Jste zde

Milenci po letech - ze studentské lásky

Milenci po letech - ze studentské lásky

Hlavní téma:"Sexuální chování a vztahy".
Volné pokračování článků "O lásce a sexu" a "Jak se lidé stanou milenci?".

To, co se neodvážili udělat v době když byli mladí, nezadaní, bez závazků a studovali, udělají když se jejich životy po létech znovu setkají... Tehdy si možná netroufli vyjádřit své city nebo jejich láska byla platonická. Za ta léta však jejich cit nezeslábl, sympatie nebo láska přetrvala... A to i přesto, že každý z nich už nyní má kus života prožitého někde jinde, možná s někým jiným... Pro jednoho (nebo pro oba) to může znamenat, že budou nevěrní svým partnerům, může se však stát, že v tu dobu budou oba volní. 

Nejsilnější vzpomínky a emotivní zážitky si většinou spojujeme s obdobím mládí. Proto i studentské lásky patří k těm, které v nás zůstávají uloženy nadlouho, ne-li natrvalo. Možná se k nim někdy ve vzpomínkách i vracíme a někdy se třeba i zamyslíme nad tím, jaké by to to bylo, kdyby ... Mnohé muže dívky, do kterých jako chlapci, zamilovali na škole, ovlivní natolik, že se mohou stát i vzorem pro výběr dalších partnerek. Říká se, že nejčastěji chlapce ovlivní vzhled matky, pokud je to pravda, pak studentské lásky mají minimálně stejnou moc. V období dospívání se totiž, nejen u mužů, vytváří určité představy o dívce, ženě, partnerce, se kterou by chtěl být. Po prvních láskách už má mladý muž většinou celkem jasno, jaké typy žen se mu líbí. Proto jeho další volby, pokud se jejich cesty definitivně nespojí, může být právě studentská láska vzorem.

Jednou z takových klasických situací při kterých se vzpomínky vybavují naplno může být setkání spolužáků po x letech. Asi každý ví, že na setkáních spolužáků jako by se čas zastavil. Všichni jsou sice jiní, starší, moudřejší, ale na takovém setkání mají pocit, že jsou zpět ve svých školních letech. Vzpomínají a vzpomínky jim připomínají okamžiky, kdy byli mladí, plní síly, energie a vše dobré, někdy i to horší bylo ještě před nimi. Dnes mají každý své životní zkušenosti, ale vzpomínky a pocity, které vyvolávají jsou zpět.

Platonické lásky ze školních let se připomenou a najednou už nechybí ostych si o svých tehdejších pocitech popovídat. Většinou o nich ten druhý věděl nebo ví a je mu příjemné se k nim znovu po letech vrátit. Studentská láska má své kouzlo a to dokáže vše krásné připomenout, vrátit, rozdmýchat... Mnozí se už stihli rozvést, jiní nemají až tak dokonalé manželství, jak by si přáli a vzpomínky a obnoví pocity a představy o všem co bylo nebo co mohlo být. Většinou pak není až tak velký problém dohnat to, co tehdy si nedokázali sdělit a co proto nemohli prožít.

Trocha alkoholu, sentiment, náhlé vzplanutí starých citů a setkání spolužáků může pro ty dva skončit tak, jak by si nikdy nemysleli že skončí. Z pohledu jejich partnerů, manželů nebo manželek se samozřejmě jedná o nevěru. Pro ty dva je to však naplnění tehdejších nevyslovených citů, které léty zavál čas. Takovýto nevěra je většinou jednorázová. Pokud se takovýto jednorázový sexuální úlet nestane obecně známým, má šanci, že se něm partneři "nevěrníků" nikdy nedoví.

Někdy se však vše vrátí do školních let...

Lidová moudrost praví "Nejde dvakrát vstoupit do stejné řeky ..." Ale někdy se stane, že emoce se opět probudí a pak i nepředpokládaný sex se spolužákem nebo spolužačkou může pro manželský vztah nebo partnerský vztah obou nebo jednoho znamenat vážný problém. Láska je někdy nevyzpytatelná a nedá se dopředu zhodnotit, co takovýto jednorázový sex dokáže udělat s jejich dalším životem. Většinou se však jedná o jednorázový sex, který byl krásným připomenutím školních lásek, ale zodpovědnost a pocit, že život je už někde jinde a s ním i povinnosti k dětem, rodině a známým, převáží nad vzplanutím.

Takováto platonická nenaplněná láska však nemusí souviset jen se studentským obdobím života. Může se týkat jakéhokoli životního období a v podstatě jakékoli životní situace v minulosti. 

Když se lidé v životě míjí...

Často se lidé nepotkají ve správnou chvíli. Možná právě mají své partnery nebo partnerky se kterými sice teprve chodí, možná už mají závazky... Nedokážou udělat rozhodnutí opustit je a odejít za novým pocitem lásky. Možná k sobě vnímají cit, náklonnost, lásku, ale nedokáží si to plně přiznat a tak raději zůstanou u toho, čemu se říká "jistota"... Takto se jednou míjí ona s ním, pak on s ní a život plyne. Nakonec se potkají a vše začne být krásné, úžasné, nepopsatelné... Možná i proto, že tu spoustu omylu, chyb nebo zklamání prožili někde jinde, s někým jiným ...

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)