Jste zde

Pocity studu spojené s nahotou

Pocity studu spojené s nahotou

Hlavní téma: "Stud je obrana vlastní intimity".
Volné pokračování článku "Komplexy, strachy a zábrany při sexu..."

Stud v přiměřené, zdravé míře je bezproblémový. Tak jako příliš velký, neopodstatněný stud se stává problémem, tak také jeho absence může způsobovat nepříjemné situace a pocity.

Stud je velmi složitý jev, který se zatím nepodařilo definovat. Stud bezesporu patří mezi problémy, které negativně ovlivňují nejen partnerské vztahy, způsobují problémy se sexem, ale některým lidem komplikují i běžný každodenní život mezi lidmi. Preventivní, varující "stud před něčím" je ostych, následný "stud za něco" je hanba. V něčem se stud podobá (subjektivní) vině, ostudě, trapnosti a trémě, s nimiž se někdy v běžné řeči zaměňuje.

Asi nejvíce stud komplikuje partnerský život a s ním související život intimní. Pokud lidé se studem bojují a snaží se ho překonat za cenu svého sebezapření, není to nejlepší cesta ani pro jednoho z partnerů.

Na počátku vztahu mají některé ženy velký problém být před svým partnerem nahé. I když je to obtížně pochopitelné, některé ženy se za své tělo stydí v takové míře, že odmítají sex. Většinou se jedná o ženy, které díky svému nízkému sebevědomí trpí představou, že jejich nahé tělo není pro muže dost atraktivní a některé se dostanou do takového psychického rozpoložení, že jsou dokonce skálopevně přesvědčené o tom, že "musí" muže odpuzovat. Výsledkem takového hodnocení pak je, že nenávidí samy sebe a ke svému tělu cítí přímo odpor... Pokud se s mužem milují, pak si nepřejí, aby si při milování mohl jejich tělo prohlížet a trvají výhradně na milování potmě... A není jich málo...!!!

Stydlivost se nedá odbourat nátlakem

Výčitky nebo nadávky celou situaci jen ještě více zhorší a komplexy prohloubí. Problémy se musíte snažit překonat postupně, láskyplně a ohleduplně. Především je potřeba oboustranná snaha o řešení problému. Nemůže chtít je jeden. Chtít musí oba dva partneři.

Pokud se problémy týkají studu za vlastní tělo, pak se nikdy nejedná o problém, který by se objevil až v situaci zahájení partnerského sexuálního života. Vždy se jedná o problém,který tady byl už dříve a v partnerském vztahu se jen projevil naplno.

Většinou bývá spojen s nějakou dřívější negativní zkušeností, urážkou, zesměšněním nebo psychickým traumatem. V takovém případě je potřeba s partnerem nebo partnerkou o jeho problémech mluvit. Pomalu, ohleduplně a dát hlavně příležitost se z problému vymluvit.

Pro společný sexuální život je potřeba intimita a jistota

Hodně problémů dokáže vyřešit intimita prostředí, pocit bezpečí a jistoty. Pocity studu spojené s nahotou se dají řešit a vyřešit právě tím, že nejdříve musíte vědět, z čeho má ten druhý strach a obavy a vyjdete mu vstříc. Nemá smysl chtít to "po svém". Nic tím nezískáte, jen můžete ztratit. Musíte společně vytvořit takové podmínky, ve kterých se posílí přirozená vzájemná důvěra a navodí se atmosféra klidu a pohody. Pak se i " nepřekonatelné" pocity studu dají snížit a následně odbourat.

Začněte vytvořením "posvátného" prostoru. Do něj neodmyslitelně patří i intimní osvětlení, které není ani tmou ani světlem. Příjemné náladové osvětlení vytvoříte snadno tak, že například "čajové svíčky" bezpečně zajištěné ve skleněných svícnech rozložíte po podlaze. Světlo plamene svíčky se láme ve skle svícnu a na podlaze vytváří zajímavé světelné efekty, odráží se od podlahy a nepřímo osvětluje místnost i milence... A rozptýlené nepřímé světlo dopadající zespodu zvýrazní spíše vaše přednosti...

Při tantrických rituálech nebo tantrických masážích se používá lehký tantrický oděv kterému se říká lunghi. Upevňuje se nejčastěji uzlíkem vytvořeným přímo na látce. Muži si lunghi upevňují okolo pasu, ženy přes ňadra. Ženy používají větší rozměr látky, muži kratší. Ženy si z lunghi uvážou šaty, muži sukni. Lunghi pak bezpečně zakrývá jejich pohlavní orgány. V lunghi se často procvičují tantrické techniky a provádí některé masáže při částečném zakrytí těla. Výborně se hodí k relaxaci a dá se v něm také pohodlně meditovat. Nic Vám nebrání si lunghi pořídit a sami se přesvědčíte, jak snadno zakryjete své domnělé nedokonalosti a jak rychle se Vám zvýší sebevědomí.

