Jste zde

INFRASAUNA SALUS

INFRASAUNA  SALUS

NOVÁ TECHNOLOGIE SAUNOVÁNÍ

Infrasauna představuje novou generaci saun fungující na zcela odlišném principu než běžné sauny. Mezi těmi, kdo měl možnost vyzkoušet vynikající vlastnosti tohoto infračerveného tepelného systému byli sportovci na OH v Atlantě v roce 1996, kde byla infrasauna vyhlášena saunou pro OH.

Systém byl zpočátku využíván výhradně v oblasti medicíny. V současné době jsou infrakabiny používány širokou veřejností. Uplatnění nacházejí ve zdravotnictví, sportovních klubech, rehabilitačních centrech, kosmetických ústavech, hotelích a domácnostech po celém světě. Systém odpovídá mezinárodnímu bezpečnostnímu standartu.

Infrasauna je určena jak pro potící, tak i léčebné kůry. Je vhodná i pro osoby, které se léčí s krevním tlakem, nebo těžce snášející vysokou teplotu v klasické sauně. INFRAČERVENÝ TEPELNÝ SYSTÉM, který je v infrasauně instalovaný, je v zahraničí nazýván "DOMÁCÍM LÉKAŘEM", vede k velmi účinné detoxikaci organizmu a léčbě našeho těla při teplotě do 60°C. Stává se běžnou součástí terapeutické léčby i v našem zdravotnictví včetně lázeňského prostředí.

 

DOPLŇKOVÁ PROCEDURA

NATŘENÍ TĚLA 
ESENCIÁLNÍMI OLEJI ÁJURVÉDSKÝMI MASÁŽNÍMI TECHNIKAMI

Natření těla éterickými oleji, které se získávají z rostlin nebo jejich částí, je nejpoužívanější ájurvédskou metodou. Jejím cílem je, vedle odstranění napětí a prokrvení, dostat do těla aromatické esence a umožnit plné rozvinutí jejich účinků. Oleje  dodají pkožce cenné látky a současně ji nádherně uvolní.posiluje celé tělo - celkově uklidňuje tělo i mysl - navozuje podmínky pro normální funkci krevního oběhu a nervové soustavy - zlepšuje cirkulaci lymfy v lymfatickém systému - zlepšuje kvalitu pleti, je nesrovnatelná s kosmetickým ošetrením - redukuje otoky a krevní oběh - posiluje plíce, vnitřnosti a zlepšuje funkci orgánů - zlepšuje kvalitu pokožky - napomáhá regulaci střev a trávení, usnadňuje zpracování potravy - napomáhá urychlovat spalování tukových zásob - pomáhá zmírňovat následky paralýzy a obrny - má positivní efekt u artritid, bolestí zad, stresu - positivně působí na spánek Po masáži se ponechává olej na kůži co nejdelší dobu, aby tak mohlo dojít k jeho vstřebání a plně se projevily jeho pozitivní účinky. Pokožka po olejové masáži zůstane vláčná, pružná a zregenerovaná. Příznivé účinky oleje je vhodné zachovat po co nejdelší dobu. Při následné osobní hygieně pro lehké odstranění zbytků oleje doporučuji použít sprchování vlažnou vodou a přírodní mýdlo. Kvalita kůže po provedení ájurvédské masáže je srovnatelná s provedením kosmetiky za použití špičkových a tedy neskutečně drahých krémů a přípravků. Masážní techniky a důslednost masáže vám na kůži provedou spolu s účinkem esenciálních olejů dokonalé vyčištění a odstranění odumřelých vrstev kůže. Přitom jako brusný materiál slouží ruce maséra a jemné esenciální oleje. A tento účinek je jen tak mimochodem jako jeden z bonusů při ájurvédské masáži ....

Aby masáž měla co největší účinky, měli byste se jí zúčastnit aktivně. Soustřeďte se, zavřete oči a vnímejte svůj dech v souvislosti s masírovanými částmi těla. tato procedura je vynikající metodou k odstranění stresu a k uvolnění, nabízí možnost nechat se opravdu příjemně hýčkat.
 

