Jste zde

Proč se někteří lidé vyhýbají sexu?

Proč se někteří lidé vyhýbají sexu?

Hlavní téma: "Sexuální potřeba".
Volné pokračování článku "Proč někteří lidé nemají potřebu sexu?" a "Manželství nebo partnerství bez sexu"

Dnešní nároky společnosti, ve které žijeme, jsou opravdu vysoké. Neustále se zvyšují potřeby materiálního zabezpečení rodiny jako celku, dětí a jednotlivých členů rodiny. Výrazně však stoupají nároky i náklady na společenské a kulturní vyžití, sport i zábavu. Toho, co se MUSÍ neustále přibývá a soběstačnost lidí a její nezávislost na společnosti a státu klesá... Ale problémy nejsou jen s tím, co se MUSÍ. Daleko více přibývá požadavků na to, CO SE CHCE.

Lidi za vidinou úspěchu žene jejich touha "být u toho", být být IN snad ve všech oblastech života. Společenská prestiž pružně mění své požadavky, ale standardní požadavek je "cestování" a "majetek". Když chcete být IN, tak to něco stojí. A ne zrovna málo!

Pro většinu lidí práce představuje zdroj obživy, financí i majetku. To je normální stav a "bez práce nejsou koláče", říká jedna lidová moudrost. Jen se to nesmí přehánět a z práce se nesmí stát smysl života. Jiná lidová moudrost říká, že "Pracuji proto abych mohl žít, nežiji proto, abych pracoval". Vidíte, jak jsou lidové modrosti opravdu "moudré".

Práce většinou stojí nějaké úsilí a hlavně spoustu času. Hlavní zájem této skupiny lidí je jednoduchý - sehnat prostředky a užít si. Mnozí lidé tomuto jednoduchému uvažování o smyslu života podřídí veškerou svou energii a volný čas. Cíl vydělat peníze je jasný a srozumitelný a tak pracují "od nevidím do nevidím". Lidé, kteří tomuto trendu propadnou se stávají "workholiky" jejichž pracovní doba se neustále prodlužuje a práci podřizují většinu svého volného času.

Někdy "zvládají" i několik pracovních aktivit souběžně nebo po sobě. Výsledkem je možná úspěch, peníze, moc, sláva, společenské postavení, prestiž a možná i obdiv od těch, kteří nahoru teprve stoupají. Rubem toho všeho je ale také neskutečná únava, pocit vyčerpání a mnohdy i pocit vyhoření...

"Nikdo není tak beznadějně zotročený, jako ti, kteří falešně věří, že jsou svobodní."
(Johan Wolfgang von Goethe)

Pokud si někdo myslí, že mluvím jen o lidech, kteří živí své rodiny, musím to trochu uvést na správnou míru. Ano, týká se to samozřejmě i ženatých mužů a daných žen, Bohužel se však takovýto životní styl a přetížení pomalu, ale jistě přesouvá mezi lidi, kteří žádné rodiny ani vážné vztahy ještě nemají. Velmi často je takový přístup k životu přijímaný lidmi, kteří žijí sami, tedy single. Obecně tento trend zasahuje lidi napříč celým věkovým spektrem.

Ale tato úvaha není o práci, ale o sexu. Jak se tedy takovýto životní styl podepisuje na sexuálním životě lidí?

Sex se v dnešní společnosti stal určitým ventilem, relaxací, formou zábavy. Není už tak často spojovaný jen se vztahem, partnerstvím, rodinou ...

Název článku je "Proč se někteří lidé vyhýbají sexu?". Bohužel tento problém se týká obou pohlaví. Nejde o to, zda jste muž nebo žena, ale především jde o to, jak máte srovnané životní priority a jak velkou roli ve vašem životě hrají partnerské nebo obecně mezilidské vztahy.

Protože tato problematika je rozsáhlá, zvolil jsem její rozpracování formou dalších článků, které na sebe sice navazují, ale jsou každý sám za sebe samostatným tématem na zamyšlení.

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)