Nemusíte to zkoušet zrovna přes tantru. Klidně se můžete vzájemně podpořit novodobými dárky. Pro ty, kteří upřednostní erotické spodní prádlo, noční košilku nebo lehounký župánek jedna rada - vyzkoušejte to. Navíc to může být pro partnerku velmi hezký dárek k narozeninám svátku nebo "výzva" k milování.

Jakákoli cesta, která pomůže stud nebo zábrany snížit je vhodná... Jednou po ní dojdete tak daleko, že na stud už ani nevzpomenete...

Stejný problém se však týká i mužů. I muži mají své problémy se studem a možná ty jejich problémy jsou zcela s¨rovnatelné s těmi ženskými. Zženštěná postava, začínající pleš, pivní bříško, malý penis... V takovém případě pomoc potřebuje i muž. A komplex zvaný MALÝ PENIS? Je to sice především problém mužů, ale kolik žen tím psychicky trpí se svým mužem... Přitom většina žen penis ani moc "nepotřebuje" protože pro sex přece platí, že ženy mají orální sex raději než soulož!

Vzájemný obdiv, chvála a něžnost spojená s ohleduplností a pochopením, to je něco co dokáže podpořit a rozvinout každý vztah, nejen ten sexuální.

Co je a co není stud je zcela individuální pocit

Někdo se může stydět už za to, jak vypadá v oblečení, pro jiného je to stud za barvu ochlupení, když je úplně nahý. Studu je tedy něco, co se nedá zobecňovat, co nemá přesně definovaný rámec.

Některé ženy se například nestydí jít na masáž při které jsou svlečené. Mají totiž zcela oprávněný pocit, že masér už vyděl tolik svlečených žen, že je něco jako eunuch v harému. Prostě ho už tak moc nepovažují za někoho, "před kým by se stydět měly". Stejná žena, která na masážním stole leží svlečená a pocit studu nemá, jej získá v okamžiku, když z masážního stolu sleze a stojí stejně neoděná v přítomnosti maséra. Najednou se před ním stydí a to i přesto, že se jí přes hodinu dotýkal na celém těle...

Stud je vlastně svým způsobem projevem psychiky. Když žena leží na masážním stole, je to pro ji přirozené, když stojí stejně neoděna, je to pro ni hůře přijatelná situace a proto se stydí.

Představa, že například v tantrické škole jsou všichni stále svlečení je nesprávná. Přijatelná míra studu je pozitivní a pokud by ale stud zcela zmizel, zmizelo by kouzlo jeho překonávání. Pro mnoho lidí je právě ten pocit v okamžiku, kdy se svlékají nebo kdy vidí, jak se svléká někdo jiný, tím erotickým nebo esteticky-erotickým okamžikem, který se jim líbí.

Na nudistické pláži jsou všichni svlečení. Od toho je vlastně odvozen celý směr - nudismus a naturalismus. Nikomu na nudistické pláži nepřijde divné, že kolem něho jsou samí nazí lidé. Prostředí, ve kterém jsou si všichni rovni nakonec vytvoří atmosféru, ve které není problémem nahota, ale to, když někdo mezi nahými zůstane oblečený. Oblečený jedinec je mezi nahými problémem a rušivým elementem. Dokonce jsou lidé, kteří se nestydí mezi nahými, ale je jim nepříjemné, když je mezi nimi někdo, kdo nahý není.

Paradoxně se stydí nahý před oblečeným a oblečený před nahým.

Zajímavé je sledovat, když na nudistickou pláž přijde někdo nový. Většinou je středem obecné pozornosti až do doby, kdy se svlékne. Pouze ta chvíle odhalování "nového" těla je zajímavá a možná i trochu erotická, pak zájem opadá. Nahota je nakonec stejně uvolňující, jako oblečení.

Ten kdo se stydí potřebuje podpořit

Pocity studu spojené s nahotou nejsnáze překonáte chválou. Ze strany partnera (i partnerky) je potřeba chválit, chválit a chválit. Obdiv, chvála a láskyplné vyjádření komplimentů o kráse ženy ženě může pomoci překonat její strach z negativního hodnocení jejího těla, prsou nebo postavy. A slova chvály a obdivu by pak měla provázet také celé milování. Hlavně se vyvarujte přístupu k sexu jako "Mrtvý brouk" nebo "Němý Bobeš".

Chvalte, chvalte a chvalte. Možná Vám zpočátku bude trochu divné, zvláště pokud jste to dříve "zanedbávali"... Věřte tomu, že Vám to oběma zcela jistě pomůže.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)