Pro představu uvádím

Ceník infrasauny SALUS

Druh sauny Poznámka Ovlivňuje Doba pobytu v RC
(trvání procedury)
Cena

INFRASAUNA SALUS

pro 2 osoby

Prohřátí organismu, uvolnění napětí, aktivace lymfatického systému, relaxace, redukce hmotnosti tělo, mysl

2 hodiny pobytu

až 40 minut infrasauna
+  odpočinek

300,-Kč
pro dvě osoby

PERMANENTKA na 10 +1

INFRASAUNA SALUS pro 2 osoby

Ušetříte 10% ceny  

2 hodiny pobytu

až 40 minut infrasauna
+  odpočinek

3000,-Kč
pro dvě osoby
a
BONUS 10% ceny

Harmonizace a natření celého těla vzácnými oleji

po

INFRASAUNĚ SALUS

Po prohřátí organismu a potní kůře v infrasauně následuje jemné natření celého těla vzácnými oleji za použití ájurvédských masážních technik a dlouhých tahů.
Maximální učinek této ájurvédské procedury.

tělo, mysl

silně kosmetický a ozdravný účinek

v rámci pobytu při infrasauně SALUS

30 minut natření celého těla vzácnými oleji za použití ájurvédských masážních technik a dlouhých tahů
+ následuje odpočinek

300,-Kč infrasauna a harmonizace a oleje
pro
jednu osobu

V ceně je zahrnuta procedura infrasauny, 3 ručníky, teplá masážní sprcha, pitný režim. Po infrasauně je nutný odpočinek v minimální délce 30 minut, lepší je delší.

VŠEOBECNĚ ZNÁMÉ TERAPEUTICKÉ ÚČINKY.
* Zvyšuje rozpínavost tkáně.
* Ihned snižuje ztuhlost končetin, kloubů a zad.
* Snižuje svalové napětí.
* Mírní bolesti.
* Stimuluje krevní oběh.
* Působí při léčbě chorobných zánětlivých procesů kůže.
* Je vhodným doplnkem pro redukci váhy. Tělo zde za 30 minut spálí až 600 cal.
* Součást přípravy sportovců před i po zátěži. (testováno na OH v Atlantě)
* Účinná relaxace a regenerace organismu.

ZPŮSOB UŽITÍ:

1.) 1-2krát týdně
* Doba nahřátí infrasauny na provozní teplotu je 5-10 minut pro potící kůru.
* Ideální doba pobytu v infrasauně pro potící kůru při teplotě 50-60°C je 30-40 minut.
* Potivost je 2x vyšší než u klasické sauny.
* Koupel nebo příjemná sprcha před prohříváním podpoří větší výdej potu.
* Dostatek vody v těle pomáhá infrazáření ke vzniku intenzivní potní reakce
* Pijte tekutiny před, při saunování i po sauně a to v dostatečné míře.
* K pití používejte neslazenou minerální, kvalitní stolní vodu, nebo neslazený čaj.
* Používejte 2-3 ručníky:
- jeden si rozložte pod sebe na sezení
- druhý položte na zem pod sebe k odchytávání vypoceného potu
- třetím ručníkem můžete stírat další pot z těla
* Potící kúru ukončete osprchováním nebo okoupáním vlažnou vodou.
* Ideální je kombinace s vodní masáží.

2.) Denní použití
* Prevence organismu
* Příprava ke sportovní činnosti
* Příprava před léčebnou kůrou
* Příprava před klasickou masáží
* Délka pro uvedené procedury je podle potřeby 5-15 minut
* Ihned po zapnutí infrasauny vstupte do kabiny i v lehkém oblečení
* Ohřev těla probíhá i přes oděv při teplotě od 20 do 60 stupňů Celsia.
* Léčebné účinky infrazáření lze využít i při otevřených dveřích infrasauny
* To může řešit problémy lidí trpících klaustrofobií.
* Při nižší teplotě se pak saunovaný nebude intenzivně potit, to ale není na závadu.
* Konkrétní možnosti léčby v infrasauně konzultujte se svým lékařem.

