Jste zde

Guarana - Paullinie nápojná (Paullinia cupana)

Guarana - Paullinie nápojná (Paullinia cupana)

Pokračování článku "Přírodní afrodiziaka a doporučené potraviny".

Guarana - legendární rostlina z Amazonského pralesa. Je zdrojem až čtyřnásobného množství kofeinu, než je obvyklé v kávě. Zlepšuje kardiovaskulární činnost, čímž dochází k dokonalejšímu prokrvení v intimních partiích, dodává energii a posiluje libido.
Bylinka známá domorodci jako přírodní všelék. Díky vysokému obsahu účinných látek působí příznivě na různé oblasti lidského těla. V dnešní době je Guarana vyhledávána hlavně pro své povzbudivé účinky na organismus. Poradí si s neduhy jako jsou průjmy, migrény, únava, impotence či premenstruační syndrom.

Alternativní název: Paulinie nápojná
Latinský název: Paullinia cupana
Výskyt: Amazonský prales ( Brazílie, Ekvádor, Venezuela, Kolumbie)
Zajímavost: Obsah kofeinu v guaraně je až 4x větší než v běžném šálku kávy a účinek je dlouhodobější, díky pomalému vstřebávání.

Guarana prášek 100g

http://guaranaplus.cz/
https://eshop.guaranaplus.cz
https://exoticherbs.cz

Guarana, neboli Paullinie nápojná (Paullinia cupana), je stálezelený keř s popínavými větvemi rostoucí převážně v Brazílii a tropické oblasti Ekvádoru, Venezuely a Kolumbie. Kvete bílými květy uskupenými v hroznovitém květenství, ze kterých se po opylení vyvinou plody . Zralá oplodí jsou oranžová až červená a po puknutí z nich doslova vykukují semena vzhledem připomínající oči.

Semena guarany jsou již po staletí využívána domorodými obyvateli jako přírodní všelék. Obsahují celou řadu lidskému tělu prospěšných látek. Díky vysokému procentu tříslovin používají Indiáni originální brazilskou guaranu proti průjmu a při úplavici. Podíl balastních rostlinných vláken pozitivně ovlivňuje trávení, najdeme zde také antioxidanty, vitamíny nebo rostlinné oleje. Povzbuzující účinná složka je tvořena alkaloidy theobrominem, theofylinem a zejména guaraninem, což je analog kofeinu.

Srovnání účinku kofeinu v kávě, čaji a guaraně

Mnoho z nás v dnešní uspěchané době dopuje svůj organismus kofeinem, zejména prostřednictvím pití kávy nebo černého čaje. Účinek je v tomto případě bohužel poměrně krátkodobý, navíc nerovnoměrný s rychlým nástupem a po odeznění naopak nastává útlum. U některých konzumentů může být doprovázen také podrážděním žaludku.

Množství kofeinu je u guarany až čtyřnásobné ve srovnání s kávou, vstřebávání guaraninovo-taninového komplexu je ale pomalejší, působení rovnoměrnější a podstatně delší bez negativních dopadů známých u kávy.

Procentní podíl kofeinu v surovině
kávová zrna
1 - 2,5%
čajové lístky
2,5 - 4,5%
semena gurany
4 - 8%

Orientační složení usušených semen guarany

rostlinná vlákna 49,00%
kofein 8,00%
pryskyřice 8,00%
voda 7,50%
škrob 7,00%
kyselina tříslová 6,00%
oleje 3,00%
kyselina eikosenová 2,50%
červená barviva 1,50%
theofylin 0,07%
theobromin 0,03%
ostatní (pektin, kyselina jablečná, dextrin, soli, saponin, ...) 7,40%

Originální brazilská Guarana GUARANAPLUS v nejširší nabídce na českém trhu ve formě tablet, čistého prášku nebo ve veganských tabletách je jen u nás k dostání také ve výhodných XL baleních.

Bylinky ve formě tablet, kapslí a čistého prášku jsou dostupné na https://eshop.guaranaplus.cz.
Bylinky ve formě veganských kapslí, balených v kompostovatelném sáčku který je vložený do hezkého papírového tubusu, jsou dostupné na https://exoticherbs.cz.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

ZDROJ: http://guaranaplus.cz/

(AK)(KOMERČNÍ SDĚLENÍ)