Jste zde

V čem je manželský sex "výhodnější"...?

V čem je manželský sex "výhodnější"...?

Volné pokračování článku "Vztahy mezi lidmi" a článku "Manželství".
Článek "V čem je manželský sex "výhodnější"...?" má dvě části. Druhá část navazuje jako "Vyřeší manželství nebo dlouhodobý vztah sexuální problémy?".

Dnešní doba, výchova a hlavně osobní příklady rodičů v mnoha rodinách, dlouhodobým manželským a partnerským vztahům příliš nepřejí. Společnost si tradiční rodiny moc neváží a podpora rodin s malými dětmi je spíše symbolická. Tudíž se ani není čemu divit, když mladí lidé o dlouhodobé vztahy a především o manželství moc zájem nemají. Ostatně o skutečné situaci vypovídá i každodenní celospolečenská "propagace manželství". Podle pravidelných proklamací politiků žijeme v zemi, kde si lidé zakládají na evropských a křesťanských hodnotách a rodina základem státu. Alespoň tak nějak jsem to v poslední době často slýchal z úst představitelů státu, církví i Evropy. Proklamace hodnot a realita však nemusí jít ruku v ruce. A někdy snad i úmyslně. Vždyť stále platí stará a staletími ověřená pravda, že lépe se ovládá dav rozpolcený lidí, než malá společenství lidí kteří uznávají jiné hodnoty než peníze, majetek, moc... Lidé, kteří žijí pro rodinu a chtějí budovat vztahy na zásadách klidu, míru, spokojenosti a porozumění jsou obtížněji ovladatelní, protože ví, co chtějí a naplňují svůj pohled na život i svět.

Jako malý, z kontextu vytrhnutý příklad, si můžeme vzít dnešní pohled na vztah společnosti k sexu. V médiích se většina článků a pořadů řešících sexualitu lidí, točí okolo nevázaného sexu, užívání si, volnosti ve vztazích, dominance jedince, práva jedince na kvalitní sex a na maximální prožitky z vyvrcholení a další "práva"... Povinnosti však moc zdůrazňované nejsou, když tak případná rizika. Vím, že takovýto pohled je z mé strany zjednodušený. Ale i já jsem jeden z těch, na kterého je dnešní forma propagace sexu zaměřena! Možná se mýlím, možná ale ne. Tak schválně, najděte si ve veřejných médiích poměr článků a pořadů, které o sexu informují jako o konzumu, zábavě, právu na rozkoš a další .... a na druhou stranu si sepište články a pořady, které v poslední době apelovaly na potřebu uzavírání manželství, na věrnost, na rodinu jako základ státu nebo na sex jako vrcholný akt lásky, prostředek pro zachování rodiny, rodu, společenství státu, národa. Na levé straně seznamu vám nebude stačit papír a pravá strana seznamu bude popsaná jen velmi málo.

Nikde se dnes moc nezdůrazňuje, že problémy, které mají lidé v sexu, mohou jít ruku v ruce s trendem střídání partnerů, obrovským nárůstem pohlavních chorob, že jsou spojeny s nevěrou, s hledáním toho nejlepšího sexuálního partnera cestou testování kvantity uchazečů. Průměrný počet sexuálních partnerů je dnes někde okolo deseti a více partnerů za život. Antikoncepce je brána jako nástroj k nevázanému sexuálnímu životu a zahájení sexuálního života se posunulo až k hranici dětství a zákonem stanoveného minimálního věku. Celospolečenský sexistický tlak médií, televize, reklam, časopisů pro mládež a nakonec i vypjatá atmosféra mezi mládeží vede k tomu, že sexuální pnutí dětí a mládeže velmi brzy přerůstá v pocit, že je nutné jít s davem a co nejdříve vstoupit mezi "dospělé".

Porovnejte to s množstvím článků, které pojednávají o manželském nebo dlouhodobém partnerském vztahu, jeho výhodách a kladnému příkladu pro budoucí generace mladých lidí. Všude se zdůrazňuje, kolik manželství se u nás rozpadá a že jen polovina z těch uzavřených, je schopná vydržet. Je to možná otázka blízké budoucnosti, kdy lidé začnou zvažovat, zda se manželství už nepřežilo a zda by nebylo lepší manželství jako společenský svazek, přímo zrušit nebo zavrhnout.