KONTRAINDIKACE

* Pokud jste nemocní, konzultujte použití infrasauny se svým lékařem.
* Pokud používáte jakékoli léky, konzultujte se svým lékařem jakoukoli možnou interakci léku s infračerveným zářením.
* Nedoporučuje se zvýšení teploty tělového jádra u lidí s léčbou adrenalinem, systémovým lupus erytematosus anebo skleróze multiplex.
* Teplo se nemá používat 48 hodin po akutním poškození kloubního pouzdra, anebo do té doby než dojde k redukci teploty a otoku kloubu.
* Pokud jsou otoky kloubů chronického charakteru, léčba jakýmkoli zvyšováním teploty nemusí reagovat právě nejlépe.
* Intenzivní prohřátí je striktně kontraindikováno při infekcích jakéhokoli charakteru a v kterémkoli místě našeho organismu.
* Kovový materiál, umělé klouby, kosti a jakékoli jiné chirurgické implantáty obecně odrážejí infračervené paprsky, a proto nejsou tímto systémem zahřívány. Nicméně je doporučena konzultace s lékařem před začátkem používání Infračerveného Termální Systému.
* Samozřejmě, pokud by se vyskytly bolesti kdekoli blízko implantátu, okamžitě přerušte používání.
* Nedoporučuje se lidem se silikonovými implantáty.
* Samozřejmě kontraindikací je jakékoli další používání infrasauny u lidí, u kterých se jejich zdravotní stav zhorší.
* Lidé používáním Infračerveného Termálního Systému nepociťují bolest a pokud ano, je používání kontraindikováno, anebo dočasně nevhodné.
* Nepokoušejte se o osobní léčbu jakéhokoli onemocnění pomocí infrasauny bez supervize a doporučení vašeho lékaře.

O INFRASAUNĚ A INFRAČERVENËM ZÁŘENÍ

INFRAČERVENÉ ZÁŘENÍ
Vyhřívací kabina znamená skutečně revoluci v možnosti regenerace organismu za využití terapeutického efektu infračerveného záření. Je infračervené záření této kabiny skutečně bezpečné?
Není třeba mít obavy. Toto záření nemá nic společného s UV zářením (odpovědným za spálení kůže při opalování a s poškozením kůže), anebo nukleárním zářením. Zářící teplo je jednoduše forma energie, zahřívající tělesa přímo, a to bez zahřívání vzduchu, který je mezi nimi. Zářící teplo se také nazývá infračervené záření (IR). Infračervený segment elektromagnetického záření je rozdělen do 3 segmentů podle vlnové délky (měřené v mikronech) a zde rozlišujeme:

1. 0,07 - 1,4 mikronu (IR-A) krátké vlny
2. 1,4 - 3 mikronu (IR-B) střední vlny
3. nad 3 mikrony (IR-C) dlouhé vlny
(Hupka, J. 1993)

Segment infračerveného záření se v elektromagnetickém poli nachází pod červeným světlem, které je nejnižší energetickou složkou viditelného záření. Infračervené světlo je pro lidské oči neviditelné a je spatřitelné pouze pomocí speciálních kamer, které transformují infračervené světlo na barvu viditelnou pro naše oči. Infračervené světlo sice nevidíme, ale můžeme ho cítit, vnímáme ho jako teplo. Slunce produkuje většinu své energie v infračervené části spektra. Naše atmosféra má "okno", které dovoluje průchod infračervených paprsků o vlnové délce 7 - 14 mikronů až k Zemi. Když je Země zahřátá, vysílá rovněž infračervené záření, a to o vlnové délce 7 - 14 mikronů s maximem kolem 10 mikronů.

Podle Dr. Tsu-Tsair Oliver Chi a jeho souhrnu mechanismů působení infračervených záření na lidské tělo, infračervené paprsky jsou selektivně absorbovány tkáněmi, které potřebují zvýšit svůj výkon. Vnitřní (tělní) produkce infračervené energie, která probíhá v naších tkáních, je spřízněna s nejrůznějšími druhy ozdravných reakcí, které mohou potřebovat dodání energie do maximální možné míry na to, aby bylo dosaženo nejlepší možné ozdravné odezvy u tkání, které se nachází v ozdravném procesu. Tento fenomén se nazývá !resonanční absorbce.

