Jste zde

Progesteron - ženský pohlavní hormon

Progesteron

Volné pokračování článku "Pohlavní hormony".

Progesteron je steroidní ženský pohlavní hormon. Je řazený mezi progestiny, tedy steroidy s 21 uhlíky. Tento steroidní hormon je tvořen především ve žlutém tělísku vaječníků. V období těhotenství je progesteron produkován také placentou. V malé míře je tělem vytvářen i v kůře nadledvin a u mužů ve varlatech. V období klimakteria produkce progesteronu klesá.

Působení

Navozuje sekreční fázi menstruačního cyklu, podporuje růst děložní sliznice po ovulaci. Nedojde-li k oplodnění vajíčka, tvorba tohoto hormonu ustane a dojde k menstruačnímu krvácení. Naopak pokud žena otěhotní, progesteron zastavuje menstruační cyklus, navozuje vývoj mléčné žlázy, zvyšuje množství hlenu v děložním hrdle (ochranná hlenová zátka) a tlumí (předčasné) kontrakce dělohy. Na rozdíl od estrogenů však nemá vliv na vývoj pohlaví plodu.

V období po porodu hormon progesteron pomáhá ženě vytvářet vztah s dítětem. Pomáhá jí probudit v ní mateřský pud a to jí usnadňuje navázat s dítětem nový vztah a úspěšně zastat novou mateřskou roli. Progesteron se uvolňuje v okamžiku, když žena spatří po porodu své dítě. Vylučování tohoto hormonu se spustí při pohledu na tvar dětského těla. Pohled na dítě v ní vyvolá citové pouto a pečovatelskou touhu. Reakce na pohled na dítě je tak silná, že může dojít i k záměně dítěte například za hračku podobnou dětskému tělu. Částečně tato reakce může pokračovat i v podvědomém výběru hraček pro dítě. Proto asi ženy spíše kupují plyšové hračky, plyšová zvířecí mláďata, medvídky a nekupují hračky protáhlých tvarů například panenky. Jedná se o podvědomou reakci ženy na tvar dětského těla. Žena podvědomou reakci, při které se začne progesteron vylučovat nemůže nijak ovlivnit. Proto mají dívky a ženy takto vyvinutý "vztah" k plyšovým hračkám a mnohdy neodolají jejich nákupu.

Muži reakci vylučování progesteronu při pohledu na dítě neznají, proto jim ženina reakce na plyšové hračky někdy připadá nepochopitelná. Ženská reakci na „dětský“ tvar těla můžeme být vysvětlením, proč se mateřské typy žen často vdávají za zavalité muže malého vzrůstu a baculatých tváří.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje