Jste zde

Obecný návod na péči a údržbu sexuálních pomůcek

Obecný návod na péči a údržbu sexuálních pomůcek

Volné pokračování článku "​Erotické pomůcky".

Erotické pomůcky patří mezi výrobky pro intimní potřebu. Ty samozřejmě vyžadují mnohem pečlivější a důslednější údržbu jak výrobky pro jiné účely. Pravidelná údržba, dokonalá hygiena, desinfekce a správné uložení, to jsou základní předpoklady nejen pro jejich bezproblémové použití a dlouhou životnost. Hlavně jsou zárukou jejich bezpečného praktického použití bez následných zdravotních nebo jiných komplikací.

Vlastní pokyny k údržbě konkrétní ​erotické pomůcky jsou vždy popsány v návodu na použití, bez kterého by sexuální pomůcka vůbec neměla být v prodeji. V návodu na použití výrobku by měl uživatel nalézt nejen informace o zdravotní nezávadnosti výrobku, ale i o jeho materiálu, způsobu ošetřování, údržby, podmínkách provozu, desinfekci, konzervaci a uložení. Bez návodu na použití si sexuální pomůcky rozhodně nepořizujte. Snadno se vám může stát, že zakoupíte pomůcku ze zdravotně závadného materiálu nebo pomůcku jejíž životnost je již prošlá nebo je na hranici použitelnosti.

Tento článek je takovým souhrnným, obecným návodem na údržbu a ošetřování většiny erotických pomůcek.

Obecně zásady údržby erotických pomůcek

 • Před prvním použitím pomůcku dokonale umyjte.
 • Stejně pečlivě však umyjte před použitím i pomůcku, kterou jste již použili, ošetřili a uložili.
 • Téměř všechny sexuální pomůcky mohou být používány s kondomem. Kondom však na pomůcku nasazujte až tehdy, když je čistá. Kondom nenahrazuje ošetření ani desinfekci pomůcky! Tloušťka materiálu kondomu není nejdůležitější. Pomůcce je to jedno, důležité jen to, aby kondom "vydržel"...
 • Pokud bude sexuální pomůcka používána více osobami v průběhu sexu, pak je použití kondomu nezbytné. Při změně "uživatele" vždy vyměňte i kondom! 
 • Umytí pomůcky provádějte co nejdříve po každém jejím použití. Neodkládejte to na její příští použití!
 • Antibakteriální mýdla jsou určena pro ošetřování rukou, povrchu předmětů nebo ploch. Jedná se o jemné a k povrchu materiálu šetrné, čisticí prostředky. Antibakteriální složka v prostředku na likvidaci potenciálních bakteriím potřebuje čas. Proto se mýdlo na pomůcce ponechává asi dvě minuty. Po této době je možné pomůcku omýt v teplé vodě a osušit. Na důkladné omytí pomůcky si dejte záležet. Antibakteriální, ale i obyčejné mýdlo dráždí sliznice pohlavních orgánů. Proto se doporučuje pomůcku znovu opláchnout před jejím použitím.
 • Je důležité vědět, zda je pomůcka odolná vůči vodě nebo jen proti vlhkosti či "stříkající" vodě. To je zásadní informace pro vlastní použití erotické pomůcky. Pouze vodovzdorné pomůcky je možné ponořit do vody. Při nižší udávané odolnosti proti vodě se její odolnost týká především okamžiku kdy ji umýváte a ošetřujete.
 • Proti vlhkosti pomůcku ochrání kondom. Takto chráněná pomůcka však není vodě odolná!
 • Pokud je pomůcka uváděna jako vodovzdorná, pak by mělo být možné používat ve vodě. V tom případě je potřeba dodržet všechny zásady, které tuto vodě odolnost předpokládají. Především je potřeba zkontrolovat, že všechny těsnící plochy uzavírající prostor pro akumulátor jsou dostatečně uzavřené, jejich plochy dotažené a že těsnící kroužky a lamely nechybí a řádně doléhají. Podrobnosti takové kontroly jsou vždy uvedeny v návodu pomůcky.
 • Při zjištění jakýchkoli nesrovnalostí v těsnění ploch na pomůcce ji rozhodně nepoužívejte ve vodě. S velkou pravděpodobností by došlo k jejímu zničení a ke ztrátě záruky.
 • Baterie z pomůcky po každém použití vyjímejte. Skladování pomůcky provádějte zásadně bez baterií.
 • Pokud je napájení pomůcky nebo její ovládání prováděno z externího zdroje pomocí přívodní napájecí šňůry, pak je nutné místu napojení kabelu do pomůcky nebo ovladače věnovat zvýšenou pozornost. Právě v těchto místech nejčastěji dochází k porušení odolnosti proti vodě nebo se zde kabel nejčastěji přelomí či jinak mechanicky poškodí.
 • Za napájecí kabely pomůcky nebo ovladače nikdy příliš netahejte nebo kabel mechanicky nenamáhejte.
 • Pokud pomůcku chcete vložit do kondomu, pak ji, pokud je to možné, vložte celou i s částí připojení ovládacího nebo napájecího kabelu.
 • Pomůcky po použití nikdy neukládejte neošetřené, s bateriemi, nevydezinfikované nebo nepřipravené na uložení.
 • Erotické pomůcky po použití a údržbě ukládejte do samostatných obalů. Nenechávejte je jen zasunuté mezi oblečení či jiné předměty ve skříních. Tlak na pomůcku některým pomůckám nesvědčí. Především jsou na deformaci náchylné pomůcky z měkkých porézních materiálů, které se mohou tlakem o jiné předměty dlouhodobě deformovat. Proto se vyplatí pro pomůcku ponechat originální obal nebo ji umístit do plátěného pytlíku, který zajistí její bezpečné a "vzdušné" uložení. Největším nebezpečím pro pomůcky je vlhko - z hlediska rizika vzniku plísní a příliš vysoká teplota - z pohledu možných chemických změn materiálu pomůcky. Samozřejmě hlavně záleží na materiálu ze kterého je pomůcka vyrobena. Jiné riziko poškození hrozí u pomůcky z nerezu nebo skla a jiné z latexu nebo silikonu.