Přemýšlel však někdo o tom, proč se u nás i jinde ve světě tolik manželství rozpadá? Nemůže to být například proto, že mnohé z nich byly jen jakýmsi zkušebním úkonem na kontinuální cestě ve střídání partnerů, kdy si jeden z partnerů myslel, že už poznal dost a že lépe tento svazek, než riskovat, že žádný další už nemusí být? Není cesta střídání partnerů omylem? Není problém hledání partnerů cestou testování každého, kdo je svolný a ochotný k sexu špatnou cestou? To nejsou nějaké akademické otázky, na které bych následně moudře odpověděl. Jen se ptám a přemýšlím o tom. Začínám mít pocit, že mnoho lidí se ani nechce vymanit z tlaku okolí, z tlaku společnosti na jedince. Možná mají pocit, že v davu je jim lépe. Že když se budou řídit názory davu, který nejlépe ví, co je pro lid dobré a jak by měli žít, neudělají velkou chybu. A když tak na tom nebudou hůře, než ti ostatní... Nač přemýšlet o tom, co je a co není správné, když jim společnost radí kolikrát by měli nebo neměli co dělat, jak je to či ono pro ně vhodné nebo nevhodné... Prostě se přizpůsobí a usoudí, že nejlépe jim bude, když se budou řídit filosofií davu.

Myslím si, že nastal čas zamyslet se nad tím, co je a co není správné a kam nás naše cesta dovede...

"I kdyby Vám tisíckrát říkali, že to co se kolem Vás děje ve společnosti nebo životě je normální,
nevěřte jim.
Udělejte si vlastní názor a nenechte se manipulovat davem ani ideologií".

"Kdykoli se ocitnete na straně většiny, je načase zastavit se a zamyslet se."
(Mark Twain)

Článek pokračuje další částí "Vyřeší manželství nebo dlouhodobý vztah sexuální problémy?".

 

Na zamyšlení:

Kdyby muži byli tak dokonalí milenci, jak o sobě říkají, neměly by ženy ani čas znovu se učesat.
(Sacha Guitry)

"Osobně nevím o sexu nic, protože jsem byla vždycky vdaná."
(Zsa Gaborová)

Pro zasmání:

Den po svatbě manžel povídá manželce:
"Miláčku, musíme si určit nějaká pravidla, aby mezi námi nevznikaly krizové situace a měli jsme se stále rádi."
"Povídej, drahý."
"Miláčku, přijdu-li a budu mít kšilt čepice dopředu, je všechno v pořádku, miluji tě, v posteli bude všechno na co si vzpomeneš, prostě jsem O.K.
Ovšem budu-li mít kšilt dozadu, nemluv na mě, v posteli nic nebude, prostě mě až do rána ignoruj a dopřej mi klid . Rozumíš?"...
"Ano, drahý a teď jenom já doplním pár věcí za sebe.
Budu-li stát s rukama založenýma na prsou, je všechno v pořádku, teplou večeři dostaneš, v posteli všechno bude na co si vzpomeneš , prostě tě miluji.
Ale budu-li stát s rukama v bok, tak je mi úplně u prdele, na který straně máš kšilt!"

Povídají si tři chlapi u piva.
První: "Tak jsme si s mámou pořídili nový nábytek do obýváku. Nádhera! Na zakázku. Originál kanadský javor."
Druhý na to: !My máme novou kuchyni. Z finský břízy."
A třetí povídá: "To já onehdá přijel domů ze služební cesty a v ložnici chlap. Z Český Lípy."

Žena kolem šedesátky stojí před zrcadlem a říká svému muži: "Jsem stará, tlustá a ošklivá."
On nic.
Ona: "Tak mi přece řekni něco, co by mě povzbudilo!"
On: "Na svůj věk máš oči jako ostříž!"

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje:

(AK)(Z)(L)

Štítky: