Jste zde

Úprava a odstranění ochlupení

Úprava a odstranění ochlupení

Volné pokračování článku "Pubické ochlupení".

V dnešní době není v rámci osobní hygieny holení zas až tak výjimečné. Nejdříve bylo součástí ženské kosmetiky, ale postupně je stále častější intimní hygienou i u mužů. Úprava nebo úplné odstranění pubického ochlupení je v mnoha kulturách běžné nebo i zvykem. Odstraňování pubického ochlupení se označuje jako

 • depilace (pokud jsou odstraňovány pouze viditelné chloupky)
 • epilace   (pokud je odstraněno ochlupení i s kořínky).

Díky sexuální osvětě se dnes milenci častěji vzájemně uspokojují orálním sexem. Dnes je běžnou součástí milostné předehry a tak se není čemu divit, že nejčastějším problém spojeným s orálním sexem se staly chloupky mezi zuby nebo v krku. Přiznejme si, že takový chloupek v ústech nebo v krku opravdu není nic příjemného. Oholením intimních míst problémům s chlupy prakticky zabráníte nebo nepříjemné následky omezíte na minimum. Upravování a odstraňování chloupků z okolí pohlaví se tedy v dnešní době stává běžnou intimní hygienou žen i mužů.

Pokud se pro zkrácení chloupků rozhodnete použít nůžky, pak dávejte velký pozor na nebezpečí nabodnutí kůže, nebo zastřihnutí do kůže při neopatrném pohybu. Velmi nepříjemné bude, pokud se vám povede odstřihnout kousek kůže z velkých pysků. To žádná žádná žena asi moc neocení. K holení se používají nejčastěji holicí strojky, žiletky nebo speciální břitvy. Nejběžnější je žiletka, málo obvyklá je břitva. Při použití žiletky až tak výrazné nehrozí nebezpečí úrazu. I tak musíte být velmi opatrní a ohleduplní. Břitvu by měl používat jen ten, kdo se s ní sám holí a je na ni zvyklý. I tak je nutná maximální opatrnost protože u holení tváře se používá naprosto odlišná technika. Vždy je vhodné použít gel na holení nebo holící pěnu. U ženy dávejte pozor nejen na samotné holení pohlaví, ale i na nebezpečí vniknutí pěny se zbytky ochlupení do pohlaví. Může to pak být zdrojem velmi nepříjemného zánětu.

Důvody odstraňování pubického ochlupení:

 • hygiena - ze zdravotního hlediska je nejvýznamnější důvod odstraňování pubického ochlupení z hygienických důvodů. Odstraněním chloupků se zabrání možnosti usídlení parazitů v této oblasti. Celá oblast pohlaví se snadněji udržuje v čistotě a tak se snadněji zamezí i rozkládání potu a vzniku nepříjemných pachů. Dodržováním zásad hygieny se zabývá článek Intimní hygiena.
  Odstranění chloupků je naprosto nezbytnou nutností v případě, když je ochlupení napadeno parazity. Nejčastěji to mohou být vši nebo muňky.
 • estetika - nejvíce oblíbená je úprava pubického ochlupení z estetických důvodů. Existují dokonce kosmetická studia, která vám provedou úpravu buďto podle vašich představ, nebo podle vzorových návrhů. Nejčastějšími sestřihy a holením jsou tvary srdíčka, šipky, otazníku, vykřičníku, nebo trojúhelníku. Často je vyžadováno i obarvení výsledného sestřihu a holení a to mnohdy výraznými barvami a dokonce fluoreskujícími barvami, které ve tmě jemně září.
 • tradice - upravování nebo úplné odstranění pubického ochlupení se stalo v mnoha kulturách běžné nebo obvyklé.
 • náboženství - například v islámských společenstvích je odstraňování pubického ochlupení náboženstvím podporovanou praktikou.
 • sexuální praktiky - holení bývá i součástí intimních vztahů. Pro mnoho žen je to velmi vzrušující, když se takto odevzdají muži a on se takto dotýká na jejich citlivých místech. Muži se rádi zapojí do intimního holení své partnerky. Holení pohlaví ženou ale vzrušuje i některé muže a tak se dá říci, že tato praktika je vyhledávána oběma pohlavími převážně z důvodu erotických podnětů. Někteří muži vyžadují úplné vyholení partnerky z důvodu jejich podvědomého zaměření na mladší ženy a dívky. Někdy tato změna vzhledu pohlaví ženskou postavu opravdu výrazně omladí. Může se však také stát, že muž, který spíše inklinuje k mohutnému porostu v této oblasti ženského těla, bude mít u vyholené ženy nepříjemný pocit, že něco není v pořádku a bude se cítit jako "pedofil".