Každý materiál sexuálních pomůcek se ošetřuje jinak

Každá erotická pomůcka je vyrobena z jiného materiálu. Materiál vizuálně stejné pomůcky se může lišit podle výrobce. Není proto podstatné, že pomůcky vypadají stejně nebo jsou na omak podobné. Rozhodující je skutečný materiál, ze kterého je pomůcka vyrobena. Někdy podle vzhledu či mechanických vlastností nemusí být vůbec jasné, z čeho je vlastně pomůcka vyrobena. Přitom každý materiál může mít své, jednoznačné požadavky na používání, ošetřování, dlouhodobou údržbu i uskladnění.

Informaci o tom, z čeho je vaše pomůcka vyrobena, získáte z návodu na použití. Těchto informací se držte a důsledně dodržujte zásady údržby pomůcky podle návodu. Jedině tak zajistíte dlouhodobou životnost pomůcky bez rizika zdravotních nebo jiných problémů. Při nákupu pomůcky věnujte materiálu, ze kterého je vyrobena, zvýšenou pozornost. Levné výrobky mají vždy svá omezení. U těch dražších se zase ujistěte, zda je materiál pomůcky opravdu takový, jaký je uváděný v návodu na použití! Někteří výrobci nemusí být až tak zcela stoprocentní...

Neporézní materiály

Neporézní materiály se udržují mnohem snadněji, jak materiály porézní. Většinou pro jejich bezpečné ošetření stačí řádné umytí teplou vodou s pomocí antibakteriálního mýdla. Následné otření a osušení pak zajistí jejich připravenost na použití nebo uložení. Některé materiály umožňují i desinfekci lihem nebo sterilizaci vyvařením ve vodní lázni. U zvláště odolných materiálů je dovoleno i jejich ošetření v myčce nádobí...