INFRAČERVENÉ ZÁŘENÍ A JEHO ZDROJE
Slunce je základním zdrojem infračervené energie. Byli jste někdy venku za polojasného jarního počasí o teplotě kolem 30 stupňů a cítili se velice příjemně, když se slunce schovalo za jeden z nemnoha mraků? I když okolní teplota nepoklesla, cítili jste příjemné ochlazení, protože mrak nedovolil plný průchod infračerveným paprskům. Infračervené teplo v Infračerveném Termálním Systému má stejné vlastnosti jako teplo z našeho slunce, anebo jako teplo vyzařovaném naším tělem potřebné k udržení naší tělesné teploty.

Naše těla vyzařují infračervenou energii skrze naší kůži v rozsahu 3-50 mikronů. Naše dlaně vyzařují infračervenou energii mezi 8-14 mikrony. Reiki, uzdravování vyzařováním energie skrze naše dlaně, má v Číně tradici dlouhou 3000 let a je postavena na uzdravovacích vlastnostech přírodního infračerveného záření. Indičtí jogíni také doporučují uzdravování skrze naše dlaně, a to hlavně ve spojitosti s úlevou od unavených, namáhaných očí.

Dr. Tadashi Ishikawa patentoval zirkoniové keramické infračervené zářiče, které se v těchto Infračervených Termálních Systémech používají, v roce 1965, po pěti letech práce u Fuji Medical R and D department. Infračervený Termální Systém na základě těchto zářičů byl používán výhradně doktory v Japonsku, a to až do roku 1979, kdy byly uvolněny pro veřejnost. Tento systém byl zdokonalován od roku 1981, kdy byl prodán do USA. Panely, které produkují podobné infračervené záření, se používají v nemocnicích pro zahřívání novorozenců.

Zářiče v Infračerveném Termálním Systému vyzařují kolem 1/3 svého výkonu ve středních vlnách, od 2-5,6 mikronů, pro jejich hlubokou penetraci, a další 2/3 v dlouhých vlnách, od 5,6-25 mikronů se zaměřením výkonu rovnoměrně rozestřeného kolem 9,4 mikronů, které jsou vrcholem lidského infračerveného záření. Toto rozestření maximalizuje vysokou penetraci středně dlouhých vln a spojuje se poté s dlouhými vlnami, čímž se vytváří rozšíření resonanční absorbce ozdravujících se tkání. Čínští výzkumníci říkají, že vlnová délka 2-25 mikronů je nejvíce léčebná.

INFRAČERVENÝ TERMÁLNÍ SYSTÉM VERSUS TRADIČNÍ SAUNA
Infračervený Termální Systém používá infračervené záření pro přímou penetraci lidských tkání do hloubky přes 4 centimetry. Její záření je nastaveno co nejblíže lidskému záření tak, aby naše tělo mohlo absorbovat až 93% infračerveného záření, které se dostane k lidské pokožce. Běžná sauna je závislá na nepřímých působeních tepla: první je konvekce (vedení tepla v kapalném a plynném prostředí) a druhá kondukce (přímí kontakt mezi ohřátým plynem a položkou), které na nás mají ozdravný účinek. V Infračerveném Termálním Systému méně než 20% infračervené energie ohřívá vzduch, což nechává přes 80% na přímí ohřev našeho těla. Proto sauna na bázi infračerveného záření prohřívá lidské tělo do daleko větší hloubky a mnohem efektivněji než tradiční sauna. Většina infračervené energie je primárně spotřebována na přímou přeměnu v energii tepelnou, zatímco u tradiční sauny dochází k nadměrnému ohřevu vzduchu, který následně povrchově zahřívá naši pokožku. Tento zásadní rozdíl vysvětluje mnoho bezprecedentních výhod dosažitelných pouze používáním Infračerveného Termálního Systému, kterých není možné dosáhnout v tradičních saunách.

