaše menstruaci ve věku čtyřiceti let, nikdy nebudete vypadat starší než na čtyřicet let. Takže je jasné, že čím dříve začnete cvičit, tím mladší a zdravější budete. (Podobně lze také aplikovat na muže.)

Lidé používající touto metodou jsou zdravější, protože metoda nevyužívá žádné chemikálie, chirurgické zásahy nebo jiné léčebné úkony, které by mohly mít vedlejší účinky.

 

Poznámka překladatele:
V dávných kulturách ženy samy určovaly svůj menstruační cyklus. Pokud nechtěly mít dítě, nemusely vůbec za celý život menses mít. Protože menses způsobují jisté opotřebování organismu, bylo jeho zadržování dle potřeb dotyčné výhodné. Pod vlivem vnějších faktorů došlo k tomu, že se přestalo na tyto znalosti dbát, a následně, jak pro ženy, tak pro muže, nastalo období silné biologické a energetické degradace. Jelení cvik pro obě pohlaví může nastolit rovnováhu, a způsobit přirozený pokles stavu obyvatelstva na Zemi, na optimální počet.

 

Literatura a zdroje

Z webu www.healsa.co.za přeložil a upravil B. Lipka