 • Hliník - je lehký a pevný kov. Bez povrchové ochrany se však pro výrobu erotických pomůcek nepoužívá. Povrchově se upravuje lakováním nebo galvanickým povlakem či eloxováním. Pokud by pomůcka z hliníku byla bez jakékoli povrchové ochrany, pak by nebyla zdravotně nezávadná a špatně by se udržovala a ošetřovala. Hliník je materiál, který se rychle ohřívá na tělesnou teplotu, ale může být také poměrně rychle podle potřeby ochlazen. Zahřívání se může provádět ve vodní nebo olejové lázni. Povrchově upravený hliník může být používaný se všemi druhy lubrikantů. K dokonalému ošetření po použití stačí teplá voda nebo voda se saponátem či mýdlem. Po osušení je pomůcka připravena k použití nebo k uložení.
 • Nerezové materiály - materiál je odolný korozi a chemikáliím. Pro výrobu erotických pomůcek se používá výhradně leštěný nerezový materiál. Díky vyleštění je povrch pomůcky dokonale hladký a pomůcka se velmi snadno a příjemně používá. Z hlediska životnosti, odolnosti a údržby jsou naprosto dokonalé. Lubrikanty je s nimi možné používat bez omezení. Podobně se tyto sexuální pomůcky dají předehřát v teplé vodě nebo olejové lázni. Vzhledem ke snadné údržbě a minimální poréznosti je nerezová pomůcka vhodná jak pro vaginální stimulaci, tak i pro anální stimulaci a masáž prostaty. Tomu bývají přizpůsobeny i rozměry a tvar pomůcky a často je pomůcka vyrobena tak, aby jednou stranou mohla být použita pro vaginální použití a stimulaci bodu G a druhou stranou pro stimulaci anální a masáž prostaty. Je sice na pořízení nákladnější, ale s klidným svědomím se dá prohlásit, že taková pomůcka zcela jistě přežije jejího uživatele.
 • Keramické sexuální pomůcky - mohou mít naprosto jedinečné tvary. Keramika sama o sobě je porézní a proto tyto pomůcky jsou vždy opatřeny dokonalou glazurou, která na povrchu vytvoří neporézní vrstvu. Pomůcka se pak velmi snadno udržuje a má podobné vlastnosti jako pomůcky vyrobené z nerezu. Většinou mají vícenásobné použití jak pro vaginální, tak i anální stimulaci. Díky možnosti keramiku odlévat a teprve potom ji glazurovat, mohou být tvary pomůcky opravdu jedinečné. Pomůcky jsou hladké, neporézní, tedy snadno udržovatelné, hygienické a je snadné je temperovat teplem nebo chladem ve vodní nebo olejové lázni. Jsou trvanlivé za předpokladu, že nejsou vystaveny rázům nebo mechanickému poškození. Snadno se při pádu rozlomí nebo poškodí. Ideální je použití s lubrikantem. Vyhovují všechny typy lubrikantů bez omezení. Údržba je snadná, stačí opláchnout vodou, čistit antibakteriálním mýdlem. Desinfikovat její povrch je možné i lihem. Po otření a usušení je možné pomůcku použít nebo uložit. Poškozenou pomůcku je potřeba vyřadit. Poškození jejího povrchu by mohlo způsobit zranění pohlaví nebo kůže.
 • Sklo - povinně se používá bezpečnostní sklo u kterého nehrozí zranění střepy při případném rozbití pomůcky. Materiálem je borokřemičité sklo, borosilikátové sklo nebo sklo na výrobu tvrzených oken. Skleněné hračky jsou pevné, relativně odolné a lehce se udržují. Stačí je jednoduše umýt mýdlem a vodou. Výrobky z borosilikátového skla je možné ponořit do vroucí vody a takto ke vydesinfikovat. Jsou velmi trvanlivé a odolné proti zlomení. Pokud však pomůcka spadne na tvrdý povrch, se může stát, že se v materiálu skla objeví malé vlásečnicové praskliny, které by potencionálně mohly vést porušení skla vlivem mechanického namáhání nebo změny teploty. Dochází k tomu většinou při pádu pomůcky na pevnou podložku nebo podlahu. Pokud spadne na tvrdý povrch, je lépe ji dále nepoužívat.
