Jste zde

Poruchy sexuální orientace a partnerské vztahy

Poruchy sexuální orientace a partnerské vztahy

Hlavní téma: "Sexuální orientace".
Volné pokračování článku "Sexuální chování a vztahy".

Logické by bylo, kdyby ke vztahu dvou lidí s jinou sexuální orientací vůbec nedošlo. V praxi se tak ale skutečně stává a důvodů proč se tak stane je více. Jedním z nich může být samozřejmě dojít z vypočítavost, ale také to může bát obav o veřejné mínění v případě, že muž nebo žena přiznají sexuální orientaci na stejné pohlaví. Často je to otázka výchovy, tvrdých rodinných vztahů, ale také obava ze ztráty zaměstnání, přátel, rodiny nebo případně i majetku a materiálních výhod. Nesmíme však dopředu počítat s tím, že lidé o své homosexualitě ví a přesto bezohledně vstoupí do manželství nebo partnerství. Ten problém je mnohem složitější. Řada lidí se totiž ve své menšinové erotické preferenci neorientuje dostatečně rychle a hlavně přesně. Výsledkem je pak partnerský vztah lidí, kteří sexuálně nejsou kompatibilní...

Teoreticky by se vzrušením a následným vyvrcholením neměli mít problémy dva partneři heterosexuálníhomosexuální (gayové nebo lesbičky) a dokonce ani bisexuální (lidově "podobojí"). Problém může nastat v případech, kdy do partnerského nebo manželského vztahu vstoupí dva jedinci z nichž jeden je heterosexuální a druhý homosexuální. Nezáleží až tak na tom, zda homosexuálně založený je muž nebo žena.

Někteří muži skrývají své menšinové sklony celý život a dokážou je úspěšně spojit s fungujícím partnerským sexem.

Většina českých žen i mužů se dokáže nějak vyrovnat s nevěrou partnera. Často také s jejich odlišnými sexuálními preferencemi, například fetišismem, zájmem o SM praktiky nebo zálibu v klinik sexu či latexu. Není snadní takové zjištění přijmout, ale mnohdy se s tím dokážou smířit. 

Za jinou sexuální preferencí mohou stát i tlaky na partnera nebo partnerku na zapojení se do skupinového sexu. Motiv bude samozřejmě uváděný jiný, než ve skutečnosti je. Nakonec se však z "trojky" nebo "swingers" zábavy může stát jen záminka pro sexuální aktivity se stejným, skutečně preferovaným pohlavím... Platí to jak pro skryté gaye tak pro lesby v partnerských vztazích. Gayové se do manželských erotických hrátek pokoušejí zapojit jiné muže, lesby jiné ženy. Zdánlivě to vypadá nadějně... nakonec se z toho velmi brzy pozná, co bylo hlavní příčinou manželova nebo manželčina zájmu o skupinový sex... Po takto pojatém skupinovém sexu nakonec zůstane jen hořkost a otázky, které většinou vyústí ve velmi vážný partnerský konflikt a jistotu prozrazení homosexuální orientace partnera nebo partnerky...

Problematikou sexuální orientace a partnerských vztahů se zabývá článek "Anorgasmie jako důsledek jiné sexuální orientace"

Poznámka:
Kinseyho test - jedná se o sérii psychologických otázek, které v roce 1948 sestavil doktor Alfred Kinsey za účelem umístění jednotlivců na spektru sexuálních preferencí. Takováto stupnice, podle "Kiseyho testu", pak může ukazovat, jakou sexuální orientaci člověk preferuje. 0 znamená, že je výhradně heterosexuální až stupeň 6, kdy je výhradně homosexuální. Mezi těmito stupni je identifikována většina lidí. Přitom jejich zařazení nemusí být zcela jednoznačné a na Kinseyho stupnici se mohou identifikovat mezi více stupni.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)