Jste zde

Kurzy tantry a "duchovní učitelé"

Kurzy tantry a "duchovní učitelé"

Hlavní téma: "Tantra".

"Každý, kdo slibuje návod na rychlé štěstí je podezřelý".
(Lucius Annaeus Seneca)

Mnoho lidí uvažuje o tom, že by se zúčastnili nějakého tantrického kurzu, semináře nebo alespoň nějaké "ochutnávky" tantry. Je to celkem pochopitelné také proto, že o tantře se dnes hodně mluví, píše nebo se propaguje v televizi i na internetu. Lidé se s pojmem "Tantra" zprostředkovaně setkávají stále častěji a většinou v tom nejlepším "tajemném" světle. Tantra sama je ale především o filosofií a cestě duchovního rozvoje. Pokud by ale takto byla představována a propagována, nejspíš by moc nezaujala.

Tantra je v dnešní době móda. Ale nechat si tantru vyložit od buddhistického mnicha by nebyla taková zábava a nejspíš by většina posluchačů už další setkání vynechala... Nyní je IN tantra, za pár let bude v módě křesťanství nebo Islám. Jsem si jistý, že hned se vynoří i mnoho duchovních co si nikdy nepřečetli Bibli nebo Korán.

Kurzy tantry vedou učitelé tantry, na tom není nic překvapivého. Většina lidí, kteří koketují s tantrou si pak kurzy vybírá podle toho kdo je vede a jaké jsou reference účastníků kurzů. V neposlední řadě také často rozhoduje cena kurzů... Je však opravdu velký problém zjistit, kteří učitele tantry jsou opravdové osobnosti, kteří tantru nejen učí, ale také podle ní žijí. V dnešní době se i Tantra propaguje formou reklam, propagačních článků, ... ostatně jako jiné zboží nebo i duchovno"...

Kurzy vedou jejich učitelé

Kvalita jakéhokoli kurzu závisí nejen na kvalitě učitelů, ale také na lidech, kteří na kurz přišli. Nejdříve se zaměřím na duchovní tantrické učitele a v dalším, navazujícím článku se budeme zabývat "žáky", kteří kurzy vyhledávají.

Čím větší je popularita tantry, tím více se rodí nových tantrických učitelů. Ti pak pořádají tantrické akce, semináře, kurzy... Je to ale opravdu tím, že poznali, že jejich život je spojen s filosofií tantry a rozhodli se podle ní žít a učit ji? Jiným zdůvodněním by však mohlo být to, že od "svých" učitelů odsledovali, že by to mohla být cesta vedoucí k finančnímu zabezpečení a snadnému nekonvenčnímu životu v blahobytu. Obávám se, že se už nedá pochybovat o tom, že se v poslední době i u nás našla spousta "učitelů", kteří se za tantriky pouze vydávají a přitom s tantrou nemají moc společného. Nabízejí však lidem cestu, kterou jsem někde nazval "Tantrikem snadno a rychle" a dnes dodávám "bez pravidelné účasti na jejich kurzech to však nepůjde..."

Vybrat duchovního učitele, který vás provede filosofií tantry, je opravdu velmi obtížné. Pokud se budete orientovat a rozhodovat podle toho, co najdete na jejich webových stránkách, pak se můžete snadno spálit. Schválně nepíši napálit, ale přímo spálit. Na svých stránkách o sobě každý "duchovní učitel" může napsat cokoli. Jsou to jeho stránky a on rozhoduje i o tom, jaké názory budou zveřejněny v sekci "postřehy z kurzů". Všimněte si, že prakticky nikde nemůžete přispět svým názorem bez toho, že by ho někdo schválil. Tato cenzura však dnes už málokoho překvapí a lidé kteří příspěvky čtou pak bezmezně věří tomu, co schválené komentáře "šťastných účastníků kurzů" vyjadřují...

Povšimněte si také, že naprostá většina tantrických učitelů také vlastní "tantrická centra" nebo "tantrické masážní salony". V nich pak pracují jejich žáci, kteří nejdříve pracují proto, aby se zdokonalili natolik, že získají "certifikát", aby pak mohli masírovat jako jejich zaměstnanci nebo si zřídili svá vlastní masážní centra. Že je to kvalitní byznys nezastírají ani mistři, ale ani jejich žáci...