 • Vlastnosti skleněné erotické pomůcky jsou podobné jako vlastnosti keramických pomůcek. Pomůcka se vyrábí výhradně z plného materiálu. Nikdy nesmí být vyrobena jako dutá. Jedině plný materiál zajistí bezpečnost při jejím používáni a odolnost proti běžným rázům a teplotám. V plném materiálu nedochází ke pnutí materiálu a pomůcka je dokonale tuhá. Použití lubrikantů je bez omezení. Životnost pomůcky je prakticky neomezená. Důležité je zabránit rozbití pomůcky. Ošetřování je velmi snadné, stačí omýt teplou vodou a mýdlem nebo saponátem. Po otření a osušení je možné pomůcku použít nebo uložit. Desinfikovat její povrch je možné lihem. Jediným omezením skla je, že se nesmí vystavovat velkým tepelným změnám. Není tedy vhodné pomůcku ani příliš zahřívat, ale ani ji extrémně ochlazovat. Poškozená pomůcka se nesmí používat neboť by mohla způsobit zranění pohlaví nebo povrchu kůže.
 • Umělé sklo - Pyrex - je sklo, které je odolnější vůči nárazům a extrémním teplotám, než je klasické netříštivé sklo. Údržba je stejná jako u skla. Stačí pomůcku omýt teplou vodou a antibakteriálním mýdlem. Výrobci většinou uvádějí, že pomůcku je možné sterilizovat v horké vodě převařením nebo ji ošetřovat v myčce nádobí.
 • Lékařský plast a Elastomed - neporézní a odolné materiály které se velmi snadno čistí a ošetřují. Snadná údržba a čistění, velká pevnost a odolnost. Použití lubrikantů u těchto materiálů nemá omezení. Čištění teplou vodou a antibakteriálním mýdlem není problémem. Příliš vysoká teplota vody by však mohla způsobit deformaci pomůcky. tyto pomůcky tedy není možné vyvařovat.
 • Silikon se v posledních letech stal velmi žádaným materiálem pro výrobu erotických hraček.Výrobky ze silikonu nejsou porézní a snadno se udržují. Silikon a především lékařský silikon je hypoalergenní, hygienický a trvanlivý materiál. Pro výrobu sexuálních pomůcek se používá lékařský silikon. Ten materiál splňuje náročné hygienické normy a předpisy. Údržba pomůcky je snadná. Stačí omytí teplou vodou s pomocí antibakteriálního mýdla. Desinfekce je možná varem po dobu tří minut. Pomůcka samozřejmě nesmí obsahovat vibrátor nebo jiné materiály, které by teplota varu vody mohla zdeformovat nebo poškodit. Silikonové pomůcky by neměly být používány se silikonovým lubrikantu. Ostatní lubrikanty však jsou povoleny také. Použití kondomů se doporučuje, ale nevyžaduje.
 • Dřevo je u erotických pomůcek považované za luxusní materiál. Dřevěné hračky nejsou v nabídce úplně běžné. Pokud je nějaký výrobce nabízí, pak většinou jako luxusní výrobky. Materiálem pak bývá tvrdé, ušlechtilé, někdy exotické dřevo. Jsou pevné a snadno se udržují pomocí desinfekčního mýdla, teplé vody a jemného hadříku nebo měkké houbičky. Dřevo se používá především pro vysoce kvalitní didla a proto i jejich cena je značná. Výběr zvláště cenných dřevin pro jejich konstrukci je zárukou dlouhé životnosti. Odolnost a bezpečnost navíc zajišťují povrchové laky, které splňují požadavky na zdravotní nezávadnost, neporéznost a snadnou údržbu. Dokonalé je především jejich provedení a nenapodobitelná kresba dřeva. Vzhledem k tomu, že se jedná o luxusní výrobky,mají i velmi pečlivě zpracovaný návod na použití a údržbu. Mohou být použity se všemi druhy lubrikantů. K ošetřování stačí teplá voda, antibakteriální mýdlo, pro desinfekci líh. Většinou se dodávají i s čistící soupravou, která vše potřebné obsahuje. je však potřeba se připravit na cenu, která nebude obvyklá...

