Jste zde

Sex a hypertenze

Sex a hypertenze

Hlavní téma: "Sexuální problémy souvisí s problémy zdravotními".

Mezi velmi vážné nemoci, které zásadním způsobem mohou ovlivnit sexuální život mužů i žen, patří hypertenze, neboli vysoký tlak. Tato nemoc nebolí a o to je to horší. Pokud nechodíte na pravidelné lékařské prohlídky, pak o této vážné zdravotní komplikaci ani nemusíte vědět. Podle údajů zdravotních pojišťoven vysokým krevním tlakem, trpí v České republice asi 40 % populace. přitom věková hladina nemocných se neustále snižuje.

Dnes se vysoký tlak projevuje již ve věku od 25 let a většina nemocných jím trpí až do úmrtí. Přitom je to nemoc, která se dá medikamentózně řešit velmi účinně. Včasné zahájení léčby podstatně snižuje pravděpodobnost zdravotních komplikací.

Aby bylo možné léčbu úspěšně zahájit, je samozřejmě nutné nejdříve onemocnění rozpoznat. A to je mnohdy problém. Důvodem pozdního zahájení léčby je, že toto onemocnění nebolí. Postižený proto dlouho nemá žádné příznaky. Uvádí se, že až jedna třetina všech nemocných vůbec o své chorobě v jejím raném stádiu neví a proto ani nevyhledá lékařskou pomoc.

 

Sexuální dysfunkce a erektivní dysfunkce

Sexuální dysfunkce a poruchy erekce někdy bývají prvním příznakem nemoci a vážnějších zdravotních komplikací. Dalšími příznaky pak mohou být problémy s točením hlavy, únava, bohužel i infarkt a mozková mrtvice. Na poruchy erekce jsou muži velmi citliví a tak mnohdy díky problémům s erekcí začnou své zdravotní problémy řešit a vyhledají lékaře. Někdy je k tomu donutí i poučené partnerky a manželky.

Poruchy erekce mohou signalizovat onemocnění vysokým krevním tlakem nebo cukrovkou. První projevy přicházejí až dva roky před vážnými problémy, které tyto nemoci provází.

Porucha ztopoření pohlavního údu, odborně nazývaná erektivní dysfunkce se nejčastěji začne projevovat tehdy, když zúžené cévy nejsou schopny zajistit dostatečné prokrvení topořivých tělísek penisu a erekce je malá nebo nedostatečná. Zúžení cév však nepostihuje jen penis. Trpí tím celé tělo a všechny jeho orgány. Jen na penisu je to vidět nejdříve a nejzřetelněji. Zúžení cév omezuje distribuci živin a dostatku kyslíku k orgánům těla, svalům i mozku. Celé tělo v různé míře tímto nedostatečným zásobením trpí a zhoršuje se funkčnost důležitých orgánů těla. Díky problémům s nedostatečnou erekcí se tak především muži doví, že s jejich tělem něco není v pořádku. Pak už jde jen o to, za jak dlouho se odhodlají vyhledat lékaře, který je komplexně vyšetří a zjistí příčiny problémů. Pokud je na vině vysoký krevní tlak, pak je nutné ihned zahájit léčbu.

Prevence vysokého krevního tlaku by však neměla začít až problémy s erekcí!.

Dnes není žádný problém nechat si krevní tlak přeměřit například v lékárně. když už nechceme zajít k lékaři. Informace o stavu krevního tlaku je velmi důležitá pro celou rodinu a tak není zase až tak velkou újmou rodinného rozpočtu, když si pořídíte měřící přístroj, který vám tlak změří a vyhodnotí automaticky. 

Krevní tlak bychom měli mít pod trvalou kontrolou. Jeho pravidelné měření může také odhalit změny v kardiovaskulárním systému. Pouhým pravidelným měření a kontrolami u lékaře se dá velmi účinně a včas předcházet rizikům vzniku infarktu, mozkové mrtvice a dalším onemocněním cévního systému.

Erektivní dysfunkce, jak již bylo řečeno, je to přesně ten příznak na který většina mužů dá. Problémy se sexem je vystraší mnohem více, jak jakékoli úvahy o infarktu nebo mozkové mrtvici. Přitom první příznaky problémů se mohou projevovat dostatečně včas. Tímto jednoduchým, ale málo známým příznakem je postupné vymizení noční nebo ranní erekce, která je u mužů běžná a většinou ji oceňují i ženy, které si myslí, že jen co se muž projeví, už jej jejich přítomnost vzruší..... Vzhledem k tomu, že noční a ranní erekce s věkem pomalu slábne, muži tomu nevěnují až tak velkou pozornost. Jenže právě tento příznak je spojen s problémy vysokého tlaku a vaskulárními změnami.

K problémům s nedostatečnou erekcí dochází především z důvodu poruch cévního zásobení a zhoršené výživy topořivých tělísek v penisu. Když pomineme noční a ranní erekce, tak vlastní problémy s erekcí začínají pomalu a nenápadně. Projevují se nejdříve slabší pevnost erekce, obtížemi s navozením erekce, nedostatečně dlouhou erekce a nakonec se problémy dostanou až do stádia, kdy se erekce vůbec nedostaví. Fyzická, organická příčina spočívá v postižení cév aterosklerózou, neboli kornatěním tepen a cév. Cévy penisu jsou tenčí než cévy v jiných částech těla, srdci nebo mozku. Proto jsou na nich následky změn rozpoznatelné podstatně dříve

Rizikové faktory vysokého tlaku

Za hypertenzi obvykle nestojí pouze jedna příčina, ale souhrn více faktorů. Nejčastěji je to obezita, kouření, nadměrné pití alkoholu, nadměrná konzumace solí, vlivy prostředí, nedostatek pohybu, civilizační nemoci, stres, nezdravá životospráva a další.Mezi nimi za nejrizikovější faktory pak samozřejmě můžeme považovat obezitu a kouření. Ženy nemají takový indikátor cévních problémů, jakým je erektivní dysfunkce. Přesto je problémy s vysokým tlakem postihují spíše ve vyšším věku a to mnohdy již v průběhu nebo po menopauze. Je to proto, že proti kardiovaskulárním problémům jsou více chráněny jak muži. Vděčí za to zvýšené hladině pohlavních hormonů. Ty však po menopauze začínají v těle snižovat svou hladinu a proto ženy problémy s vysokým tlakem postihují v pozdějším věku, ale bez varování. Vysoký tlak je pro ženy stejně nebezpečný jako pro muže a jeho následky jsou naprosto srovnatelné.

Nejčastějším finálním projevem vysokého tlaku a kardiovaskulárního onemocnění je infarkt myokardu a mozková mrtvice. Oba případy vážně ohrožují zdraví i život mužů i žen bez rozdílu. Teprve po těchto příhodách si muži často zpětně přiznají své předcházející problémy s erekcí. Ženy se zase spíše rozpomenou na bolesti hlavy, závratě, nevolnosti či celkovou nervozitu a pocity vnitřního neklidu. To je již však pozdě. pak nezbývá přehodnotit dosavadní způsob života a hlavně realizovat jeho zásadní změnu.

 

Literatura a zdroje

(AK)(Z)