Infračervená energie produkována Infračerveným Termálním Systémem zvyšuje 2 až 3 krát objem potu v porovnání s tradiční saunou. Infračervený termální Systém pracuje s teplotou vzduchu v rozmezí 30 až 60 stupňů Celsia, zatímco tradiční sauna pracuje s teplotou v rozmezí 90 až 105 stupňů Celsia. Nižší teploty vzduchu jsou důležité pro lidi s vyšším kardiovaskulárním rizikem, protože toto riziko se při vysokých teplotách v tradičních saunách velmi zvyšuje. Němečtí výzkumníci oznámili prospěšný efekt jednohodinové celotělové infračervené sauny ve dvou skupinách hyperterzních pacientů, zkoumaných v roce 1989, který zahrnoval 24 hodinový vzestup periferního prokrvení a snížení krevního tlaku.

V infračervených saunách, kde teploty dosahují od 20 do 60 stupňů Celsia je také mnohem snazší a příjemnější dýchat, než je tomu v tradičních saunách. Infračervené sauny se mohou používat i s otevřenými dveřmi dokořán, pokud jediným požadovaným výsledkem je infračervená penetrace, nebo pokud požadujeme svalové prohřátí (sportovní svalové předehřátí) bez dosažení výrazné potivosti, a to vše i v plném oblečení. Tento přístup může být používán před svalovým strečinkem, posilováním, běháním anebo před vystavením se nízkým teplotám.

Infračervené sauny jsou jednodušší a příjemnější než tradiční sauny. Předehřátí tradiční sauny trvá 30 až 90 minut, což je dělá málo praktickými. Předehřátí infračervené sauny za pokojové teploty trvá asi 5 až 15 minut. Praktičtější pro domácí použití je tedy opět infračervená sauna.
Další výhodou jsou snížené provozní náklady.

ÚČINKY NA IMUNITNÍ SYSTÉM
Dr. Paro uvádí, že zvýšení tělesné teploty vede k usmrcení bakterií a virů nebo u některých druhů alespoň k zástavě jejich reprodukčního cyklu. Při infekci organismu dochází současně ke zmnožení leukocitů, odpovědných za likvidaci infekce.

Tohoto efektu můžeme dosáhnout i v infrakabině díky možným rozsahům infračerveného záření. V rámci prevence infekce se doporučuje pobývat v kabině nejprve krátký časový interval při nižší teplotě, pak postupně interval prodlužovat a teplotu zvyšovat. Pokusy z Michiganské university prokazují stimulaci imunitního systému a likvidaci infekce. Hlavně v počátečním stadiu onemocnění, kdy ještě nejsou choroby plně rozvinuty, se doporučuje včasné prohřívání k likvidaci infekce tepelným efektem. Jsou-li choroby plně rozvinuty, prohřívání se nedoporučuje, hrozí riziko zásahu do termoregulačních tělesných mechanismů.

INFRAČERVENÝ TERMÁLNÍ SYSTÉM, SPALOVÁNÍ KALORIÍ A KONTROLA NADVÁHY
V Guyton´s Textbook of Medical Physiology, můžeme číst, že na produkci 1 gramu potu, spotřebujeme 0,568 kcal energie.

Střední trénovaný člověk může v sauně vypotit 500 gramů potu, čímž spotřebuje 300 kcal - ekvivalent běhu na 3,5 až 5 kilometrů. Teplem trénovaný člověk může lehce vypotit 600 až 800 kcal bez žádných nežádoucích účinků. Zatímco pokles váhy způsobený ztrátou vody je lehce nahraditelný pitným režimem, spálené kalorie už do organismu dodány nebudou. Protože Infračervený Termální Systém zvyšuje produkci potu 2 až 3 krát oproti tradiční sauně, pomyšlení o zvýšeném spalování nadbytečných kalorií dosahuje impozantních hodnot. (The Journal of American Medical Association (JAMA) 7.srpna 1981)

Kalorická ztráta u osoby vážící kolem 75 kilogramů při 30 minutové sportovní zátěži:
Maratón 393
Plavání(kraul) 300
Jogging 300
Tennis (rychlá hra) 265
Infračervený Termální Systém spaluje 600 a více kalorií za 30 minut.