 

Holení ochlupení břitvou

Břitvu k holení dnes používá jen velmi málo mužů. Mnohem snadnější a bezpečnější je oholit se žiletkou nebo elektrickým holícím strojkem. Přitom to ještě není tak dávno, co tuto techniku uměl každý kluk, který chtěl být mužem... Ale stále se ještě i dnes najdou muži, kteří na břitvu nedají dopustit. Však je to také nástroj hodný muže!

Minimálně potřebujete:

 • Břitvu
 • Obtahovací řemen pro jemné a dokonalé dobroušení břitvy
 • Brusný kámen určený pro broušení břitvy s velmi jemným zrnem na obtažení méně ostré břitvy.
 • Štěku a mýdlo na holení pro přípravu pleti a chloupků před holením a pro zajištění snadnějšího a příjemnějšího průběhu holení.
 • Kamenec - minerál sloužící ke stavění krvácení při vzniku drobných ranek nebo podráždění a k základní desinfekci
 • Kvalitní vodu po holení pro ošetření pleti po holení
 • Zklidňující krémy a balzámy po holení, které pokožku ošetří a zklidní.

 

Dobrá rada pro muže: při holení mužského pohlaví raději břitvu nepoužívejte .....

 

Holení ochlupení elektrickým holícím strojkem

Nejmenší riziko úrazu je při použití elektrického strojku - říká se tomu suché holení. To už ale není taková romantika jako s břitvou. Elektrickým strojkem se také obtížně zaholují hůře přístupná místa a záhyby kůže.

Holení ochlupení žiletkou

 • Před samotným holením je vhodné holená místa navlhčit horkou vodou. Pokožka se roztáhne a uvolnění. Bude pak více odolná proti poškrábání.
 • Jsou-li holené chlupy příliš dlouhé, je vhodné je nejprve opatrně zkrátit nůžkami.
 • Holicí pěna nebo holicí gel se nanáší rukou nebo pomocí štětky na holení. Holení je pak snadnější a příjemnější.
 • Při holení pokožku co nejvíc napínejte.
 • Po každém tahu žiletku očistěte v chladné vodě a odstraňte chloupky, které zůstaly v čepeli holicího strojku.
 • Žiletka se v horké vodě v průběhu holení nikdy neoplachuje! Horký kov strojku by dráždil pokožku.
 • Oplach horkou vodou se používá až na ošetření žiletky a strojku po holení!
 • Na žiletku příliš netlačte, zabráníte tak zaříznutí čepele do kůže a snížíte riziko pořezání nebo podráždění pokožky.
 • Po holení opláchněte holená místa vlažnou vodou.
 • Velmi opatrně aplikujte neagresivní vodu po holení, ochranný krém z aloe vera nebo jiný kosmetický prostředek pro regeneraci, zmírnění podráždění a desinfekci pokožky. 
 • Po holení ošetřete strojek a žiletku oplachem v horké vodě. Teplota vody zároveň zajistí odstranění bakterií a nečistot.
 • Strojek i žiletku můžete desinfikovat v koncentrovaném alkoholu.
 • Strojek a žiletku před uložením nechte dobře oschnout.

Nejčastějším nesprávným názorem je, že po oholení se chlupy stávají silnějšími a tvrdšími. Toto zdání vyvolává fakt, že po oholení jsou chlupy díky své krátkosti ostré a tuhé. Pokud znovu odrostou, tak kolem délky zhruba 1 cm dostávají opět svoji původní podobu a tuhost. Holením se chlupy ani nezhušťují, ani neřídnou, dokonce ani nerostou rychleji.

 

Riziko infekcí

Mezi nejčastější komplikace při holení pohlaví a ochlupení v jeho okolí je podráždění pokožky a následné zanícení pórů kůže nebo tkáně folikulu (kořínku). Pokožka některých lidí může být tak citlivá, že při kontaktu s ostrou žiletkou dochází ke krvácení. Na oholené nebo depilované pokožce se vytvoří podobná mikrotraumata jako při holení mužské tváře. Narušená pokožka je také náchylnější k rozšíření infekcí a patogenů. V podpaží nebo okolo pohlaví pak dochází k podráždění, zarudnutí pokožky a po několika dnech k nepříjemnému svědění a vzniku malých zánětů. Jedinou možností je častější holení citlivějších partií, na což si tělo časem zvykne a většina problémů zmizí. Nutné je také použít ihned po holení dobrou desinfekci, a ochranná krém, který zmírní podráždění a zklidní pokožku. Možná to bude pálit, ale sníží se riziko zanícení poškozené kůže na tak citlivém místě.