Porézní materiály pro výrobu sexuálních pomůcek

S údržbou a použitím erotických pomůcek z porézních materiálů je to trochu složitější, ale i tak jejich údržba a ošetření není nijak zvlášť náročné. Pro jejich bezpečné ošetření se používá řádné umytí teplou vodou s pomocí antibakteriálního mýdla, případně se používají desinfekční přípravky speciálně vyvinuté pro ošetřování erotických pomůcek.

Pro použití pomůcek z porézních materiálů je vhodná jejich dodatečná ochrana použitím kondomu. Poréznost materiálu nemusí zajistit dokonalé ošetření povrchu sexuální pomůcky. Dokonalou, 100% ochranu u nich zajistí právě až použití kondomu. Oddělí povrch materiálu pomůcky od sliznice nebo kůže pohlaví. Jednorázové použití kondomu pak zajistí ochranu proti přenosu pohlavně přenosných chorob, bakterií a kvasinek.

Vzhledem k tomu, že erotické pomůcky se vyrábí již řadu let, najdete na trhu výrobky z různého materiálu. Mnohé materiály jsou dnes už překonané a výrobci od jejich použití upustili. Přesto se s nimi ještě můžete v nabídkách obchodů setkat. Nové materiály jsou zdravotně nezávadné, velmi blízké tkáni lidského těla, snadněji se udržují a jsou velmi příjemné pro dotek s tělem i pohlavím.