INFRAČERVENÉ ZÁŘENÍ A ELIMITACE TOXICKÝCH LÁTEK Z TĚLA
(Cline Medical Center, Nanaimo, British Columbia, Canada)

Dlouhodobým výzkumem bylo prokázáno, že složení potu v klasické sauně z 95 - 97 % tvoří voda. V infrakabině pak jen 80 - 85 %, zbytek tvoří tukové buňky a cholesterol, v tucích rozpustné jedy, těžké jedy, kyseliny, sodík a čpavek. Z toho vyplývá, že v klasické sauně se vyloučí potem jen 5 % škodlivin, kdežto v infrakabině 15 %.

Sauny a parní lázně byly po staletí používány k detoxikaci organismu. Tradičně se používaly pro zlepšení mentálního zdraví, snížení bolesti a pro zvýšení dlouhověkosti. V posledních letech byla extenzivně studována terapie hypertermií (pocením) a několik výzkumů je popsáno ve vědecké literatuře. Během těchto výzkumů bylo zjištěno, že sauny obrovsky snižují obsah toxických látek v těle.Při správně provozované hypertermní terapii dochází k obrovskému vylučování těžkých toxických kovů, včetně rtuti, pesticidů a dalších. Teplo způsobuje vylučování toxinů z buněk. Toxické molekuly se pak přechodně uschovají do lymfy. Protože pot je produkován z lymfy, toxiny se touto cestou dostanou ven z těla. Pro tento způsob vylučování toxinů nejsou játra a ledviny důležité. Z tohoto důvodu dochází k ulehčení jejich funkce a toxiny jsou schopny opustit tělo i při poruše jejich funkce. Toto může být pomoc pro chronicky nemocné pacienty, kteří jsou už tak pod velkým toxickým stresem.

INFRAČERVENÝ TERMÁLNÍ SYSTÉM A KRÁSA
* Hypertermní terapie jako jedna z mála zvyšuje hladinu růstového hormonu, což zlepšuje kvalitu lidských tkání včetně svalů.
* Zlepšuje prokrvení kůže což je podmínka pro její krásu.
* Kůže má nový lesk odstraněním kožních nečistot a odumřelých kožních buněk z důvodu hlubokého čistění nečistot. Nechává kůži měkkou a hebkou.
* Zlepšuje elasticitu a napětí kůže.
* Zlepšuje akné, ekzémy, psoriasis, popáleniny, poškození kůže (odřeniny, pořezání).
* Otevřené rány se lépe hojí se zmenšením velikosti jizvy.
* Hluboké prohřátí tkání a následné pocení pomáhá k odstraňování celulitidy.
* Používání infračervené sauny urychluje jakýkoli program proti celulitidě.

INFRAČERVENÝ TERMÁLNÍ SYSTÉM A STRES
Pomáhá k odstraňování stresu za příjemné teploty.

ZDROJE INFORMACÍ

Hupka, J. a kolektiv: Fyzikální terapie.Martin, Osveta 1993.
Jones, S.,S., a Bailey, B.,K.: Sweat your way to radiant health. Let´S Live Magazine, June 1994.
Weider research group repott: Weider´s Muscle and Fitness Magazine, January 1992.
Journal of the Americal Medical Association (JAMA), 7.Srpna 1981
(Cline Medical Center, Nanaimo, British Columbia, Canada)

 

Rejstřík:
Áyurvéda, Ájurvéda, Ayurvéda, Ajurvéda, Ayurveda, Ajurveda, áyurvéda, ájurvéda, ayurvéda, ajurvéda, ayurveda, ajurveda, Áyurvédské masáže, Ájurvédská masáž, Ayurvédské masáže, Ajurvédská masáž, Ayurvedské masáže, Ajurvedská masáž, áyurvédské masáže, ájurvédská masáž, ayurvédské masáže, ajurvédská masáž, ayurvedské masáže, ajurvedská masáž, parní bylinná lázeň BYLINKA, parní bylinná sauna Bylinka, parní bylinná lázeň Balobab, parní bylinná sauna Balobab, parní napařování, parní inhalace, bylinná inhalace, bylinné napařování, infrasauna SALUS, infračervený termální systém, aromaterapie