Jste zde

Doplňková masážní technika - špetka

Doplňková masážní technika - špetka

Hlavní téma: "Umění doteku".
Volné pokračování článku "Masážní techniky používané při všech druzích masáží".

Technika "špetka" patří mezi techniky při kterých je kůže a tkáň stlačována a následně natahována. Představit si tuto techniku můžete tak, že mezi prsty uchopíte ze solničky sůl... Přesně tak se technika provádí i na těle. Je jasné, že se dá provádět jen tam, kde je dostatečně volná kožní řasa, která takovéto uchopení kůže dovoluje.

Technika stisku a tažení, tedy ˇšpetky" se dá aplikovat na kloubech končetin, bocích,břiše, hlavě nebo na krční části páteře.

Jak se technika "špetky" provádí?

Pevně uchopte a potom pevně stiskněte kožní řasu a následně ji jemně a opatrně odtahujte směrem kolmo na uchopení.

Tím, že kůži natáhnete společně s jejím podkožím dojde k jejímu protažení a uvolnění. Tah provádějte jen do přijatelné krajní meze a na chvíli koncové pole zůstaňte. Tím dojde k jejímu uvolnění a prodloužení ve fyziologických mezích. Následně dojde k prokrvení tkáně a uvolnění lymfy. Tyto pozitivní změny úspěšně zmenšují řadu negativních pocitů a projevů bolesti v masírovaných částech těla.

Jedná se vlastně o techniku "protažení" kůže a podkoží, která se dá aplikovat především na místech, kde by jiné techniky byly méně účinné. Technika se dá aplikovat celkem snadno a její opakování se nijak výrazně nemusí omezovat.

Technika "špetky" se dá kombinovat s technikou třesení tkání. Ve fázi závěrečného protažení se rytmicky s tkání zatřese, což přinese její ještě intenzivnější uvolnění a rychlejší prokrvení. Pří třesení je potřeba dávat pozor na to, aby prsty tkáň udržely a ona nevyklouzla. Pozornost je také potřeba věnovat tomu, aby stisk prstů nebyl příliš velký a nezpůsoboval nepříjemné pocity nebo bolest.

Velmi dobře se technika "špetky" provádí na bocích nebo břiše. V těchto místech se dá špetka provádět také intenzivnějším způsobem - sevřením tkáně mezi dlaň a prsty. Záhyb kůže je na bocích a břiše volnější a takovýto větší úchop mezi prsty a dlaň dovoluje. Tah, nebo případně třesení, je možné provádět rytmicky a přitom "špetku" posouvat po celé části břicha a nebo bocích. Na některé lidi má tato technika plošného úchopu a jemného třesení tkání boků a břicha vzrušující účinek.

 

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)

Štítky: