Jste zde

Francouzský polibek

Francouzský polibek

Hlavní téma: "Sexuální vzrušení".
Volné pokračování článku "Líbání a doteky ústy".

Francouzský polibek můžeme zařadit mezi techniky orální erotiky. Jedná se o pomalý, vášnivý polibek, který je považován za velice intimní, důvěrný, erotický a má sexuální podtext. Jeden, ale většinou oba partneři, při něm prožívají pocity sexuálního vzrušení. V některých zemích se mu říká "polibek s jazykem". Francouzský polibek stimuluje nejen citlivé rty partnera, jazyk ale i jeho ústa, která jsou velmi citlivá a dotek. Ústa jsou jednou z hlavních erotogenních zón mužského i ženského těla.

Francouzský polibek se považuje za polibek milostný, polibek milenců nebo lidí, kteří spolu prožívají intimnější vztah. Obvykle je považovaný za zdroj radosti a vzrušení.

Francouzský polibek rozhodně nepatří mezi běžné zdvořilostní nebo přátelské polibky.

Při "francouzském polibku" oba partneři při líbání pootevřou ústa a vzájemně se dotýkají svými jazyky na rtech, jazyku a uvnitř úst. Polibek jednoho partnera se tak neomezuje jen na dotyky rtů, ale je rozšířen o dotyk a laskání jazykem na rtech nebo jazyku druhého partnera.

Používá se i sání jazyka ústy partnera nebo lehounké kousání rtů a jazyka. Hodně záleží na vynalézavosti partnerů, jak si francouzský polibek přizpůsobí svým představám. Pro mnoho lidí je velice vzrušující hlazení patra úst špičkou jazyka nebo sání s hlubokým zasunutím jazyka do úst partnera.

Nic se ale nesmí přehánět. Není to ukázka toho, kam až jazyk dokážete zasunout, ale snaha o co nejvzrušivější líbání.

Na co si dát pozor

Při francouzském líbání si dávejte pozor především na kontakt zubů. Když při polibku narazíte zuby o sebe, může to být dost nepříjemné. Stejně tak se vyvarujte "vášnivému" kousání nebo příliš intenzivnímu sání jazyka. Podobně nepříjemné může být hluboké zasunutí jazyka, kdy se až dotkne zadní části horního patra. Takovýto dotek může vyvolat až dávivý reflex a to by nemusel skončit moc dobře. 

Francouzský polibek, vůně a chuť slin, doteky jazykem v celých ústech a další podněty, jako je dech a teplo doteku mohou vyvolat touhu, vzrušení a vzájemnou potřebu po další sexuální stimulaci nebo něžnostech.

Francouzský polibek často bývá doplněn hlazením, a laskáním dalších erotogenních zón. Vzhledem k tomu, že se jedná o polibek velice intimní a většinou doplněný stimulací jiných intimních partií nebo hlazením, určitě nepatří na veřejnost. Takto vášnivý pár totiž může být svému okolí spíše ke smíchu jak k obdivu. To už je ale věcí každí dvojice, jak moc chtějí svou erotiku předvádět na veřejnosti.

Proč "francouzský"?

Francouzi byli vždy považováni za nápadité a vášnivé milence. Po Francouzích je toho v sexu pojmenováno například nechvalně proslulá "francouzská nemoc" kterou přes Evropu až do Ruska přenesla napoleonská vojska. Ale tou příjemnější vzpomínkou na vytváření sexuálních termínů je zcela jistě právě onen "francouzský polibek". Ve Francii se mu říká un Baiser Amoureux ("polibek milence") nebo un baiser avec la langue ("polibek s jazykem"). V minulosti se mu říkalo také Baiser Florentin ("florentský polibek").

Kdy začít s "francouzským líbáním"?

Francouzský polibek je sice polibek lidí, kteří jsou si blízcí, ale především milenců a partnerů, kteří spolu začínají pomalu, ale jistě přecházet k intimnějším dotekům. Hluboký polibek se pak často stává prvním výrazným signálem, že mezi nimi existuje sexuální přitažlivost. Rozhodně však tento polibek nepatří na první schůzku. Je potřeba brát do úvahy, že se přece jen jedná o poměrně hodně intimní dotek nejen rty, ale prostřednictvím jazyka dochází ke stimulaci jazyka a celých úst partnera.

Pokud by takovýto polibek byl použit při prvním rande, určitě by to nesvědčilo o sexuální vyspělosti líbajícího, ale spíš o jeho hlouposti. Na takovýto polibek je totiž již potřeba určitý stupeň intimní zkušenosti mezi partnery. Francouzský polibek na prvním rande by spíš mohl nepříjemně překvapit, než příjemně naladit. Vzhledem k tomu, že na prvním rande se ještě nemůžete moc znát, je lepší si svoji představu o líbání ověřit až se více poznáte a bude o svých preferencích víc vědět.

Je vhodné také upozornit na to, že ne všichni lidé mají francouzský polibek v oblibě. Proto je vhodné nic nepřehánět a všemu, tedy i líbání dát volný, neuspěchaný průběh.

Ochabnutí touhy vzájemně se líbat bývá mimo jiné prvním varovným signálem, který může ukazovat na to, že ve vzájemném vztahu partnerů začíná problém, který, když nebude řešen, může vést až k rozpadnutí vztahu. Podle výzkumu sexuologů páry, které mají nějaký vztahový problém, daleko častěji souloží, než se líbají. To, že kontakt úst a jazyků je pro lidi velice intimnost záležitost je známé.

Je zvláštní, že sexuální aktivity včetně pohlavního styku považují mnohdy lidé za méně intimní a proto jim nedělá problém souložit, ale vzájemně se líbat. Je celkem známé, že prostitutky se nikdy se svými klienty nelíbají. Polikek je pro ně v souvislosti s placeným sexem příliš intimní...

Podobně je tomu u některých národů, kde žena dovolí muži soulož, ale líbá se s ním až tehdy, když k němu cítí osobní vtah. Milenecký vztah považují za naplnění přirozené sexuální potřeby. Líbání je však příliš osobní a s uspokojením sexuálních potřeb ho nespojují.

Dovolím si ještě jednu vzpomínku vypozorovanou ze života:

Na jedné střední škole se každou přestávku, hned po ukončení hodiny vyrojili mladí studenti a bleskově se spárovali na chodbách. Po dvou obsadili všechny radiátory na chodbě a věnovali se sobě navzájem. Kolem chodili další studenti, učitelé i personál školy. Mladým párům vůbec nevadilo, že se dívají na přehlídku jejich erotických přání a představ, které bez jakéhokoli ostychu realizovali přímo na chodbě školy. Tento způsob prezentace vzájemných sympatií vstoupil na této střední škole v obecné podvědomí pod názvem "radiátorová erotika".

 

Poznámka

Petit Robert přidal do francouzského slovníku francouzské sloveso "galocher", "líbání s jazyky", což je poprvé, kdy jediné slovo přímo popisuje techniku líbání.

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)