Jste zde

Úprava a odstranění ochlupení

Úprava a odstranění ochlupení

Volné pokračování článku "Pubické ochlupení".

V dnešní době není v rámci osobní hygieny holení zas až tak výjimečné. Nejdříve bylo součástí ženské kosmetiky, ale postupně je stále častější intimní hygienou i u mužů. Úprava nebo úplné odstranění pubického ochlupení je v mnoha kulturách běžné nebo i zvykem. Odstraňování pubického ochlupení se označuje jako

 • depilace (pokud jsou odstraňovány pouze viditelné chloupky)
 • epilace   (pokud je odstraněno ochlupení i s kořínky).

Díky sexuální osvětě se dnes milenci častěji vzájemně uspokojují orálním sexem. Dnes je běžnou součástí milostné předehry a tak se není čemu divit, že nejčastějším problém spojeným s orálním sexem se staly chloupky mezi zuby nebo v krku. Přiznejme si, že takový chloupek v ústech nebo v krku opravdu není nic příjemného. Oholením intimních míst problémům s chlupy prakticky zabráníte nebo nepříjemné následky omezíte na minimum. Upravování a odstraňování chloupků z okolí pohlaví se tedy v dnešní době stává běžnou intimní hygienou žen i mužů.

Pokud se pro zkrácení chloupků rozhodnete použít nůžky, pak dávejte velký pozor na nebezpečí nabodnutí kůže, nebo zastřihnutí do kůže při neopatrném pohybu. Velmi nepříjemné bude, pokud se vám povede odstřihnout kousek kůže z velkých pysků. To žádná žádná žena asi moc neocení. K holení se používají nejčastěji holicí strojky, žiletky nebo speciální břitvy. Nejběžnější je žiletka, málo obvyklá je břitva. Při použití žiletky až tak výrazné nehrozí nebezpečí úrazu. I tak musíte být velmi opatrní a ohleduplní. Břitvu by měl používat jen ten, kdo se s ní sám holí a je na ni zvyklý. I tak je nutná maximální opatrnost protože u holení tváře se používá naprosto odlišná technika. Vždy je vhodné použít gel na holení nebo holící pěnu. U ženy dávejte pozor nejen na samotné holení pohlaví, ale i na nebezpečí vniknutí pěny se zbytky ochlupení do pohlaví. Může to pak být zdrojem velmi nepříjemného zánětu.

Důvody odstraňování pubického ochlupení:

 • hygiena - ze zdravotního hlediska je nejvýznamnější důvod odstraňování pubického ochlupení z hygienických důvodů. Odstraněním chloupků se zabrání možnosti usídlení parazitů v této oblasti. Celá oblast pohlaví se snadněji udržuje v čistotě a tak se snadněji zamezí i rozkládání potu a vzniku nepříjemných pachů. Dodržováním zásad hygieny se zabývá článek Intimní hygiena.
  Odstranění chloupků je naprosto nezbytnou nutností v případě, když je ochlupení napadeno parazity. Nejčastěji to mohou být vši nebo muňky.
 • estetika - nejvíce oblíbená je úprava pubického ochlupení z estetických důvodů. Existují dokonce kosmetická studia, která vám provedou úpravu buďto podle vašich představ, nebo podle vzorových návrhů. Nejčastějšími sestřihy a holením jsou tvary srdíčka, šipky, otazníku, vykřičníku, nebo trojúhelníku. Často je vyžadováno i obarvení výsledného sestřihu a holení a to mnohdy výraznými barvami a dokonce fluoreskujícími barvami, které ve tmě jemně září.
 • tradice - upravování nebo úplné odstranění pubického ochlupení se stalo v mnoha kulturách běžné nebo obvyklé.
 • náboženství - například v islámských společenstvích je odstraňování pubického ochlupení náboženstvím podporovanou praktikou.
 • sexuální praktiky - holení bývá i součástí intimních vztahů. Pro mnoho žen je to velmi vzrušující, když se takto odevzdají muži a on se takto dotýká na jejich citlivých místech. Muži se rádi zapojí do intimního holení své partnerky. Holení pohlaví ženou ale vzrušuje i některé muže a tak se dá říci, že tato praktika je vyhledávána oběma pohlavími převážně z důvodu erotických podnětů. Někteří muži vyžadují úplné vyholení partnerky z důvodu jejich podvědomého zaměření na mladší ženy a dívky. Někdy tato změna vzhledu pohlaví ženskou postavu opravdu výrazně omladí. Může se však také stát, že muž, který spíše inklinuje k mohutnému porostu v této oblasti ženského těla, bude mít u vyholené ženy nepříjemný pocit, že něco není v pořádku a bude se cítit jako "pedofil".

 

Téma pokračuje články

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje:

 • ROB, Lukáš; MARTAN, Alois; CITTERBART, Karel a kolektiv. Gynekologie. 2. vyd. Praha : Galén, 2008. ISBN 978-80-7262-501-7.  
 • The Hair Down There [online]. University of California, Santa Barbara, Sociology Department, [cit. 2009-12-27]. Dostupné online. (anglicky) 
 • Islamic Ruling on Waxing Unwanted Hair [online]. Islam Online, [cit. 2009-12-27]. Dostupné online. (anglicky) 
 • Holení mužského pohlaví  [online]. Sexus.cz, [cit. 2009-12-27].  Dostupné online.

(AK)(Z)(L)