Ještě si dovolím jednu vzpomínku na dva úžasné mladé lidi, kteří tantrou nejdříve naplno a prakticky nezištně žili, aby se s postupem času stali tantrickými mistry pevně sedícími na piedestalu ze kterého dnes s nadhledem shlíží na své klienty... Díky kontaktům a významným klientům z "nejvyšších míst" se z nich staly mediální hvězdy které rozdávaly v médiích rady jak žít spokojeně naplno do sta let a déle... Už po několika letech jsem se dověděl, že objevili "díru na trhu"... Dodnes přemýšlím nad tím, kde se v tantrických textech vyskytuje zmínka o takové díře... Ale nenechte se odradit mými vzpomínkami...


Aby nedošlo k mýlce - rozhodně nezpochybňuji učení tantry ani opravdové tantrické mistry, kteří tuto filosofii nejen učí, ale také podle ní žili nebo žijí. Vřele Vám však doporučuji zjistit si o svých učitelích to, jak skutečně žijí. Naprostá většina těchto tantrických mistrů, ale i odborníků a terapeutů přes vztahy a sex, totiž nemá normální vztahy a mnohdy ani stálé partnery. Jejich partnerské, přátelské či rodinné vztahy totiž většinou troskotají právě na tom, co reálně dělají a jak se v "normálním" osobním životě chovají. Takovéto informace Vám ale nejspíš zůstanou utajeny.


Jak se někdo nazve guru nebo duchovní učitel, je to to známka, že se nevědomě odtrhl od reality, ale možná je to pouze projev jeho arogance a touhy ovládat lidi. Ve své aroganci se pak domnívá, že má právo ostatní vést a učit jak se má žít. Tantričtí učitelé se samozřejmě vyvíjejí a je možná až překvapující, jak se vzrůstající oblibou roste jejich potřeba vzdálit se od těch které učí a sednout si na piedestal na kterém se z lektora, učitele postupně stává mistr, guru, osvícený.

Přitom se nemusí ani jednat o tantrika. Ani u těch nejvíce oslavovaných učitelů tantry si můžete být jisti tím, že žádnou z věd či teorií tantry neznají komplexně. Nikdo po nich totiž takové znalosti tantrické filosofie nepožaduje a představa, že by existovala setkání dnešních tantrických mistrů s mnichy, kteří žijí v buddhistických klášterech v Nepálu, Indii nebo i jinde, je úsměvná. Ti dnešní západní mistři to nepotřebují, neboť jejich učení se obejde i bez znalostí klasických tantrických textů a myšlenek. Pokud by se někde potkali s buddhistickým mnichem, buďte si jisti, že to hned bude uvedeno na jejich webech a že to bude zařazeno do dlouhých seznamů jejich absolvovaných kurzů, seminářů a škol duchovního rozvoje.

Lektor kurzu však klidně může být pouze zkušený organizátor, který pochopil kde je "díra na trhu" s duchovnem a přirozeně a nenuceně začne hlásat to, co lidé chtějí slyšet. Své webové stránky a reklamy marketinkově ošetří tak, že zjistíte, že prošel vším, čím se projít dalo a to v zemích u mistrů, které ani neznáte a jejichž totožnost si nemůžete ověřit... Ideální je také několik pozvání do televize, rádií nebo internetových, nejlépe duchovních projektů...

Může se však stát, že narazíte i na psychopata, nemocného člověka, který se sám vnímá jako Mesiáš, který je předurčen k tomu, aby pomáhal lidem. Vystačí si často s vlastními, mnohdy neuspořádanými myšlenkami, které společně s mystériem tajemna zařadí do jednoduchých kurzů, většinou spojených s představou erotiky. Ono se velmi obtížně rozpozná, zda takovému člověku jde opravdu o Vás nebo to dělá jen pro sebe. Prostřednictvím seminářů pak tito učitelé uspokojují především a jen svá ega. Bonusem je samozřejmě příjemná finanční odměna od lidí, co na semináře přijdou. S lidmi, kteří mají své problémy a mnohdy neví jak dál, se dá velmi dobře manipulovat. Někteří se nechají natolik ovládnout, že se s nimi nedá rozumně domluvit a další a další akce se svým mistrem potřebují jako drogu.