Oholené plochy okolo pohlaví jsou náchylnější i k mechanickému podráždění. Platí to jak pro ženy, tak i pro muže. Chloupky sice pomalu, ale přece jen dorůstají a pokud holení není naprosto pravidelné a v krátkých intervalech, tak díky své relativní ostrosti zachytávají za spodní prádlo a mírně tak dráždí pokožku v místě, odkud vyrůstají. Někteří lidé mohou po oholení intimních partií vnímat nepříjemné pocity od kontaktu spodního prádla nebo oblečení. Většinou však tento pocit po čase, až chloupky odrostou, zmizí. Tření může způsobit i maličké mikrooděrky, které se ovšem v případě bakteriální infekce mohou snadno zanítit a bolí.

Co a jak oholit

Holení je nám tedy jasné. Zůstává už jen si ujasnit co a jak oholit. Některá místa jsou společná a některá se samozřejmě budou týkat podle pohlaví muže nebo ženy. Pokud si budete zkracovat délku ochlupení nad pohlavím, pak je potřeba ochlupení dokonale hladce vyholit až na kůži nebo chloupky nechat delší jak 5 až 6 mm. Dokonale hladké vyholení má nevýhodu v tom, že dlouho dokonalým nezůstane a chloupky kratší jak 5 mm jsou tuhé, ostré a nepoddajné a "píchají". Klasický sex i orální sex pak nemusí být úplně příjemný. Než chloupky odrostou do poddajné velikosti pak chvilku trvá.

 • Hýždě - pokud nejsou příliš moc chlupaté, pak bude stačit odstranit ty nejvýraznější chloupky.
 • Třísla a vnitřní strana stehen- chloupky zde nevypadají moc hezky, takže hladce oholit. Pozor na oděrky a po oholení dobře ošetřete holená místa - záněty zde jsou velmi bolestivé. Tření stehna o stehno může po oholení vyvolávat nepříjemné pocity a ostré chloupky dokáží kůži docela odřít. Takže nezbývá, než holit často a to opravdu hladce.
 • Vnější strana stydkých pysků - velmi opatrně a pozor na zranění!!!!
 • Oblast okolo a nad penisem - okolo penisu opatrně a pozor - ne břitvou!!! Nad - to záleží na vkusu, někdy toto místo žena ocení jako dokonale vyholenou planinu, jindy se může více líbit kratší sestřih. Není vhodné však jít na menší délku chloupků jak 5 mm. Ochlupení je možné i správným zástřihem a holením dotvarovat.
 • Varlata - u muže je nutné oholit velmi pomalu, opatrně a pečlivě. Jen dávejte opravdu velký pozor - kůže zde je relativně tenká, citlivá a jemná. Navíc není až tak dobře uchopitelná a kryje nesmírně citlivý a pro může významný orgán - varlata.
 • Anální otvor - toto místo je ne až tak snadno dostupné a holení je zde poměrně obtížné.
 • Venušin pahorek - někdy je velmi sexi ponechat malou ozdobu, kterou je navíc možné i obarvit. Například taková šipka může ukazovat správný směr...
 • Břicho - opět záleží na vkusu ženy a možnostech muže. Některé ženy vzrušuje proužek kratších chlupů shora dolů, jiné raději hladkou kůži. Pozor, aby chloupky nebyly příliš krátké a nepíchaly. U žen naštěstí chloupky na bříšku většinou nebývají.
 • Nohy - oholit nebo depilovat. Chlupaté nohy u žen se už dnes moc často nevidí.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje:

 • ROB, Lukáš; MARTAN, Alois; CITTERBART, Karel a kolektiv. Gynekologie. 2. vyd. Praha : Galén, 2008. ISBN 978-80-7262-501-7.  
 • The Hair Down There [online]. University of California, Santa Barbara, Sociology Department, [cit. 2009-12-27]. Dostupné online. (anglicky) 
 • Islamic Ruling on Waxing Unwanted Hair [online]. Islam Online, [cit. 2009-12-27]. Dostupné online. (anglicky) 
 • Holení mužského pohlaví  [online]. Sexus.cz, [cit. 2009-12-27].  Dostupné online.

(AK)(Z)(L)