 • Akryl je možné použít se všemi druhy lubrikantů. Pomůcku je možné čistit desinfekčním mýdlem a teplou vodou. Použití kondomu je vhodné.
 • Cyberskin (materiál se také prodával jako Ultraskin, SoftSkin, a UR3), je velmi jemný a citlivý materiál. Výrobky z něho mohou být používány pouze s lubrikanty na vodní bázi. Olejové a jiné lubrikanty tento materiál narušují. Ošetřování pomůcky se provádí důkladným omytím teplou vodou a antibakteriálním mýdlem. Osušení se provádí oschnutím pomůcky na vzduchu.  V návodech na použití výrobku výrobci uvádějí konkrétní podmínky pro použití výrobku a návod na údržbu a skladování. Pro skladování pomůcek z tohoto jemného materiálu se doporučuje pomůcku před uložením lehce zaprášit práškem z kukuřičného škrobu. Ten bývá nabízen jako příslušenství pro údržbu pomůcky. Nepoužívejte pudr, kukuřičný škrob je bezpečnější. Pro skladování se doporučuje použít igelitový sáček. Použití kondomu společně s erotickou pomůckou je v návodu na použití uváděno jako podmínka pro použití pomůcky při vkládání do pochvy nebo konečníku.
 • Elastomer a TPR (Thermo Plastic Rubber) - odolný, hypoalergenní měkký plast, který neobsahuje nebezpečné přísady pro změkčování plastů - ftaláty. Některé výrobky z tohoto materiálu mohou být mírně porezí. K použití se doporučují lubrikanty na vodní bázi. Oleje mohou povrch pomůcky narušit. Čistění pomůcky se provádí teplou vodou a antibakteriálním mýdlem nebo pomocí čistících a desinfekčních přípravků, které se používají pro údržbu erotických pomůcek. Použití kondomů se doporučuje, ale nevyžaduje.
 • Z tvrdého plastu - jedná se o porézní materiál, který může být použit s jakýmkoliv typem lubrikantu. Pomůcku je možné čistit teplou vodou a antibakteriálním mýdlem nebo pomocí čistících prostředků na údržbu erotických pomůcek. Použití kondomu je nutností!!!
 • Nitril je syntetický kaučuk který neobsahuje latex. Tento materiál je výhodný pro lidi kteří trpí alergií na latex v jakékoli podobě. vyrábí se z něj i prezervativy, lékařské rukavice, Femidom (ženské kondomy) nebo ústní roušky pro orální sex. Z tohoto materiálu se vyrábí řada druhů erotických pomůcek. Ošetřuje se jemným antibakteriálním mýdlem a teplou vodou. Pro ošetřování výrobků z tohoto materiálu jsou vyvinuty i speciální čisticí prostředky.
 • Jelly-Guma je měkká pryž, která obsahuje latex a nebezpečné ftaláty. Po použití je potřeba pomůcku umýt antibakteriálním mýdlem a teplou vodou nebo čisticím prostředkem na erotické pomůcky. Použití kondomu je nutností!!!
 • Neopren lze prát mýdlem a vodou nebo hračky čistič a nechá uschnout na vzduchu úplně.
 • Nylon je materiál často používaný pro výrobu "postrojů" a bondáže. Od kůže ho samozřejmě poznáte, ale na rozdíl od kůže se mnohem lépe se udržuje a čistí. Nylon je možné prát v pračce na jemný šetrný cyklus nebo lépe ručně. Nylon se plouživá především na výrobu erotického spodního prádla a na popruhy u připínatelných didel a vibrátorů. Šetrné praní je nutné z důvodu zachování tvaru popruhů a spodního prádla. Suší se přirozeným nebo vlažným vzduchem. Sušení v sušičce prádla není vhodné.
 • Silagel, silikonové materiály a směsi, vinyl - výrobky je možné po použití ošetřit teplou vodou a mýdlem nebo čistícími přípravky na erotické pomůcky.  Některé výrobky jsou vyrobeny z materiálů na silikonové bázi. Základem je však právě použití silikonu. Jedná se o směsi různých materiálů, někdy odlišných vlastností. Takovéto materiály jsou pak odolnější a mají lepší mechanické vlastnosti. Nevýhodou je, že obsahují menší množství potenciálně problémových chemických látek a jsou více porézní. Kvůli poréznosti materiálu je jejich údržba obtížnější než u výrobků z čistého silikonu. Použití kondomů se doporučuje, ale nevyžaduje.
 • Kožené erotické pomůcky - je možné čistit teplou vodou a mýdlem. Jedná se například o části oděvů, řemeny, biče, pouta a o řadu dalších potřeb především pro SM praktiky. Pro ošetření kůže je vhodné používat speciální prostředky na ošetření kůže nebo je desinfikovat otřením roztokem lihu. Po ošetření je nutné kůži nechat oschnout na vzduchu po dobu alespoň 24 hodin. Výrobky z kůže při sušení položte na ručník, nevěšte je, protože vlhká kůže se může protáhnout. Kůže se dá dlouhodobě udržet hebká a vláčná z použití speciálních prostředků na údržbu výrobků z kůže. Nikdy kůži nemáčejte nebo neperte!!! Ztvrdla by a její vlastnosti by bylo velmi obtížné znovu obnovit..

   

Důležité upozornění:

Řada plastů používaných při výrobě erotických pomůcek obsahuje další přidané chemické látky, které upravují jejich mechanické a chemické vlastnosti a zabraňují například zvýšené křehkosti nebo stárnutí materiálu. Takovou klasickou příměsí plastů jsou ftaláty. Ftaláty (vyslovuje se "Thal-ates") jsou změkčovadla plastů, která podle posledních výzkumů mohou být karcinogenní. Pokud zakoupíte sexuální pomůcku z plastu, která tyto chemikálie obsahuje, pak pomůcku nesmíte přímo vkládat ani do pochvy, ale ani do konečníku. Jejich sliznice jsou totiž nejen velmi citlivé, ale také mohou ve zvýšené míře absorbovat tyto nežádoucí látky. Takovéto pomůcky se dají pro erotické potřeby používat pouze za předpokladu, že jsou doplněny o prezervativ, který je na ně nasazen. Pak žádný problém nehrozí. Dnes se tyto materiály pro výrobu erotických pomůcek už nepoužívají. Můžete však zakoupit levné starší modely erotických pomůcek, které byly ještě vyrobeny z plastů, které ftaláty obsahovaly.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)