Jste zde

Ženšen pravý (Panax ginseng)

Ženšen pravý (Panax ginseng)

Pokračování článku "Přírodní afrodiziaka a doporučené potraviny".

icon-ženšenuŽENŠEN

Ženšen pravý (Panax ginseng) je velmi účinný tonizující prostředek, který celkově podporuje vitalitu a imunitu. Tradičně je doporučen pro doplnění energie, zvýšení vytrvalosti a podnícení sexuálního apetitu v jakémkoliv věku.

http://guaranaplus.cz/
https://eshop.guaranaplus.cz
https://exoticherbs.cz

CO JE ŽENŠEN

Ženšen pravý (Panax ginseng) neboli Všehoj ženšenový patří mezi celosvětově nejvíce používané léčivé rostliny. Tradiční čínská medicína nazývá tento magicky vyhlížející kořen s lidskou podobou „králem mezi bylinami“ pro jeho celkově posilující vliv na fyzičku i psychiku.

Domovinou ženšenu jsou zalesněné horské oblasti Mandžuska ležící na dnešním území severovýchodní Číny, východního Ruska a severní Korei, kde tato vytrvalá rostlina z čeledi aralkovitých musí snášet místní drsné klima – mrazivé zimní a suché letní měsíce. Každou zimu odumírá její až 60 centimetrů vysoká nadzemní část s růžicí řapíkatých listů, zelenobílými květy a červenými bobulemi. Přežití bylinky do jara zajišťuje nepravidelný žlutý kořen, který svým větvením připomíná tvar lidského těla. Přestože se sklízí obvykle po pěti letech, kdy doroste potřebné velikosti a získá dostatečnou koncentraci účinných látek, existují kořeny staré až několik set let.

Užívání ženšenu sahá historicky do období již před 5000 lety. První písemná zmínka z 1.století před Kristem jej popisuje jako bylinu podporující vnitřní orgány, zklidňující mysl, zastavující křeče, vyhánějící zlé duchy, čistící zrak a zlepšující paměť. Postupně se stal uctíván pro své životodárné vlastnosti jako symbol božské harmonie na zemi a několik staletí bylo dokonce jeho pěstování výsadou čínského císařského dvora. Do Evropy se dostal ve 13.století zásluhou Marca Pola, ale i zde si jej dlouho mohli dopřát pouze příslušníci aristokracie. Dnes již máme to štěstí, že můžeme těžit z mnohých benefitů ženšenu pro zdraví, i když nám v žilách neproudí modrá krev.

ZDRAVOTNÍ ÚČINKY ŽENŠENU

Kořen ženšenu je nutričně velmi bohatá organická surovina. Obsahuje sacharidy, lipidy, aminokyseliny, vápník, kobalt, měď, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, oxid křemičitý, zinek, vitamíny skupiny B, vitamín C a E. Opravdovýn pokladem je až 3% podíl triterpenoidních saponinových glykosidů, které hrají primární roli při terapeutickém využití rostliny.

Ženšen je označován jako adaptogen a tonikum. Přestože jej již dnes není možné považovat za univerzální lék, je výčet oblastí jeho pozitivních účinků neuvěřitelně široký. Největším benefitem je však bezesporu jeho imunomodulační efekt vedoucí k posílení obranných mechanismů vůči stresorům různého charakteru. Světová zdravotnická organizace oficiálně ženšen schvaluje jako preventivní a regenerační prostředek ke zlepšení duševních a fyzických schopností, v případě únavy a vyčerpání, ztráty koncentrace a při rekonvalescenci.

 • CHRÁNÍ BUŇKY PŘED OXIDAČNÍM STRESEM
 • POSKYTUJE ŠIROKÉ IMUNOMODULAČNÍ ÚČINKY
 • PŮSOBÍ PROTIZÁNĚTLIVĚ A TLUMÍ BOLEST
 • ZLEPŠUJE DÝCHÁNÍ A MÍRNÍ PŘÍZNAKY ASTMATU
 • REGULUJE KREVNÍ TLAK A HLADINU CHOLESTEROLU
 • UDRŽUJE NORMÁLNÍ ÚROVEŇ CUKRU V KRVI
 • PODPORUJE ZDRAVÍ TRÁVÍCÍHO TRAKTU
 • ZRYCHLUJE SPALOVÁNÍ TUKŮ A POMÁHÁ HUBNOUT
 • STIMULUJE RŮST VLASŮ A ROZJASŇUJE PLEŤ
 • ZPOMALUJE NÁSTUP PŘÍZNAKŮ STÁRNUTÍ
 • POSILUJE PAMĚŤ A MENTÁLNÍ VÝKON
 • NABÍJÍ TĚLO ENERGIÍ A ZAHÁNÍ ÚNAVU
 • NAVOZUJE POHODU A KLIDNÝ SPÁNEK
 • LÉČÍ IMPOTENCI A EREKTILNÍ DYSFUNKCI
 • ULEVUJE OD MENSTRUAČNÍCH OBTÍŽÍ

ŽENŠEN – JEDNIČKA MEZI ADAPTOGENY A TONIKY

Adaptogenní rostlinné produkty umožňují organismu snáze se vyrovnat se stresovými faktory generováním nespecifické odolnosti a zlepšují schopnost adaptovat se na změněné podmínky. Pomáhají v těle udržovat optimální homeostázu a poskytují omlazující účinek. Tonika jsou bylinná léčiva, které působí regeneračně, výživně a posilují celý organismus.

Ženšen je na základě tisíceletých poznatků spojených s jeho terapeutickým užitím a dnes také díky provedeným odborným studiím uváděn ve výčtu adaptogenů a tonizujících bylin na prvním místě.

Ženšen se užívá při nervovém vyčerpání a celkové slabosti organismu, zhoršeném trávení, zvracení, průjmu, rekonvalescenci po chirurgickém zákroku, nemoci nebo těžkém porodu, při mrtvici, diabetu, krátkodobé ztrátě paměti, impotenci i anémii. Slouží jako tonizující prostředek a afrodiziakum, reguluje krevní tlak a hladinu cukru v krvi, podněcuje vylučování tekutin, podporuje imunitu.

Čistý ženšen Exotic Herbs je pěstován v nejvhodnějších podmínkách na severovýchodě Číny. Plněný ve veganských kapslích usnadňuje přesné užívání, na přípravu čaje je určen jemně mletý ženšenový kořen.

eSHOP:
Bylinky ve formě kapslí a čistého prášku jsou dostupné na https://eshop.guaranaplus.cz.
Bylinky ve formě veganských kapslí, balených v kompostovatelném sáčku který je vložený do hezkého papírového tubusu, jsou dostupné na https://exoticherbs.cz.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

ZDROJ: http://guaranaplus.cz/

(AK)(KOMERČNÍ SDĚLENÍ)