Mnohdy je také pro účastníky kurzů problém zjistit, zda se jedná o kurz tantry nebo o setkání účastníků nějaké tantrické sekty. Mezi účastníky prakticky jakéhokoli duchovního kurzu totiž vždy najdete lidi, kteří mají problémy sami se sebou, s partnerem, svým místem v rodině nebo ve společnosti. Někteří už neví jak dál, jiní věří, že tato cesta je zachrání a někteří jsou tam proto, že zrovna tohle ještě nevyzkoušeli. Určitě se mezi účastníky kurzu najdou i tací, kteří jsou rádi, když jim někdo říká, co mají dělat a nechají se vést.

Sekty, i ty tantrické, přitahují stále stejné typy lidí, kteří mají velký problém, ale hledají na něj jednoduché řešení. A tak se stane, že někdo pořádá kurz tantry aniž by ctil zásady budhismu či hinduismu, bez učení, bez meditace ... a lidé mu za to platí.

"Vždy když se jedná o nějakou formu meditace, relaxace či imaginace, je třeba se mít na pozoru, téměř vždycky se tu pracuje s nevědomím."
(Psychiatr Prokop Remeš ze Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů

Povšimněte si například toho, že na většině kurzů vás hned na úvod upozorní, že pokud se vám něco nebude líbit, pak je potřeba to sdělit lektorovi nebo jeho pomocníkům a že se nic nesmí vynášet ven, protože by to nikdo zvenčí nepochopil. Také se dovíte, že po kurzu budete naplněni láskou, něhou a že v takovém stavu jste zvenčí snadno zranitelní a proto bude nejlépe, když o kurzech nebudete s nikým mluvit. To je opravdu pravda, ale také budete mít možná pocit, že jste jak zfetovaní a že máte problém zařadit se do "normálního života"...

"Náhle obnažené problémy v nevědomí mohou spustit bouřlivou psychickou reakci, přičemž lidé, kteří kursy vedou, si s tím často neumějí poradit."
(Psychiatr Prokop Remešze Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů

Přestože hledáte pomoc od svého mistra, nezapomínejte na to, že nejdůležitější je věřit sám sobě a svým pocitům, intuici a když vám bude něco nepříjemné, tak se musíte ozvat. Důležité je dokázat se zastavit, zamyslet se a pokud s něčím nesouhlasíte říct si, takovou cestou to nechci, a začít hledat i jiné možnosti, které určitě existují... V jednom mají všichni tantričtí učitelé, mistři i guru pravdu - musíte si nastavit a udržet hranice svého chování a sami se umět rozhodnout, co uděláte nebo jiným dovolíte aby dělali s vámi. Bezpochyby se to dovíte i na každém tantrickém kurzu protože to je ta správná formulace kterou se zříkají odpovědnosti za to, co na kurzu prožijete nebo kam až zajdete...

Můj názor a doporučení:

Na kurzy tantry klidně jděte, nevěřte však všemu, co se vám říká, nestřídejte partnery a udělejte si vlastní úsudek k tomu, co je vám předkládáno jako norma. Stanovte si pro sebe mantinely chování a ty se nesnažte posouvat jen proto, že to dělají všichni okolo Vás.

Tantra je úžasné učení a rozhodně se vyplatí hledat tu svou cestu pravdy, která vám jednoho dne odpoví na otázku "Kdo jsme a kam jdeme". Mistr, který vás k odpovědi na tuto otázku navede je ten správný člověk, kterému je dobré naslouchat.

 

Na zamyšlení

"Ve své podstatě pro tebe může být učitel naprosto kdokoliv koho v životě potkáš,
nikdy totiž nevíš čím tě obohatí."
(Lucius Annaeus Seneca)

 

Pokračování tématu  - článek "Tantrická masáž od profesionálů a klienti".

 

Články s podobnou tematikou