Jste zde

Nevěra a riziko pohlavních chorob

Nevěra a riziko pohlavních chorob

Hlavní téma: "Nevěra".
Volné pokračování článku "Sexuální chování a vztahy".

Nevěra je právem považovaná za vážný partnerský problém. Většinou se poukazuje na vztahové problémy, traumata, zklamání a další negativní emoce, které nevěru provází. Podstatně méně a s daleko menším zájmem je řešena otázka možná stejně významná a tou je riziko možné nákazy pohlavní chorobou. Samozřejmě záleží na tom, o jaký mimomanželský poměr (nevěru) se jedná a jaké sexuální praktiky byly jeho součástí. Jiné riziko nejspíš bude při nevěře s prostitutkou, příležitostném sexu a jiné při mimomanželském vztahu se "slušnou" ženou nebo "slušným" mužem...

Je dokázáno, že muži při nevěře jen málokdy používají kondom a ženy to od nich moc nevyžadují. Při nechráněném sexu s milenkou pak muž riskuje i zdraví své manželky nebo oficiální partnerky. Pokud se jedná o náhodnou nevěru nebo o příležitostný sex s prostitutkou, je riziko nákazy opravdu velmi vysoké. Když odmyslíme morální hledisko, pak by pánská ochrana by měla být při těchto aktivitách samozřejmostí. V paralelním vztahu nebo vztahu s někým, koho léta znáte nastupuje pocit, že používání prezervativu jako ochrany před pohlavními chorobami by mohlo být považováno za projev nedůvěry. Pokud žena používá jiné druhy antikoncepce, pak se u ní muži chovají jako doma a ochranu prostě neřeší. Jenže kde berou jistotu, že jejich milenka má jen jednoho milence? Pokud by se jednalo jen o naplnění vtipu "sejdeme se na kožním" byla by to ještě stále legrace.

Všudy přítomá média nevěru nebo nevázaný sex, ve všech jeho formách, často cíleně zlehčují. Ví, že sex je téma které táhne a čtenáře, diváky nebo posluchače prostě zajímá. Zvláště se mi líbí, když za "rozumné" chování považují, když se někdo jde vyspat s někým a je jedno, jestli po flámu na baru nebo po rande a použije kondom... 

V dnešní době je bohužel velice rozšířena celá řada pohlavních chorob, z nichž některé mohou být i smrtelné. Každého asi napadne nebezpečný HIV virus, ale dnes je navíc mnohem více rozšířený HP virus, jenž může za masový nárůst rakoviny děložního čípku u žen. Tady se již jedná o přímé zdravotní ohrožení smrtelnými pohlavními nemocemi. Mezi ty běžné nebezpečné pohlavních choroby, se kterými se opravdu můžete sejít na kožním, patří syfilis, kapavka nebo žloutenka. Tyto nemoci jsou dlouhodobě známé a dají se léčit. Problémem poslední doby je, že viry těchto "běžných" pohlavních nemocí začínají mutovat a léčba již není tak účinná, mnohdy končí smrtí nebo vážným poškozením zdraví na celý krátký zbytek života.

Muži by si měli uvědomit, že když už se rozhodnou pro nevěru, pak by měli přemýšlet nad všemi důsledky svého chování. Pokud ohrožují svůj trvalý vztah, je to jejich rozhodnutí, ale pokud svou bezohledností ohrozí zdraví legálních partnerů, pak je to nejen neomluvitelné, ale i trestné.

Když už se k problému nevěry postavíme s nadhledem, pak lze konstatovat, že ji lze za určitých situací v určitých ohledech ještě pochopit. Nelze však přijmout fakt, že muži v mileneckém nebo paralelním vztahu většinou jsou natolik nezodpovědní, že při sexu nepoužívají kondom. Svým chováním tak ohrožují zdraví své ženy i milenky. Nevěra nelze považovat za správnou z morálního hlediska ani z pohledu bezpečného sexu. Navíc může mít fatální následky na manželství nebo na partnerský vztah.

 

Pro zamyšlení:

Nevěra je znakem nezralosti.
Myslím si, že od určitého věku by se tak už dít nemělo
a měl by vítězit – nechci říkat rozum – ale dejme tomu zkušenost.

Pro zasmání:

Víte, jaký je trest pro bigamistu?
Musí umývat dvoje nádobí.

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)