Jste zde

DOTAZ: "Sex a psychika"

DOTAZ: "Sex a psychika"

Dobrý den,
již více než rok mám přítele (avšak vztah na dálku, vidíme se tak jednou do měsíce, ale plánujeme se v brzké době sestěhovat). Dlouho jsme sexuální aktivity odkládali, nakonec jsme se sexem před pár měsíci začali. Styků jsme zatím neměli tolik, především kvůli tomu, že já mám hrozný strach z otěhotnění. Prozatím jsme používali pouze kondom, ale vždycky i přesto, že ho používáme, tak se nedokážu tolik uvolnit a děsím se otěhotnění.

Samozřejmě se nabízí otázka jiných forem antikoncepce (pilulky, tělíska), ale já při představě, že si tělo zbytečně zatěžuji umělými hormony apod. Od toho vždy upustím (už jsem byla objednaná i u svého gynekologa, vždy na poslední chvíli si jejich předepsání rozmyslím, nechci si prostě přirozené pochody v těle uměle rozházet). Bohužel, při samotných sexuálních aktivitách je to zase komplikace.

Někdy sexu nejsem schopná, pokud proběhne, tak to po aktu neřeším (protože, stalo se a teď už stejně nezbývá než jen čekat na měsíčky), ale pak mě to dny před očekávanou menstruací stejně nedá a jsem hrozně nervózní "co kdyby". Pořád o tom přemýšlím a jsem neschopná normálně v klidu fungovat. Z otěhotnění mám hrůzu asi i proto, že stále studuji a chci se ještě po škole věnovat jiným aktivitám, práci atd.

V úvahu by přicházely nepenetrační techniky, ale na nich se zase nedá být dlouhodobě. Navíc, pro mě je toto první vážný vztah (tedy se vším všudy) a také je mi už 25 let. Moc tedy nevím co se sebou.

Mám přítele velmi ráda, on mě, vztah samotný nám jinak klape a rozumíme si. Samotný akt sexu si užívám (mám na něj často i chuť), ale představa otěhotnění mě paralyzuje, neb si uvědomím vážnost situace a pochyby, zda by můj přítel měl být tím, se kterým bych chtěla rodinu.

Vím, že asi neexistuje jednoznačná odpověď, přesto by mě zajímal Váš názor.

Děkuji. Hezký den.

POZNÁMKA
St, 16/11/2016 - 00:40. Text dotazu byl upraven
Poradna sexuologa 2016


 

ODPOVĚĎ na dotaz "Sex a psychika"

Dobrý den.
Děkuji za Váš dotaz a za Vaši důvěru.

Plně Vás chápu. Máte strach z toho, zda neplánovaně neotěhotníte. Každý penetrační sex je samozřejmě jistým rizikem, ale v případě používání barierové ochrany to není riziko zase tak vysoké, abyste si kvůli němu musela kazit prožitky milování.

Doporučuji Vám si s Vaším přítelem v klidu sednout a promluvit si o tom, co spolu plánujete v dalším období života. Vše je o nejistotě, která Vás svazuje a brání Vám v klidném prožívání milování. Prostě si spolu promluvte o tom, co by se stalo s Vaším vztahem v okamžiku, když by se zjistilo, že jste těhotná. Vy potřebujete vědět, co by pak v takovém případě udělal Váš přítel.

Až si tohle vyjasníte, budete klidnější. Pokud Vám je 25 let, pak Vaše studium v blízké době nejspíš skončí. Pak bude otázka, co se vztahem dál. A i to je potřeba si spolu vyřešit.

Antikoncepce spojená s používáním kondomu je velmi spolehlivá. Pokud budete opatrní a budete dodržovat zásady bezpečného sexu, je malá pravděpodobnost, že se kondom protrhne a Vy otěhotníte.

Pokud Vám ani tato informace a ujištění od partnera, že si Vás vezme a že se společně budete těšit na miminko, neuklidní, pak Vám doporučuji používat techniku, kdy parter bude nadále bezpečně používat kvalitní kondomy a doplní tuto antikoncepci o techniku přerušované soulože. Prostě i přesto, že má nasazený kondom, v okamžiku ejakulace vytáhne penis z pochvy a ejakulaci provede do kondomu mimo Vaše tělo.

Další, a to opravdu ve Vašem případě rozumnou možností, je doplnit ochranu kondomem o hormonální antikoncepci. Pokud se jí obáváte, pak pouze na dobu, kdy budete studovat a případné (málo pravděpodobné) nečekané těhotenství by zkomplikovalo Vaše studium. Rok nebo dva používání hormonální antikoncepce Vás nijak nepoškodí. Promluvte si s Vaším gynekologem, poradí Vám, jaká antikoncepce je pro Vás nejvhodnější.

Hormonální antikoncepci běžně nedoporučuji, ale v případě psychických bloků a nezvládaných obav z otěhotnění, to bude rozumné řešení.

Až se obavy z neplánovaného těhotenství odsunou do pozadí, bude pro Vás dostatečně bezpečná antikoncepce kondomem. Ve Vašem případě je to odstranění strachu z těhotenství. Jakmile pomine akutní obava, zklidníte se a přestanete se bát. Až budete mít rodinu, pak stejně přejdete jen na antikoncepci kondomem, ale to už neplánované těhotenství nebude prioritou.

S úctou
Administrátor webu www.milovani.cz